Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Οικογένεια -Συνειδητοποιώντας τον γάμο και την ενηλικίωση 10 χρόνια μετά...ΑΠΑΝΤΗΘΗΚΕ

Σελίδα : 1

oriental

# 1 στις 12/3/2005
author
Γυναίκα / 46 / Παντρεμένη
Ν. Θεσσαλονίκης / Νεάπολη
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 1
'Aρεσαν+: 0%

Οικογένεια -συνειδητοποιώντας τον γάμο και την ενηλικίωση 10 χρόνια μετά...Απαντηθηκε

Θα προσπαθήσω όσο πιο περιεκτικά να καταθέσω τους προβληματισμούς μου, περιμένοντας κυρίως κατανόηση και προσσέγγιση παρά λύση.
Γνώρισα τον άντρα μου στα 20, έκανα την πρώτη ουσιαστική μου σχέση μαζί του. Μ' αυτόν ταξίδεψα,δοκίμασα,βγήκα,κοιμήθηκα,σ' αυτόν προσκολλήθηκα φεύγωντας από την εξαρτημένη σχέση με τους γονείς μου. Ποτέ δεν ένιωσα δυνατή να σταθώ στα πόδια μου μόνη μου,πάντα φοβόμουν το άγνωστο,ξέχασα να θυμάμαι ή να ονειρεύομαι.
Λογοθήκαμε για να κινούμαστε πιο άνετα αναφορικά με τις απόψεις των γονιών μου,παντρευτήκαμε και τώρα πια διανύουμε τα 4,5 χρόνια γάμου.
Ποτέ δεν ένιωσα έτοιμη να κάνω παιδιά,ποτέ δεν ένιωσα ολοκληρωμένη,πάντα κάποιο κενό υπήρχε για να μην μπορώ να απολαύσω τις στιγμές μου.
Τα πρώτα σημάδια των κρίσεων πανικού,τα προσπέρασα...Τα επόμενα μαζί με την κατάθλιψη με καναν να απευθυνθώ σε ειδικό με περίσσια θέληση για να τα ξεπεράσω. Μετά από ενάμιση χρόνο ψυχοθεραπείας, άρχισα να καταλαβαίνω τον προβληματικό τρόπο σκέψης μου,τις αιτίες των φόβων μου,τις παλινδρομίσεις μου.
Σε όλο αυτό το διάστημα η σχέση μου πήγαινε κατρακυλώντας.Θέλησα να επαναστατήσω,να διεκδικήσω,να παλέψω,να μιζεριάσω,να περάσω την εφηβεία μου,να ενηλικιωθώ,να μείνω μόνη μου...Έζησα για 2 μήνες την διάσταση μπερδεμένη σε χιλιάδες σκέψεις και το μόνο που δεν κατάφερα ήταν να βρω ποια ακριβώς είμαι.
Ο άντρας μου με υπεραγαπάει αλλά δυστυχώς επέτρεψα στα πρώτα μας και μετέπειτα χρόνια, να είναι το δεκανίκι μου, να είμαι το παιδί του,να με μαλώνει,να με κριτικάρει, να μου απαγορεύει,να φοβάμαι....Και τελικά δημιούργησα πάλι μια σχέση εξάρτησης, στην οποία κατάλαβα πως ο έρωτας έσβησε κι έτσι στα 10 μας χρόνια πια,να μην ξέρουμε τι να κάνουμε,να μην θέλουμε ίσως...
Ναι με αγαπάει,ναι πολύ περισσότερο απ' ότι εγώ...Ναι τον αγαπάω, αλλά μαθαίνοντας να ζω με βάση το παρελθόν μου και το μέλλον,ξέχασα να ζω το παρόν...Και γι' αυτό η ζωή, μου φεύγει αφήνοντάς μου κενά,κουφάλες και πισωγυρίσματα.
Αυτός ο άνθρωπος,ο άνθρωπός μου, κουράστηκε από την αδράνειά μου,κουράστηκε κυρίως να περιμένει παιδί,παιδιά....Θέλει οικογένεια, γι αυτό παντρεύτηκε,αυτό λαχταράει,κυρίως αυτό τον εγκλωβίζει. Προσπάθησα άπειρες φορές να τον κάνω να συνειδητοποιήσει το μέγεθος αυτής της ανάγκης του. Τον κυνηγάει ο χρόνος ,μου λέει,χάνει χρόνια πατρότητας...Κι είμαι τίμια και ειλικρινής μαζί του.Του έχω εξηγήσει πως δεν θέλω στο άμεσο μέλλον,δεν ξέρω για τα επόμενα χρόνια.Δεν μπορώ όμως να μείνω αμμέτοχη και να περιμένω πότε θα μεγαλώσω συναισθηματικά,πότε θα ξεπεράσω τα προβλήματά μου,πότε θα μάθω να ζω το παρόν,κι αν κάποτε θα θελήσω να κάνω παιδιά. Κι αυτός αν και μέχρι τώρα ισχυρός, πνίγεται στον πόνο του,στα νεύρα,στο θυμό και την θλίψη του. Δεν έχει όμως τη δύναμη να μου πει αντίο, κι όταν του θέτω με ρεαλιστικότητα το πρόβλημα,αντιδράει λέγοντάς μου: " Πήρες την απόφασή σου;;;Πες μου να χωρίσουμε."
Πίνοντας εχθές σε μια ταβερνούλα και ακούγοντας τον να μιλάει για την επιθυμία του, όσο τον έβλεπα να πνίγεται, τόσο μέσα μου σκεφτόμουν πως όσο αδύναμη,όσο προβληματική,όσο μπερδεμένη είμαι,τόσο πρέπει να του ζητήσω να φύγει...Να ψάξει για τα όνειρά του και να τα κατακτήσει.Δεν ξέρω αν στην ουσία βολεύω τις δικές μου ανασφάλειες μένοντας ή τα δικά μου όνειρα φεύγοντας....Δεν μπορώ όμως να βλέπω άλλο,να νιώθω,να ακούω και να συνεχίζω να βολεύομαι στην απραξία....

Μυρτώ

# 2 στις 14/3/2005
author
Γυναίκα / 49 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πετρούπολη
Θέματα: 972
Απαντήσεις: 16.744
'Aρεσαν+: 0%
Καλή μου oriental,

από τα λόγια σου αυτό που με κάνει να σταθώ και να προβληματιστώ είναι το ότι δεν νιώθεις έτοιμη να κάνεις ένα παιδί...

Θα σου πω μια κουβέντα που άκουσα παλιά από μια μεγάλη γυναίκα : οι γυναίκες είναι σαν τις γάτες που για να γεννήσουν ψάχνουν να βρουν ένα ασφαλές και ζεστό μέρος...

Για μένα αυτές οι κουβέντες είχαν ακουστεί τότε στα αυτιά μου κάπως έτσι : Για να νιώσεις την ανάγκη και την επιθυμία να κάνεις ένα παιδί πρέπει με τον άντρα σου να νιώθεις ασφαλής. Πρέπει να τον αγαπάς και να είσαι ξεκάθαρη για το μέλλον σας για να μπορέσεις έτσι να χτίσεις μια 'φωλίτσα' για το παιδί σου.

Αυτές την έκφραση την κράτησα βαθιά μέσα στη καρδιά μου. Είχα πειστεί ότι το ένστικτο μου θα μου έλεγε το πότε και με ποιόν θα έπρεπε να κάνω ένα παιδί. Εσύ γιατί δεν νιώθεις έτοιμη μετά από 10 χρόνια γάμου;

Μιλάς για εξαρτημένη σχέση , ή μάλλον για μια σειρά εξαρτημένων σχέσεων: πρώτα οι γονείς (που από ότι φαίνεται ήταν αυστηροί ) και μετά ο άντρας σου. Σκέφτηκες ποτέ κοπέλα μου γιατί επέλεξες τις εξαρτημένες σχέσεις σαν ένα επαναλαμβανόμενο μοτίβο ζωής ; Tι σε έκανε να επιλέξεις την εξαρτημένη σχέση; Μήπως έχεις κάποιες ανασφάλειες; Μήπως φοβάσαι το ίδιο σου το παρελθόν; Μήπως βολεύτηκες και τώρα πια αντιδράς γιατί αισθάνεσαι ότι η ζωή περνάει και εσύ δεν την ζεις έτσι όπως θέλεις να τη ζήσεις;

Oι κρίσεις πανικού , η κατάθλιψη και οι φόβοι σου από που πηγάζουν; Το κενό; Τι σου λείπει; Γιατί νιώθεις έτσι;
Βρες την ρίζα όλων αυτών των συναισθημάτων σου, για να μπορέσεις έτσι να τα καταλάβεις και να τα αντιμετωπίσεις.

Καλή μου oriental , ψάξε να βρεις τον εαυτό σου που τον έκρυψες τόσα χρόνια ακολουθώντας τα βήματα του άντρα σου.

Εσύ ποια είσαι πραγματικά ;
Τι θέλεις από τη ζωή σου;
Τι θέλεις από το γάμο σου;
Τι είναι αυτό που σου λείπει για να νιώσεις ευτυχισμένη;
Αγάπησε τον εαυτό σου , ψάξε μέσα στην καρδιά σου και με ειλικρίνεια κάνε έναν απολογισμό της ζωή σου , των συναισθημάτων σου , των 'θέλω' σου , των ονείρων σου , των λαθών σου...γνώρισε το εαυτό σου.

Η απραξία φέρνει δυστυχία....
Προτιμάς τη δυστυχία της απραξίας σου ή την ευτυχία που το άγνωστο μπορεί να σου προσφέρει ;

H επιλογή είναι δική σου. Την ευτυχία σου την κρατάς στα δικά σου τα χέρια...

Σου εύχομαι με όλη μου την καρδιά όλα να πάνε καλά...και θα πάνε μόνο εάν εσύ το θελήσεις. Μη προσπαθείς να αλλάξεις τους άλλους , άλλαξε τον εαυτό σου.

Φιλικά
Μυρτώ
Hereβs to the crazy ones. The rebels. The troublemakers. The ones who see things differently. While some may see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost