Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Μια βοήθεια σε μια κοπέλα?

Σελίδα : 1

sovokai

# 1 στις 11/5/2003
author
Ανδρας / 45 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 173
'Aρεσαν+: 0%

Μια βοήθεια σε μια κοπέλα?

Σήμερα πήγα για καφέ με μια φίλη μου.
Μου είπε ότι τα χάλασε με το αγόρι της και δεν ξέρει τι να κάνει.
Θα σας περιγράψω πιο κάτω το πρόβλημα της (μετά από έγκρισή της).
Ο λόγος που το κάνω αυτό είναι γιατί της είπα για το sxeseis (δέν έχει υπολογιστή) και της υποσχέθηκα ότι σε λίγες μέρες θα ακούσει διάφορες γνώμες και απόψεις από ανθρώπους που θα μπορέσουν να κρίνουν αντικειμενικά σύμφωνα πάντα με αυτά που μου είπε.

Λοιπόν είναι 23 χρονών και ο τύπος 25.
Τα είχανε εδώ και 2 χρόνια. Τον αγαπάει και την αγαπάει.
Το πρόβλημα ξεκίνησε πρίν λίγο καιρό που η φίλη μου έμαθε ότι ο τύπος είχε σχέση με κάποια άλλη κοπέλα εκτός αθηνών. Μια σχέση ελεύθερη αφού και αυτός τα είχε με τη φίλη μου (και το ήξερε αυτή) αλλά και αυτή ήταν δεσμευμένη στον τόπο της (κάτι που επίσης ήξερε ο τύπος).
Βρισκόντανε αρεά 1 φορά το δίμηνό (περίπου) ενώ η οποιαδήποτε άλλη επικοινωνία ήταν επισης αραιή. Η ελεύθερη αυτή σχέση κρατούσε κοντά ένα χρόνο τώρα.
Η φίλη μου δεν ήταν και αυτή η πιο πιστή... (sorry κούκλα μου αλλά είπαμε θα τα πούμε όλα)... Δηλαδή και αυτή μέσα στα 2 χρόνια είχε πάει για μια βραδιά με έναν δύο τύπους.

Ο μεγάλος προβληματισμός της φίλης μου είναι ο εξής. Πρίν αρκετό καιρό η φίλη μου είχε μείνει έγκυος αλλά έκανε έκτρωση. Ο τύπος της έλεγε να το κρατήσει αλλά αυτή δεν ήθελε. Αυτό την έκανε να καταλάβει-νομίζει ότι την αγαπούσε όσο τίποτα άλλο.
Τώρα ομως που έμαθε ότι την περίοδο που έκανε έκτρωση αυτός είχε με μια άλλη ελεύθερη σχέση δεν μπορεί να του το συγχωρήσει με τίποτα. (ο τύπος δεν αρνείτε τίποτα από όλα αυτά)

Τέλος χθές ενώ αυτός την παρακαλάει να τα ξαναβρούν με κλάματα τον βλέπει λίγο αργότερα να μιλάει και να κοιτάει επίμονα στο μαγαζί που δουλεύει μια άλλη...
Σε ερώτηση της φίλης μου γιατί πήγαινε με την άλλη, η απάντηση ήταν ότι ενώ αγαπάει την φίλη μου η άλλη είναι πολύ ωραία κοπέλα...
Δεν θυμάμαι αν ξέχασα κάτι άλλο...
Επαναλαμβάνω ότι όλα τα παραπάνω είναι δικά της λόγια.

Εγώ προσωπικά της είπα να μείνει λίγο καιρό μακρια, να σταματήσει να τον βλέπει και να βάζει τον εαυτό της αλλά και το αγόρι της σε μια τέτοια ταλαιπωρία. Λένε ότι μετά από 5-6 μήνες που είσαι μακριά από τον άλλο καταλαβαίνεις αν τον αγαπάς και θες να είσαι μαζί του, το ίδιο και ο άλλος. Αν λοιπόν σε 5-6 μήνες τα ξανασκεφτεί όλα αυτά η καρδιά της και το μυαλό της θα μπορούν πολύ πιο καθαρά να κρίνουν τι θέλουν...
I Still Havenβt Found What Iβm Looking For... (αν και νόμιζα ότι το είχα βρει...)

Rantanplan

# 2 στις 11/5/2003
author
Γυναίκα / 52 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ζωγράφου
Θέματα: 11
Απαντήσεις: 78
Εκτος αν δεν καταλαβα σωστα ,εχω την εντυπωση οτι πληγωθηκε ο εγωισμος της κυριως.Και νομιζω οτι δεν ξερει και η ιδια τι θελει,κανω λαθος?
Αυτος μου φαινεται επιπολαιος αλλα πιο ξεκαθαρος...οχι?

Στην τελικη τα φταξανε ενω ειχαν αλλες σχεσεις και οι δυο(δεν εχει σημασια ποιος πρωτος,τι ειδους σχεση..)και σαυτες τις περιπτωσεις ολα ειναι φλου...αν αγαπηθηκανε ακομα καλυτερα...
Αλλα δεν μαρεσει που δεν μπορει να του το συγχωρησει ενω και εκεινη δεν ηταν ενταξει.Με τι μουτρα?

Οσο γι αυτο το 5-6 μηνες διαφωνω ριζικα.

Δεν θα συμβουλεψω,δεν θα παρω κανεναν στον λαιμο μου,απλα πες της οτι αυτο το στυλ"αλλο τα ματια του λαγου κιαλλα της κουκουβαγιας' ειναι αυτα που μας βγαζουν το κακο ονομα σαν φυλο.
(Οι αντρες εχουν ξεμπουρλεψει την φημη τους προ πολλου...)

# 3 στις 11/5/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Νομιζω οτι ισως θα πρεπε να ονομαστει αυτο το θεμα 'Οταν δυο παιχτες δεν παραδεχονται οτι ειναι παικτες και κανουν σχεση,αποτελεσματα...'.

sovokai

# 4 στις 11/5/2003
author
Ανδρας / 45 / Ελεύθερος

μμμ

Εγώ την γνώμη μου την είπα παρεμβαίνω μόνο για να δώσω μια καλύτερη εικόνα...

"Ξεκάθαρος" Δεν της το είπε ότι τα είχε 1 χρόνο με μια άλλη κοπέλλα. Όταν το έμαθε η φύλη μου (κάποιο γράμμα είδε, κάποιος άλλος της το είπε δεν θυμάμαι) τότε πια της τα είπε όλα.

Τον 1ο χρόνο κανένας από τους 2 δεν είχε κάνει κάτι (ήταν μια υγειής σχέση). μέσα στον 2ο χρόνο αυτός τα έφτιαξε με άλλη ενώ αυτή έκανε 2 φορές one night...

Ευχαριστώ για την απάντηση Rantaplan και Ζαππνκ
I Still Havenβt Found What Iβm Looking For... (αν και νόμιζα ότι το είχα βρει...)

kostas_1966

# 5 στις 11/5/2003
author
Ανδρας / 56 / Ελεύθερος
Ν. Αχαϊας / Λαμπίρι
Θέματα: 32
Απαντήσεις: 185

Αερας κοπανιστος!

Αυτο ειναι οι ελευθερες σχεσεις.Καλυτερα που δεν κρατησε το παιδι,γιατι δεν υπηρχαν θεμελια.
Δεν ξερουν τι θελουνε και οι δυο.Αυτο ειναι εκ προθεσεως βεβαια,γιατι εκ φυσεως ειναι αλλοι 2 επιπολαιοι χαρακτηρες απο το σωρο που συνανταμε στη ζωη μας.
Sorry sovokai,ξερω ειναι φιλη σου.
Εχω κι εγω μια τετοια φιλη.Ειναι χρησιμη για να περναει η ωρα μου οταν θελω να...δειξω λιγη κοινωνικοτητα προς τα εξω,τιποτα περισσοτερο.Κυνισμος,ισως να πειτε.Κορεσμος,ισως να πω.Οσο για τη φιλη σου?Θα βρει το δρομο της μη σε στεναχωρει.Ειχε τη στοιχειωδη γνωση τουλαχιστον να μην κανει κατι το μη αναστρεψιμο,δεν κρατησε το παιδι.Γενναια αποφαση,την επικροτω.
ΥΓ.Αν απο το 2ο χρονο αρχισε η αλλαγη συντροφων σκεφτειτε αργοτερα.ΔΕΝ κρατιουνται τετοιες σχεσεις,η αληθινη αγαπη πινει αλλου τον καφε της.
Μη δειχνεις το δαχτυλο σου γιατι θα σου το φανε

tabula_rasa

# 6 στις 11/5/2003
author
Ανδρας / 49 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Θέματα: 60
Απαντήσεις: 384
Sov , den exw polla na sou pw giati xeroume oti tetoies katastaseis symbenoun kathimerina.

An den eixe mesolabhsei h aperiskepsia, h afeleia, kai h anwrimothta pou stoixisan mia anthrwpinh zwh olo ayto tha mou akougotane san ena akomh paixndi. Paidia pou theloun na mathoun na paizoun to paixnidi twn megalwn.

Apla otan paizeis den prepei na xexnas tous kanones.

xerw oti einai ligo sklhro sov alla pes mou, den skeythikes etsi kai esy otan akouses thn istoria ayth?

olos o ponos tous tha krathsei mexri na broune ena neo syntrofo... ligo tsalakothke o egoismos , ligo h hthikh mas.

h zwh pou xathike omws den tha allaxei.
Kai h kopela ayth pote den tha einai pia h idia oso kai sklhrh kai an einai.

tabula_rasa

# 7 στις 11/5/2003
author
Ανδρας / 49 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Θέματα: 60
Απαντήσεις: 384

μια διευκρινηση

kai kati symplhrwmatiko, den yponow se kamia periptwsh oti katw apo tetoies synthikes eprepe na kratisoun to paidi.
To paidi einai apotelesma mias petiximenhs sxeshs oxi enas tropos na thn krathsoume...

santal

# 8 στις 11/5/2003
author
Γυναίκα / 41 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Νίκαια
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 40
Να σας πω την αλήθεια δεν είχα καμία πρόθεση να γράψω την γνώμη μου σ'αυτό το θέμα μα μου κάνει εντύπωση πόσο εύκολα και αβίαστα βγάζουμε συμπεράσματα για καταστάσεις και προσωπικότητες ανθρώπων. Συγγνώμη Κώστα μου,αν μου επιτρέπεις,θεωρώ οτί σε προσβάλλει ιδιαίτερα το γεγονός να λες ότι έχεις μια φίλη "επιπόλαια" σαν τη φίλη του sovokai(πότε πρόλαβες και έβγαλες τέτοιο συμπέρασμα για έναν άνθρωπο που δεν ξέρεις?)που είναι χρήσιμη για να περνάει η ώρα σου...... Ξέρεις πόσα συμπεράσματα μπορώ να βγάλω εγώ από αυτή σου τη δήλωση?Πολλά και όχι κολακευτικά...Προσμένω την διευκρίνησή σου λοιπόν γιατί μου είναι αδύνατον να πιστέψω ότι Θεωρείς ΦΙΛΗ μια κοπέλα την οποία εκθέτεις ή ότι κάνεις παρέα με μια κοπέλα που δεν εκτιμάς απλά και μόνο για να "δείξεις κοινωνικότητα".
Φιλικά...
Όσο για τη φίλη σου Sovokai θα βρει από μόνη της τη λύση με το πέρασμα του χρόνου προς το παρών μπορεί να είναι ευτυχισμένη που έχει φίλους που την νοιάζονται.....

giannis33

# 9 στις 11/5/2003
author
Ανδρας / 54 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 48
αγαπη,τι λεξη κ αυτη!!!!!τωρα (κατα την γνωμη μου παντα)το θεμα ειναι ποιος κοροιδευει ποιον!κ αν αντεξουν να συνεχισουν αυτην την σχεση!ολοι μας καποτε κατι κανουμε.το θεμα ειναι το μετα!!αν θελουμε να κρινουμε τον αλλον ας κρινουμε πρωτα τον εαυτο μας!!!το καλητερο απ ολα ειναι οτι δεν κρατησε το παιδι.μ αυτα ΔΕΝ παιζουν!και δεν κανει να ειναι τοσο 'σκληρη'σε κατι που δεν κρατησε ουτε η ιδια!2 καρπουζια σ ενα χερι δεν πανε!οσο για τους 5/6 μηνες νομιζω οτι δεν θα αλλαξει κ κατι!η πληγη θα 'ξυνεται'καθε φορα που θα 'νομιζει'οτι κοιταει καποια αλλη.και θα κανει και τα 'αντιποινα'νομιζω.παιδια ξαναγυριζω στην πρωτη λεξη:ΑΓΑΠΗ!αν πιστευουν καθαρα σ αυτη και μονο σ αυτη ας συνεχισουν.αν οχι (που αυτο πιστευω)ας παει ο καθενας σπιτι του!και ξαναλεω οτι αυτη ειναι η γνωμη μου χωρις να θελω να την ακολουθησουν.απλα να την λαβουν υπ'οψιν!

kostas_1966

# 10 στις 11/5/2003
author
Ανδρας / 56 / Ελεύθερος
Ν. Αχαϊας / Λαμπίρι
Θέματα: 32
Απαντήσεις: 185

Επανορθωνω.

Παράθεση:
Originally posted by santal
Να σας πω την αλήθεια δεν είχα καμία πρόθεση να γράψω την γνώμη μου σ'αυτό το θέμα μα μου κάνει εντύπωση πόσο εύκολα και αβίαστα βγάζουμε συμπεράσματα για καταστάσεις και προσωπικότητες ανθρώπων. Συγγνώμη Κώστα μου,αν μου επιτρέπεις,θεωρώ οτί σε προσβάλλει ιδιαίτερα το γεγονός να λες ότι έχεις μια φίλη "επιπόλαια" σαν τη φίλη του sovokai(πότε πρόλαβες και έβγαλες τέτοιο συμπέρασμα για έναν άνθρωπο που δεν ξέρεις?)που είναι χρήσιμη για να περνάει η ώρα σου...... Ξέρεις πόσα συμπεράσματα μπορώ να βγάλω εγώ από αυτή σου τη δήλωση?Πολλά και όχι κολακευτικά...Προσμένω την διευκρίνησή σου λοιπόν γιατί μου είναι αδύνατον να πιστέψω ότι Θεωρείς ΦΙΛΗ μια κοπέλα την οποία εκθέτεις ή ότι κάνεις παρέα με μια κοπέλα που δεν εκτιμάς απλά και μόνο για να "δείξεις κοινωνικότητα".
Φιλικά...
Όσο για τη φίλη σου Sovokai θα βρει από μόνη της τη λύση με το πέρασμα του χρόνου προς το παρών μπορεί να είναι ευτυχισμένη που έχει φίλους που την νοιάζονται.....

Santal,
Ναι,ετσι οπως το θετεις το θεμα,εχεις οχι μονο δικιο απολυτο αλλα σε ευχαριστω κιολας που με "επανεφερες στην ταξη"!
Η "διορθωτικη"κινηση απλη.
Οπου αναφερω τη λεξη φιλη,παραπανω,παρακαλω αντικαταστηστε με "φιλη" ή γνωστη.
Κατα τα αλλα ολα μενουν ιδια οπως τα ανεφερα(περναει η ωρα μου,οπως και η δικη της,κανεις δεν κοροιδευει κανεναν).
Ολα χρειαζονται στη ζωη βλεπεις.Ακομα και αυτου του ειδους οι σχεσεις.
Μη δειχνεις το δαχτυλο σου γιατι θα σου το φανε

quite

# 11 στις 11/5/2003
author
Ανδρας / 57 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Πυλαία
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 719

5-6 Μηνες;;;

Σε 5-6 μηνες η φιλη σου θα εχει βρει 5-6 αντρες τουλαχιστον που να την αγαπανε τοσο οσο ο λεγαμενος.
Εκτος κι αν εχει προβλημα "εμφανισης".
Καλυτερα κατα τη γνωμη μου να χωρισουν.
οχι οτι φταιει καποιος απο τους δυο αλλα απο οσο μπορω με τα λιγα στοιχεια που δινεις να κρινω και οι δυο ψαχνονται ετσι κι αλλιως ενω ταυτοχρονα εχουν "σχεση".
Αρκει βεβαια να μην φοβαται να μεινει μονη ,.............
Οι γυναικες μου δινεται πολλες φορες την εντυπωση οτι πρωτα κανεται νεο δεσμο και μετα χωριζεται τον παλιο (εκτος κι αν σας αφησει πρωτος)επειδη με δεσμο νοιωθετε "ασφαλεις"(αν ειναι δυνατον κατι τετοιο).Αν δεν μπορει καποιος μονος του τοτε γινεται ασφυκτικα φορτικος στο δεσμο του.
Οσο για την κακομοιρη τη λεξη ΑΓΑΠΗ πρεπει καποτε να παψουμε να ονομαζουμε ΑΓΑΠΗ την επιθημια ,την ασφαλεια,την ευχαριστηση κ.λ.π.
...........και οσοι νοιωθουν την "περιεργεια" να αναζΗτΗΣΟΥΝ την πραγματικη .

sovokai

# 12 στις 13/5/2003
author
Ανδρας / 45 / Ελεύθερος

Ευχαριστώ!!!

Ένα μεγάλο Ευχαριστώ σε όλους εσάς που δώσατε λίγα λεπτά από το χρόνο σας για να ασχοληθείτε με το πρόβλημα κάποιου άγνωστου... (ειναι φοβερό αυτό!!!)
Προς το παρόν έδειξα ότι γράψατε στη φίλη μου η οποία έλαβε υπόψη της κάθε γνώμη... Το τι θα κάνει??? Άγνωστο... Αν μάθω θα σας πώ

sakisx

# 13 στις 14/5/2003
author
Ανδρας / 52 / Ελεύθερος
Ν. Χανίων / Χανιά
Απαντήσεις: 7
To tema eine diskolo.
Hriazete psixologo,me ti kali enia

sakisx

# 14 στις 14/5/2003
author
Ανδρας / 52 / Ελεύθερος
Ν. Χανίων / Χανιά
Ama theli mboroume na to sizitisoume meso e-mail

sakisx

# 15 στις 14/5/2003
author
Ανδρας / 52 / Ελεύθερος
Ν. Χανίων / Χανιά
Afti i kopola xriazete ipostiriksi ke mia angalia opos dipote.

# 16 στις 14/5/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by sakisx
Ama theli mboroume na to sizitisoume meso e-mail

to tema einai ama telei parei vatmoys steilei mhnymata mhn kanei oti kai pano1

kswtiko

# 17 στις 14/5/2003
author
Γυναίκα / 52 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Περιστέρι
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 26
Αν και προσωπικα πιστευω οτι αυτο που νοιωθουν ο ενας για τον αλλο δεν ειναι αγαπη αλλα απλα ενα παθος μια συνηθεια μια ασφαλεια .... αν και εγω δε θα συνεχιζα να εχω μια σχεση οχι μονο αν εφτανα στο σημειο να κανω one night..... αλλα και μονο οταν θα "επαιζε" το ματι μου....
παρόλα αυτα αν η φιλη σου θελει να συνεχισει αυτη τη σχεση (πληγωμενος εγωισμος η οχι μονο αυτη το ξερει βαθυα μεσα της και ας λεει οτι δεν το ξερει...)
θα της πω μεσω εσου ενα πραγμα που μου ειχαν πει και μενα στο παρελθον όταν ειχα μαθει οτι ο "αγαπημενος" μου με απατησε...

Αγαπητη μου λοιπόν...
Αν πιστευεις οτι ο,τι εγινε αναμεσα σας μπορει να διαγραφει απο τις καρδιες σας και το μυαλο σας και εφοσον μιλησετε και βρειτε το γιατι οδηγηθηκατε και οι δυο σε τετοιου ειδους ενεργειες (το εντιμο ειναι να του πεις και τις δικες σου "στραβες")... τοτε παλεψτε να το σωσετε....
Αν πιστευεις οτι οσο και αν μιλησετε οσο και αν νομιζεις τωρα οτι τον αγαπας, οτι σε καθε πρωτη ευκαιρια θα το θυμασαι και θα ειναι ενα αγκαθι στην ψυχη σου... καλυτερα χωρισε τωρα παρα μετα....

Ευχομαι να καταφερεις να βρεις το κουραγιο να κοιταξεις μεσα σου ποια ειναι η πραγματικη αληθεια

Καλύτερα να κάνεις το σωστό με λάθος τρόπο παρά να κάνεις λάθος με το σωστό τρόπο!

# 18 στις 15/5/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Νομίζω ότι τις απαντήσεις τις έχει ήδη η φίλη σου...Ας το κοιτάξει αντίστροφα το θέμα..Εκείνη που τον αγαπάει γιατί πήγαινε με άλλους;;;;;;;
Ίσως αν το ψάξει έτσι θα βρει και αυτά που θα τις απαντήσουν τα "γιατί" της....

ste76

# 19 στις 15/5/2003
author
Ανδρας / 46 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Περιστέρι
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 175
οπως στρωσει θα κοιμηθει κανεις...
Rantanplan και Natalia πιστευω τα ειπανε ολα...(αν και η Rantanplan μας τα χαλασε με το οτι οι αντρες εχουμε χασει την φημη μας, κτλ.)

Καινουργια αγαπη μ'απλωνει το χερι μου χαμογελα...

Twilight

# 20 στις 16/5/2003
author
Ανδρας / 52 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηλιούπολη
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2

μιχάλης...

Ισως διότι τίποτα δεν είναι τυχαίο,
θα ήθελα ένα μύνημά σου στο 6973506802
Σελίδα : 1