Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Οι μεγάλοι έρωτες λένε… δεν φορούν βέρα στο δεξί ποτέ…

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

monaliza

# 1 στις 11/3/2005
author
Γυναίκα / 34 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Καλαμαριά
Θέματα: 13
Απαντήσεις: 68
'Aρεσαν+: 0%

Οι μεγάλοι έρωτες λένεβ δεν φορούν βέρα στο δεξί ποτέβ

Οι μεγάλοι έρωτες λένε… δεν φορούν βέρα στο δεξί ποτέ…Ή τουλάχιστον έτσι θα έπρεπε... λένε…
Φυλάσσονται στις καρδιές μας σαν πολύτιμος θησαυρός και συνεχίζουμε.
Ένας θησαυρός από τον οποίο αντλούμε δύναμη σε όλες τις δύσκολες στιγμές της μετέπειτα ζωής μας… λένε…
Ο λόγος είναι γιατί με το πέρασμα των χρόνων και με την τριβή χάνει την λάμψη του και απομυθοποιείται …λένε….
Εμένα τώρα γιατί με θλίβει αυτή η σκέψη? Γιατί προτιμώ να βιώσω την τριβή και την φυσική εξέλιξη των πραγμάτων απ το να επιτρέψω στον εαυτό μου να παραμυθιάζεται με έναν ιδανικό εραστή που μόνο στα όνειρα μου θα έχω πια, ενώ θα κοιμάμαι με έναν άλλο?
Έτσι λοιπόν λέγεται… εσείς τι λέτε??

mummy

# 2 στις 11/3/2005
author
Γυναίκα / 44 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 48
Οι μεγάλοι έρωτες φοράνε βέρα στο δεξί.
Γίνονται, έτσι, μεγάλες αγάπες...
Η ομορφιά της ζωής κρύβεται σε απλά, καθημερινά πράγματα.

# 3 στις 11/3/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by monaliza
Οι μεγάλοι έρωτες λένε… δεν φορούν βέρα στο δεξί ποτέ…Ή τουλάχιστον έτσι θα έπρεπε... λένε…
Φυλάσσονται στις καρδιές μας σαν πολύτιμος θησαυρός και συνεχίζουμε.
Ένας θησαυρός από τον οποίο αντλούμε δύναμη σε όλες τις δύσκολες στιγμές της μετέπειτα ζωής μας… λένε…
Ο λόγος είναι γιατί με το πέρασμα των χρόνων και με την τριβή χάνει την λάμψη του και απομυθοποιείται …λένε….
Εμένα τώρα γιατί με θλίβει αυτή η σκέψη? Γιατί προτιμώ να βιώσω την τριβή και την φυσική εξέλιξη των πραγμάτων απ το να επιτρέψω στον εαυτό μου να παραμυθιάζεται με έναν ιδανικό εραστή που μόνο στα όνειρα μου θα έχω πια, ενώ θα κοιμάμαι με έναν άλλο?
Έτσι λοιπόν λέγεται… εσείς τι λέτε??

Φίλη Μοναλίζα, νομίζω ότι θίγεις ένα σοβαρό θέμα. Δεν αποκλείω και εύχομαι να βιώσεις αυτόν τον φαινομενικά δύσκολο συνδυασμό...
Ίσως όμως, ακόμα και τότε, το αδάμαστο μυαλό μας αναζητά παρεμφερή παιχνίδια φαντασίας. Γιατί τελικά κάτι τέτοιο φαίνεται να είναι... Μια άσκηση φαντασίας...

# 4 στις 11/3/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Όλοι οι μεγάλοι έρωτες έχουν ημερομηνία λήξης

Όμως πολυ συχνά η βέρα εξακολουθεί να παραμένει σαν ξόρκι ενάντια στον φόβο της μοναξιάς.

# 5 στις 11/3/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Ή σαν ξόρκι ενάντια στο φόβο να ζήσεις αληθινά, να δοθείς και να δώσεις...

Άλλο έρωτας, άλλο αγάπη κι άλλο γάμος.
Καθένα με την αξία του, στην ώρα του και με τη σειρά του.

George100

# 6 στις 11/3/2005
author
Ανδρας / 57 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Παρασκευή
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 1.433
Όλοι οι έρωτες - μικροί και μεγάλοι - έχουν ημερομηνία λήξεως, όπως είπε και η Ζουμερή*. Αυτή άλλωστε είναι και η βασική διαφορά μεταξύ αγάπης και έρωτα (η άλλη είναι η ιδιοτέλεια).

Υπό αυτό το πρίσμα, οποιοσδήποτε έρωτας, όσο μεγάλος και αν είναι, νομοτελειακά θα ακολουθήσει μια προδιαγεγραμμένη πορεία προς το θάνατο μέσω της φυσικής φθοράς. Κατά συνέπεια, ο συνδυασμός του με βέρα στο δεξί, είτε πριν είτε μετά το θάνατό του είναι μια πράξη συμβιβασμού. Συμβιβασμού με την ιδέα ότι το συναίσθημα, που κάποτε ήταν ισάξιο αν όχι ανώτερο από το θείο, ξεφτίζει σιγά σιγά.

Θεωρητικά, συνήθως ένας δυνατός έρωτας είναι η βάση για τη δημιουργία μιας αληθινής και σε στέρεες βάσεις αγάπης. Και βεβαίως, ο γάμος είναι μια πολύ καλή έκφραση αυτής. Ποιος όμως μπορεί να είναι σίγουρος ότι αυτός ο έρωτας, που φυσιολογικά μετεξελίχθηκε σε αγάπη, ήταν ο μεγαλύτερος της ζωής του; Κανένας δε γνωρίζει, μέχρι την ύστατη ώρα, ποιος ήταν τελικά ο μεγάλος του έρωτας...

Ίσως δεν θα έπρεπε να ασπαζόμαστε τόσο μηδενιστικές τάσεις. Εξάλλου, μια ζωή χωρίς εκπλήξεις, χωρίς ρίσκο, χωρίς φόβο, χωρίς λάθη, χωρίς πάθος, χωρίς πόνο, θα ήταν τόσο βαρετή και ανούσια. Ας κάνουμε λοιπόν αυτό που λέει η καρδιά μας - ο λογαριασμός δικός μας θα είναι έτσι κι αλλιώς.
* Εμείς οι δύο χαλάσαμε τελείως! Είναι η τρίτη φορά που συμφωνούμε μέσα σε 10 μέρες.
...Και περισσότερη τιμή τους πρέπει όταν προβλέπουν (και πολλοί προβλέπουν) πως ο Εφιάλτης θα φανεί στο τέλος, κ' οι Μήδοι επί τέλους θα διαβούνε.

# 7 στις 12/3/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Συνεπώς, μεγάλος έρωτας χαρακτηρίζεται ο ανεκπλήρωτος... που δεν έχει υποστεί τη φθορά του χρόνου.
Συμφωνείτε;

George100 και zoumeri,
στο γιατρό και γρήγορα!

EPILEKTIKH_panidonistria

# 8 στις 12/3/2005
author
Γυναίκα / 68 / Σε διάσταση
Θέματα: 40
Απαντήσεις: 1.714
Όχι απαραιτήτως ο ανεκπλήρωτος!

Υπάρχουν κι αυτοί που έχουν "διακοπεί" βιαίως (ή αποτόμως), πριν απ' τη "μετάλλαξη" ή τη φθορά.....

Η Επιλεκτική
Ό,τι μάθαμε για να επιβιώσουμε, μας είναι άχρηστο για να ΖΗΣΟΥΜΕ! Εδώ http://sxeseis.gr/viewthread.php?tid=1662&page=3 βρίσκεται η αιτιολόγηση του ψευδωνύμου μου.

# 9 στις 13/3/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Σωστά Lady και Επιλεκτική, όμως ακόμα και να έπεσε στα χέρια της φθοράς... ήταν κάποτε μεγάλος έρωτας.

Άρα η διακοπή μπορεί να επήλθε με την φθορά (σαφώς λιγότερο ρομαντικό)

# 10 στις 13/3/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Σκεφτήτε και τους μεγάλους έρωτες της ιστορίας. Όλοι υπήρξαν κάτω από περιορισμένο τόπο και χρόνο.
Βλ. Ρωμαίο και Ιουλιέττα....

# 11 στις 13/3/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Σωστή παρατήρηση, μεν.
Σηκώνει "νερό", δε.

Δεν ήταν υπαρκτά πρόσωπα...

George100

# 12 στις 13/3/2005
author
Ανδρας / 57 / Παντρεμένος
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 1.433

Παράθεση:
Originally posted by lady_in_red

George100 και zoumeri,
στο γιατρό και γρήγορα!

Στον ίδιο; Μαζί;

Πριτς!!

...Και περισσότερη τιμή τους πρέπει όταν προβλέπουν (και πολλοί προβλέπουν) πως ο Εφιάλτης θα φανεί στο τέλος, κ' οι Μήδοι επί τέλους θα διαβούνε.

# 13 στις 13/3/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Ε, καλά κι εσύ...
Το πήρες τοις μετρητοίς...

Καθένας στο δικό του!
Πού να σας προλάβει, άλλωστε, ο άνθρωπος!

emmoni

# 14 στις 13/3/2005
author
Γυναίκα / 39 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Μαρκόπουλο Μεσογαίας
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 509
ίσως οι πολύ μεγάλοι έρωτες να μην έχουν ανάγκη την επιβεβαίωση της βέρας, γιατί ίσως είναι αυταπόδεικτοι.
Αν δεν αξίζεις δε θα πιστέψεις και αν δεν πιστέψεις δε θα συμβεί..

