Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

"Δεν μπορω να ζησω χωρις εσενα" ή "σε χρειαζομαι"

Σελίδα : 1

Dardana

# 1 στις 11/4/2005
author
Γυναίκα / 51 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651
'Aρεσαν+: 0%

"Δεν μπορω να ζησω χωρις εσενα" ή "σε χρειαζομαι"

"There's no me without you...there's no meaning to life without you"...."I can't live if living is without you".... "Δεν ζω χωρις εσενα ουτε λεπτο.." "Ι need you like the desert needs the rain"....και παει λεγοντας!

Xιλιαδες στιχοι γραφτηκαν με αυτα τα μηνυματα, και φανταζομαι οτι οι περισσοτεροι απο εμας (αν οχι ολοι/ες) τα εχουν πει και εχουν νιωσει οτι αν χασουν καποιον/α που αγαπουν θα μαραζωσουν δια παντος ή θα πεθανουν.

Ταυτοχρονα, πολλοι και πολλες απο εμας χωρισαν, εκουσια ή μη, αλλα παρολο που η απωλεια της σχεσης/αγαπης πονεσε, συνεχισαν να ζουν και καταφεραν να επιβιωσουν και να ξεπερασουν και τις πιο επωδυνες καταστασεις.

Μηπως τελικα οι φρασεις αυτες : "σε χρειαζομαι" και "δεν μπορω να ζησω χωρις εσενα" ειναι μονο λογια που τα λεμε σε στιγμες παροξυσμου ή υπερφορτισης συναισθηματων; (προσωπικα πιστευω πως αυτο ειναι). Μηπως λανθασμενα η αγαπη ειναι συνυφασμενη με την αναγκη; Διοτι αλλο αγαπη, αλλο αναγκη, κι αλλο εξαρτηση - ή κανω λαθος;

Αλλωστε λεμε επισης οτι οταν αγαπαμε καποιον/α, τον αφηνουμε ελευθερο να κανει τις επιλογες του ακομα κι αν αυτο μας στοιχισει συναισθηματικα, γιατι υποτιθεται αυτο ειναι η πραγματικη αγαπη: αυτη που ελευθερωνει, οχι αυτη που περιοριζει ή σκλαβωνει.

Θα ηθελα να ακουσω γνωμες..
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

lenio30

# 2 στις 11/4/2005
author
Γυναίκα / 49 / Ελεύθερη
Ν. Έβρου / Αλεξανδρούπολη
Θέματα: 19
Απαντήσεις: 404
Αλλωστε λεμε επισης οτι οταν αγαπαμε καποιον/α, τον αφηνουμε ελευθερο να κανει τις επιλογες του ακομα κι αν αυτο μας στοιχισει συναισθηματικα, γιατι υποτιθεται αυτο ειναι η πραγματικη αγαπη: αυτη που ελευθερωνει, οχι αυτη που περιοριζει ή σκλαβωνει.
αυτη ειναι η απαντηση για μενα οταν αγαπας δινεις ......συμφωνω με αυτο που εγραψες πιο πανω.....η αγαπη δεν ειναι σκλαβια..........αλλα οταν αγαπας μονο εσυ μην το κρατας αστο να φυγει..........οταν ομως αγαπανε και οι δυο εξισου το ιδιο και αληθινα τοτε ειναι που λες δεν μπορω να ζησω χωρις την αγαπη σου!!!

με εκτιμηση
...

lenio30

# 3 στις 11/4/2005
author
Γυναίκα / 49 / Ελεύθερη
Ν. Έβρου / Αλεξανδρούπολη
Θέματα: 19
Απαντήσεις: 404
αυτη ειναι η απαντηση για μενα οταν αγαπας δινεις ......συμφωνω με αυτο που εγραψες πιο πανω.....η αγαπη δεν ειναι σκλαβια..........αλλα οταν αγαπας μονο εσυ μην το κρατας αστο να φυγει..........οταν ομως αγαπανε και οι δυο εξισου το ιδιο και αληθινα τοτε ειναι που λες δεν μπορω να ζησω χωρις την αγαπη σου!!!

με εκτιμηση
...

# 4 στις 11/4/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Το έχω ακούσει κι εγώ το παραμύθι..γιατί για παραμύθι πρόκειται.Δέν είναι αγάπη αλλα ανάγκη και συνήθεια..όταν αγαπάς κάποιον τον σέβεσαι.Και όταν αυτός σου ζητάει να φύγεις..παίρνεις τα μπογαλάκια σου και φεύγεις.Έχω ακούσει άνθρωπο να λέει ότι δέν μπορεί να κάνει δίχως εμένα..ότι η ζωή του τελειώνει μαζί με το τέλος της σχέσης μας και όλα τα σχετικά....απο έναν άνθρωπο ο οποίος δέν μ'αγαπούσε..όχι εμένα..αλλα αγαπούσε τον εαυτό του και απο τη στιγμή που έχανε το στήρηγμα του χανόταν και όλος του ο κόσμος...Πρόκειται για εξάρτηση και όχι για αγάπη...

Το έχω πεί κι εγω στο παρελθόν..αλλα με το πέρασμα του χρόνου συνειδητοποίησα ακριβώς τα παραπάνω..βέβαια εκφράζω τη γνώμη μου παίρνοντας σάν παράδειγμα προσωπικές εμπειρίες..διότι ο καθένας μέσα στη καρδιά του και τη ψυχή του δέν ξέρω τί κρύβει..

bianka

# 5 στις 11/4/2005
author
Γυναίκα / 60 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Κηφισιά
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 895
Η αγαπη πρεπει να ειναι ελευθερη.... να μην ειναι αναγκη...ουτε εξαρτηση... αλλα ηθελημενη δεσμευση και ηθελημενη ευθυνη.....
Το δε μπορω να ζησω χωρις εσενα....ειναι εξαρτηση θα ελεγα....το θα ηθελα να ειμαι με σενα και να εισαι ο εαυτος σου....θα ηθελα να κατσεις διπλα μου...μονο γιατι το θελεις πραγματικα.....σε αγαπω κι ας μην εισαι διπλα μου....αυτα που θυμιζουν τη λεξη αγαπη.....και σημαινει οτι το ατομο εχει να δωσει....γιατι του περισσευει η αγαπη....δεν τη δανειζεται...αλλα τη κατεχει....
πρεπει να δωσεις τελικα για να μπορεις να παρεις,αυτο που θα σε παει μακρυτερα απτους αλλους...

emmoni

# 6 στις 11/4/2005
author
Γυναίκα / 41 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Μαρκόπουλο Μεσογαίας
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 509
Ξεκινώντας μια σχέση έχουμε την ανάγκη να πιστέψουμε μέσα μας πως αυτή η σχέση δε θα είναι σα τις άλλες. Θα έχει διάρκεια, θα είναι μοναδική, θα μας ολοκληρώσει. Όταν βλέπουμε πως το πράγμα δε δουλεύει και το όνειρο μας όπου να ναι θα γκρεμιστεί απογοητευόμαστε. Τέτοιες φράσεις τις λέμε στο μεταίχμιο της συνειδητοποίησης αυτής.
Το «δε μπορώ να ζήσω χωρίς εσένα» σημαίνει ουσιαστικά πως δε μπορώ να αποδεχτώ πως το παραμύθι που έπλασα για μας θα πρέπει να λήξει και να το διαγράψω από μέσα μου.

Ο άνθρωπος δε ζει χωρίς όνειρα και ελπίδα.
Αν δεν αξίζεις δε θα πιστέψεις και αν δεν πιστέψεις δε θα συμβεί..

# 7 στις 11/4/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Dardana

Μηπως τελικα οι φρασεις αυτες : "σε χρειαζομαι" και "δεν μπορω να ζησω χωρις εσενα" ειναι μονο λογια που τα λεμε σε στιγμες παροξυσμου ή υπερφορτισης συναισθηματων; (προσωπικα πιστευω πως αυτο ειναι). Μηπως λανθασμενα η αγαπη ειναι συνυφασμενη με την αναγκη; Διοτι αλλο αγαπη, αλλο αναγκη, κι αλλο εξαρτηση - ή κανω λαθος;

Νομίζω ότι όλα λίγο - πολύ μπλέκονται. Ανάγκη, εξάρτηση, αλλά και σεβασμός και ελευθερία.
Άνθρωποι είμαστε, ευάλωτα και φθαρτά όντα, και έχουμε ανάγκη να μας αγαπάνε, και κάποιος/α να καλύπτει κάποιες άνάγκες μας. Και επίσης εξαρτώμαστε από την παρουσία του άλλου, τη συνήθεια, κ.λ.π.
Το ζήτημα για μένα είναι τι προσωπικότητα έχει ο καθένας/μια και πόσο "δουλεμένος" είναι, ώστε κάποια στιγμή να φτάνει σε ένα όριο είτε πρόκειται για εξάρτηση είτε για ανάγκη, και να σέβεται τις επιλογές του/της συντρόφου του/της ακόμα και αν δεν τον/την συμφέρουν.
Ποιά είναι η χρυσή τομή; Η αγάπη, η ανάγκη, η εξάρτηση, ο σεβασμός, η ελευθερία, κ.λ.π. είναι ΕΝΝΟΙΕΣ και δεν μετρώνται ποσοτικά. Εμπεριέχουν πολλά πράγματα μαζί. Οπότε, ο καθένας και η κάθε μια κάνει όπως καταλαβαίνει.....

# 8 στις 11/4/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Το τι νιώθεις πραγματικά φαίνεται στις πράξεις σου ...

