Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Πιστωτικές κάρτες και internet

Σελίδα : 1
Ψήφοι: 16

Alexandros

# 1 στις 14/5/2003
author
Ανδρας / 53 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πετρούπολη
Θέματα: 24
Απαντήσεις: 143
'Aρεσαν+: 0%

Πιστωτικές κάρτες και internet

Δεν ξέρω πόσοι από εσάς χρησιμοποιείτε τις πιστωτικές σας κάρτες για αγορές στο internet, αλλά ξέρω ότι οι περισσότεροι, σίγουρα δεν το κάνουν με μεγάλη άνεση, φοβούμενοι τον κίνδυνο απάτης.

Δεν θα εξετάσω το αν οι κίνδυνοι είναι υπαρκτοί ή όχι, και το κατά πόσο έχουν να κάνουν μόνο με την χρήση της πιστωτικής κάρτας στο internet ή με την γενικότερη χρήση της πιστωτικής κάρτας.

Αναγκαστικά σχεδόν έπρεπε να κάνω κάποιες αγορές μέσω Internet και όπως γνωρίζετε το βασικό μέσο πληρωμής στο internet είναι η πιστωτική κάρτα.

Αυτό που θα ήθελα να προτείνω είναι μια λύση που σκέφτηκα, δοκίμασα και τελικά φαίνεται "σχετικά" ασφαλής!

Ανεξάρτητα λοιπόν από το πόσες πιστωτικές κάρτες έχετε και ανεξάρτητα από τα οποιαδήποτε όρια τους, προτείνω το εξής:

* Βγάλτε μια καινούργια πιστωτική κάρτα

* Πάρτε ένα τηλέφωνο την εκδότρια Τράπεζα και ζητήστε να σας χαμηλώσει το πιστωτικό σας όριο σε ένα "ακίνδυνο" ποσό πχ. 100 ευρώ

* Συνήθως οι περισσότερες τράπεζες δεν έχουν κανένα πρόβλημα να σας χαμηλώσουν το πιστωτικό σας όριο.

* Χρησιμοποιήστε αυτή και ΜΟΝΟ την κάρτα για τις δοσοληψίες σας στο Internet.

Στην απειροελάχιστη περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά τότε το μέγιστο ποσό που θα ζημειωθείτε θα είναι το διαθέσιμο πιστωτικό σας υπόλοιπο! δηλαδή το μικρότερο ή ίσο του "ακίνδυνου" πιστωτικού σας ορίου! Στην χειρότερη περίπτωση δηλαδή που πέσετε θύμα μεγάλης απάτης το πολύ να χάσετε 50 - 100 ευρώ!
Το μεγαλύτερο εμπόδιο ανάμεσα σε μας και τον καλύτερο εαυτό μας είμαστε εμείς! - Αλέξανδρος

sovokai

# 2 στις 15/5/2003
author
Ανδρας / 46 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 173

ο υεσ

Θ συμφωνήσω και με τον Zappnk και με τον Αλέξανδρο.

Προσωπικά πήγα και άνοιξα έναν λογαριασμό στην Alphabank (δεν κάνω διαφήμηση, σιγά μην είχε ανάγκη εμένα η Alphabank για διαφήμηση) που σου δίνει την κάρτα αναλύψεων που ταυτόχρονα είναι και Electonic Visa. Κάτι που συμαίνει ότι μπορώ να κάνω οποιαδήποτε ηλεκτρονική αγορά μέσω της κάρτας.
Νομίζω ότι για να ανοίξεις έναν τέτοιο λογαρισμό χρειάζεσαι περίπου 300 Ευρώ.
Γενικά έχω πάντα 100-200 Ευρω σε αυτό τον λογαριασμό και την κάρτα αυτή πάντα πάνω μου...
Και ναι το έχω πάρει απόφαση καλύτερα να κάνω ότι θέλω χωρίς φοβίες και ας διακυνδινέψω και 100 Ευρω...
I Still Havenβt Found What Iβm Looking For... (αν και νόμιζα ότι το είχα βρει...)

split

# 3 στις 28/12/2003
author
Γυναίκα / 60 / Ελεύθερη
Κύπρος
Θέματα: 57
Απαντήσεις: 1.437

νετ σεψυρε

H Ελληνική Τράπεζα (δεν ξέρω οι άλλες τράπεζες) παρέχει την υπηρεσία Net Secure. Όταν θέλεις να κάνεις αγορές μέσω internet, η Net Secure σου παρέχει ένα εικονικό αριθμό ο οποίος ισχύει για μια μόνο συναλλαγή. Η χρέωση για την συναλλαγή γίνεται στη πραγματική σας κάρτα, τα πραγματικά της στοιχεία δεν εμφανίζονται πουθενά. Απόλυτα ασφαλές.

Πρίν ανακαλύψω αυτή την υπηρεσία, χρησιμοποιούσα μια κάρτα με χαμηλό όριο, όπως εισηγήθηκε και ο Αλέξανδρος την όποια παρακολουθούσα στενά. Ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα.
Ο δυσκολότερος δρόμος στη ζωή είναι ο δρόμος της καρδιάς σου...

# 4 στις 28/12/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by split
H Ελληνική Τράπεζα (δεν ξέρω οι άλλες τράπεζες) παρέχει την υπηρεσία Net Secure. Όταν θέλεις να κάνεις αγορές μέσω internet, η Net Secure σου παρέχει ένα εικονικό αριθμό ο οποίος ισχύει για μια μόνο συναλλαγή. Η χρέωση για την συναλλαγή γίνεται στη πραγματική σας κάρτα, τα πραγματικά της στοιχεία δεν εμφανίζονται πουθενά. Απόλυτα ασφαλές.

Πρίν ανακαλύψω αυτή την υπηρεσία, χρησιμοποιούσα μια κάρτα με χαμηλό όριο, όπως εισηγήθηκε και ο Αλέξανδρος την όποια παρακολουθούσα στενά. Ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα.

Ομολογώ ότι δεν ήξερα αυτές τις περιπτωσεις και ποτέ δεν χρησιμοποίησα πιστωτική κάρτα στο ιντερνετ.
Τώρα θα δρομολογήσω μια λύση γιατί μου χρειάζεται κάποιες φορές
Ευχαριστώ split και Αλέξανδρε.
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε

Ο τρόπος λειτουργίας και οι κανόνες των forum του Sxeseis αλλάζουν!

Για λίγες ημέρες και μέχρι την ολοκλήρωση αυτών των αλλαγών η δυνατότητα αποστολής νέων θεμάτων και απαντήσεων δεν είναι θα δυνατή.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.

lastpost