Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

"Μην κοιτας πισω...θα γινεις στηλη αλατος"

Σελίδα : 1

Dardana

# 1 στις 5/4/2005
author
Γυναίκα / 51 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651
'Aρεσαν+: 0%

"Μην κοιτας πισω...θα γινεις στηλη αλατος"

Καποιοι ανθρωποι εχουν την ταση να παλινδρομουν...κοιτανε πισω στο ερωτικο παρελθον τους και συνηθως αυτο τους ριχνει σε μια μελαγχολια κι ενα τελμα. Αναμασουν παλιες καταστασεις, θυμουνται, αναβιωνουν, καμια φορα πανε πισω στον "τοπο του εγκληματος" ψαχνοντας απομειναρια, ειτε βρισκονται (βρισκονται; ) σε μια καινουρια σχεση ειτε ειναι μονοι.

Προσωπικα δεν καταφερα ποτέ να κατανοησω αυτο το φαινομενο, φανταζομαι ειναι θεμα χαρακτηρα του καθενος. Ολες οι σχεσεις μου ηταν σημαντικες για μενα, η καθεμια για αλλο λογο. Δεν εχω μετανιωσει ποτέ για τιποτα και εχω προσπαθησει συνειδητα να κρατησω μεσα μου μονο τα θετικα απο αυτες τις εμπειριες. Δεν επιθυμω να κοιταω πισω, δεν θελω να ζω στο παρελθον ουτε θελω να ατενιζω μακρια στο μελλον. Θελω να ζω στο παρον, και να βαζω τελεία σε ιστοριες που τελειωσαν.

Ομως ξερω οτι καποιοι ανθρωποι κανουν συνειδητα ή ασυνειδητα το αντιθετο. Τι ειναι αυτο που τους κανει να κοιτανε πισω - ακομα κι οταν ξερουν οτι αν το κανουν θα γινουν στηλη αλατος;
Ειναι μαζοχισμος, ειναι καποιο ειδος "ανεπαρκειας" συναισθηματικης ή κατι αλλο που εγω προφανως αδυνατω να κατανοησω;;

Vereniki37

# 2 στις 5/4/2005
author
Γυναίκα / 57 / Διαζευγμένη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 68
Να σου συστήσω,αν βέβαια δεν το έχεις διαβάσει ήδη,(για να πω την αλήθεια πιστεύω 99%πως το χεις διαβάσει),αλλά γι αυτή την περίπτωση του 1% ......,να διαβάσεις το βιβλίο της Μάρως Βαμβουνάκη
"Οι παλιές αγάπες πάνε στον παράδεισο"
Η απάντηση κ' λύση (για όσους από μας έχουμε την τάση να γυρίζουμε πίσω) στο ερώτημά σου βρίσκεται στις τελευταίες γραμμές του βιβλίου.
Τι σημαίνει ναντιληφθείς την καλή τύχη,ότι το έδαφος πάνω στο οποίο στέκεσαι δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερο απ' όσο καλύπτουν τα δυο σου πόδια Φ.Κάφκα

# 3 στις 5/4/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Μου αρέσει να ατενίζω παρελθόν,παρόν..το μόνο που αποφεύγω να σκέφτομαι είναι το μέλλον.

Μου αρέσει να νοσταλγώ καταστάσεις..και ο πόνος που νοιώθω είναι εποικοδομιτικός και γι'αυτό το λόγο αποδεκτός και ανεκτός απο τη ψυχή μου.

Κανένα πρόβλημα στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Όπως είπες είναι θέμα χαρακτήρα.

golfo

# 4 στις 6/4/2005
author
Γυναίκα / 66 / Ελεύθερη
Ν. Καβάλας / Μουσθένη
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 27
Πάντα να κοιτάς πίσω με καλή διάθεση,να βλέπεις τα λάθη και να μη τα επαναλαμβάνεις ,εγω βέβαια δεν το κατάφερα αλλα αυτό είναι μια αλλη ιστορία.Κι αν δεν κοιτάς πίσω ,τι θα κάνεις στα γεράματα που μόνο αυτά θα θυμάσαι και οχι το τώρα?

emmoni

# 5 στις 6/4/2005
author
Γυναίκα / 41 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Μαρκόπουλο Μεσογαίας
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 509
Πιστεύω πως το παρελθόν είναι για να το θυμόμαστε μόνο για να μαθαίνουμε και να κατανοούμε καλύτερα τον εαυτό μας ως άνθρωπο. Σε ότι αφορά το συναισθηματικό τομέα κάθε άνθρωπος που μας κάνει να νιώθουμε συναισθήματα είναι διαφορετικός από οποιοδήποτε προηγούμενο και άρα μπορεί να μας ταξιδέψει τελείως αλλού, στο χέρι μας είναι να του το επιτρέψουμε. Στα συναισθήματα δεν υπάρχει παρελθόν ή μέλλον υπάρχει μόνο το τώρα, η στιγμή.
Αν δεν αξίζεις δε θα πιστέψεις και αν δεν πιστέψεις δε θα συμβεί..

Nicks_Re_Loaded

# 6 στις 6/4/2005
author
Ανδρας / 58 / Σε σχέση
Ν. Αχαϊας / Αιγιο
Θέματα: 10
Απαντήσεις: 740
Το κανα κι εγώ.

Κι έχω μείνει στήλος ανάλατος.

Dardana

# 7 στις 6/4/2005
author
Ουζμπεκιστάν

Παράθεση:
Originally posted by Nicks_Re_Loaded
Το κανα κι εγώ.

Κι έχω μείνει στήλος ανάλατος.

Rena_L

# 8 στις 6/4/2005
author
Γυναίκα / 46 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Δάφνη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 14
Θεωρώ ότι το παρελθόν πρέπει να μένει παρελθόν και από τις σχέσεις που είχα τότε κρατάω όλες τις καλές αναμμνήσεις μέσα μου και χαίρομαι που τις έζησα.Δε μετανιώνω για καμία σχέση,υπήρξανε κομμάτια από τη ζωή μου,καλά και κακά,αλλά με έκαναν αυτό που είμαι σήμερα.Έμαθα πράγματα,κέρδισα,έχασα..Όλα μέσα στη ζωή είναι άλλωστε.Δεν κοιτάζω πίσω,γιατί δεν έχει νόημα,συνεχίαω να πηγαίνω μπροστά και είμαι μια χαρά!Προφανώς οι άνθρωποι που μένουν κολλημένοι στο παρελθόν και συνεχίζουν να ασχολούνται με αυτό,απλά δεν έχουν βρεί ακόμα αυτό που ψάχνουν και δεν είναι ικανοποιημένοι με αυτά που έχουν,δεν τους γεμίζουν οι καταστάσεις που ζουν ίσως..

Παράθεση:
Originally posted by Dardana
Καποιοι ανθρωποι εχουν την ταση να παλινδρομουν...κοιτανε πισω στο ερωτικο παρελθον τους και συνηθως αυτο τους ριχνει σε μια μελαγχολια κι ενα τελμα. Αναμασουν παλιες καταστασεις, θυμουνται, αναβιωνουν, καμια φορα πανε πισω στον "τοπο του εγκληματος" ψαχνοντας απομειναρια, ειτε βρισκονται (βρισκονται; ) σε μια καινουρια σχεση ειτε ειναι μονοι.

Προσωπικα δεν καταφερα ποτέ να κατανοησω αυτο το φαινομενο, φανταζομαι ειναι θεμα χαρακτηρα του καθενος. Ολες οι σχεσεις μου ηταν σημαντικες για μενα, η καθεμια για αλλο λογο. Δεν εχω μετανιωσει ποτέ για τιποτα και εχω προσπαθησει συνειδητα να κρατησω μεσα μου μονο τα θετικα απο αυτες τις εμπειριες. Δεν επιθυμω να κοιταω πισω, δεν θελω να ζω στο παρελθον ουτε θελω να ατενιζω μακρια στο μελλον. Θελω να ζω στο παρον, και να βαζω τελεία σε ιστοριες που τελειωσαν.

Ομως ξερω οτι καποιοι ανθρωποι κανουν συνειδητα ή ασυνειδητα το αντιθετο. Τι ειναι αυτο που τους κανει να κοιτανε πισω - ακομα κι οταν ξερουν οτι αν το κανουν θα γινουν στηλη αλατος;
Ειναι μαζοχισμος, ειναι καποιο ειδος "ανεπαρκειας" συναισθηματικης ή κατι αλλο που εγω προφανως αδυνατω να κατανοησω;;

Φιλικά :-)

pythagoras

# 9 στις 6/4/2005
author
Ανδρας / 68 / Παντρεμένος
Ν. Ευβοίας / Χαλκίδα
Θέματα: 130
Απαντήσεις: 13.582
Το να μείνεις στήλη άλατος μικρό το κακό, θα βρέξει και ... θα λυώσεις. Αν μείνεις .... μαρμαροκολώνα όμως; τι ελπίδες έχεις;;;;

(είσαι η ελπίδα μας .....)
α2=β2+γ2 ΦιλοκαλούΒεν δε Βετ ευτελείας και φιλοσοφούΒεν άνευ Βαλακίας

# 10 στις 6/4/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
ΛΥΣΣΑ

"Αν ρίξεις πίσω ένα μόνο βλέμμα"
είπε εις τη γυναίκα του με τρόμο
"εχάθης!" Και με παγωμένο αίμα
τραβούσ΄ο Λωτ τον ίσο πάντα δρόμο.

Μα η γυναίκα -πάντα σα γυναίκα -
"ας στρέψω¨ λέει "πίσω μου κομμάτι,
και τι θα πάθω;" Η τρελλή Ρεβέκκα
γίνηκ΄ευθύς μια στήλη απ΄αλάτι.

Και τώρ΄απ΄τις γυναίκες μας αν κρίνω,
μπορώ να συμπεράνω ίσα ίσα
πως απ΄τον παλαιό καιρό εκείνο
γεννιούνται οι γυναίκες όλες... λύσσα.
ΚΟΚΚΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

dylanthomas

# 11 στις 6/4/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Νομίζω, πως αυτό συμβαίνει, όταν έχει διαλυθεί η σχέση, αλλά δεν έχουν διευκρινιστεί οι αιτίες που την οδήγησαν εκεί. Ετσι τα μέλη της σχέσης, πιστεύουν πως έχουν αφήσει εκκρεμμότητες, που πρέπει να διαλευκανθούν.

HLIAKTIDA

# 12 στις 6/4/2005
author
Γυναίκα / 73 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Σμύρνη
Θέματα: 12
Απαντήσεις: 41
Το να κοιτάς καμιά φορά πίσω δεν είναι κακό γιατί έτσι δεν κάνεις τα ίδια λάθη στην νέα σχέση !

Dardana

# 13 στις 7/4/2005
author
Ουζμπεκιστάν
Ευχαριστω για τις απαντησεις ολων.
Δεν λεω οτι ειναι λαθος να κοιτας πισω (μαλλον εκανα λαθος που εβαλα τον συγκεκριμενο τιτλο, ισως και να το εθεσα λανθασμενα οποτε απολογουμαι), αλλο ειναι να κοιτας στο παρελθον και να παιρνεις μαθηματα, κι αλλο το να εμμενεις σε μια συνεχη ενασχοληση με αυτο.

Εκεινο που θιγω ειναι οι παλινδρομησεις και το αναμασημα παλιων σχεσεων. Εκεινη την καπως μαζοχιστικη συμπεριφορα, το "κολλημα" σε μια παλια σχεση, που μπορει να ειναι "λογικο" για ενα διαστημα μετα τον χωρισμο, αλλα που απο ενα σημειο και μετα, καταντα σαν ενα ειδος εμμονης.

# 14 στις 7/4/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Dardana

Εκεινη την καπως μαζοχιστικη συμπεριφορα, το "κολλημα" σε μια παλια σχεση, που μπορει να ειναι "λογικο" για ενα διαστημα μετα τον χωρισμο, αλλα που απο ενα σημειο και μετα, καταντα σαν ενα ειδος εμμονης.

__________----------------

Δεν ξέρω αν είναι έτσι όπως τα λες ...
Αν δεχτώ τη λέξη εμμονή ,
τότε θα την συνδυάσω με τη λέξη εγωισμός
... για μένα αυτά τα δύο πάνε μαζί .
Tότε το κόλλημα στο παρελθόν δεν στηρίζεται παρά μόνο σε αυτούς τους λόγους , οπότε και σαφώς δεν είναι λογικό.
Μιλάμε για ανωριμότητα , αλλά ενδεχομένως και όχι για πολύ καλή ποιότητα χαρακτήρα ανθρώπου , μια και η εμμονή και ο εγωισμός συνδυάζονται και με πράξεις που συνήθως δεν είναι και πολύ καλές .
Υπάρχει όμως και η άλλη πλευρά ...
Η αγάπη ξέρεις ,
Το πόσο δυνατό και ουσιαστικό είναι αυτό που ένιωσες και νιώθεις γι αυτόν που ... έχεις μείνει πίσω ...
Τότε τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά .

# 15 στις 7/4/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Κεφάλαια στο βιβλιο της ζωης μας.
Τα ζεις...τα γραφεις.
Μεχρι που γυρνας σελιδα και ξεκινας νεο κεφαλαιο.
Καποιες στιγμες γυρνας και ξαναδιαβαζεις ενα παλιο....μονο το διαβαζεις ομως!!!
Δεν ξεκινας να το ξαναζησεις ,να το ξαναγραψεις,να κανεις διορθωσεις.
Απλα αναγνωση μηπως εντοπισεις καποιες ατελειες καποια λαθη που δεν θα πρεπει να ξανακανεις στο νεο κεφαλαιο που ανοιγεις!

# 16 στις 16/4/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Από το μέλος abysm - 07/04/05 09:48
... Η αγάπη ξέρεις ,
Το πόσο δυνατό και ουσιαστικό είναι αυτό που ένιωσες και νιώθεις γι αυτόν που ... έχεις μείνει πίσω ...
Τότε τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά .
...

Παράθεση:

Θα συμφωνησω. Πιστευω οτι η αγαπη, εφοσον ηταν πραγματικη, παγιδευει το ατομο σε αυτην την λυπητερη παλινδρομηση... Και δεν ειναι καθολου ευκολο να κανει μια νεα αρχη.

Και το ζητημα ειναι : ο χρονος οντως τα γιανει ολα και σε αυτην την περιπτωση ; εξαρταται πιστευω καθαρα απο το ατομο. Το ποσο θα αυτοβασανιστει τελικα μεχρι να προχωρησει μπροστα. Θελω να πιστευω οτι τελικα αργα η γρηγορα θα προχωρησει ...

Ισως εδω χωραει ενα αλλο ερωτημα : γιατι γινονται τελικα οι χωρισμοι ; και ενταξει με τους "κακους" χωρισμους, οπου δεν παει αλλο. Τι γινεται με τους "καλους" ; οπου τα ζευγαρια υποχρεωνονται να χωρισουν ;

Αγαπη. Μονη της η λεξη χωραει απειρη συζητηση... ισως ομως ειναι και η απαντηση ...

Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε

Ο τρόπος λειτουργίας και οι κανόνες των forum του Sxeseis αλλάζουν!

Για λίγες ημέρες και μέχρι την ολοκλήρωση αυτών των αλλαγών η δυνατότητα αποστολής νέων θεμάτων και απαντήσεων δεν είναι θα δυνατή.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.