Το ...
''δεν μπορώ να ζήσω χωρίς εσένα'' , υφίσταται και έχει παραμέτρους που μόνο στο τρόπο που ζεις την καθημερινότητα σου, και εσύ και μόνο μπορείς να γνωρίζεις τι σημαίνει , όπως και στο τρόπο αν υπάρχει αυτός που θα το μεταφέρεις .
Δεν την νοώ εγώ σαν φράση ... τέλους ,η επικινδυνότητας ... αλλά σαν στάση προς το χρόνο του κάθε ανθρώπου που βιώνει κάτι τέτοιο .
Σε καμία περίπτωση όμως δεν είναι εξάρτηση η ανάγκη για να σου δοθεί κάτι όταν αυτό που νιώθεις είναι πραγματικό και υπαρκτό ,
μια και η οντότητα της ...
είναι η μοναξιά της και ο σεβασμός απέναντι όχι μόνο σε αυτό που σου συμβαίνει αλλά και στον άνθρωπο που συνηγόρησε για να σου συμβεί με τον ένα η τον άλλο τρόπο

ArGuS

# 9 στις 12/4/2005
author
Ανδρας / 62 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Παρασκευή
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 81
Προσωπικα πιστευω οτι η μονη πραγματικη αγαπη ειναι του γονιου προς το παιδι.Και εκει βεβαια δεν υπαρχει το σε χρειαζομαι.Σε ολες τις υπολοιπες σχεσεις που ουσιαστικα ειναι σχεσεις παθους νομιζω οτι οι εννοιες <<σε χρειαζομαι , δεν μπορω χωρις εσενα κλπ>> εχουν να κανουν με την παρορμητικοτητα του καθενος μας.Τελικα πιστευω οτι τετοιες καταστασεις και τετοιες λεξεις ουσιαστικα δημιουργουν εναν φαυλο κυκλο αυτολυπησης και εκνευρισμου που μαλλον κακο κανει στην σχεση παρα την βοηθα αφου οδηγει σε λανθασμενους χειρισμους με αποτελεσμα τις περισσοτερες φορες στην αντιθετη εξελιξη απο αυτην που θα θελαμε

# 10 στις 12/4/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Το "για παντα" του έρωτα...

Όταν είμαι απέναντι σε ένα ερωτευμένο ζευγάρι, το "σ'αγαπώ" δεν με εκφράζει..
Ή τουλάχιστον δεν εκφράζει όλη την αλήθεια μου.

Όταν είσαι ερωτευμένος, η δύναμη των συναισθημάτων και η δίνη τους, σε κάνει να λες "για πάντα" πρωτίστως γιατί εύχεσαι κι εσύ ο ίδιος να κρατήσει αυτό το τρομερά ευχάριστο συναίσθημα.

Όταν ΑΓΑΠΑΣ κάποιον, δεν χρειάζεσαι όρκους αιώνιας αγάπης.
Όταν έρθει η στιγμή η αγάπη να φωλιάσει μέσα σου για κάποιον, τον αγαπάς ακόμα κι αν σας έχει χωρίσει ο θάνατος.
Το να ζήσεις με κάποιον όμως έναν έρωτα που κάποια στιγμή θα φτάσει στο τέλος του, δεν συνεπάγεται αυτόματα και το συναίσθημα της αγάπης. Πιστεύω όμως ότι πολλοί έρωτες είχαν την ευτυχία να μεταμορφωθούν σε αγάπη....

Με έναν άνθρωπο που φεύγει ή έχει φύγει από τη ζωή σου, που πάντα θα τον νοιάζεσαι και πάντα θα εύχεσαι να είναι καλά, η αγάπη δεν πεθαίνει......
Αντίθετα μοιάζει με καντήλι αναμένο που καμία ανάγκη δεν έχει το λάδι σου....

Το "Για πάντα" στον έρωτα, το "Σε χρειάζομαι", "Σε έχω ανάγκη" είναι υπερβολή...για όλους τους λογικούς...
Μα είστε τρελλοί;
Πως προσπαθείτε να εξηγήσετε τον έρωτα με τη λογική;
Τόσος καιρός πάει που ερωτευθήκατε τελευταία φορά;

Το "Για πάντα" είναι η ευχή μου να κρατήσει αυτό που ζούμε όσο τον δυνατόν περισσότερο....
Το "Σε χρειάζομαι" είναι η εικόνα της προσφοράς του εαυτού μου.
Να μην είναι τίποτα αν δεν υπάρχεις εσύ δίπλα μου.
Όχι δεν μιλάω για αυτοθυσία...αλλά για μια κατάσταση που ανήκει στα όρια της
τρέλλας, μιας παρανοικής κατάστασης του ότι ζω μέσα από εσένα, είμαι ένα με σένα, γιατί το διάλεξα έτσι για να μπορώ να σου εκφράσω το μέγεθος του έρωτά μου.

Είναι η επιθυμία μου αύριο να έχει την ίδια δύναμη, την ίδια ισχύ όπως το έζησα σήμερα.

Είναι το συμβόλαιο-λόγος μου ότι σήμερα έλιωσα στο συναίσθημα γιατί υπήρχες στη ζωή μου εσύ.....

Κολλήσατε σε ένα "Για πάντα" ...Σε ένα "Σε χρειάζομαι"

Ο έρωτας "δεν μπορώ να ζήσω μακριά σου"......
Ο έρωτας "Είσαι η ζωή μου......"
Ο έρωτας "Θα έκανα τα πάντα για σένα"....
Ο έρωτας "Σε έχω ανάγκη..."

Κι όταν τελειώσει;
Ναι....σε κάνει χώμα...
Ναι....σε κάνει να νοιώθεις πως νεκρός θα ήσουν πιο καλά...
Ναι σε κάνει να εύχεσαι να είχες τη δύναμη να πεθάνεις.
Σε γονατίζει, σε μειώνει, σε ταπεινώνει, σε απογοητεύει..
Σου μαθαίνει ότι η προδοσία έχει γεύση πικρή....

Κι όμως...σηκώνεσαι...
Κι όμως....ανασταίνεσαι....
Κι όμως ξεκινάς να υπάρχεις και αργότερα μαθαίνεις να ζεις ξανά...
Ξεκινάς να μαθαίνεις από την αρχή να ονειρεύεσαι...

Ο έρωτας όλος δεν είναι ψέμα....
Έχει απλά μια μικρή λεπτομέρεια: Τελειώνει...

Κι όταν τελειώσει η μεγαλύτερη υποχρέωση που έχεις είναι να ΤΙΜΗΣΕΙΣ αυτά που έζησες.
Να είσαι περήφανος για εκείνον που πέρασε από τη ζωή σου κι άφησε ένα κομμάτι σου να ωριμάσει, να ζήσει δυνατά, να ομορφύνει, να αλλάξει....

Το να φύγει κάποιος από τη ζωή σου, δεν σημαίνει ότι αυτά που έλεγε ή όσα έζησε μαζί σου ήταν ψέμα.
Δεν σημαίνει ότι οι εκφράσεις που χρησιμοποίησα δεν ήταν αληθινές.
Πραγματικά σε είχα ανάγκη και σε χρειαζόμουν γιατί μου έβγαζες τον καλύτερο εαυτό μου...
Γιατί οι άνθρωποι δίπλα μου χαίρονταν γιατί εσύ με έκανες χαρούμενη και έλαμπα...Το ένιωθαν, το εισέπρατταν....
Όχι δεν ήταν ψέμα.....
Από σένα όμως εξαρτάται αν θα του συμπεριφερθείς σαν να ήταν ψέμα.....

# 11 στις 13/4/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Αν το μισό πρόβλημα το έχει αυτός που δεν μπορεί χωρίς εμένα, τότε το ... άλλο μισό προβλημα είμαι μάλλον εγω, που τρέχω να τον σώσω.

Γιατί υπάρχουν ανθρωποι που εχουν ανάγκη κάποιον να τους σώσει, και άλλοι που έχουν ανάγκη κάποιον για να σώσουν. Αν δεν είναι αγάπη το πρώτο , τότε δεν είναι και το δεύτερο!

Μέσα σε μια σχέση το φαινομενο αυτό είναι φυσικό επακόλουθο της εξάρτησης του ενός από τον άλλο. Ζούμε μαζι για κάποιο διάστημα και μετά θεωρούμε οτι δεν μπορούμε χώρια. Εχουμε γίνει εξαρτημένοι.

Για αρκετούς ανθρώπους αυτό είναι φυσιολογικό. Για μένα όχι.

Αν ψάχνω τον άνδρα/τη γυναίκα που θα με κάνει ευτυχισμένη/ο, τότε προσελκύω ακριβώς εκείνα τα άτομα που "χρειάζονται" εμένα για να είναι καλα΄. Και αυτό είναι ΤΟΞΙΚΟ.

Αν είμαι ευτυχισμένος από μόνος μου και θέλω αυτό να το μοιραστώ με κάποιον άλλο, τότε προσελκύω τα άτομα που μπορούν κι αυτά να μοιραζονται μαζί μου χωρίς εξαρτήσεις. Αυτό είναι ΘΡΕΠΤΙΚΟ.

Και δεν είναι ευκολο, ούτε απλό. Γιατι συναίνει οτι παίρνω όλη την ευθύνη για μένα.

Μπρρρ!

# 12 στις 13/4/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by ArGuS
Προσωπικα πιστευω οτι η μονη πραγματικη αγαπη ειναι του γονιου προς το παιδι.Και εκει βεβαια δεν υπαρχει το σε χρειαζομαι.Σε ολες τις υπολοιπες σχεσεις που ουσιαστικα ειναι σχεσεις παθους νομιζω οτι οι εννοιες <<σε χρειαζομαι , δεν μπορω χωρις εσενα κλπ>> εχουν να κανουν με την παρορμητικοτητα του καθενος μας.Τελικα πιστευω οτι τετοιες καταστασεις και τετοιες λεξεις ουσιαστικα δημιουργουν εναν φαυλο κυκλο αυτολυπησης και εκνευρισμου που μαλλον κακο κανει στην σχεση παρα την βοηθα αφου οδηγει σε λανθασμενους χειρισμους με αποτελεσμα τις περισσοτερες φορες στην αντιθετη εξελιξη απο αυτην που θα θελαμε

Διαφωνώ. Αν υπάρχει μια σχέση στην οποία κυριαρχεί το "σε χρειάζομαι" αυτή είναι η σχέση γονιού παιδιού. Το παιδί μεγαλώνει και μαθαίνει να χρειάζεται το γονιό, φυσιολογικά. Ο δε γονιός χρειάζεται το παιδί για να αποδεικνύει στον εαυτό του οτι κάποιος τον χρειάζεται - αρα τον αγαπά (. Για πολλούς γονιούς δε η σχέση με το παιδί τους είναι μια σχέση καταναγκαστικής αγάπης.

Πιστεύω οτι οι ανθρωποι μαθαίνουν ένα τύπο "αγάπης" από παιδιά, και αυτόν διαιωνίζουν σε όλη τους τη ζωή. Και αυτοί οι ίδιοι αργότερα γίνονται γονείς. Ομως εξακολουθούν να μην ξέρουν να αγαπούν. Ξέρουν να χρειάζονται και να τους χρειάζονατι. ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥΣ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΕΙ! Και νομίζει οτι η μόνη πράγματικη αγάπη είναι αυτή που βίωσε από το γονέα.

Κι ετσι ζήσανε αυτοι καλά κι τα παιδιά τους χειρότερα.

Αυτά, προς το παρόν , πάω να δώ το μάτς ;-)

# 13 στις 15/4/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
"Δεν μπορω να ζησω χωρις εσενα"

Είναι έκφραση που την λέμε κάποια δεδομένη στιγμή και γιατί το αισθανόμασται, αισθανόμασται ότι αυτός είναι ο άνθρωπος της ζωής μας, η ίδια μας η ζωή. Δεν θα το χαρακτήριζα σωστό ή λάθος, απλά είναι μία εκδήλωση του πως αισθανόμασται την δεδομένη στιγμή.

ή "σε χρειαζομαι"

Είναι έκφραση που την χρησιμοποιούμαι για να καλύψουμε τις ανασφάλειές μας και θα την χαρακτήριζα λάθος.
Ασφαλώς και χρειαζόμασται τον άνθρωπο που είμασται μαζί, είναι αυτονόητο ότι τον χρειαζόμασται και μας χρειάζεται.

Όμως όταν αυτά τα δύο τείνουν να γίνουν εξάρτηση, τότε οδηγούμαστε σε λάθος μονοπάτι. Αρχίζει να "χαλάει" η σχέση. Προσπαθούμε να "βάλουμε θηλειά" στο λαιμό μας. Πνίγουμε τον άνθρωπό μας και πνιγόμασται και εμείς οι ίδιοι.Βαρύ και ασήκωτο φορτίο.
Δεν βρίσκω λόγο να τονίζω μέσα στην σχέση μου φράσεις όπως αυτές.
Όποτε το είπα αισθάνθηκα ότι άρχισα να χάνω τον άνθρωπό μου, όποτε το άκουσα άρχισα να φεύγω.

nightridder

# 14 στις 15/4/2005
author
Ανδρας / 51 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Περιστέρι
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2

τελικα πολι καλα τα λεσ

PARA POLI KALA TA LES,
AN SKEFTOUME OLOI MAS TI LEME IDIKA TON PROTO KAIRO TWN SXESWN MAS ......THA APORISOUME ME TON EAYTO MAS.
TELIKA POSOI MEGALOI ERWTES KATELIXAN SE ENA YGIH GAMO?
EMENA TWRA PIA STA 33 MOU OLA AYTA TA MEGALA LOGIA ME KOURAZOUN IPERVOLIKA KAI DEN SAS KRIVW OTI AN TA AKOUSW KAI APO POLI NWRIS GINOMAI KAI POLI EPIFILAKTIKOS.
I EXARTISI EINAI MIA "ARROSTIA" POU MONO KOURASI FERNEI STA ZEUGARIA OPOS EPISEIS KAI ZILIA ......ALLA KAI I IPEVOLIKI....AGAPI.
AS.....AGAPISOUME APLA XWRIS NA STRAGALIZOUME
PERIMENO APOPSEIS
FILAKIA
TAKIS

# 15 στις 15/4/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by nightridder
PARA POLI KALA TA LES,
AN SKEFTOUME OLOI MAS TI LEME IDIKA TON PROTO KAIRO TWN SXESWN MAS ......THA APORISOUME ME TON EAYTO MAS.
TELIKA POSOI MEGALOI ERWTES KATELIXAN SE ENA YGIH GAMO?
EMENA TWRA PIA STA 33 MOU OLA AYTA TA MEGALA LOGIA ME KOURAZOUN IPERVOLIKA KAI DEN SAS KRIVW OTI AN TA AKOUSW KAI APO POLI NWRIS GINOMAI KAI POLI EPIFILAKTIKOS.
I EXARTISI EINAI MIA "ARROSTIA" POU MONO KOURASI FERNEI STA ZEUGARIA OPOS EPISEIS KAI ZILIA ......ALLA KAI I IPEVOLIKI....AGAPI.
AS.....AGAPISOUME APLA XWRIS NA STRAGALIZOUME
PERIMENO APOPSEIS
FILAKIA
TAKIS

Καλώς όρισες Τάκη!!!
Αν θες βέβαια και μπορείς, γράφε ελληνκά να μας είναι πιο ξεκούραστα, και με μικρά γιατί τα κεφαλαία, δίνουν την εντύπωση ότι φωνάζεις....
Πολύ καλά αυτά που λες, απλά να σημειώσω ότι με το να λες σε κάποιον ότι "σε χρειάζομαι" δεν είναι απαραίτητο να δηλώνει εξάρτηση ή την προσπάθειά σου να στραγγαλίσεις εκείνον μέσα στη σχέση σας.
Σίγουρα κι όταν τα ακούς μαζεμένα στην αρχή, είναι μεγάλα λόγια που ίσως προκαλούν και το φόβο......

sarantaris40

# 16 στις 15/4/2005
author
Ανδρας / 58 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Απαντήσεις: 37

Παράθεση:
Originally posted by Dardana
"There's no me without you...there's no meaning to life without you"...."I can't live if living is without you".... "Δεν ζω χωρις εσενα ουτε λεπτο.." "Ι need you like the desert needs the rain"....και παει λεγοντας!

Xιλιαδες στιχοι γραφτηκαν με αυτα τα μηνυματα, και φανταζομαι οτι οι περισσοτεροι απο εμας (αν οχι ολοι/ες) τα εχουν πει και εχουν νιωσει οτι αν χασουν καποιον/α που αγαπουν θα μαραζωσουν δια παντος ή θα πεθανουν.

Ταυτοχρονα, πολλοι και πολλες απο εμας χωρισαν, εκουσια ή μη, αλλα παρολο που η απωλεια της σχεσης/αγαπης πονεσε, συνεχισαν να ζουν και καταφεραν να επιβιωσουν και να ξεπερασουν και τις πιο επωδυνες καταστασεις.

Θα ηθελα να ακουσω γνωμες..

αυτο που λες ειναι παρασιτισμος οχι αγαπη.οταν εχειςαναγκη ενα αλλο ατομο για να επιβιωσης εισαι παρασιτο αυτου του ατομου η αγαπη ειναι ελευθερη εκλογη δυο ανθρωποι αγαπουν ο ενας τον αλλο ΜΟΝΟΝ οταν ειναι ικανοι να ζουν ο ενας χωρις τον αλλο αλλα διαλεγουν να ζησουν οενας με τον αλλο.
ο παρασιτισμος η ηαλλιως η εξαρτηση ειναι αρωστια.ατομα με αυτην την εκδηλωση ψυχικου ελατωματος ειναι τοσο απασχολημενα με την αναζητηση της αγαπης που δεν εχουν καθολου ενεργια για να αγαπησουν ανεχονται ελαχιστα την μοναξια οι σχεσεις τους αν και φαινονται δραματικες στην ενταση τουςειναι στην πραγματικοτητα εξαιρετικα ρηχες οι εξαρτημενοι ανθρωποι ενδειαφερονται για την συντηρηση τους και τιποτα αλλο

# 17 στις 15/4/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Αυτός που ξέρει ν αγαπά, ξέρει και να χωρίζει!

poniroulis_

# 18 στις 16/4/2005
author
Ανδρας / 60 / Σε διάσταση
Ν. Χανίων / Γεράνι
Απαντήσεις: 1
Aν αγαπάς κάποιον άστον να φύγει.
Αν γυρίσει...ήταν δικός σου.
Αν όχι...δεν ήταν ποτέ!

only_me

# 19 στις 16/4/2005
author
Γυναίκα / 42 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μαρούσι
Απαντήσεις: 295
Η αγάπη για να είναι αληθινή, θα πρέπει να περιέχει μεγάλες δόσεις σεβασμού και θα πρέπει να σημαίνει παραγκώνιση του απόλυτου εγωισμού.

Θεωρώ πως οι φράσεις "Σε χρειάζομαι", "Χωρίς εσένα δεν ζω" κλπ, είναι γεμάτες εγωισμό. Δεν φανερώνουν ειλικρινή αγάπη και εμένα προσωπικά μου θυμίζουν κάτι από υλική εξάρτηση..

Συμφωνώ ότι σε μικρή ηλικία, μπορεί πάνω στην συναισθηματική μας φόρτιση όλοι να έχουμε εκφράσει κάτι τέτοιο, που όμως μεγαλώνοντας και κατανοώντας περισσότερα πράγματα, η σημασία τους είναι καθόλου ελαφριά και τελικά, δεν αφορά μόνο αυτόν που το εκφράζει αλλά ιδίως αυτόν που το ακούει.

Και να γίνω λίγο ακόμα πιο κυνική?? Αν κατάλαβα κάτι από τον τρόπο που έληξε η τελευταία μου σοβαρή και πολύχρονη σχέση, είναι πως όλα είναι μέσα στο μυαλό μας! Είναι στο χέρι μας να το ξεπεράσουμε! Είναι στο χέρι μας να γυρίσουμε σελίδα! Πράγμα που σίγουρα χρειάζεται προσωπική δουλειά, θέληση και πίστη στον εαυτό μας.

Με εκτίμηση,
Απλά_Εγώ.

koyrsaros

# 20 στις 16/4/2005
author
Ανδρας / 59 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Καλαμαριά
Θέματα: 226
Απαντήσεις: 1.831

Δεν μπορω να ζησω χωρις εσενα" ή "σε χρειαζομαι

Εκράσεις που συγκαταλέγονται και εμπεριέχονται μέσα στους όρκους αιώνιας αγάπης.

Aυτός που χρησιμοποιεί τέτοιες εκφράσεις ή λέξεις, γνωρίζει ότι μόλις είπε κάτι άκρως επικίνδυνο να διαψευστεί και ο άλλος επίσης το ξέρει, αλλά το ακούει ευχάριστα και κάνει ό,τι μπορεί για να το πιστέψει. Aυτή η ευχή της αιώνιας διάρκειας ορίζει το ζευγάρι ως την πλέον ακριβή και διθέσια συμμαχία. Mε τη μεγάλη κρίση που περνούν οι ερωτικές σχέσεις στην εποχή μας, βέβαια, τέτοιες δηλώσεις αγγίζουν τα σύννεφα της χλιδής. Eδώ δεν καταφέρνουμε να κλείσουμε τρίμηνο, διαμαρτύρονται με πίκρα οι περισσότεροι, και θα συζητάμε για την αιωνιότητα;
Tο «για πάντα» σήμερα μοιάζει με πολυτελή κρουαζιέρα στην πρώτη θέση - ρεζερβέ μόνο για τους ρομαντικούς. Oι υπόλοιποι ερωτευόμαστε χωρίς ελπίδα. Aπό το μεγαλόπνοο «για πάντα» των ερωτευμένων σε προηγούμενες δεκαετίες, καταλήξαμε να αναρωτιόμαστε ακόμα και για το πιο βραχυπρόθεσμο: θα μ' αγαπάς και αύριο; H διάρκεια είναι μια παράμετρος στις σχέσεις που συνήθως έχει αρνητικό πρόσημο. Είναι έτσι άραγε ??

Γεγονός είναι ότι γνωριζόμαστε, ερωτευόμαστε, αλλά δεν διαρκούμε. Mπορεί τα ειδύλλιά μας να μην υπολείπονται σε ένταση γιατί οι περισσότεροι από μας πάσχουμε από το σύνδρομο «ενθουσιάζομαι και πέφτω με τα μούτρα», αλλά συνήθως φεύγουμε νωρίς, ακόμα κι απ' αυτές τις αγάπες που μοιάζουν αρχικά για πολύ μέχρι πάρα πολύ μεγάλες. Tο ενδιαφέρον μας εξαντλείται γρήγορα και η αγάπη μοιάζει με κακό σίριαλ: Kάνουμε βαριεστημένοι ζάπινγκ, αλλάζοντας σχέσεις.

Oι ερωτικές σχέσεις περνάνε μεγάλη κρίση, δεν είναι κανένα μυστικό, όλοι το ξέρουμε. Δεν μπορούμε να παραμείνουμε ευτυχισμένοι σε βάθος χρόνου και το χειρότερο είναι ότι ξέρουμε κάθε φορά τι φταίει . Παρακολουθούμε τις σχέσεις μας με τη ροή ενός βιντεοκλίπ: Aποσπασματικές εικόνες, ασύνδετες μεταξύ τους, καλλιτεχνικοί συνειρμοί, όλα φλου στο τελευταίο πλάνο. Καμμια φορά όμως αρνούμαι να το πιστέψω, αλλά δυστυχώς συμβαίνει.

Xωρίς ένα ρεφρέν όπως το παλιό «εγώ θα σ' αγαπώ και μη σε νοιάζει» να τα καθησυχάσει, τα ευτυχισμένα ζευγάρια αισθάνονται μοναξιά. Δεν έχουν άδικο. Γύρω τους ο κόσμος χωρίζει ασταμάτητα και οι σύμβουλοι γάμου φτιάχνουν λίστες αναμονής. «Eμείς, καλά είμαστε τώρα», απαντούν δειλά στην ερώτηση των άλλων, όμως ζουν με την αμφιβολία του αύριο. Πώς γίνεται να παραμείνουμε έτσι; Πώς θα προστατεύσουμε την αγάπη μας; Eγώ την αγαπώ. Eκείνη;

Κάπου διάβασα εδώ στο φόρουμ κάποια που ρωτάει . Και αν δεν υπάρξει αύριο για σας ; Πόσα πράγματα που έχετε μετανιώσει θα τα παίρνατε μαζί σας ; Πόσα σ αγαπώ που δεν έχετε πει δεν θα έβρισκαν ποτέ τον παραλήπτη ; Εκείνο το email που δεν στείλατε ; Εκείνο το χάδι που δεν του δώσατε ; Πόσα πρωινά δεν είπατε ούτε καλημέρα στον / στην σύντροφο σας παρά τρέξατε κατ ευθείαν στο μπάνιο γιατί είχατε αργήσει για την δουλειά ; Πόσες αγκαλιές του / της στερήσατε γιατί απλά δεν υπήρχε χρόνος ; Και έρχομαι να απαντήσω εγώ ο φτωχός ότι ίσως υποσυνείδητα οι εκφράσεις αιώνιας αγάπης τρέχουν να καλύψουν ένα αύριο που ίσως να μην υπάρξει. Μια ρομαντική ίσως απόδοση, μα έτσι την νοιώθω.

Πιστεύω ότι υπάρχει συνδετικός κρίκος. Απλά, για να τον βρεις, συχνά χρειάζεται να κάνεις ένα βήμα πίσω και η εποχή μάς προτρέπει να κινούμαστε συνεχώς μπροστά και δυναμικά. Έτσι, αφιερώνουμε λιγότερο χρόνο στην ευεργετική αναπόληση που θα μας έδινε τις χθεσινές απαντήσεις και περισσότερο στη μοναχική στρατηγική που μας υπόσχεται τις μελλοντικές επιτυχίες. Nομίζουμε πως όλα αλλάζουν κάθε λεπτό, όμως εμείς μένουμε ίδιοι. Aν συζητήσεις με τους σημερινούς «ορκισμένους» εργένηδες, θα καταλάβεις γρήγορα πως μοιάζουν περισσότερο με απογοητευμένους ανασφαλείς singles που υποστηρίζουν ότι αποκλείεται να κρατήσει η αγάπη, όσο μεγάλη κι αν είναι στο ξεκίνημά της. Tο τέλος της, σύμφωνα με τους ίδιους, είναι προδιαγεγραμμένο και βρίσκεται επικίνδυνα κοντά.

Ο έρωτας και η αγάπη του/της όμως, είναι μια ριψοκίνδυνη και ίσως σπαρακτική εμπειρία. Μπορεί να φιλάμε με τα μάτια κλειστά, αλλά οι σχέσεις είναι τρομαχτικά εύθραυστες. Οι ομορφιές περνούν. Οι άνθρωποι αλλάζουν. Ακόμα και μια μικρή διαφωνία μπορούν τόσο εύκολα να μας στερήσουν το πρόσωπο που αγαπάμε. ''Οσο βαθύτερη η αγάπη μας, τόσο μεγαλύτερη η ανασφάλειά μας''

Ομως αν η πραγματικότητα είναι παγερή, τα όνειρα είναι πολύ καυτά για να κρατήσουν. Τα πάθη μας φαίνονται τόσο αχαλίνωτα που όσο τα αποφεύγουμε, τόσο μας κατατρέχουν. Ποθείς για κάποιον που δεν αλλάζει, χωρίς ωστόσο να τον βαριέσαι. Κάποιον που ανταποκρίνεται στις ανάγκες σου τόσο τέλεια, ώστε να νιώθεις ότι έχετε πλαστεί ο ένας για τον άλλο, κάποιον για τον οποίο να είσαι πάντα περήφανος, κάποιον που η ''αιώνια ''αγάπη του για σένα να είναι τόσο απέραντη που πάντοτε να ικανοποιεί.

Μερικοί ονειροπόλοι συνεχίζουν να κυνηγούν τη φευγαλέα συγκίνηση του παράφορου έρωτα, αναζητώντας διαρκώς την τέλεια σχέση. Οι υπόλοιποι εγκαταλείπουμε την προσπάθεια.

Η μετατροπή του Έρωτα στην αληθινή Αγάπη, οδηγεί τον άνθρωπο να αντιληφθεί την αιωνιότητα της. Η Αγάπη κάποτε κρύβει και σκεπάζει τον Έρωτα. Τότε ο άνθρωπος γίνεται τέλειος του τέλειου και εκεί αποδίδεται η αιωνιότητα της.

Γράφει ο Knut Hamsun : Και η αιώνια αγάπη έγινε η απαρχή και ο κυρίαρχος του κόσμου, όμως όλοι της οι δρόμοι είναι στρωμένοι με λουλούδια και αγκάθια.

Ελευθερία είναι να πετάς ψηλά...
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε

Ο τρόπος λειτουργίας και οι κανόνες των forum του Sxeseis αλλάζουν!

Για λίγες ημέρες και μέχρι την ολοκλήρωση αυτών των αλλαγών η δυνατότητα αποστολής νέων θεμάτων και απαντήσεων δεν είναι θα δυνατή.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.

lastpost