Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Εσεις γιατι παντρευτηκατε;;

Επιλέξτε σελίδα: (1-8)
Σελίδες 12345678

Dardana

# 1 στις 30/3/2005
author
Γυναίκα / 49 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651
'Aρεσαν+: 0%

Εσεις γιατι παντρευτηκατε;;

Μπορει να ακουγεται εκ πρωτης οψεως ως χαζη ερωτηση, αλλα πιστεψτε με, δεν ειναι. Αν εχετε την καλοσυνη, συνδραμετε στο προσωπικο μου γκαλοπ.

Θα ηθελα να μου πειτε πώς και πότε πηρατε την αποφαση και γιατι. Αν ηταν συνειδητη αποφαση ή κατι αλλο.
Οσοι ειστε ηδη καποια χρονια παντρεμενοι, θα ηθελα να ξερω αν εκπληρωθηκαν οι προσδοκιες σας ή οχι.
Κι οσοι τυχον χωρισατε, θα ηθελα να μου πειτε το γιατι - αν εχετε τη διαθεση βεβαιως.
Τρεις ερωτησεις δηλαδη που θα ηθελα αν γινεται να απαντησετε απλα και περιληπτικα.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων και αδημονω.

# 2 στις 30/3/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Θα ηθελα να μου πειτε πώς και πότε πηρατε την αποφαση και γιατι.
Ξεκαθαρίζω οτι δεν θα αναφέρω τους λόγους για τους οποίους τον ερωτεύτηκα, αλλά μόνο τους λόγους για τους οποίους τον παντρεύτηκα.

Πήρα την απόφαση μετά από 6 μήνες σχέσης (και 5 χρόνια γνωριμίας). Είχαν προηγηθεί αρκετές άλλες σχέσεις, δύο εκ των οποίων με εξαιρετικούς ανθρώπους, τους οποίους όμως δεν είχα ουδεμία πρόθεση να παντρευτώ.

Πήρα την απόφαση γιατί η ζωή μαζί του ήταν πολύ ενδιαφέρουσα και απρόβλεπτη και είχα βάσιμες ελπίδες οτι έτσι θα συνέχιζε να είναι.
Επίσης γιατί η «συνέργεια» των χαρακτήρων μας είχε σαν αποτέλεσμα να αναπτύσσονται οι θετικές μας πλευρές και να ατονούν οι αρνητικές.
Επίσης γιατί:
- με έκανε να γελάω
- συμπάθησα τη μάνα του
- εκτίμησα τους φίλους του

Αν ηταν συνειδητη αποφαση ή κατι αλλο.

Πολύ συνειδητή, γι αυτό άλλωστε και του έκανα πρόταση γάμου.

Οσοι ειστε ηδη καποια χρονια παντρεμενοι, θα ηθελα να ξερω αν εκπληρωθηκαν οι προσδοκιες σας ή οχι.

Είμαι περι τα δεκαπέντε χρόνια παντρεμένη και οι αρχικές μου προσδοκίες έχουν εκπληρωθεί. Τώρα πια ...sky is the limit!!
Ελπίζω οτι απάντησα απλά και περιληπτικά.

Περιμένω με αγωνία τη στατιστική επεξεργασία των αποτελεσμάτων

Στη διάθεσή σας
T_G_I_F

# 3 στις 30/3/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Οπως ομως ελεγε ένας παντρεμενος,συνηθως στον γαμο μετα απο δέκα χρόνια,είτε πιάνεις τον μηρό της γυναίκας σου,είτε τον δικό σου,είναι το ίδιο πράγμα,έτσι το νιώθεις.

# 4 στις 31/3/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Με ορατό τον κίνδυνο να φανώ γραφική (η χαζοχαρούμενη του φορουμ που γυρνάει και υποστηρίζει πόσο ουαου πράμα είναι ο γάμος), θα διαφωνήσω και σε αυτό.

(άσε που για να γίνει το μπούτι μου ίδιο με του άντρα μου θα πρέπει να πάρω τουλάχιστον τριάντα κιλά και να κόψω τη χαλάουα για μια δεκαετία! )

Η γραφική T_G_I_F

educator

# 5 στις 31/3/2005
author
Γυναίκα / 50 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Σμύρνη
Θέματα: 15
Απαντήσεις: 783
Γιατί ήταν και είναι το Κάρμα μου!!! Πως το λένε το άλλο μου μισό!!!!

Με σέβεται, μοιραζόμαστε τα πάντα και πάνω από όλα έχει την όρεξη και τη διάθεση να καθόμαστε κάτω και να λύνουμε τα όποια προβλήματα μας.

Είναι άνθρωπος με ουσία.

Θα συμφωνήσω με την T_G_I_F.

Στο χέρι μας είναι να κρατάμε το γάμο μας ζωντανό και ενδιαφέρον.

Λατρεύω τον άντρα μου!!!!!
This is an extraordinary day, like any other. A day crammed full of the unspoken of love stories, unacknowledged grievances and the unwitnessed triumphs. jon mcgregor, if nobody speaks of remarkable things (one of my favourite novels)

# 6 στις 31/3/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Αντε, περιμένω να απαντήσει και η Μυρτώ να γίνουμε τρείς!!!

# 7 στις 31/3/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Ασχετο : Αυτή η ενότητα "Γάμος" δε σας φαίνεται λίγο σαν τη "στήλη της Μανίνας";

Γυναίκες γράφουν, γυναίκες απαντάνε, γυναίκες αναρωτιούνται (να φύγω; να μείνω; να του δώσω μια ευκαιρία; να του δώσω τα παπούτσια στο χέρι; )

Τι γίνεται με τους άντρες του sxeseis;

Γιατί ποτέ κανένας δεν ήρθε να μας ζητήσει τη γνώμη μας;
"Αγαπητοί συμφορουμίστες είμαι ο XYZ και αναρωτιέμαι αν πρέπει να παντρευτώ. Τι με συμβουλεύετε να κάνω;"

"Αγαπητοί συμφορουμίστες είμαι ο XYZ και σκέφτομαι να χωρίσω γιατί δεν έχω πλέον καμια επικοινωνία με τη γυναίκα μου. Τί λέτε κι εσείς;"

"Αγαπητοί συμφορουμίστες είμαι ο XYZ και είμαι δέκα χρόνια παντρεμένος. Τώρα πια είτε πιάνω το μπούτι της γυναίκας μου είτε το δικό μου, είναι το ίδιο πράγμα. Να της μιλήσω γι αυτό, ή να βρώ γκόμενα;"

"Αγαπητοί συμφορουμίστες είμαι ο XYZ και δεν ξέρω πώς να ιεραρχήσω τις επαγγελματικές μου υποχρεώσεις σε σχέση με τις οικογενειακές. Εχετε καμιά ιδέα;"

Βρε μπας και οι άντρες έχουν βρει το μυστικό του καλού του γάμου και δε μας το λένε;;;

Dardana

# 8 στις 31/3/2005
author
Γυναίκα / 49 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651
Βρε μπας και οι άντρες έχουν βρει το μυστικό του καλού του γάμου και δε μας το λένε;;;
[/quote

Οχι καλη μου, απλα ολοι εχουν μια γυναικα στη ζωη που τους λυνει εκεινη τα προβληματα.

bianka

# 9 στις 31/3/2005
author
Γυναίκα / 58 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Κηφισιά
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 895
Παντρευτηκα απο ερωτα τρελο με μπολικο παθος στα εικοσι μου χρονια.Δε θα ελεγα οτι το εκανα συνειδητα....απλα ειπα ενα ναι γιατι δε μπορουσα να πω το οχι,ενας αλλος λογος ηταν οτι μου ειχε λειψει η οικογενεια.Ηταν σα να σουλεγε καποιος παμε ενα ταξιδι?κι εσυ λες ναι χωρις να σκεφτεις πως και που θα πας.
Χωρισα μετα απο εξι χρονια οχι γιατι ο ερωτας ειχε τελειωσει...αυτος ηταν ακομη εκει αλλα υπηρχε ενα αξεπεραστο προβλημα με το οποιο δεν αντεχα να ζω πια!
πρεπει να δωσεις τελικα για να μπορεις να παρεις,αυτο που θα σε παει μακρυτερα απτους αλλους...

educator

# 10 στις 31/3/2005
author

βιανψα

Είναι λογικό όταν παντρεύεσαι στα 20 να σου τελειώνει ο έρωτας απλά γιατί έχεις την ανάγκη να ερωτευτείς πολλές φορές για να βρεις την αγάπη.

΄Τα 20 μας χρόνια είναι για άλλες εμπειρίες και χαρές.

Τα πάντα είναι σωστό timing στη ζωή.
This is an extraordinary day, like any other. A day crammed full of the unspoken of love stories, unacknowledged grievances and the unwitnessed triumphs. jon mcgregor, if nobody speaks of remarkable things (one of my favourite novels)

zunzun

# 11 στις 31/3/2005
author
Γυναίκα / 53 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μαρούσι
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 129
Γιατί παντρεύτηκα?
Μα...για να μην μπορεί κανένας να με πει...γεροντοκόρη!!!

