Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Σύσυγοι...ξένοι

Σελίδα : 1

chrissag

# 1 στις 24/3/2005
author
Γυναίκα / 49 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αιγάλεω
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 6
'Aρεσαν+: 0%

Σύσυγοι...ξένοι

Καλησπερα σε οσους με διαβασουν.
Πηρα το θαρρος παρ οτι ντρεπομαι αφανταστα γι αυτο, μα εχω πραγματικα εγκλωβιστει,
ετσι αποφασισα να γραψω εδω για ενα προβλημα σοβαρο που αντιμετωπιζω πολυ καιρο τωρα
και αφορα την σχεση μου με τον αντρα μου. Το προβλημα ειναι πως ενω ζουμε
κατω απο την ιδια στεγη ειμαστε σαν ξενοι, μαλωνουμε συχνα, προσπαθωντας αυτο
να μην γινεται μπροστα στα παιδια μας, μα χωρις παντα αποτελεσμα. Οι αφορμες μας
για τους τσακωμους ειναι επειδη με μειωνει διαρκως και με ταπεινωνει (με φωνες και τετοια)
και μπροστα σε τριτα ατομα. Κατα τη διαρκεια των καυγαδων μας εκεινος μονιμως με απειλει
και διαρκως με μειωνει, ενιοτε χειροδικει η με απειλει οτι θα το κανει...
Να διευκρινησω πως παλαια αυτο δεν συνεβαινε ποτε, ουτε και τσακονωμασταν. Απλα επειδη τα τελευταια
χρονια δεν τα πηγαιναμε καλα αποφασισαμε να χωρισουμε .. στην αρχη δεν υπηρχαν τα παραπανω,
μα εδω και καποιους μηνες αυτο γινεται. Θα ηταν βεβαιοτατα παραλογο απο μερους μου να μην
παραδεχτω οτι και εγω φταιω συχνα, γιατι δεν αντεχω και ξεσπαω.
Αν μπορει καποιος ας μου πει την αποψη του θα μου ηταν πολυτιμη μιας και δεν ξερω πραγματικα
με ποιον τροπο να <<απαλυνω>>, την κατασταση οσο γινεται βεβαιως.

# 2 στις 24/3/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Αν θες τη γνώμη μου, επειδή έχω ζήσει ακριβώς τα ίδια, χώρισε όσο πιο γρήγορα μπορείς για να βρεις την υγεία σου. Είσαι και νέα και έχεις όλη τη ζωή μπροστά σου για να ευτυχήσεις.

Μη νομίσεις ότι το παιδί δεν καταλαβαίνει.
Θα είναι και για εκείνο καλύτερα να έχει δυο ευτυχισμένους γονείς, παρά δυο ξένους που μένουν στην ίδια στέγη με το ζόρι.

Όσο πιο ανεκτική γινεσαι, τόσο πιο βίαια θα είναι τα επόμενα ξεσπάσματά του. Γι αυτό πρόσεχε τον εαυτό σου.
Το γιατι άρχισε να σου φέρεται έτσι δεν το ξέρω. Μπορεί να έχει επαγγελματικά προβλήματα και ξεσπάει σε σένα ή να έχει ερωμένη ή να νιώθει κι εκείνος εγκλωβισμένος με μια ξένη από την οποία δε μπορεί να απαλλαγεί και να κάνει τη ζωή του. Ο δικός μου με ζήλευε και του έβγαινε ανταγωνισμός για τις επιτυχίες μου σε κοινωνικό και επαγγελματικό επίπεδο.
Μετά από 10 χρόνια γάμου ξεκίνησε με λεκτικές προσβολές τις οποίες εκστόμιζε συχνά και ενώπιον των γονιών μου, μετά άρχισε τις απειλές και τον εκφοβισμό, προχώρησε στα μαλλιοτραβήγματα και στο χτυπημα του κεφαλιού μου πάνω σε τραπέζι και στο τέλος μου έσπασε τη μύτη με τη γροθιά του. Δεν κάθισα να περιμένω τη συνέχεια των ξεσπασμάτων του, γιατί μπορεί και να μην ήμουν εδώ σήμερα και να σας γράφω.
Πάρε τη ζωή σου στα χέρια σου.

-blond-amazona-

# 3 στις 25/3/2005
author
Γυναίκα / 44 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 1.385
Πρωτα μια δυνατη και καλη συζητηση θα συμβουλευα.

Και αν δεν δεις διαφορα....ακολουθα λεξη προς λεξη την συμβουλη της Ζουμερης.

Ευχομαι το καλυτερο για εσε γκερλ.
Το σπίτι μου το χτίσαν άλλοι για να κοιμάμαι ξέγνοιαστη τα βράδυα, τον εαυτό μου τον έχτισα εγώ για να μην μπορώ να ησυχάσω...

chrissag

# 4 στις 25/3/2005
author
Σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας . Να σας πω πως την συζητηση την εχουμε εξαντλισει..και μαλλον το καλυτερο να απομακρυνθω το συντομοτερο δυνατον...και παλι σας ευχαριστω.

Dardana

# 5 στις 28/3/2005
author
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651
Δεν εχω μεγαλη εμπειρια απο γαμο, σιγουρα δεν ειμαι το αρμοδιο ατομο για να δωσω συμβουλη, ουτε και μπορω να γνωριζω λεπτομερειες της ιστοριας και της σχεσης σας. Απλως θα εκφρασω μια γενικη αποψη την οποια αποκομισα απο την εμπειρια μιας πολυ στενης φιλης.

Νομιζω οτι πριν ενα ζευγαρι καταληξει στο χωρισμο και εφοσον υπαρχουν και παιδια στη μεση, θα ηταν καλο να εχουν πρωτα εξαντληθει ολα περιθωρια να "διορθωθει" (αν αυτο ειναι εφικτο) το προβλημα στη σχεση. Βασικη προϋποθεση βεβαιως, να υπαρχει διαθεση και απο τα δυο μερη για προσπαθεια.
Αν αυτο ειναι πλεον ανεφικτο, τοτε ο χωρισμος ειναι η μονη λυση, και ευχης εργο θα ειναι, να μπορεσουν οι δυο να συνεργαστουν ετσι ωστε να ληξει το ολο θεμα οσο γινεται πιο πολιτισμενα και "αναιμακτα" για ολους, και κυριως για τα παιδια.
Originally posted by chrissag
Καλησπερα σε οσους με διαβασουν.
Πηρα το θαρρος παρ οτι ντρεπομαι αφανταστα γι αυτο, μα εχω πραγματικα εγκλωβιστει,
ετσι αποφασισα να γραψω εδω για ενα προβλημα σοβαρο που αντιμετωπιζω πολυ καιρο τωρα
και αφορα την σχεση μου με τον αντρα μου. Το προβλημα ειναι πως ενω ζουμε
κατω απο την ιδια στεγη ειμαστε σαν ξενοι, μαλωνουμε συχνα, προσπαθωντας αυτο
να μην γινεται μπροστα στα παιδια μας, μα χωρις παντα αποτελεσμα. Οι αφορμες μας
για τους τσακωμους ειναι επειδη με μειωνει διαρκως και με ταπεινωνει (με φωνες και τετοια)
και μπροστα σε τριτα ατομα. Κατα τη διαρκεια των καυγαδων μας εκεινος μονιμως με απειλει
και διαρκως με μειωνει, ενιοτε χειροδικει η με απειλει οτι θα το κανει...
Να διευκρινησω πως παλαια αυτο δεν συνεβαινε ποτε, ουτε και τσακονωμασταν. Απλα επειδη τα τελευταια
χρονια δεν τα πηγαιναμε καλα αποφασισαμε να χωρισουμε .. στην αρχη δεν υπηρχαν τα παραπανω,
μα εδω και καποιους μηνες αυτο γινεται. Θα ηταν βεβαιοτατα παραλογο απο μερους μου να μην
παραδεχτω οτι και εγω φταιω συχνα, γιατι δεν αντεχω και ξεσπαω.
Αν μπορει καποιος ας μου πει την αποψη του θα μου ηταν πολυτιμη μιας και δεν ξερω πραγματικα
με ποιον τροπο να <<απαλυνω>>, την κατασταση οσο γινεται βεβαιως.

amigdalia

# 6 στις 29/3/2005
author
Γυναίκα / 41 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αργυρούπολη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 102
Αγαπητή μου chrissag,
καταρχήν δεν χρειάζεται να ντρέπεσαι για αυτά που ζεις.
Βλέπω ότι ήδη έχεις πάρει την απόφαση να χωρίσεις και αυτό θα σε παρότρυνα κι εγώ.
Δεν υπάρχει, καλώς ή κακώς, άλλη λύση πιστεύω, εφόσον ήδη έχεις εξαντλήσει όπως είπες τις εναλλακτικές.
Καλή συνέχεια και καλά ξεμπερδέματα!
Ζωή δεν είναι ότι βλέπεις και αγγίζεις, αλλά ότι αγαπας και σκέφτεσαι!

# 7 στις 30/3/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Γιατί οι περισότερες γυναίκες που έχουν χωρίσει έχουν υποστεί βία από τους πρώην άνδρες τους.
Εγώ την δικιά μου γυναίκα την έστειλα στην μαμά της χαμογελαστή χωρίς να την έχω ακουμπίσει έστω και για αστείο.
Όσοι ενδιαφέρονται για την συνταγή θα τούς την στείλω τσάμπα.

# 8 στην 1/4/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Από μία ομοιοπαθούσα:

Όσες έχουμε πάρει τη ζωή μας στα χέρια μας, επωμιζόμενες τις ευθύνες που συνεπάγεται κάτι τέτοιο, είμαστε ευτυχισμένες.

Θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία (και η ευτυχία, συμπληρώνω εγώ).

Ψηλά το κεφάλι και προχώρα μπροστά.
Εμείς είμαστε εδώ...

# 9 στην 1/4/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by MANOLOOOO
Γιατί οι περισότερες γυναίκες που έχουν χωρίσει έχουν υποστεί βία από τους πρώην άνδρες τους.
Εγώ την δικιά μου γυναίκα την έστειλα στην μαμά της χαμογελαστή χωρίς να την έχω ακουμπίσει έστω και για αστείο.
Όσοι ενδιαφέρονται για την συνταγή θα τούς την στείλω τσάμπα.

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι η "συνταγή" σου θα ενδιαφέρει ή θα αγγίξει κάποιον θρασύδειλο που δε διστάζει να σηκώσει χέρι σε μια γυναίκα;

chrissag

# 10 στις 14/4/2005
author
Θα ηθελα να πω ενα μεγαλο ευχαριστω σ ολους σας με βοηθησατε αρκετα. Επικοινωνησα με το κεντρο κακοποιημενων γυναικων και μαλλον θα ακολουθησω τις συμβουλες τους. Και παλι ευχαριστω!
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε