Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Ποσο προθυμοι ειμαστε?

Σελίδα : 1

bianka

# 1 στις 22/4/2005
author
Γυναίκα / 60 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Κηφισιά
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 895
'Aρεσαν+: 0%

Ποσο προθυμοι ειμαστε?

Διαβαζοντας ενα βιβλιο τελευταια, επηρεαστηκα κι επεσα παλι σε σκεψεις....που ειπα να μοιραστω μαζι σας.
Ολοι μιλαμε κατα καιρους για ελλειψη αγαπης...ελλειψη συντροφου....εννοωντας ιδανικου συντροφου....και συνεχεια διαβαζω...δυσκολο...δεν υπαρχει ιδανικος συντροφος....δε μπορει να υπαρχει...
Αναρωτηθηκαμε ποτε, ποσο προθυμοι ειμαστε ωστε να βρουμε αυτο που πραγματικα θελουμε;
Κι οταν το βρισκουμε τι ειμαστε προθυμοι να κανουμε ωστε να το κρατησουμε;
Δεν αρκει να θελουμε κατι πολυ....διαβασα στο βιβλιο....αλλα και τι ειμαστε προθυμοι να κανουμε γι αυτο....
Εσεις τι λετε;
πρεπει να δωσεις τελικα για να μπορεις να παρεις,αυτο που θα σε παει μακρυτερα απτους αλλους...

# 2 στις 23/4/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Είναι θέμα συμβιβασμών και υποχωρήσεων.

Όποιος μπορεί να συμβιβάζεται βρίσκει και ιδανικό ταίρι και το κρατάει αν θέλει οπωσδήποτε να έχει ταίρι.

argaard

# 3 στις 23/4/2005
author
Ανδρας / 42 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαλάνδρι
Θέματα: 11
Απαντήσεις: 1.283
Τι σημαίνει ιδανικό ταίρι άραγε;
Εγώ που βρίσκομαι ακόμα στην εποχή της αναζήτησης και τα τελευταία χρόνια παρατηρώ τεράστιες αλλαγές στον τρόπο σκέψης μου και στα θέλω μου σχεδόν καθημερινά, αυτό που έχω ανακαλύψει είναι πως τελικά τα θέλω μου όσον αφορά την ιδανική σύντροφο τα έχουν πλάσει οι γυναίκες που πέρασαν από την ζωή μου. Ναι μεν αρχικά είχα κάποια βάση που την διατηρώ αλλά τις λεπτομέρειες τις καθορίσαν οι ίδιες οι εμπειρίες μου, πριν αποκτήσω εμπειρίες νόμιζα πως μου αρέσουν πράγματα που τελικά στην πράξη δεν μου άρεσαν οπότε άλλαξα τον δρόμο μου.

Το πρόβλημα της κοινωνίας μας για τις σχέσεις είναι απλό, οι άνθρωποι έχουν αρχίσει να φοβούνται την δοκιμή, έχουν σαν δεδομένο πως ο έρωτας το μόνο που θα τους αφήσει είναι πληγές και δεν προχωράνε να δοκιμάσουν. Έτσι όταν ο έρωτας θα έρθει θα νομίζουν πως ξέρουν τι θέλουν αλλά δεν θα ξέρουν πραγματικά και έτσι φτάνουν να χάνουν αυτό που απόκτησαν γιατί απλά δεν θα τους ικανοποιεί.
There is no justice, it's just me

# 4 στις 23/4/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Προσυπογράφω!!!

Παράθεση:
Originally posted by argaard
Το πρόβλημα της κοινωνίας μας για τις σχέσεις είναι απλό, οι άνθρωποι έχουν αρχίσει να φοβούνται την δοκιμή, έχουν σαν δεδομένο πως ο έρωτας το μόνο που θα τους αφήσει είναι πληγές και δεν προχωράνε να δοκιμάσουν. Έτσι όταν ο έρωτας θα έρθει θα νομίζουν πως ξέρουν τι θέλουν αλλά δεν θα ξέρουν πραγματικά και έτσι φτάνουν να χάνουν αυτό που απόκτησαν γιατί απλά δεν θα τους ικανοποιεί.

Δεν θα μπορούσα να το γράψω καλύτερα.

foulis

# 5 στις 23/4/2005
author
Ανδρας / 73 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 3
Τελικά δεν ξέρω τι γίνεται με τους περισσότερους ανθρώπους. Άνδρες και γυναίκες, όλοι κλαιγόμαστε ότι δεν βρήκαμε τον ιδανικό σύντροφο, ότι δε μας δόθηκε ευκαιρία να γνωρίσουμε ανθρώπους, αλλά όταν φτάνουμε στο ΕΔΩ και ΤΩΡΑ, μας πιάνουν κάτι ντροπές!!
Αλλά και όταν απαντάμε στα μηνύματα, πάλι, την ώρα που πρέπει να προχωρήσουμε πέρα από τα λόγια, κάνουμε πίσω. Τι φταίει; Μήπως ο φόβος μη πληγωθούμε; Μα σε μια σχέση, σε μια ζωή, το μόνο σίγουρο είναι ότι θα πληγωθούμε! Η ζωή είναι το πιο επικίνδυνο πράγμα στον κόσμο! Δεν υπάρχει κανείς που έζησε ή θα ζήσει που δε θα πάθει το μεγαλύτερο κακό: Να πεθάνει.
Ψέματα! Υπάρχει και ένα μεγαλύτερο κακό από αυτό. Να πεθάνει χωρίς να έχει ζήσει πραγματικά. Ορίστε λοιπόν! Θέλεις σχέση; Ο μόνος τρόπος για να τη βρεις είναι να ρισκάρεις και να προχωρήσεις.
Γράφω με θυμό. Είμαι στα διάφορα club στο internet για καμιά δεκαριά μήνες και παντού αυτό βλέπω. Οι περισσότερες γυναίκες (και άνδρες υποθέτω), δε θέλουν σχέση! Είναι φρικτό, αλλά είναι αλήθεια! Κάποια μερίδα θέλουν απλά σεξ και κάποια άλλη θέλουν απλά μια απάντηση στα μηνύματα και καμιά έξοδο για καφέ, όσο για να πειστούν ότι ακόμα περνά η μπογιά τους...
Αμφισβητίας μια ζωή.

cat_woman

# 6 στις 23/4/2005
author
Γυναίκα / 44 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 29
Ιδανικός σύντροφος???
Παλιά ήταν ο πρίγκιπας πάνω στο άσπρο άλογο …σήμερα επειδή δεν κυκλοφορούν άλογα έχουμε χάσει και τον πρίγκιπα???

Γιατί κάποιος να προτιμάει την μοναξιά περιμένοντας κάτι ιδανικό στο μυαλό του πλασμένο?
Με ποια στάνταρ λοιπόν, κρίνει και αποφασίζει ποιος είναι ο ιδανικός? Μήπως ζητά το τέλειο? Πως αναγνωρίζεται αυτός ο ιδανικός σύντροφος?

Μια φίλη μου ήθελε ο μελλοντικός αγαπημένος της να είναι ξανθός με μακριά μαλλιά και καλογυμνασμένο σώμα. Τελικά την αγάπη της την βρήκε σε ένα ψηλό παχουλό μελαχρινό… έπεσε μέσα ε???
Φανταστείτε τι θα γινόταν αν μιλούσε και για τον εσωτερικό του κόσμο!!!
Αν η σκεψη ηταν παρουσια θα ησουν συνεχεια διπλα μου

foulis

# 7 στις 24/4/2005
author
Ανδρας / 73 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 3

Παράθεση:
Originally posted by zoumeri

Δε σμφωνώ αγαπητή μου ότι πρέπει να κάνουμε συμβιβασμούς! Υπάρχουν πολλοί υπέροχοι άνθρωποι γύρω μας που θα μπορούσαν να ταιριάξουν με μένα ή με εσένα ή με τον καθένα και ας μη έχουν κάποιες προδιαγραφές. Ποιοι είμαστε άλλωστε, ώστε να βάζουμε προδιαγραφές σους ανθρώπους; Η δυσκολία είναι άλλη: Δεν είμαστε εμείς και οι υποψήφιοι σύντροφοί μας έτοιμοι για να κάνουμε κάποια σχέση και μόλις βρεθούμε στο δια ταύτα, παίρνουμε δρόμο!

Αμφισβητίας μια ζωή.

# 8 στις 24/4/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by foulis

Εγώ δεν μίλησα για προδιαγραφές.

Αν όμως ο "ιδανικός" μου σύνττροφος πχ. ροχαλίζει κάθε βράδυ δεν θα πρέπει να συμβιβαστώ με την κατάσταση αυτή και να τον ανέχομαι μένοντας άγρυπνη; ή αν καπνίζει δε θα πρέπει να συμβιβαστώ με την κάπνα του;

Το ίδιο φυσικά μπορεί να με ανέχεται κι εκείνος για τα δικά μου κουσούρια.

Επειδή οι συμβιβασμοί δεν είναι το φόρτε μου σ αυτή την ηλικία, προτιμώ να μην είμαι πρόθυμη για κανέναν. Για μένα δεν είναι θέμα ετοιμότητας, αλλά συνειδητής επιλογής.

Εσείς κάμετε ό,τι νομίζετε.

uncle_death

# 9 στις 25/4/2005
author
Ανδρας / 42 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 111

Παράθεση:
Originally posted by bianka
Αναρωτηθηκαμε ποτε, ποσο προθυμοι ειμαστε ωστε να βρουμε αυτο που πραγματικα θελουμε;
Δεν αρκει να θελουμε κατι πολυ....διαβασα στο βιβλιο....αλλα και τι ειμαστε προθυμοι να κανουμε γι αυτο....
Αγαπητή μου η προθυμία δεν αρκεί.
Αν κάποιος αισθανθεί ότι έχει βρει τον ιδανικό άνθρωπο μπορεί να κάνει τα πάντα μέχρι να εξαντλήσει τα όρια του, και ακόμη παραπέρα. Θα πρέπει όμως και το αντίθετο φύλο να ανταποκρίνεται. Εγώ αυτό έχω καταλάβει με όσα έχω ζήσει μέχρι τώρα.

Dardana

# 10 στις 25/4/2005
author
Γυναίκα / 51 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651

Παράθεση:
Originally posted by bianka
Διαβαζοντας ενα βιβλιο τελευταια, επηρεαστηκα κι επεσα παλι σε σκεψεις....που ειπα να μοιραστω μαζι σας.
Ολοι μιλαμε κατα καιρους για ελλειψη αγαπης...ελλειψη συντροφου....εννοωντας ιδανικου συντροφου....και συνεχεια διαβαζω...δυσκολο...δεν υπαρχει ιδανικος συντροφος....δε μπορει να υπαρχει...
Εσεις τι λετε;

Το τι θελουμε και τι μας ταιριαζει ή τι εννοουμε ως "ιδανικο συντροφο" καθοριζεται απο τις διαφορες εμπειριες μας ή και απο το τι "προσφερεται" τελικα γυρω μας. Χρειαζεται να εχουμε κανει πρωτα εκεινο το ταξιδι προς την γνωση του εαυτου μας πριν αποφασισουμε αν υπαρχει ιδανικος συντροφος και ποιο προφιλ εχει αυτος.
Οταν το εχουμε κανει αυτο κι οταν ξερουμε πραγματικα τι θελουμε (αν μπορει ποτε να ξερει κανεις!) τοτε θα ειμαστε και προθυμοι να το ψαξουμε ή να το διεκδικησουμε οταν και εφοσον βρεθει στο δρομο μας.
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

tayri

# 11 στις 25/4/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
δεν υπάρχει "ιδανικός σύντροφος"...

υπάρχει "σύντροφος με δυνατότητες και προοπτικές".

εγώ υπήρξα ο "ιδανικός σύντροφος" πολλές φορές, μόνο που οι ασχολίες μου και η έλλειψη χρημάτων (=δυνατότητες και προοπτικές) με υποβίβασαν σε "ρεμάλι".

όταν μια σχέση γίνεται για την επίτευξη κάποιου στόχου, τότε είτε από την αδυναμία επίτευξής του, είτε από την επίτευξή του και μετά, η σχέση παύει να έχει νόημα.

για ποιό λόγο κάνουμε σχέσεις άραγε; και για ποιό λόγο να θέλουμε να κάνουμε, αφού στην τελική ο άλλος το κάνει επειδή θέλει (ή απαιτεί) συγκεκριμένα πράγματα από εμάς;

deerhunter

# 12 στις 25/4/2005
author
Γυναίκα / 54 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Περιστέρι
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 710
Αναζητούμε όλοι το ιδανικό ταίρι.Γιατί;
Δεν έχουμε καταλάβει ότι εμείς οι ίδιοι δεν είμαστε ιδανικοί (τέλειοι), ότι ο καθένας μας είναι μοναδικός στα θέλω του, στις σκέψεις του.Δεν είναι ο απέναντι, κλώνος μας.Έτσι πρέπει να μάθουμε να είμαστε πρόθυμοι να τον κατανοήσουμε, να τον αποδεχτούμε και να τον δεχτούμε με τα δικά του θέλω.Όπως πρέπει να κάνει κι αυτός για εμάς.Να υπάρχει ισορροπία δυνάμεων.Αυτή η σχέση μπορεί να φτάσει σε επίπεδα εφάμιλλα του ιδανικού (όχι να γίνει ιδανική).
super girl εεε Αφού όλοι οι άλλοι είναι έξυπνοι, εγώ έγινα χαζή!!! Αφού όλοι οι άλλοι είναι όμορφοι, εγώ έγινα άσχημη!!! Αφού όλοι οι άλλοι είναι αληθινοί, εγώ έγινα ψεύτικη!!! Έτσι, γιατί είμαι πνεύμα αντιλογίας!!!
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε

Ο τρόπος λειτουργίας και οι κανόνες των forum του Sxeseis αλλάζουν!

Για λίγες ημέρες και μέχρι την ολοκλήρωση αυτών των αλλαγών η δυνατότητα αποστολής νέων θεμάτων και απαντήσεων δεν είναι θα δυνατή.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.

lastpost