Και μετά χώρισα...γιατί δεν έπρεπε να...παντρευτώ...
Ποτέ μην τα βάζεις με ένα γουρούνι...και οι δυό θα λερωθείτε...το γουρούνι όμως θα το ευχαριστηθεί!

# 12 στις 31/3/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Σα νέα κι εγώ έκανα κάποιες μαμακίες στη ζωή μου.

# 13 στις 31/3/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Χορτασμενοι και οι οι δυο απ ολα.......
Ηταν η στιγμη που ειχαμε καταλαβει πως θελαμε να αποκτησουμε παιδι!
Το δικο μας παιδι!

Το αποτελεσμα δεν εχει προηγουμενο.......μαρκα μεγαλη σας λεω..!!!!!! (σαν τη κουκουβαγια κανω?)

# 14 στις 31/3/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by SALONIKIA
Χορτασμενοι και οι οι δυο απ ολα.......
(σαν τη κουκουβαγια κανω?)

Και σαν τη γύφτισσα για το γυφτάκι της
Όπως όλες μας.

Angela_

# 15 στην 1/4/2005
author
Γυναίκα / 43 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Πυλαία
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 1.580

Παράθεση:
Originally posted by zunzun
Γιατί παντρεύτηκα?
Μα...για να μην μπορεί κανένας να με πει...γεροντοκόρη!!!

Και μετά χώρισα...γιατί δεν έπρεπε να...παντρευτώ...

Για να βγούμε από την υποχρέωση βρε αδερφέ!
Στην αρχή μας αγνοούν, μετά μας γελοιοποιούν, στη συνέχεια μας πολεμούν και στο τέλος... Νικάμε... Ακους? ...Στο τελος νικαμε...

# 16 στην 1/4/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Αντε να σας πω και εγω.....θελω ομως να μου πειτε ποσοι και ποσες θα με μουτζωσετε, στα φανερα να με μουτζωσετε ε...?Να κανω και μια στατιστικη βρε παιδια.....

Οταν ημουν λοιπον κοριτσακι η μαμα μου η καλη και οι ξυλαγγουρες αδελφες της κεντωντας τα τραπεζομαντηλα, τα καρεδακια και τα σεμεδακια της προικας μου φροντιζαν να μου κανουν και την απαραιτητη πλυση εγκεφαλου ετσι οπως ακριβως τα λεει η Λιλη Ζωγραφου στο βιβλιο της "μου σερβιρετε ενα βασιλοπουλο παρακαλω..." με μια διαφοροποιηση ομως....μικρουλα...μικρουλα οσο παταει η γατα....πουθενα στα σαπουνια της πλυσης του εγκεφαλου μου δεν υπηρχε η λεξη "ερωτας" ουτε εγκεφαλικος ουτε σαρκικος.....

Ξυλαγγουρες και οι τρεις δεν μπορεσαν ποτε να νοιωσουν τιποτα περισσοτερο απο ενα μακρυ καταλογο με "πρεπει"...τον οποιο τον μετεφεραν και σε μενα.

Επρεπε λοιπον να ειμαι, οπως ημουν δηλαδη, μια καθως πρεπει κορη μιας καθως πρεπει οικογενειας( αυτο ειναι απο αλλο βιββλιο Σιμον ντε Μπωβουαρ...οχι τι νομισατε δηλαδη?)

Υπακουο, αμιλητο, ευγενικο, αχρωμο και αοσμο παιδακι, πισω απο μια σιδερενια καγκελοπορτα να παρακολουθω τα αλλα παιδια να παιζουν στην γειτονια.....στα πεντε μου μολις χρονια ημουν μια μικρη αλλα ολοκληρωμενη νοικοκυρα, ηξερα να ξεσκονιζω να γυαλιζω τα επιπλα με λαδι και πετρελαιο να κανω παρκε να βαζω μπουγαδα να απλωνω με τροπο και σειρα να μαγειρευω να κενταω να πλεκω... να προσεχω την μικρη μου αδελφη.....ενα παιδι θαυμα σας λεω οχι οτι κ οτι.....

Φυσικα πηγαινα και σχολειο....γιατι επρεπε να μαθω πεντε αραδες γραμματα να μπορω να τα βγαλω περα...κυριως να μπορω να εχω την διαχειρηση των οικονομικων μεθαυριο οταν θα γινομουν δουλα και κυρα.....γιατι δεν γινοταν απο μια μαμα που πεταλωνε ψυλους και ας ηταν μονο του δημοτικου να βγει μια μουροχαυλη...επρεπε να μπορω να κανω λογαριασμους ωστε να ξεγελαω τον αφεντη και κυρη μου και να τα φερνω απο δω να τα φερνω απο κει και να τον πειθω οτι τελειωσαν τα λεφτα (κοψε το λαιμο σου μεχρι το τελος του μηνα αλλες εικοσιεννια μερες δηλαδη)...αλλα να τα εχω κανει κομποδεμα κρυμμενο στο βρακοζωνι μου για καθε δυσκολη περισταση.

Οταν θα ερχοταν το πληρωμα του χρονου θα βρισκοταν το βασιλοπουλο ( τοτε γαριδακια δεν ειχαμε αλλα ειχαμε το ρολ για την μπουγαδα που εδινε πετσετες ποτηρια και κανα βασιλοπουλο) γιατι μια κορη καθως πρεπει με τα προσοντα μου δεν μπορουσε να ξεπεσει και σε αυλικο.....

Δεν ηταν που ημουν παιδι θαυμα ειχα και την προικα μου...τι νομιζετε....σεντονια τραπεζομαντηλα, βελεντζες νεροτριβης, πιατοποτηρα τετζερεδια...σπιτι....ελαιοστασια,αμπελια, μυγδαλιες, πορτοκαλιες,λεμονιες ,καρυδιες...δυο φραγκοσυκιες μια χαρουπια και μια κοκορεβιθια....α...και εναν γαιδαρο.....κουνελια,κοτες και μια στρατια σιαμιαμιδια.....
Ημουν και σαν μινιατουρα απο προσελανη!

Το βασιλοπουλον επρεπε να ειναι ωραιο,φυσικα, αναλογης ηλικιας, νοικοκυροπαιδο με σταθερη δουλεια, να δειχνει αφεντης αλλα να βγαζει το σκασμο και εγω να ειμαι η αφεντρα και να μην εχει απαιτησεις...ξερετε τωρα εκεινες τις βρωμικες απαιτησεις που εχουν οι ανδρες....να σε αγκαλιασουν να σε φιλησουν να σου πουν μια τρυφερη κουβεντα...και να κανεις τα ιδια...και βεβαια ακομα χειροτερα να θελουν να τους¨"καθεσαι"...καταλαβατε τωρα τι εννοω....απα-πα εστριβαν τη μουρη τους και οι τρεις ξυλαγγουρες μαζι και ανταμα...κανοντας σταυροβελονια.
Ενταξει θα ¨καθομουν" μια δυο φορες οσο χρειαζοταν για την αναπαραγωγη...αλλα...μεχρι εκει....

Επεισθει και ο ερμος ο πατερας μου για ολα αυτα...αμα ηθελε ας εκανε και αλλιως.....

Εξορισμενος στην ακρη -ακρη της συζυγικης κλινης να μην την ακουμπαει ακουγε ολη νυχτα οδηγιες και εντολες και την αλλη μερα γινοταν ο "κακος " με τις απαγορευσεις ...δεν θα βγεις να παιξεις, δεν θα πας σε παρτυ, δεν θα σπουδασεις δεν θα δουλεψεις.....γιατι εκτος απο το οτι τα καθως πρεπει κοριτσια δεν μπορει παρα να ειναι με το κοπλεν στα γονατα και το βλεμμα χαμηλωμενο ολα αυτα ειχαν και κοστος οικονομικο και επρεπε να βγει χρημα απο το βρακοζωνι και αυτο σημαινε λιγοτερα καρεδακια και βελεντζες νεροτριβης!

Και.....ενεφανισθει το βασιλοπουλο......λιγο κατωτερου η αληθεια ειναι απο μενα...γιατι σπιτι δεν ειχε, ουτε ελαιωνες ουτε τετζερεδια...αλλα.....φοραγε στολη.... σαν τον βασιλεα ενα πραγμα.....ειχε μονιμο σταθερο μισθο, ομορφοπαιδο ηταν...(τωρα βεβαια αμα τον δεις ξερνας....αλλα....) ειχε ομως μαμα που δεν ειχε τσιπα.....ηρθαν οι προξενητρες...η μαμα και η θεια του.....και πλασαραν το βασιλοπουλο.....

Ειχε κανει το βασιλοπουλο, που το γνωριζα ηδη, το λαθος να πει οτι η γυναικα ειναι απαραδεκτο να μην σπουδαζει τη σημερον ημερα να μην εργαζεται και να μην ειναι ανεξαρτητη (σαμπως ειχε και συναισθηση του τι ελεγε?αναμασαγε οτι ακουγε στις παρεες του)

Και εγω μπορει να ημουν ενα υπακουο, σεβαστικο, αμιλητο, κοριτσακι...αλλα απο μεσα εβραζε ο Βεζουβιος και ολα τα ηφαιστεια της γης μαζι για να κανω πραγματικοτητα τα ονειρα μου....οχι πως δεν ηθελα εναν συντροφο και οικογενεια αλλα συνδιασμενα με την αυτονομια
και την προσωπικη εξελιξη τις σπουδες και την καριερα...αν με βαζατε να τα πω τοτε δεν θα μπορουσα μεσα μου ομως εβραζαν......και δεχτηκα το βασιλοπουλο.....νομιζοντας οτι ετσι θα εχω εναν συμμαχο στα ονειρα μου...(καλα ενας -ενας να μουτζωνετε να προλαβαινω να μετραω ρε παιδιαααα!)

Βεβαια γνωστο ειναι πως οτι λαμπει δεν ειναι χρυσος...ουτε καν ...ντενεκες ξεγανωτος.....
Και περα απο την μονιμοτητα στα στρατα(που αλλου θα μπορουσε να σταθει) και το σταθερο του εισοδηματος που ποτε δεν περασε το κατωφλι του σπιτιου μας τα προσοντα του βασιλοπουλου ηταν η ψυχικη νοητκη και συναισθηματικη νωθροτητα ηταν η εξαρτηση απο την φουστα της μαμακας του και η εξαρτηση απο τον Τζογο...ετσι η καθως πρεπει κορη..εφαγε τα μουτρα της μεγαλοπρεπως!

# 17 στην 1/4/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Έπαθα μπλακ άουτ σε μικρή ηλικία

educator

# 18 στην 1/4/2005
author

Tralalo μου...

....και η ζωή συνεχίζεται. Άλλωστε τα λάθη είναι για να μαθαίνουμε.

Σε θαυμάζω για το χιούμορ σου!!!!

APETITIKH

# 19 στις 2/4/2005
author
Γυναίκα / 58 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαϊδάρι
Θέματα: 108
Απαντήσεις: 9.062

Παράθεση:
Originally posted by TRALALO
Αντε να σας πω και εγω.....

Βρε TRALALO,
Τώρα μου ήρθε με ποια σε παρομοιάζω στο γράψιμο...
Έχεις διαβάσει Φράνκα Ράμε;
Αυτή που είναι παντρεμένη με τον Ντάριο Φο και έχουν γράψει μαζί εκπληκτικά θεατρικά;
Η Φράνκα Ράμε, δε, έχει γράψει θαυμάσια μονόπρακτα...
Τους λατρεύω και τους δυο.

Μήπως να το ξανασκεφτείς;
Για θεατρικό μονόπρακτο, σε βρίσκω καταπληκτική! Στο λόγο μου.

Με τιμή

# 20 στις 3/4/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by TRALALO

Βεβαια γνωστο ειναι πως οτι λαμπει δεν ειναι χρυσος...ουτε καν ...ντενεκες ξεγανωτος.....

Γνωστό και αποδεκτό από τους πάντες, καλή μου tralalo.

Εγώ παντρεύτηκα αρκετά μικρή, στα 22. Άργησα να κάνω την κόρη μου, από δική μου επιλογή, με την ελπίδα ότι ο πατέρας της θα "ενηλικιωθεί" κάποια στιγμή.
Κάποια στιγμή, κουράστηκα να περιμένω... άρχισε να χτυπάει επίμονα και το βιολογικό μου ρολόι και είπα "ας πάει και το παλιάμπελο".
Τα οικογενειακά βάρη άρχισαν να με γονατίζουν, γιατί τα σήκωνα μόνη μου.
Κάποια στιγμή, ήρθε και το επιστέγασμα... και τα τίναξα όλα στον αέρα... και βρήκα την υγεία μου (που την είχα χάσει επί μια 10ετία), το χαμόγελό μου (που είχε γίνει ένα μόνιμο "αχ"), την αισιοδοξία μου και το θάρρος να συνεχίσω τη ζωή μου ΜΟΝΗ, με την κόρη μου παρέα.

Τώρα, όσο για το λόγο που παντρεύτηκα... μα το Θεό, δεν ξέρω.
Δε θυμάμαι πια, μετά από τόσα χρόνια.
Συγχωρείστε με.
ΥΓ Φάσκελο δεν σου έριξα, tralalo μου...

Επιλέξτε σελίδα: (1-8)
Σελίδες 12345678
Δεν μπορείτε να απαντήσετε