ILIOS

# 15 στις 14/3/2005
author
Ανδρας / 45 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 18
Απαντήσεις: 322

Παράθεση:
Originally posted by mummy

Υπεροχη απαντηση!
Συμφωνω απολυτα!

# 16 στις 14/3/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by ILIOS

Παράθεση:

Υπεροχη απαντηση!
Συμφωνω απολυτα!

εγκρινω και επαυξανω

μετα τιμης
mannap

Dardana

# 17 στις 15/3/2005
author
Γυναίκα / 49 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651
Δεν ειναι σοφο να παντρευεσαι τον "σεβντα" σου....

(βλεπε "Μαγισσες της Σμυρνης") κι εμενα προσωπικα αυτο με βρισκει συμφωνη. Ο λογος ειναι γιατι εζησα καποτε εναν πολυ μεγαλο ερωτα απ'τον οποιο ειλικρινα δεν εχω τιποτα δυσαρεστο να θυμαμαι. Τα πραγματα ομως ηρθαν (ή τα φεραμε) ετσι ωστε δεν καταληξαμε στο γαμο, αν και η προθεση υπηρχε. Κοιταζοντας τωρα πισω, χαιρομαι ειλικρινα που τελικα εγινε ετσι.
Ηταν ενας ερωτας που εμεινε καθαρος , ανεπηρεαστος κι αδηλητηριαστος απο οτιδηποτε "εξω" απο αυτον. Τον εζησα στο επακρο, ξεπερασα τον εαυτο μου με αυτον, εκανα πραγματα και υπερβασεις που πιστευω πως υπο αλλες συνθηκες δε θα τα εκανα ποτέ, και μεσα απο αυτα λυτρωθηκα και κερδισα πολυτιμα πραγματα.
Οταν πια εζησα κι αλλες σχεσεις, κι οταν ηρθε τελικα και ο γαμος, καταλαβα οτι πολυ καλα εγινε που εκεινος ο ερωτας δεν κατεληξε στην εκκλησια. Θα ειχε χασει - μοιραια πιστευω - ολη την ομορφια και την "αιγλη" του.

Δεν εννοω βεβαια οτι δεν αγαπω αυτον που παντρευτηκα ή οτι ο γαμος χαλασε κατι απο την τωρινη μου σχεση, το αντιθετο θα ελεγα μεχρι στιγμης, απλα με τα οσα εζησα και εμαθα απο εκεινον τον ερωτα, εγινα καλυτερη , απεκτησα περισσοτερη ισορροπια αναμεσα στη λογικη και το συναισθημα, ειδα τη ζωη και τις σχεσεις μεσα απο ενα αλλο πρισμα, πιο ξεκαθαρα.

Δεν ξερω πως αλλιως να το εξηγησω, παντως η προσωπικη εμπειρια ηταν αυτη που εκανε για μενα τη διαφορα και ξεκαθαρισε μεσα μου αυτο το θεμα.

monaliza

# 18 στις 15/3/2005
author
Γυναίκα / 34 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Καλαμαριά
Θέματα: 13
Απαντήσεις: 68

Παράθεση:
Originally posted by mannap

Παράθεση:
Originally posted by ILIOS

Παράθεση:

Υπεροχη απαντηση!
Συμφωνω απολυτα!

εγκρινω και επαυξανω

μετα τιμης
mannap

σιγα που δεν θα συμφωνουσα και εγω!!!

# 19 στις 15/3/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Οι μεγαλοι ερωτες δεν φορανε ποτε βερα ουτε στο δεξι ουτε στο αριστερο ουτε πουθενα.....για να παραμεινουν για παντα "Μεγαλοι Ερωτες"!!
Τον ζεις οσο τον ζεις με παθος και φευγεις πριν πνιγει στην κατσαρολα με το στιφαδο στις πανες των μωρων και στον αγωνα της επιβιωσης...

# 20 στις 15/3/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by aegean_sea
Οι μεγαλοι ερωτες δεν φορανε ποτε βερα ουτε στο δεξι ουτε στο αριστερο ουτε πουθενα.....για να παραμεινουν για παντα "Μεγαλοι Ερωτες"!!

Ναι, αλλά αν ίσχυε αυτό για όλους τους μεγάλους έρωτες και κανένας δεν κατέληγε με βέρα, θα έμεναν χωρίς δουλειά οι δικηγόροι.

Και λίγο black humor :

Στη γειτονιά μου υπάρχει ένα γραφείο τελετών. Οταν ρωτούν τον ιδιοκτήτη του πώς πάνε οι δουλειές, εκείνος απαντά:
"Δοξα τω Θεώ, μια χαρά, ευτυχώς που πεθαίνουν οι άνθρωποι"

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε