Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Να Παντρευτεί κανείς ή όχι ?

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

evans

# 1 στις 10/5/2003
author
Ανδρας / 57 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγιος Δημήτριος
Θέματα: 75
Απαντήσεις: 3.828
'Aρεσαν+: 0%

Να Παντρευτεί κανείς ή όχι ?

ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΕΙΣ Η ΟΧΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΜΕΤΑΝΙΩΣΕΙΣ ΓΙ' ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ...

ΑΡΧΑΙΟΥ ΕΛΛΗΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥ (ΤΟ copyright)

# 2 στις 11/5/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Τίποτα δεν είναι σίγουρο...

Πιστεύω ότι το πιο ειλικρινές να κάνει ένα ζευγάρι είναι να παντρευτεί όταν και οι δύο είναι σίγουροι ότι πραγματικά το θέλουν... Όταν θέλουν να κάνουν οικογένεια ή απλά να ζουν μαζί με την πρόθεση του..." για πάντα". Δεν υπάρχει ωραιότερο πράγμα από την απόφαση ενός γάμου όταν υπάρχει αμοιβαιότητα και έρωτας.

Βέβαια, ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται στην ζωή και πόσο θα κρατήσει ακόμα και ένας γάμος που έχει γίνει με τις καλύτερες προυποθέσεις...! Είναι λαχείο ο γάμος!
Ποτέ όμως δεν πρέπει να μετανοιώνουμε για τις αποφάσεις μας όταν έχουν παρθεί με σιγουριά και ειλικρίνεια. Απλά οι άνθρωποι κάποιες φορές αλλάζουν και γι αυτό δεν πρέπει ποτέ να δένουμε τον γάιδαρό μας ούτε να λέμε ...."α ωραία, τώρα παντρευτήκαμε, το κάναμε κι αυτό...".

Θέλει "δούλεμα" η κάθε σχέση, θέλει ενέργεια και όχι να αφήνεσαι.

Αυτά...

James Bond

# 3 στις 11/5/2003
author
Ανδρας / 57 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Καλλιθέα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 28
ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΑΠΛΑ
NEVER SAY NEVER AGAIN!

quite

# 4 στις 11/5/2003
author
Ανδρας / 56 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Πυλαία
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 719

Και ναι και οχι

ναι αν κανει για γαμο δηλ.
ειναι ξεκαθαρος οτι θελει να ζηση μαζι της μια ζωη.ειναι εργατικος.υπευθυνος.υποχωριτικος τουλαχιστον αρκετα.κ.τλ.
οχι αν ειναι playboy.τεμπελης παιρνει ναρκωτικα .ειναι τζογαδορος(χοντρος).ανευθυνος.βιαιος με τις γυναικες.κ.τ.λ.

# 5 στις 11/5/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Αν και πηγαινα να αρχισω θεμα θα βαλω την ερωτηση μου εδω.Προς ολους τους παντρεμενους,τι σας εκανε να αποφασισετε να παντρευτειτε,τι εκανε το συντροφο σας καλυτερο απ τους αλλους?

evans

# 6 στις 12/5/2003
author
Ανδρας / 57 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Originally posted by zappnk
Αν και πηγαινα να αρχισω θεμα θα βαλω την ερωτηση μου εδω.Προς ολους τους παντρεμενους,τι σας εκανε να αποφασισετε να παντρευτειτε,τι εκανε το συντροφο σας καλυτερο απ τους αλλους?

ΚΑΛΗ ΕΡΩΤΗΣΗ , ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΟΙΝΗ ΣΥΜΒΙΩΣΗ , ΕΞΑΝΤΛΟΝΤΑΣ ΟΛΑ ΤΑ ΠΕΡΙΘΩΡΙΑ ΛΑΘΟΥΣ ,ΤΗΝ ΧΗΜΕΙΑ , ΤΟ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΑΣ ΡΟΛΟΙ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ , ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΩΡΙΝΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΚΑΤΙ ΘΑ ΣΟΥ ΔΙΑΦΥΓΕΙ Η ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ.

asterias

# 7 στις 12/5/2003
author
Ανδρας / 60 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 31

Μα καλα θελει και ρωτημα?

Ειναι σαφες, πως ενα λογικο ζευγαρι, θα πρεπει να παντρευεται οταν θελει να κανει παιδια...
Κατα τα αλλα... γιατι? για να βαλει μπελαδες στο κεφαλι του? για να μην μπορει να φυγει, ουτε με ελαφρα πηδηματακια, προς την πλησιεστερη εξοδο?
Επειτα? δεν εχετε ακουσει οτι ο γαμος σκοτωνει τον ερωτα?
εκτος εαν ο γαμος γινεται για λογους .... για λογους σκοπιμοτητας... τοτε αλλαζει !!!!
Κυριες και Κυριοι..
Δεν ειναι τυχαια η παροιμια :
<< ΤΟΥ ΦΕΥΓΑΤΟΥ Η ΜΑΝΝΑ.... ΔΕΝ ΕΚΛΑΨΕ ΠΟΤΕ!!!>>
Τυχαια ειναι?

ASTERIAS (Φιλοσοφος)

asterias

# 8 στις 12/5/2003
author
Ανδρας / 60 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Originally posted by quite
ναι αν κανει για γαμο δηλ.
ειναι ξεκαθαρος οτι θελει να ζηση μαζι της μια ζωη.ειναι εργατικος.υπευθυνος.υποχωριτικος τουλαχιστον αρκετα.κ.τλ.
οχι αν ειναι playboy.τεμπελης παιρνει ναρκωτικα .ειναι τζογαδορος(χοντρος).ανευθυνος.βιαιος με τις γυναικες.κ.τ.λ.

Και συμπληρωνοντας στο ανωτερω αρθρο κα συγκεκριμενα μετα το 1ο κ.τ.λ της παραγραφου 3 θα πρεπει επι πλεον να διαθετει:
να σκυβει το κεφαλι, να αποδιδει καθε ειδους λογαριασμο, να διατηρει ανα πασα στιγμη το κινητο του τηλεφωνο ανοιχτο, να ειναι προθυμος σε καθε επιθυμια τησ/του πεθερας του ως σαν εντολη, και εδς μπαινει το κ.τ.λ
αλλα δεν μπορω να καταχωργσω το ΒΛΑΚΑΣ που μπαινει.....
στα + η στα - παει???

Μυρτώ

# 9 στις 12/5/2003
author
Γυναίκα / 49 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πετρούπολη
Θέματα: 972
Απαντήσεις: 16.744

να παντρευτεί...

αλλά για τους σωστούς λόγους!
Τι εννοώ ; Πήρα την απόφαση να ξανα - παντρευτώ ενώ πραγματικά πίστευα ότι αφού το δοκίμασα και δεν μου βγήκε μάλλον....θα το εγκατέλειπα το σπόρ για τους εξής λόγους :

Αγαπάω τον άνθρωπο μου όσο τον ίδιο μου τον εαυτό και περισσότερο.

Θέλω να κάνω παιδιά και οικογένεια μαζί του.

Οταν είμαστε μαζί , αισθάνομαι ότι είμαι με τον εαυτό μου στην αντρική του έκδοση!

Ο γάμος πρέπει να είναι αποτέλεσμα ώριμης σκέψης και όχι συνοπτικών διαδικασιών που μας καλύπτουν τα εσωτερικά μας κενά! Πρέπει να είναι συνειδητή απόφαση! Επιλογή!

Οπως λέει και ο Αλέξανδρος : σε παντρεύομαι όχι απλά γιατι μπορώ να ζω μαζί σου, αλλά γιατί ΔΕΝ μπορώ να ζω χωρίς εσένα!
Hereβs to the crazy ones. The rebels. The troublemakers. The ones who see things differently. While some may see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

evans

# 10 στις 12/5/2003
author
Ανδρας / 57 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Originally posted by Μυρτώ
αλλά για τους σωστούς λόγους!
Τι εννοώ ; Πήρα την απόφαση να ξανα - παντρευτώ ενώ πραγματικά πίστευα ότι αφού το δοκίμασα και δεν μου βγήκε μάλλον....θα το εγκατέλειπα το σπόρ για τους εξής λόγους :

Αγαπάω τον άνθρωπο μου όσο τον ίδιο μου τον εαυτό και περισσότερο.

Θέλω να κάνω παιδιά και οικογένεια μαζί του.

Οταν είμαστε μαζί , αισθάνομαι ότι είμαι με τον εαυτό μου στην αντρική του έκδοση!

Ο γάμος πρέπει να είναι αποτέλεσμα ώριμης σκέψης και όχι συνοπτικών διαδικασιών που μας καλύπτουν τα εσωτερικά μας κενά! Πρέπει να είναι συνειδητή απόφαση! Επιλογή!

Οπως λέει και ο Αλέξανδρος : σε παντρεύομαι όχι απλά γιατι μπορώ να ζω μαζί σου, αλλά γιατί ΔΕΝ μπορώ να ζω χωρίς εσένα!

ΜΥΡΤΩ ΣΕ ΣΥΓΧΑΙΡΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΤΟΛΜΗΡΗ ΑΠΟΦΑΣΗ (ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΝΤΡΕΥΤΕΙΣ)
ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΟΥΤΕ ΤΩΡΑ ΒΙΑΣΤΗΚΕΣ.
ΣΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ ΓΑΜΩΝ ΣΟΥ ΥΠΗΡΧΕ Η ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ Η ΘΕΛΗΣΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΑ .
ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ (ΚΙ ΕΣΕΝΑ) ΠΑΝΤΡΕΥΕΣΑΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΟΧΙ ΑΠΛΑ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΖΕΙΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥ , ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΖΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟΝ.
ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΙΠΕΣ ΟΜΩΣ ΠΩΣ ΚΑΤΑΦΕΡΕΣ ΝΑ ΖΗΣΕΙΣ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΣΟΥ ΓΑΜΟ. . .
ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ , ΔΕΝ ΣΤΟ ΕΥΧΟΜΑΙ , ΠΩΣ ΘΑ ΖΗΣΕΙΣ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΔΕΥΤΕΡΟ . . .
ΒΕΒΑΙΑ , ΣΑΝ ΓΥΝΑΙΚΑ , ΜΙΛΑΣ ΑΠΟ ΘΕΣΗ ΙΣΧΥΟΣ (ΣΤΟ ΔΙΑΖΥΓΙΟ Ο ΝΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΑΦΩΣ ΥΠΕΡ ΣΑΣ ΚΥΡΙΕΣ ΜΟΥ, ΕΙΔΙΚΑ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΙΔΙΑ )
ΤΕΛΟΣ ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΣΤΙΓΜΕΣ ΔΕΝ ΜΕΤΑΝΙΩΣΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΓΑΜΟ ΣΟΥ

ΥΓ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΗΜΟΥΝ ΛΙΓΟ ΑΥΣΤΗΡΟΣ

Μυρτώ

# 11 στις 13/5/2003
author
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πετρούπολη
Θέματα: 972
Απαντήσεις: 16.744

εβανσ

Φίλε μου Evans ,
όλα αυτά που μου λές είναι σωστά. Ξέχασα όμως να αναφέρω ότι στον πρώτο μου γάμο παντρεύτηκα μάλλον επιπόλεα χωρίς να το καλοσκεφτώ και αυτό μετά το βρήκα μπροστά μου. Ολα αυτά που λέω περί συνειδητής επιλογής προέκυψαν τώρα με τον Αλέξανδρο και όχι στο παρελθόν και αν θέλεις ήταν αποτέλεσμα του ΄στραπάτσου ΄του πρώτου γάμου. Οταν είσαι ανώριμος (όπως ήμουνα και γω τότε) καλό είναι να μην παντρεύεσαι!
Δυστυχώς στην ηλικία των 22 - 28 ακόμα διαμορφώνουμε χαρακτήρα και αλλάζουμε και αν το άτομο που παντρευτήκαμε δεν αλλάζει με τον ανάλογο τρόπο ο γάμος θα καταλήξει σε αποτυχία. Γι αυτό πρέπει να ΄πείζει ΄πρώτα το μυαλό μας....και να αναλαμβάνουμε όλες τις ευθύνες που εμπεριέχονται σε ένα γάμο ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ!!!!

Hereβs to the crazy ones. The rebels. The troublemakers. The ones who see things differently. While some may see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

koyrsaros

# 12 στις 14/5/2003
author
Ανδρας / 57 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Καλαμαριά
Θέματα: 226
Απαντήσεις: 1.831
Eγώ θα γράψω κάτι που ίσως είναι απογοητευτικό αλλα αρκετά φιλοσοφημένο

Ο άνθρωπος παντρεύεται από έλλειψη γνώσης, χωρίζει από έλλειψη υπομονής, και ξαναπαντρεύεται από έλλειψη μνήμης.

asterias

# 13 στις 14/5/2003
author
Ανδρας / 60 / Ελεύθερος

Κυριοι... Να παντρευτειτε

Δεν λεω οχι.... Ομως να παρετε μια Ρωσσιδα, μια Αγωνιστικια Ουκρανεζα, μια Φιλιππινεζα, οτι αλλο θελετε.... αρκει να μην εχει συγγενεις σε αποσταση 500 χλμ και ανω χωρισ αυτοι να εχουν δικαιωμα βιζας!!!
και εαν δεν επικοινωνειτε σε καποια κοινη γλωσσα, ακομα καλυτερα..... με την νοηματικην και μονο ειναι μια χαρα.... Δεν θα ακουτε και μουρμουρα....
<< στου κουφου την πορτα, οσο θελεις βροντα>>

# 14 στις 15/5/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by moo693
Να παντρευτεί κανείς; Ναί, γιατί όχι.
Οχι όμως επειδή φοβάται τη μοναξιά,
Οχι γιατί ένας καλός γάμος είναι εξασφάλιση για το μέλλον,
Οχι γιατί απλώς θέλει να κάνει παιδιά.

Ναι ! Να παντρευτεί, κανείς ΜΟΝΟ γιατί αισθάνεται ότι δεν μπορεί να ζήσει χωρίς το ταίρι του.

Τα μεγάλα πνεύματά μας κουτουλήσανε πάλι αγαπημένη φίλη....

Marry not the person you can live with....But the one you can't live without him.....

# 15 στις 17/5/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Να παντρευτεί κανείς για τον γάμο???
Τεράστια συζήτηση...

Να παντρευτεί τον άνθρωπο που λάτρεψε και μαζί του θέλησε παιδιά, και ζει και στην Ελλάδα???
Καμία συζήτηση....

kostas_1966

# 16 στις 17/5/2003
author
Ανδρας / 55 / Ελεύθερος
Ν. Αχαϊας / Λαμπίρι
Θέματα: 32
Απαντήσεις: 185

Ο γαμος ειναι μια χρυση φυλακη

Ειναι κατι μη αναστρεψιμο,ειδικα οταν εμπεριεχονται παιδια(και υπαρχει φιλοτιμο και αγαπη μεγαλη για να μην τους δημιουργησουμε ψυχικα τραυματα).
Επειτα ας σκεφτουμε και το αλλο.Στη ζωη ερχομαστε και φευγουμε μονοι.Οταν πραγματικα θα εχουμε την αναγκη καποιου,οταν θα ειμαστε ανημποροι...ε,ισως τοτε μετανοησουμε για την επιλογη μας οι ανυπαντροι.Αλλα θετικα στο γαμο δεν βλεπω εκτος των παιδιων φυσικα.Αλλα ετσι οπως εγινε η ζωη μας και η αγορα εργασιας...τα παιδια μονο στην ...παρελαση τα βλεπουμε!
Μη δειχνεις το δαχτυλο σου γιατι θα σου το φανε

marilena

# 17 στις 20/5/2003
author
Γυναίκα / 40 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 20
ΝΑΙ
1. Γιατί τον αγαπάω. Δεν ξέρω πόσο σοβαρός λόγος είναι για να τον παντρευτώ αλλά ένας που μου 'λαχε και τον αγάπησα κομμάτια να γίνει. Καιρός είναι να δω και αυτή την πίστα του παιχνιδιού.
2. Γιατί θα ζήσω την ψευδαίσθηση - για λίγο είναι η αλήθεια – τα σχέδια μου για τη ζωή να αφορούν και να περιβάλουν και κάποιον άλλο.
3. Γιατί θα κρατήσω όλα τα δώρα που μου έχει κάνει μέχρι τώρα. Όχι πως, αν τον χώριζα, θα του τα έδινα πίσω – λέμε τώρα...
4. Γιατί θα είμαι η μόνη από την τάξη μου που έμεινε ανύπαντρη, όπως μου κοπανάει η γιαγιά κάθε τρεις και λίγο.
5. Για την προίκα. Τη δική του εννοείται, καθότι τυγχάνει κατά λίγο μεγαλύτερη από τη δική μου.
6. Ευκαιρία για ανακαίνιση στο σπίτι, καινούργια έπιπλα, ηλεκτρικά, που μάλιστα τα πληρώνουν οι συγγενείς.
7. Για το ταξίδι του μέλιτος, που είναι ο μόνος τρόπος να πάω διακοπές μαζί του χωρίς τους φίλους του.
8. Γιατί είναι ο μόνος τρόπος να έχω το πάνω χέρι στη σχέση. Μέχρι τώρα με είχε "σήκω, κάτσε". Τώρα μπροστά στην απειλή "παίρνω το καπελάκι μου και φεύγω" θα χοροπηδάω φωνάζοντας "διαζύγιο!", το οποίο στη καθομιλουμένη μεταφράζεται ως "διατροφή"
9. Γιατί καλύτερα κερατωμένη σύζυγος παρά κερατωμένη γκόμενα.

ΟΧΙ
1. Γιατί είναι πολύ χάι, αν δεν τον πολύ θες και δεν κόβεις φλέβες για εκείνον, να ξεχωρίζεις από το 99% των Ελληνίδων, οι οποίες μόλις τελειώσουν το δημοτικό, το μόνο τους άγχος είναι πότε θα βάλουν την κουλούρα.
2. Γιατί η μαμά μου και η γιαγιά μου θέλουν γαμπρό κάτι σε Κάρολο της Αγγλίας κι αν δεν τα καταφέρω, κάτι σε δικηγόρο ή γιατρό. ... Λέω να μη τις απογοητεύσω
3. Γιατί μόλις η γιαγιά ησυχάσει από τη μουρμούρα του "πότε θα παντρευτείτε", θα αρχίσει τη μουρμούρα του "ποτέ θα κάνετε ένα παιδάκι"
4. Γιατί δεν θέλω να έχω πεθερά. Η κλασική πεθερά κάτι θα σου πει για το σεμεδάκι που δεν το χεις σιδερωμένο, μετά θα της πεις για τον κανακάρη της που τον έχει κακομαθημένο και τα περιμένει όλα στο χέρι, μετά θα σου πει "ναι, αλλά αν δούλευες λιγότερο, το σπίτι θα ήταν πιο συμμαζεμένο και δε θα έμενε ο γιόκας μου νηστικός, με πίτσες και Goody’s" μετά θα της φέρεις την πίτσα στο κεφάλι και πάει λέγοντας.
5. Γιατί δεν ξέρω κανέναν παντρεμένο ευχαριστημένο από τη ζωή του, για να πάρω κουράγιο και να προχωρήσω. Όλες λυσσάμε να κουκουλωθούμε και μόλις φανούν τα δύσκολα αρχίζουμε τη γκρίνια.
6. Γιατί βαριέμαι να συζητάω μαζί του για κοινές φορολογικές δηλώσεις, χαλασμένα καζανάκια και κοινόχρηστα και "τι θα φάμε σήμερα".

-maria-

# 18 στις 9/1/2004
author
Γυναίκα / 41 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 770
Είσαι σε μία σχέση αρκετό καιρό και είσαι καλά, περνάς καλά, δεν σου λείπει τίποτα αγαπάς το σύντροφο σου και σε αγαπάει και αυτός και ζείτε και μαζί , γιατί θα πρέπει λοιπόν να τα βάλουμε όλα αυτά σε ένα χαρτί? Για το θεσμό σα θεσμό και μόνο ? Γιατί το παιδί που θα γεννηθεί δεν έχει μάνα και πατέρα ? Για την κοινωνία λοιπόν, για τη θρησκεία για τα μάτια του κόσμου....ο - γάμος - η - δέσμευση - είναι μέσα μας, είναι η αγάπη μας είναι .....η απόφαση μας, η επιλογή μας , όταν αυτή γίνεται με πλήρη συνείδηση δεν έχουμε λόγο ......να έχουμε ένα χαρτί.......

MANSUMBOL

# 19 στις 10/1/2004
author
Ανδρας / 43 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Κερατσίνι
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 123
Ναι στον γάμο όταν μιλάμε για μια σωστή σχέση που έχει αντέξει στον χρόνο και τις φουρτούνες.Σε αντίθετη περίπτωση όχι όχι όχι σαν αυτό του Μεταξά.
Όπως και να έχει θεωρώ απαραίτητη και την συγκατοίκηση για ένα διάστημα προ γάμου γιατί ακόμα και τότε μπορεί να ανακαλύψουν ότι όλα καλά όλα ανθηρά αλλά κάτω απο την ίδια στέγη δεν χωρούν.

Giabbass

# 20 στις 13/1/2004
author
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ιλιον
Θέματα: 41
Απαντήσεις: 617
Να Παντρευτεί κανείς ή όχι;

Η απάντηση:

Να ζει κανείς ή να μη ζει;

"ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΟΙΝΗ ΣΥΜΒΙΩΣΗ" από απάντηση που έδωσε ο Evans στη Μυρτώ

"...σε παντρεύομαι γιατί απλά μπορώ να ζω μαζί σου, αλλά και γιατί ΔΕΝ μπορώ να ζω χωρίς εσένα", λίγο παραλλαγμένα λόγια της Μυρτώς

"γνώση, υπομονή, μνήμη" απόσπασμα από γραφόμενα Κουρσάρου, τρία στοιχεία που χρειάζεται μια σχέση...που όταν θα μεγαλώσει θέλει να γίνει γάμος...
ωινε δαρκ σεα
Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε