Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Το χαμόγελο, το δάκρυ και η υποκρισία.

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

dealler

# 1 στις 15/5/2003
author
Ανδρας / 41 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αργυρούπολη
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 28
'Aρεσαν+: 0%

Το χαμόγελο, το δάκρυ και η υποκρισία.

Το χαμόγελο, το δάκρυ και η υποκρισία. Τα 3α στάδια μιας σχέσης για πολλούς ανθρώπους. Όχι απαραίτητα με την ίδια σειρά, εξαρτάται πάντα απο την περίπτωση του καθένα. Στη δική μου σχέση ευτυχώς ή δυστυχώς υπήρξε αυτή η σειρά. Μια μικρή ανάλυση των 3ων σταδίων θα σας βοηθήσει να μπείτε στο πνεύμα.
Στάδιο 1ο : «Το χαμόγελο»
Όταν μια σχέση έχει ξεκινήσει, όλοι μας έχουμε ενα «Χαμόγελο» στο πρόσωπο μας γιατι μας έχει κυριεύσει ο ενθουσιασμός του κανούργιου, του άγνωστου και του ανεξερεύνητου ατόμου που μόλις μπήκε στη ζωή μας. Νοιώθουμε μια σιγουριά ότι όλα είναι ωραία, όμορφα, ρομαντικά και πολλά άλλα.

Ενδιάμεσο Στάδιο 1ο-2ο : Πλέον ο ενθουσιασμός έχει μετατραπεί σε αγάπη. Το πρώην καινούργιο έχει γίνει παλιό. Η χαρά του να κάνουμε πράγματα μαζί έχει γίνει ρουτίνα άθελα σου βέβαια....!!!

Στάδιο 2ο : «Το δάκρυ»

Η σχέση πλέον έχει μπεί στην τελική ευθεία. Η αρχή του τέλους μέχρι την στιγμή που το δάκρυ κυλίσει απο το μάτι και τότε ξέρεις πως όλα έχουν τελειώσει. Δεν θα ασχοληθώ με το ποιός ή τι φταίει για τον χωρισμό. Αυτό που με απασχολεί είναι η γρήγορή ή αργή για άλλους αλλαγή συναισθημάτων μεταξύ χαράς και λύπης. Του αβέβαιου και απρόβλεπτου.

Στάδιο 3ο: «Η υποκρισία»

Και αφού πέσει η αυλαία, λές και η σχέση ήταν θεατρικό έργο με δυο ηθοποιούς αλλά με πολλούς θεατές, αρχίζεις και υποκρίνεσαι πως όλα είναι καλά, πως όλα θα πάνε καλά, γιατί ο καλός φίλος μας ο χρόνος θα τα γιατρέψει όλα.....!!!

Και επειδή θα έχετε καταλάβει μέχρι τώρα πως το θέμα έχει πολλά κενά στα στάδια αλλά και μεταξύ σταδίων, θα ήθελα πολύ να μου στείλετε την άποψη σας. Σας ευχαριστώ....!!
Αρέσει στο μέλος andy12

sovokai

# 2 στις 15/5/2003
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 173

Χρόνος

Όχι φίλε Dealler, όταν θα πέσει η αυλαία τότε ο χρόνος θα τα γιατρέψει όλα... αυτό είναι σίγουρο. Και αν αμφιβάλλεις τότε απλά δεν έχει περάσει αρκετός χρόνος.

Θα σε παραπέμψω στην μικρή αλλά ΤΕΛΕΙΑ ιστορία της MOO693

Η αξία της ΑΓΑΠΗΣ...
I Still Havenβt Found What Iβm Looking For... (αν και νόμιζα ότι το είχα βρει...)

# 3 στις 17/5/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
"Γνωρίζουμε τον έρωτα μόνο στην απόσταση της αποτυχίας.
Πριν την αποτυχία δεν υπάρχει γνώση, η γνώση έρχεται πάντα μετά τη βρώση του καρπού.
Σε κάθε έρωτα ξαναζεί η εμπειρία της γεύσης του παραδείσου και της απώλειας του παραδείσου.
Σπουδάζουμε τον έρωτα μόνον εξόριστοι από την πληρότητα της ζωής που αυτός χαρίζει"
Μια φράση από ένα αγαπημένο βιβλίο σαν αφιέρωση στον νέο καλό μου φίλο..

melique

# 4 στις 17/5/2003
author
Γυναίκα / 46 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 69
Απαντήσεις: 412
Το χαμόγελο, το δάκρυ και η υποκρισία...

Όλα αυτά τα έχεις ζήσει, τα καλά και τα κακά...τα έχεις νιώσει τα έχεις γευτεί, τα έχεις πιστέψει....

Έστω και έτσι, έστω και με την απογοήτευση που σου δίνει το αποτέλεσμα...τα έχεις ζήσει!

Εχεις γεμίσει από τα καλά, για να μπορείς να αντέξεις τα δύσκολα....

Όλοι αυτό μου λένε τον τελευταίο καιρό...και δεν ξέρω αν είναι αλήθεια, ή αν ισχύει...αλλά από την άλλη ίσως και κάποια στιγμή να τους πιστέψω...

Ο χρόνος βοηθάει...πόσος χρειάζεται όμως ? Πότε να τελειώνει άραγε η υποκρισία του όλα πάνε καλά ?

Μάλλον όταν όλα πραγματικά αρχίσουν πάλι να πηγαίνουν καλά....και δεν μπορεί....έτσι θα είναι !

Φιλουλάκια

the_moonlight_girl

# 5 στις 3/4/2004
author
Γυναίκα / 36 / Ελεύθερη
Ν. Αχαϊας / Πάτρα
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 71

Πολύ καλό το αρθρο σου.

Είμαι στο τελευταιό στάδιο και δεν έχω να προσθέσω τίποτα,με εκφράζει απόλυτα το άρθρο σου...Αυτή είναι η ουσία,τα άλλα είναι λίγο πολύ περιττά.

sula-sula

# 6 στις 4/4/2004
author
Γυναίκα / 54 / Ελεύθερη
Ν. Κοζάνης / Κοζάνη
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 37
Kαι όταν δεν ξέρεις να υποκρίνεσαι;Και μιλάς στα ίσα και δεν το καταλαβαίνει;

fegarahtida

# 7 στις 4/4/2004
author
Γυναίκα / 49 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαϊδάρι
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 675

Παράθεση:
Originally posted by nicks
"Γνωρίζουμε τον έρωτα μόνο στην απόσταση της αποτυχίας.
Πριν την αποτυχία δεν υπάρχει γνώση, η γνώση έρχεται πάντα μετά τη βρώση του καρπού.
Σε κάθε έρωτα ξαναζεί η εμπειρία της γεύσης του παραδείσου και της απώλειας του παραδείσου.
Σπουδάζουμε τον έρωτα μόνον εξόριστοι από την πληρότητα της ζωής που αυτός χαρίζει"

Συμφωνώ απόλυτα... Οσο για την υποκρισία, ένα έχω να πω, μπορείς να υποκρίνεσαι στους πάντες, ο εαυτός σου όμως άλλα βιώνει και αυτόν δεν μπορείς να τον ξεγελάσεις....
"Εκείνο που η κάμπια θεωρεί τέλος του κόσμου ο δημιουργός το ονομάζει πεταλούδα..."

aisiodoxi

# 8 στις 7/4/2004
author
Γυναίκα / 48 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 42
Απαντήσεις: 580
Δυστυχως (η ευτυχως) συνηθως περναμε απο ολα τα σταδια για να πουμε πως νοιωσαμε εναν ερωτα...το θεμα ειναι να κρατησει περισσοτερο το χαμογελο, λιγοτερο το δακρυ και να παρακαλαμε να μην ξαναδουμε ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ!
Χαμογελάστε γιατί χανόμαστε...:) Η ζωη ειναι ωραια...βαρεθηκα να μου λενε ομως οτι τα χει με αλλον!! :P

evans

# 9 στις 7/4/2004
author
Ανδρας / 57 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγιος Δημήτριος
Θέματα: 75
Απαντήσεις: 3.828
Νομιζω πως ολοι τα βιωσαμε σε σχεσεις μας .
Αλλοι νωρις αλλοι αργα .
Και αλιμονο αν στις σχεσεις μας γινομαστε ηθοποιοι , με δηθεν χαμογελα , ψευτικες ατακες , δακρυα , υποκρισια....

Εγραψα καπου εδω μεσα οτι μαζι με τον ΨΕΥΤΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΛΕΦΤΗ (εστω και συναισθηματων ) ΠΟΥ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΧΡΟΝΟ ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΥΠΟΚΡΙΤΗ!

angell

# 10 στις 8/4/2004
author
Γυναίκα / 41 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Θρακομακεδόνες
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 211
Χωρίσαμε.............
γιατί αγαπούσαμε.........
το ίδιο πράγμα..........

Εγώ εσένα...........
και εσύ..........
τον "εαυτό σου"..........
Πηγαινε οπου σε παει η καρδια...

# 11 στις 24/10/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
το χαμόγελο του ενθουσιασμού ...................χάνεται ..τη θέση του παίρνει ..το ΔΑΚΡΥ..και ο πόνος

τη θέση της αγάπης παίρνει ..............η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕΙ.............γιατί πιστεψες σε κατι ψευτικο ..............και τελος η ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ .......... εκει είναι το τελειωτικό χτύπημα ...........πέφτει η αυλαία

και μένεις μονος/η παρεα με την ΜΟΝΑΞΙΑ .............

και περιμένεις να περάσει ο ΧΡΟΝΟΣ να γιατρέψει της πληγές που αφησε πισω αυτή η σχέση...............

δεν περνάει όμως ........τα λεπτα ..τα δευτερόλεπτα ..η ωρα....... εχει κολλήσει ..

και συνεχίζεις να ΠΟΝΑΣ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΝΑ ΤΑΝ Ο ΧΡΟΝΟΣ .......ΑΕΡΑΣ .. ΠΟΥ ΜΕ ΤΟ ΦΥΣΗΜΑ ΤΟΥ .......ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΕ

ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΟΝΟ !!!!!!!!!!

Thanassis_dolphin

# 12 στις 24/10/2004
author
Ανδρας / 53 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μαρούσι
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 111

Παράθεση:
Originally posted by angell
Χωρίσαμε.............
γιατί αγαπούσαμε.........
το ίδιο πράγμα..........

Εγώ εσένα...........
και εσύ..........
τον "εαυτό σου"..........

ΤΕΛΕΙΟ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟ!!!

Μπράβο angell, συμφωνώ απόλυτα

# 13 στις 25/10/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Κι όμως...

έγραψε..........:

....αρχίζεις και υποκρίνεσαι πως όλα είναι καλά, πως όλα θα πάνε καλά, γιατί ο καλός φίλος μας ο χρόνος θα τα γιατρέψει όλα.....!!!

lenio30

# 14 στην 1/11/2004
author
Γυναίκα / 47 / Ελεύθερη
Ν. Έβρου / Αλεξανδρούπολη
Θέματα: 19
Απαντήσεις: 404

Το χαμογελο.το δακρυ.η υποκρισια!!

Τ ο χαμογελο ειναι για αυτους που ειναι καλα και η σχεσει τους παει καλα ολα ειναι ονειρεμενα ολα ειναι καλα.......Τ ο χαμογελο στην σχεσει σημενει ευτυχια.....

Το δακρυ ειναι αληθινο δεν μπορει να κλαψει κανεις αν δεν ειναι αληθινος και κλαιει γιατι ποναει ποναει και τα δακρυα βγαινουν απο την καρδια του γιατι αυτο που εχει μεσα του η το χανει η εχει ζησει πικρες στιγμες....Δακρυ σε μια σχεσει σημενει οτι ακομα νιαζεσε και πονας για αυτον εισαι αληθινος ....

Η υποκρισια την βαρεθηκα ολοι ειναι καλα ολοι ειναι σωστοι κανεις δεν δειχνει τον αληθινο εαυτο του και οταν εσυ τον δειχνεις σε λενε υποκριτη...Υποκρισια σε μια σχεσει σημενει τελος..........

εγω θα ελεγα δακρυ χαμογελο και ποτε υποκρισια την συχαθηκα!!!!!!!
...

stratakis_stavros

# 15 στις 8/11/2004
author
Ανδρας / 38 / Ελεύθερος
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 58
Απο μερους της ...
Το χαμογελο : 3 βδομαδες οσο και διαρκεσε η σχεση.

Το δακρυ : Οταν της ανακοινωσα οτι αυτη η σχεση δεν προχωραει.

Η υποκρισια : τα εφτιαξε με τον φιλο μου!

Ζήσε την ζώη σου όπως θέλεις , Χωρις να ακους την γνωμη του κοσμου.Ο κοσμος ειναι πολυς μα η ζωη σου λιγη.!

# 16 στις 11/11/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Οταν βαζεις σταδια σε μια σχεση εχω την την εντυπωση οτι μεσα σου εχεις δωσει και την ημερομηνια ληξης...
Επισης ειναι καιρος να ξεφυγουμε απο τιον μυθο..οτι ο χρονος γιατρευει....
Το πραγματικο δεν γιατρευεται..

bianka

# 17 στις 14/11/2004
author
Γυναίκα / 58 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Κηφισιά
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 895
ΕΓΩ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΣΤΑΔΙΟ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΟΠΟΥ ΟΛΟΙ ΕΘΕΛΟΤΥΦΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΚΑΠΟΥ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ.ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΔΗΛΑΔΗ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΤΑ ΔΩΣΟΥΝ.ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΕΚΕΙ.....ΣΤΗ ΓΩΝΙΑ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΗΔΗ ΞΕΡΑΜΕ....ΠΟΙΟΣ ΦΤΑΙΕΙ ΤΩΡΑ?ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΖΗΤΑΜΕ Η Ο ΑΛΛΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΔΩΣΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΖΗΤΑΜΕ?

tea_77

# 18 στις 22/11/2004
author
Γυναίκα / 44 / Ελεύθερη
Ιταλία
Θέματα: 8
Απαντήσεις: 280

Παράθεση:
Originally posted by dealler
Στάδιο 1ο : «Το χαμόγελο»
Ενδιάμεσο Στάδιο 1ο-2ο : Πλέον ο ενθουσιασμός έχει μετατραπεί σε αγάπη.
Στάδιο 2ο : «Το δάκρυ»

Κραταω αυτα τα δυο σταδια,γιατι η "τελεια σχεση" εξαρταται απο αυτα τα δυο....
Αλλα εξαρταται υπερβολικα και απο ενα τριτο σταδιο,το οποιο δεν ειναι αυτο που λετε ολοι σας...

Αν καταφερεις να φερεις στη θεση του 3ου σταδιου,το "χαμογελο" παλι,η σχεση αυτη εχει πολλες πιθανοτητες να κρατησει μια ζωη ενα χαμογελο,χωρις να ειμαστε ποτε απολυτοι βεβαια.....
Αν σκεφτεις κατι και τελικα κανεις λαθος,τοτε ισως να ηταν λαθος σου που σκεφτηκες...

KNIGHT_OF_LOVE

# 19 στις 24/11/2004
author
Ανδρας / 41 / Ελεύθερος
Απαντήσεις: 5

Κυριως η υποκρισια . . .

Αρκετά χρόνια έζησα σε μια σχέση γεμάτη και από τα τρία αυτά χαρακτηριστικά. Εγώ χαμογελούσα, γιατί ζούσα στον κόσμο μου, εκείνη δάκρυζε συνέχεια και γεμάτη υποκρισία έλεγε πως με αγαπούσε. Αυτό ήταν μία καθημερινή κατάσταση και ως τέτοια την είχαμε κατά κάποιο τρόπο συνηθίση, μέχρι που δεν πήγαινε άλλο και το δυαλύσαμε μέσα σε μία μέρα, όταν βγήκα από τον κόσμο μου και είδα το πραγματικό της πρόσωπο. Εάν δεν είχα και το χαμόγελο για οδηγό τώρα θα είχα διαλυθεί. Από τότε ζω πλέον στον πραγματικό κόσμο, και αυτή ζει αισίως στον κόσμο της . . .

KNIGHT_OF_LOVE

# 20 στις 27/11/2004
author
Ανδρας / 41 / Ελεύθερος
Απαντήσεις: 5

Συμφωνω απολυτα...

Πολύ σωστά... Δυστυχώς όταν δίνεις πολλά από την αρχή, τότε να ξέρεις πως θα πάρεις λίγα. Αν έτσι είναι φτιαγμένος ο εαυτός σου αυτό δεν μπορείς να το αλλάξεις, μπορείς όμως να μάθεις να προστατεύεσαι για να μην σπάσεις στο τέλος. Σίγουρα αυτοί φταίνε που δεν έχουν μάθει να εκτιμούν μια καρδιά που κτυπά στον ρυθμό του έρωτα και δίνεται. Αυτοί χάνουν ίσως το πιο ωραίο κομμάτι της ζωής...
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε