Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Να Παντρευτεί κανείς ή όχι ?

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

# 21 στις 14/1/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Ναι! αλλά πρώτα να υπογράψουν ένα συμβόλαιο με τους παρακάτω όρους, κιαν κάποιοι επιμένουν ότι δε υπάρχουν όροι στην αγάπη, ας σκεφτούν τα ζευγάρια γύρω τους καθημερινά που χωρίζουν γιατί δεν είχαν βάλει μια σωστή βάση από την αρχή.

1) Ο γάμος στα 5 χρόνια πάυει να υπάρχει, αν δεν ανανεωθεί και από τα δύο μέλη για άλλη μια πενταετία. Έτσι όσοι ή όσες έχουν μάθει να δένουν το γάιδαρο..να το ξεχάσουν πια!
2) Σε περίπτωση που κάποιος από τους δυο, απατήσει τον άλλον, αυτομάτως να βγαίνει διαζύγιο υπέρ του κερατομένου και να έχει αν το επιθυμεί αυτός την κηδεμονία των τυχών παιδιών.
3) Μάνες πατεράδες ξαδέρδια και μηλαδέφια...κι όλο το...καλό συναπάντημα, δε θα έχουν τη δυνατότητα χωρίς άδεια και των δύο, να μπαίνουν ή να ζουν στο σπίτι τους.
4) Τα έξοδα του σπιτιού να είναι μισά μισά και να υπάρχει κοινό ταμείο.
5) Αρχηγός στην εξωτερική πολιτική του σπιτιού να είναι ο άντρας, αφού όμως εφαρμόζει επακριβώς τους παραπάνω όρους.
6) Αρχηγός μέσα στο σπίτι να είναι η γυναίκα, αφού όμως εφαρμόζει πιστά τους παραπάνω όρους.
7) Έβδομο και σημαντικότερο, να υπάρχει σεβασμός. Αυτό μπορεί να είναι εφικτό μόνο αν από την αρχή ο καθένας έχει ξεκαθαρίσει τη σεξουαλική - κοινωνική - ψυχική - πνευματική ταυτότητα και φυσικά τις επιθυμίες που απορρέουν από αυτές και έχουν γίνει αποδεκτές και από τους δυο από την αρχή.-

aisiodoxi

# 22 στις 14/1/2004
author
Γυναίκα / 48 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 42
Απαντήσεις: 580
'Aρεσαν+: 0%

Ο γαμος ναι...Ο γαμος για το γαμο οχι!!!

Αχ...ρωτηστε κι εμας τι ακουμε καθε μερα...τωρα ειδικα που μπηκαμε στα -αντα... Ολοι συγγενεις, φιλοι (οχι κολλητοι), γνωστοι κλπ....."Αντε, εσυ ποτε θα βρεις ενα καλο παιδι να παντρευτεις πια?" Λοιπον...μια παραγγελια στο νο3, την επομενη βδομαδα θελω ενα καλο παιδι που να:
Μην πινει (πολυ), μην καπνιζει (πολυ), να ειναι γοητευτικος, καλο παιδι, οχι μαμακιας, δουλευταρας, καλη δουλεια, καλα λεφτα, να με λατρευει, να μ'εχει στα ωπα-ωπα, να μην ειναι χαρτοπαιχτης η μεθυσος, να μη βαραει, να σκεφτεται πρωτα εμενα και μετα τους αλλους, να του αρεσουν οσα μου αρεσουν, να υποχωρει σε οτι λεω, να, να, να, να.......
ΕΛΕΟΣ!
Μα ειμαστε σοβαροι...??
Ποια ηλικια και ποιες προυποθεσεις ειναι αυτες που κανουν καποιο ατομο να ΠΡΕΠΕΙ να παντρευτει? Για τα κοινωνικα προτυπα κυριως??? Λες και τα κοινωνικα προτυπα ερχονται και ζουν μεσα στο σπιτι σου....
Εδω ο κοσμος αγαπιεται και μετα απο μερικα χρονια γαμου για χ,ψ,ω λογους χωριζει!!!.....
Η γνωμη μου....ΝΑΙ στο γαμο....αλλα στο γαμο με την ευρυτερη εννοια της λεξης και οχι στην τελετη επειδη ΠΡΕΠΕΙ να φορεσω το νυφικο του ταδε, να χτενισω τα μαλλια μου ετσι κι αλλιως κι αλλιωτικα... να κανω την ταδε δεξιωση και στην τελικη να μοιαζω στην υπολοιπη παρεα που εχει αποκατασταθει!!
ΟΧΙ στο γαμο εφοσον τον ανθρωπο αυτον τον θες ΜΟΝΟ για καλυψη υλικων αναγκων και οχι συναισθηματων....ΟΧΙ εφοσον δε νοιωθεις ΤΟΣΟ ερωτα και αγαπη που να λες πως θελω καθε μερα να ειμαι μαζι του...Στο τελος γυρναει μπουμεραγκ και το ξερουν ενδομυχα ολοι!Επιτελους ας μαθουμε να ξερουμε τι ζηταμε απο τη ζωη μας και να μη συμβιβαζομαστε .... στην τελικη, ο αλλος ανθρωπος που μπορει πραγματι να μας λατρευει, δε φταιει σε τιποτα να ζησει δυστυχισμενα εστω καποια χρονια για να ικανοποιησουμε τυχον καπριτσια...
Χαμογελάστε γιατί χανόμαστε...:) Η ζωη ειναι ωραια...βαρεθηκα να μου λενε ομως οτι τα χει με αλλον!! :P

ACE123

# 23 στις 15/1/2004
author
Ανδρας / 52 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 114
"Η σοφια του ΘΕΟΥ που βρισκει πολλους τροπους, χωρισε τον ενα ανθρωπο απο την αρχη σε δυο και για να δειξει οτι και μετα τη διαιρεση παλι ειναι ενας, δεν επετρεψε ο ενας μονος να ειναι ικανος να γεννησει παιδια. Γιατι μονος του ποτε δεν ειναι ενας ανθρωπος, αλλα μισος... Ειδες του γαμου το μυστηριο; Εκανε απο τον ενα αλλον ενα και αφου ενωσε αυτους τους δυο, δημιουργει μ'αυτο τον τροπο ενα. Ωστε και τωρα απο ενα γεννιεται ο ανθρωπος. Γιατι η γυναικα και ο ανδρας δεν ειναι δυο ανθρωποι, αλλα ενας... Γι' αυτο προτιμα να βρισκεται μ' εκεινη μαλλον παρα με τον πατερα και τη μητερα".
(Χρυσοστομος)

# 24 στις 22/1/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by ippeas
Ναι! αλλά πρώτα να υπογράψουν ένα συμβόλαιο με τους παρακάτω όρους, κιαν κάποιοι επιμένουν ότι δε υπάρχουν όροι στην αγάπη, ας σκεφτούν τα ζευγάρια γύρω τους καθημερινά που χωρίζουν γιατί δεν είχαν βάλει μια σωστή βάση από την αρχή.

1) Ο γάμος στα 5 χρόνια πάυει να υπάρχει, αν δεν ανανεωθεί και από τα δύο μέλη για άλλη μια πενταετία. Έτσι όσοι ή όσες έχουν μάθει να δένουν το γάιδαρο..να το ξεχάσουν πια!
2) Σε περίπτωση που κάποιος από τους δυο, απατήσει τον άλλον, αυτομάτως να βγαίνει διαζύγιο υπέρ του κερατομένου και να έχει αν το επιθυμεί αυτός την κηδεμονία των τυχών παιδιών.
3) Μάνες πατεράδες ξαδέρδια και μηλαδέφια...κι όλο το...καλό συναπάντημα, δε θα έχουν τη δυνατότητα χωρίς άδεια και των δύο, να μπαίνουν ή να ζουν στο σπίτι τους.
4) Τα έξοδα του σπιτιού να είναι μισά μισά και να υπάρχει κοινό ταμείο.
5) Αρχηγός στην εξωτερική πολιτική του σπιτιού να είναι ο άντρας, αφού όμως εφαρμόζει επακριβώς τους παραπάνω όρους.
6) Αρχηγός μέσα στο σπίτι να είναι η γυναίκα, αφού όμως εφαρμόζει πιστά τους παραπάνω όρους.
7) Έβδομο και σημαντικότερο, να υπάρχει σεβασμός. Αυτό μπορεί να είναι εφικτό μόνο αν από την αρχή ο καθένας έχει ξεκαθαρίσει τη σεξουαλική - κοινωνική - ψυχική - πνευματική ταυτότητα και φυσικά τις επιθυμίες που απορρέουν από αυτές και έχουν γίνει αποδεκτές και από τους δυο από την αρχή.-

Συμφωνώ μαζί σου γιατί οι περισσότεροι από τους λόγους που χωρίζουν αναφέρονται στους όρους του συμβολαίου.
Μόνο μακάρι να είχαν οι συμβαλόμενοι την κρίση την τιμιότητα και την λογική να τους αποδεχτούν όταν συμβούν.

# 25 στις 24/1/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
***** Το κείμενο διαγράφηκε διότι δεν ήταν γραμμένο στα Ελληνικά (σύμφωνα με τους όρους του Σχέσεις) ****

katerina73

# 26 στις 7/2/2004
author
Γυναίκα / 48 / Παντρεμένη
Ν. Θεσσαλονίκης / Αμπελόκηποι
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 5
να παντρευτεί κανεις ή όχι;

να παντρευτεί, να παντρευτεί, να παντρευτεί!!!
και ειδικα εσεις κοριτσια που εχετε ξεπερασει τα 30 μην περιμενετε τον πρίγκιπα δε θα ερθει!! (εχασε το δρομο)
για αυτό βρειτε εναν ανθρωπο με τον οποιο μπορειτε και καταλαβαινοσαστε και προχωρηστε..... παντρευτειτε!
κανετε οικογενεια και σιγα σιγα θα δειτε οτι επρεπε να το ειχατε αποφασισει απο καιρο. Το ιδιο βεβαια ισχυει και για τους αντρες!
Γιατί η μοναξια ειναι πολυ σκληρη, οποτε βρειτε καποιον συμβιβαστειτε και παντρευτείτε χτιστε το γαμο σας σιγα, σιγα μερα με τη μερα και δε θα το μετανιωσετε!

nebula

# 27 στις 8/2/2004
author
Γυναίκα / 59 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μαρούσι
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 14
πολυ απλα και κατηγορηματικα: ΟΧΙ.

ειναι σχημα του παρελθοντος... η ταση ειναι να εξαφανιστει. ειμαι πολυ χαρουμενη που πλεον δεν ειμαι παντρεμενη.

snipper

# 28 στις 10/2/2004
author
Ανδρας / 56 / Παντρεμένος
Ν. Λάρισας / Λάρισα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 87
ναι-οχι-ναι-οχι-ναι-οχι-ναι-οχι-ναι-οχι-ναι-οχι..............
νομίζω οτι την απάντηση πρέπει να την βρεις μόνος σου.......

morelli

# 29 στις 10/2/2004
author
Ανδρας / 61 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηλιούπολη
Θέματα: 53
Απαντήσεις: 1.685
Πριν πολλα χρονια ενας παπουλης μου ειχε πει :
<Τι να το κανεις το στεφανι γιοκα μου , στεφανι εχουν και τα βαρελια.>

Εννοωντας βεβαια οτι το στεφανι ΔΕΝ κραταει τον γαμο ,αλλα το ζευγαρι.
Είναι καλύτερα να αγωνίζεσαι μάταια, παρά να ζείς μάταια.

rolan

# 30 στις 10/2/2004
author
Ανδρας / 56 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Απαντήσεις: 5
ολοι πρεπει να παντρευονται διχως αυτο να σημαινει οτι πρεπει να παυουν να αισθανονται και να ειναι ελευθεροι!! κι οταν λεω ελευθεροι εννοω ελευθεροι.για την ελευθερια εγιναν αγωνες και αγωνες πολεμοι και δεν μπορει να χανεται με εναν γαμο

thalia20gr

# 31 στις 11/2/2004
author
Γυναίκα / 38 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Εύοσμος
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 54
ναι!αλλωστε και οι δικηγοροι πρεπει να δουλεψουν!

nebula

# 32 στις 11/2/2004
author
Γυναίκα / 59 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μαρούσι
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 14
ΟΧΙ!!!!!!!

leoat

# 33 στις 12/2/2004
author
Ανδρας / 50 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Απαντήσεις: 7
*****Το κείμενο διαγράφηκε δίοτι δεν ήταν γραμμένο στα Ελληνικά. Παρακαλούνται τα μέλη να γράφουν στην Ελληνική και μητρική μας γλώσσα *****
π-α

Para3eni

# 34 στις 13/2/2004
author
Γυναίκα / 37 / Σε σχέση
Κύπρος
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 118
Ο γάμος είναι απλά ενα χαρτί για να σε αποδεχτεί η κοινωνία μας ως οικογένεια!

Πολλές φορές φοβίζει τους ανύπαντρους γιατί πολλά είναι τα ζευγάρια που κάνουν οικογένεια και στο τέλος χωρίζουν.

Για να θεωρείσαι σωστός γονιός πρέπει να ζεις σε μια οικογένεια όπως είπα και πριν, αποδεχτή στη κοινωνία μας, δηλαδή δηλωμένη στα χαρτιά.

Για να κάνεις παιδιά σου λένε οι γονείς σου πρέπει να είσαι παντρεμένος. Και καλά σου λένε γιατί έτσι μας θέλει η κοινωνία μας.

Σε άλλες χώρες τις ευρώπης πολλά ζευγάρια κάνουν παιδιά και εγγόνια αλλά πουθενά δε γράφει ότι είναι μαζί. Δηλαδή δεν παντρεύτηκαν ποτέ.

Αν εσύ αποφασίσεις να μην παντρευτείς και απλά να συζήσεις με τον/την συντροφό σου με σκοπό να μην νιώσεις παγιδευμένος μετά σε ένα (ίσως) λάθος που έκανες και μετάνιωσες τότε πρέπει να υποστείς τις συνέπειες της κοινωνίας μας.
θα σε βλέπουν όλοι με μισό μάτι, οι γονείς σου μπορεί και να μη σου μιλούν για καμιά 10ρια χρόνια μέχρι να το χωνέψουν και το κυριότερο, το παιδί σου θα νιώθει παιδί ενός άλλου πλανήτη!

Άρα τι κάνεις? Παντρεύεσαι τον άνθρωπο που αγαπάς, κάνεις οικογένεια και.. ο θεός βοηθός!
Καπνιστή πολέμα σου πίνουνε το αίμα! Σε λίγα χρόνια θα καπνίζουμε μόνο σε γιάφκες..

nearimama

# 35 στις 14/2/2004
author
Γυναίκα / 47 / Παντρεμένη
Ν. Ροδόπης / Κομοτηνή
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 21

Να παντρευτεί κανείς ή όχι ;

Ο γάμος για να λειτουργήσει σωστά, θέλει θυσίες και υπευθηνότητα. Εγώ πιστεύω, πως το ζευγάπι που ετοιμάζετε για γάμο, πρέπει να είναι σύγουρο για το βήμα που πάει να κάνει. Ο γάμος δεν είναι, όπως η απλή σχέση που, αν σου τη " δώσει ", σηκώνεσαι και φεύγεις, ή τουλάχιστον δεν θα' πρεπε να είναι έτσι. Καλό είναι ν' αγαπάς πολύ αυτόν που πας να παντρευτείς, γιατί θα πρέπει ν' αντέξεις και τις παραξενιές του και την κακοκεφιά του, καπου - κάπου. Κρίμα δεν ειναι, που στη σημερινή κοινωνία βγαίνουν τόσα διαζύγια; Και όταν υπάρχουν και παιδιά, τι φταίνε αυτά να γίνοντε μπαλάκια του πιγκ - πογκ. Και σε τελική ανάλυση, έχει και τα καλά του, βρε παιδιά, ο γάμος. Δεν ειναι ωραίο να μοιράζεσαι ότι αγαπάς, μ' αυτόν που αγαπάς;

DeepPurpleSoul

# 36 στις 22/2/2004
author
Ανδρας / 48 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 15
Απαντήσεις: 519

...Ισως δεν φτανει μονο η αγαπη ...!!!

BY
Μυρτώ
Administrator

Φίλε μου Evans ,
όλα αυτά που μου λές είναι σωστά. Ξέχασα όμως να αναφέρω ότι στον πρώτο μου γάμο παντρεύτηκα μάλλον επιπόλεα χωρίς να το καλοσκεφτώ και αυτό μετά το βρήκα μπροστά μου. Ολα αυτά που λέω περί συνειδητής επιλογής προέκυψαν τώρα με τον Αλέξανδρο και όχι στο παρελθόν και αν θέλεις ήταν αποτέλεσμα του ΄στραπάτσου ΄του πρώτου γάμου. Οταν είσαι ανώριμος (όπως ήμουνα και γω τότε) καλό είναι να μην παντρεύεσαι!
Δυστυχώς στην ηλικία των 22 - 28 ακόμα διαμορφώνουμε χαρακτήρα και αλλάζουμε και αν το άτομο που παντρευτήκαμε δεν αλλάζει με τον ανάλογο τρόπο ο γάμος θα καταλήξει σε αποτυχία. Γι αυτό πρέπει να ΄πείζει ΄πρώτα το μυαλό μας....και να αναλαμβάνουμε όλες τις ευθύνες που εμπεριέχονται σε ένα γάμο ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ!!!!

....Οπως ειπε και καποιος φιλος (Ενοχος) , σε μια συζητηση που ειχαμε καποτε....μια σχεση ξεκινα απο το παθος , ζει στιγμιαια τον ερωτα και καταληγει στην αγαπη ....εγω λοιπον θα προσθεσω , οτι η προεκταση αυτης της σχεσης (το επομενο σταδιο δηλαδη) , ισως θα μπορουσε να καταληξει ....και στον Γαμο....!!!

....Ομως....υστερα απο προσωπικη εμπειρια στο θεμα.....δεν μπορω σε καμια περιπτωση να μην συνφωνησω η' να παραβλεψω , τα λογια της Μυρτως...

...Πιστευω λοιπον οτι το κυριοτερο συστατικο σε εναν γαμο ειναι η ωριμοτητα , που δυσκολα συναντας στις μικρες ηλικιες....πρεπει οταν βλεπεις οτι τα πραγματα οδηγουνται , σε εκεινη την προεκταση που προανεφερα .......τοτε ....... τοτε θα πρεπει να συνηδητοπηοισουμε αυτην την αλλαγη της διαδρομης....η οποια εξαρταται , διαμορφωνεται , μεταβαλεται και απο διαφορους αλλους παραγοντες , συντελεστες και καταστασεις ....

....Θεωρω οτι το θεμα ειναι τεραστιο για να αναλυθει μεσα σε λιγες σειρες ... τονιζω απλα και μονο , για αυτους που δεν εχουν την εμπειρια....οτι δεν φτανει μονο η αγαπη , η θεληση και η διαθεση .... βεβαια αυτο δεν αποτελει κανονα ....

....Διοτι στον γαμο υπαρχουν... οι κατα καποιο τροπο θα ελεγα κανονες ... που ομως εμεις τους διαμορφωνουμε....

....Οσο για το αν θα ξαναπαντρευομουν ....δεν ειμαι προκατηλημενος.....εαν υπηρχαν οι προηποθεσεις , δεν θα ελεγα και οχι ....!!!

# 37 στις 23/2/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Να παντρευτεις!!!!!
Ωραιο πραγμα ο γαμος!!!
Δυο ανθρωποι να αντιμετωπιζουν απο κοινου τα προβληματα τους.......που ομως δεν θα ειχαν αν δεν ηταν παντρεμμενοι!!!

# 38 στις 23/2/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Η άποψή μου στο θέμα είναι πολύ απόλυτη πλέον... (& γιατί συνηγορεί βιολογικά & η ηλικία μου πια...!) Θα μπώ στην ευχάριστη διαδικασία του ένγαμου βίου συνειδητά, όταν νοιώσω πως πραγματικά "βρήκα" την μάνα των παιδιών μου ! (& πραγματικά εύχομαι να μου συμβεί κάποια στιγμή.) Γάμος, αλλά με απότερο σκοπό την δημιουργία οικογένειας εν ολίγοις... Έως τότε, αρκούμαι σε μιά ανθρώπινη, ζεστή & ουσιαστική συμβίωση με την σύντροφό μου...(στις περιόδους που υπάρχει βέβαια...) Ευτυχείτε !

# 39 στις 24/2/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by zappnk
Αν και πηγαινα να αρχισω θεμα θα βαλω την ερωτηση μου εδω.Προς ολους τους παντρεμενους,τι σας εκανε να αποφασισετε να παντρευτειτε,τι εκανε το συντροφο σας καλυτερο απ τους αλλους?

Τοτε.....πανε χρονια πια.... οταν παντρευτηκα το εκανα γιατι ο μπαμπας μου αρνιωταν να με αφησει να σπουδασω και να δουλεψω.....πιστευε οτι ετσι θα με προστατευε απο την οποια κακοτοπια..... με μεγαλωναν σαν πριγκιπησσα σε γυαλινο πυργο και οταν θα ερχοταν η καταληλη στιγμη θα βρισκοταν ενα....."καλο παιδι" το "βασιλοπουλο" δηλαδη και θα εκπληρωνα τον προορισμο μου να γινω δηλαδη συζυγος μητερα κ νοικοκυρα......και το "βασιλοπουλο" βρεθηκε.....και πληρουσε ολες τις προδιαγραφες......τυπικα κ λογικα τουλαχιστον....νεος, ωραιος, με σταθερη δουλεια κ καλο εισοδημα.....εγω κοριτσακι τοτε....ιδεα δεν ειχα για τη ζωη, τους ανθρωπους, για τον ερωτα, την αγαπη, την χημεια, δεν ηξερα καν εμενα την ιδια,ειχα κα πεισμωσει με τον μπαμπα μου και ειχα και την ελπιδα οτι με την βοηθεια του "βασιλοπουλου" θα πραγματοποιησω την επιθυμια μου να σπουδασω και να κανω καριερα και οικογενεια.....

Το "βασιλοπουλο" καλο παιδι ηταν, καλη δουλεια και εισοδημα ειχε, ευγενικο ηταν....αλλα.....ηταν απολυτα εξαρτημενο απο την μαμα του και.....τζογαδορος ολκης με την υποστηρηξη της.....

Την εξεληξη αυτου του γαμου δεν χρειαζεται και πολυ μυαλο για να την καταλαβετε.....

Ετσι παντρευτηκα τοτε.....

Τωρα.....τωρα που ξερω πια εμενα καλα, τι ειμαι, τι εχω να δωσω και τι θελω να παρω...επελεξα να ειμαι με καποιον
γιατι υπαρχει χημεια,

γιατι με μαγευευει το χαμογελο του,

γιατι εχει αρχες κ αξιες που αλλοι τις εχουν ξεχασει και απαρνηθει,

γιατι ταυτιζονται αυτες οι αρχες κ αξιες με τις δικες μου,

γιατι εχει φαντασια και ειναι δημιουργικος στην σχεση μας αλλα και στη ζωη

γιατι ειναι τρυφερος ανθρωπος,

γιατι με νοιαζεται και με φροντιζει,

γιατι χωρις να το ζητησω απλωνει την αγαπη του ομπρελα και με προστατευει απο τα παντα κ τους παντες,

γιατι δεν δεχεται -ουτε απο μενα την ιδια-
" κακη κουβεντα" για μενα κ απο κανεναν,

γιατι αν και τα "τυπικα δεδομενα μου"
( λιγα χρονια μεγαλυτερη απο εκεινον, ανυπαντρος αυτος,χωρισμενη εγω με παιδια) στα ματια καποιων με κανουν να "υστερω" και να μην "κανω για κεινον" αυτος δεν το δεχετε ουτε σαν αστειακι να το ακουσει.

γιατι πιστευει σε μενα και με δεχετε για αυτο που ειμαι χωρις να θελει να με αλλαξει

γιατι δεν αντεχει ουτε για μια στιγμη να με δει "σκοτεινιασμενη"

γιατι τωρα που ειχα κανει ενα κυκλο ζωης....γαμο, παιδια, σπουδες, επαγγελματικη αποκατασταση και οι περισσοτεροι γυρω μου με ειχαν κανει να πιστευω και εγω οτι "εκλεισα" και "ξοφλησα"...εδωσε χρωμα, ονειρο και προοπτικη στη ζωη μου....

γιατι δεν ειναι "δημοσιος υπαλληλος" μεσα στη σχεση αλλα "δουλευει" μαζι με μενα για την διατηρηση και την εξεληξη της,

για ολα τουτα και χιλιαδες αλλα που θα επρεπε να γραφω για ωρες ειναι "διαφορετικος" απο τους αλλους για μενα και ενω μεχρι πριν λιγο καιρο ημουν αρνητικη και στη σκεψη ακομα οχι μονο του γαμου αλλα και μιας συμβιωσης.... τωρα ειμαι ετοιμη να μοιραστω τη ζωη μου μαζι του.Συνειδητα οσο ποτε και υπευθυνα.

# 40 στις 29/2/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by moo693
Να παντρευτεί κανείς; Ναί, γιατί όχι.
Οχι όμως επειδή φοβάται τη μοναξιά,
Οχι γιατί ένας καλός γάμος είναι εξασφάλιση για το μέλλον,
Οχι γιατί απλώς θέλει να κάνει παιδιά.

Ναι ! Να παντρευτεί, κανείς ΜΟΝΟ γιατί αισθάνεται ότι δεν μπορεί να ζήσει χωρίς το ταίρι του.

Ε, αν πετύχει και τα παραπάνω δεν "χαλάει" κανέναν, δεν είναι; Εξάλλου, πότε αισθάνεται κανείς ότι δεν μπορεί να ζήσει χωρίς το ταίρι του, όταν είναι στείρος/η, δεν έχει φράγκο και θα ζήσουν το υπόλοιπο (της σύντομης) ζωής τους κάτω από καμιά γέφυρα;

Οι γυναικείοι ρομαντισμοί που έχω υπόψιν μου περιλαμβάνουν σαμπάνιες, μονόμετρα από πέρλες, γούνες μπροστά στο τζάκι ενός σαλέ και τζάγκουαρ. Δεν είδα καμιά να βλέπει ρομαντικά τον τύπο με το παπί που δεν του φτάνουν για καφέ και που ταυτοχρόνως είναι και ... χαρτούπης (μακρυά από μας!) από τη μη ανατομική σέλα και τα στενά τζήν

Ξέρω, ξέρω είμαι ένα αντιρομαντικό σωβινιστικό αρσενικό χρ χρκ ουίκ!
Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε