Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Να Παντρευτεί κανείς ή όχι ?

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

# 41 στις 29/2/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by morelli
Πριν πολλα χρονια ενας παπουλης μου ειχε πει :
<Τι να το κανεις το στεφανι γιοκα μου , στεφανι εχουν και τα βαρελια.>

Εννοωντας βεβαια οτι το στεφανι ΔΕΝ κραταει τον γαμο ,αλλα το ζευγαρι.

Θα με πάρεις για γιό σου; Έχω ανάγκη έναν τέτοιο μπαμπά!

nearimama

# 42 στις 29/2/2004
author
Γυναίκα / 47 / Παντρεμένη
Ν. Ροδόπης / Κομοτηνή
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 21
'Aρεσαν+: 0%
Παντρεύτικα τον άντρα μου,γιατί ήρθε την ώρα που ούτε καν έψαχνα να βρώ κάποιον για να κάνω σχέση και δεν χρειάστηκε να πούμε πολλά.Κοιτούσαμε ο ένας τον άλλο και συνεννοόμαστε χωρίς να μιλάμε.Έννιωσα κάτι που δεν μπορώ να το πώ κεραυνοβόλο έρωτα,αλλά σαν να τον γνώριζα απο χρόνια,σαν να είμουν ένα πλοίο που ταξιδεύει και κάπου βρίσκει ένα πολύ ωραίο λιμάνι κι αποφασίζει να ρίξει άγκυρα για πάντα εκεί,έτσι ξαφνικά.Ενώ είμουν σε φάση που ήθελα να γλεντίσω τη ζωή μου,χωρίς δεσμούς και περιορισμούς,μόλις τον είδα τα ξέχασα όλα αυτά.Πριν καν κλείσουμε ένα χρόνο που γνωριστήκαμε,είχαμε αρραβωνιαστεί και παντρευτεί.Ήταν ο μόνος κατάλληλος που με έκανε να νιώσω έτοιμη γι'αυτό το βήμα.Είμαστε εφτά χρόνια μαζί και δεν μετάνιωσα ποτέ που τον παντρεύτικα,αλλά τον αγαπώ κάθε μέρα και πιό πολύ.Ο γάμος δεν πρέπει να είναι μόνο μια υπογραφή σ'ένα χαρτί,πρέπει να είναι απέραντη αγάπη αυτό που σε κάνει να παντρευτείς.Αγάπη και πίστη,πως ότι δυσκολίες κι άν συναντίσουμε στο δρόμο μας,μ'αυτό τον άνθρωπο που θα παντρευτούμε,θα μπορέσουμε να τις ξεπεράσουμε και δεν θ'αφήσουμε να μας χωρίσει τίποτε.Όταν έρθει η κατάλληλη ώρα,πιστεύω ότι όλοι το νιώθουμε αυτό.

evans

# 43 στις 30/10/2004
author
Ανδρας / 57 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγιος Δημήτριος
Θέματα: 75
Απαντήσεις: 3.828
Τελικα οπως και να το κανουμε ...αυτη η σκεψη θα στριφογυριζει παντα στο μυαλο μας....

# 44 στις 30/10/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ο γάμος είναι ένας κοινωνικός θεσμός

Και σαν κοινωνικός θεσμός προστατεύεται από τον νόμο, γιατί αλλιώς κινδυνεύει η κοινωνική υπόσταση.

Ο γάμος επιβλήθηκε σαν θεσμός από την ανάγκη της κοινωνίας να λάβει μέτρα για τα παιδιά. Αν ο καθένας έσπερνε και η καθεμιά μας γεννούσε παιδιά χωρίς να υπήρχε αντίστοιχη υποχρέωση κάποιου να τα αναθρέψει θα είχαμε τεράστιο κοινωνικό πρόβλημα.

Όλα τα άλλα περί φόβου της μοναξιάς, περί αγάπης και αδυναμίας του ενός να ζήσει χωρίς τον άλλο είναι φούμαρα και μεταξωτές κορδέλες. Κάλλιστα μπορούν να υπάρξουν όλα αυτά σε μια απλή συμβίωση. Ακόμα και τα παιδιά.

Όμως, εδω έρχεται ο εξαναγκασμός της κοινωνίας που μας ωθεί στο γάμο με όλα τα μέσα που διαθέτει.

Χωρισμένη με παιδί που σπουδάζει στο εξωτερικό γνώρισα πρόσφατα τη μειονεκτική θέση στην οποία η πολιτεία βάζει τους άγαμους. Μόλις ο γιος μου ολοκλήρωσε τον βασικό κύκλο σπουδών του (τώρα συνεχίζει για master) μου κόψανε όχι μόνο το επίδομα τέκνου αλλά και το οικογενειακό επίδομα που ελάμβανα ως διαζευγμένη αλλά μόνο για όσο χρόνο θα σπούδαζε ο γιος μου. Αν ήμουν όμως παντρεμένη θα το λάμβανα ακόμα. Ο νόμος θεωρεί ότι η χωρισμένη μάνα έχει λιγότερες οικονομικές ανάγκες από την παντρεμένη και γι αυτό την περιποιείται καταλλήλως.

SITIA

# 45 στην 1/11/2004
author
Ανδρας / 40 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μοσχάτο
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 103

Να παντρευτεί κανείς ή όχι ;

Το ''Όλα είναι σχετικά'' , ποιός αρχαίος φολόσοφος το έχει πεί ;
Αν οι τότε φιλόσοφοι ζούσαν στην σημέρινη εποχή , ποιές οι φιλοσοφίες τους
Σήμερα για να παντρευτείς θα πρέπει να έχεις οικονομική άνεση και να ξέρεις ότι μπορείς να συντηρήσεις ένα σπίτι !!
Ακόμη πρίν παντρευτείς πρεπει να είσαι σχεδόν απόλυτα σίγουρος ότι δεν θα χρειαστεί στο μέλλον να σηκώσεις το ύψος της πόρτας για να μπεις στο σπίτι σου !!

Υ.Γ. : Ρώτα και κανένα παντρεμένο για περισσότερο επίσημη απάντηση !!
Εγώ ειμαι free !!
σιτια

# 46 στις 6/11/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Αν κι είμαι ελεύθερη, ένα έχω καταλάβει , από τους γύρω μου.
Αν θες να " τσακίσεις" μία σχέση, τότε παντρέψου.
Η ιδέα της οικογένειας, ειδικά όπως παρουσιάζεται συχνά και στα ΜΜΕ ( πρωινό, στον ηλιόλουστο κήπο, με τα παιδιά, τα σκυλιά μες την αγάπη και το χαμόγελο όλοι μαζί..) με ενθουσιάζει. Όλους μας ενθουσιάζει! Παντρευόμαστε λοιπόν με την ελπίδα να βάλουμε κι εμείς αυτή την εικόνα του ηλιόλουστου πρωινού στη ζωή μας.Και μην πείτε οχι, γιατί βαθιά στο μυαλό μας αυτή η προσδοκία υπάρχει. Και τελικά νομίζω πως γι αυτό χωρίζουμε. Υπερβολικές αλλα και "ανθρώπινες" προσδοκίες.
Αν λοιπόν, μπορούμε να βρούμε ομορφιά και στις '' Βροχερές" μέρες , δίπλα στο καλοριφέρ που ίσως καμιά φορά να μην λειτουργεί κι όλας...τότε νομίζω, πως ναι, είμαστε έτοιμοι να παντρευτούμε!!

unique1

# 47 στις 7/11/2004
author
Ανδρας bi / 64 / Διαζευγμένος
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 63
Ο γάμος δεν είναι η συμβατική ένωση και νομική συμβίωση των δύο φύλων ή δύο ατόμων, όπου ο καθένας προβάλει και διεκδικεί τα δικά το ή τα θέλει και τα κάνει όλα δικά του.....
μόνο το μυστήριο της αγάπης μπορεί πέρα και πάνω από τα ανθρώπινα δεδομένα και κριτήρια να ενώνει δύο άγνωστα πρόσωπα πάνω από κάθε ανθρώπινη φιλία και συγγένεια...

Χωρίς χαρά δεν μπορείς να ζήσεις αλλά και χωρίς αγάπη δε μπορείς να χαίρεσαι....

Chris_Rea

# 48 στις 7/11/2004
author
Ανδρας / 47 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Δυτική) / Οινόη
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 74
τι να πω?

οταν σκεφτομουν στο παρελθον κατι τετοιο με εποιανε ενας κομπος στο λαιμο.. μολονοτι δεν το ελεγα ποτε.

τωρα ομως τα πραγματα αλλαξαν...
λιγο το παιδι που περιμενουμε, λιγο οτι την αγαπαω.... νομιζω οτι κανω το σωστο.

Τελικα δεν υπαρχουν διληματα στη ζωη. Απλα θελουν ολλα τον χρονο τους...
θελο ενα κορμη αθικτο
Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε