Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Πεθερές 7......

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

# 21 στις 16/6/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Σε κοιταω καθως ανεβαινεις με δυσκολια τις σκαλες του σπιτιου μου, διπλα σε στηριζει ο πρωτοτοκος εγγονος σου και γιος μου……

Λιγα κλασματα του δευτερολεπτου αρκουν για να γυρισει η μνημη 26 χρονια πισω……τοτε που εμαθες οτι μεσα στο νεανικο κορμακι μου χτυπουσε η καρδια αυτου του παιδιου και εκανες σταν ταυρος σε υαλοπωλειο…τοτε που ουτε σαν γυναικα, ουτε σαν μανα που στην πρωτη της γεννα λιγο ελειψε να πεθανει δεν με σεβαστηκες, το μονο που σε ενοιαξε ηταν τα τρια χιλιαρικα που θα στοιχειζε η εκτρωση και αποφασισες να «ριξω» το παιδι με γιατροσοφια δικης σου επινοησης.
Με «φορτωσες» στο αυτοκινητο μαζι με τον γιο σου, αντρα μου, και πατερα του παιδιου που ειχα στα σπλαχνα μου και με πηγατε σε μια…φαρμακοτρυφτρα….μου πεταξες μια θερμμοφορα και ενα κουτι χαπια και μου εδωσες οδηγιες χρησης για να απαλλαγω απ το παιδι.

Σημερα αυτο το παιδι αυτος ο νεαρος ανδρας σε στηριζει να ανεβεις ανημπορη τα σκαλια του σπιτιου της μανας του που αν και κοριτσακι υψωσε με πεισμα το αναστημα του μικροκαμωμενου κορμιου της τοτε και δεν του στερησε την ζωη.

Το παλικαρι μου, το καμαρι μου πηρε λιγες μερες αδεια απ το στρατο και για σενα που με τοση ευκολια και σκληροτητα ηθελες να το σκοτωσω, οχι μονο ακυρωσε τις μινι διακοπες του με την κοπελα του που ηρθε και κεινη λιγες μερες απ την Αγγλια που σπουδαζει, αλλα ξοδεψε το ελαχιστο χαρτζιλικι που ειχε στην τσεπη του, εμεινε στεγνος απο τσιγαρα, καφε και φαγητο για να σου εξασφαλισει στο πλοιο ενα κρεβατι και κατι να φας αφου οι δικοι σου γιοι σε εστειλαν απ τα Χανια στην Αθηνα να πας στους γιατρους με ενα 20ευρω στην τσεπη.

Στεκομαι στα μισα της σκαλας εξι το πρωι….κοντοστεκεσαι βαριανασαινοντας, με κοιτας και μου απλωνεις ικετευτικα το χερι.
Απλωνω το χερι μου προς εσενα και σε πιανω ……

Τα συναισθημα τα μου ειναι αναμεικτα…..νοιωθω λυπη…..νοιωθω οργη….νοιωθω αηδεια……πιανω τον εαυτο μου καποια στιγμη να σκεφτεται με σκληροτητα πως….. «ολα εδω πληρωνονται» και μου θυμωνω που γινομαι τοσο κακια.

Με το ενα χερι σου φτιαχνω πρωινο και με το αλλο τηλεφωνω στο γραφειο, τους λεω οτι η πετρα στην χολη μου, μου κανει τσαλιμια, ποναω και θα αργησω κανα 2ωρο-3ωρο οσο να περασει ο πονος, τηλεφωνω και στην αδελφη μου να μην αργησει εκεινη να παει στο γραφειο αφου εγω θα καθυστερησω λεγοντας το ιδιο ψεμα…τι να της πω… πως να της πω οτι θα καθυστερησω για να σε περιποιηθω….. σπυρια θα βγαλει…..παιδι ηταν οταν μαζι ανακαλυψαμε στο συρταρι με τα εσωρουχα μου το σακουλακι με τα «μαγια» για να μην με αγαπησει ο γιος σου και χασεις την επιρροη επανω του-οχι οτι πιστευω αυτες τις αηδειες…δεν ειναι εκει το θεμα, μα το τι εκανες εσυ, πως σκεφτοσουν- παιδι ηταν ακομα οταν μας συναντησε στο δρομο ο πρωτος μου σπιτονοικυρης και μας αποκαλυψε οτι οι περιεργοι θορυβοι που καθε νυχτα ακουγαμε για καιρο στην ταρατσα ηταν ενα σχεδιο που ειχες καταστρωσει και ειχες βαλει την γυναικα του να το εκτελεσει για να νομισουμε οτι το σπιτι ειχε….. φαντασματα…..να φυγουμε απο κει και να ερθουμε σπιτι σου για να εχεις τον πληρη ελεγχο.
Κοπελιτσα εφηβη ηταν οταν την εστηνες στο τοιχο και την πυροβολουσες λεγοντας της πως χρειαζομαι ψυχιατρο γιατι της φαντασιας μου ηταν οτι ο γιος σου επαιζε τζογο και πεινουσαμε και ας χαρτοπαιζατε μαζι και ανταμα ολη την προηγουμενη νυχτα στο ιδιο τραπεζι μανα και γιος.
Οταν μπροστα της και μπροστα μου με μαεστρια με διεβαλες στην γυναικα του αλλου σου γιου, οτι την ζηλευω και της κανω μαγια και για αυτο τσακωνεται με τον ανδρα της…..για να μην πλησιασουμε μια την αλλη να μην κανουμε «κομα» εναντιον σου…..μας διχαζες…..

Χαμογελαω καθως ο καφες φουσκωνει στο μπρικι…..σκεφτομαι εκεινο το παραμυθακι του παππου μου……για κεινη την ψευδη γυναικα που μοιρολογαγε τον ανδρα της και ελεγε…..
« Αντα μου καλε μου αντα τι να σου πωτοθυμηθω……τα παπουτια τα τενα….το τυι το μαμαο, την πατσα με τα κατα, η την ποτα «μπα»…..»
δηλαδη…
«Αντρα μου καλε μου αντρα τι να σου πρωτοθυμηθω…τα παπουτσια τα στενα, το τυρι το μαρμαρο, την πατσα με τα σκατα η την πορτα «μπα» οτι την τρομαζε δηλαδη πισω απ την πορτα….»

Τι να σου πρωτοθυμηθω και εγω καλη μου πρωην πεθερα…..?
Οτι μου «βουταγες» με το ετσι θελω τα ρουχα μου που δεν μου ειχε αγορασει ο γιος σου καν αλλα ο πατερας μου?
Οτι μου εγδυνες το σπιτι μου απ οτι σου γυαλιζε στο ματι?
Οτι δεν χωραγα ουτε εγω ουτε τα παιδια μου στο αυτοκινητο το αγορασμενο απο μενα και οσα χρονια εμεινα στα Χανια τα καλοκαιρια την θαλασσα την εβλεπα με το κυαλι αλλα εσυ ειχε πρωτη θεση?
Το οτι Σαββατοκυριακα, γιορτες, αργιες, αλλαγες σαιζον εγω ημουν η φιλιππινεζα σου ενω εσυ η οργανωνες «καρε» με τις ομοιες σου η εκανες βολτες, μπανια εκδρομες με τους γιους σου και την «καλη» σου νυφη?
Οτι αχρηστη και ανικανη με ανεβαζες χαζη και κακια με κατεβαζες?
Οτι οπου πηγαινα να αναζητησω δουλεια πηγαινες ξωπισω και καταφερνες να μην μπορω να βρω πουθενα δουλεια γιατι φοβοσουν πως αν ενεξαρτητοποιηθω οικονομικα θα φυγω απ το γιο σου και ετσι θα χασεις την ευκαιρια να με πεισετε να πουλησω τα περουσιακα μου στοιχεια?
Το οτι οταν χωρισα απ το γιο σου εφαγες σιδερο να καταφερεις να αποδειξεις οτι τον εδιωξα γιατι ηθελα να πηδιεμαι?
Το οτι ενω δεν απαγορευσα στα παιδια μου να εχουν επαφη μαζι σου και με τον πατερα τους και δεν επετρεψα σε κανεναν να πει μια κακια κουβεντα για σας εσυ για χρονια ολοκληρα δηλητηριαζες την ψυχουλα τους βριζοντας με ασυστολα?

Σελιδες θα μπορουσα να γεμισω…μα περνανε ολα απ την θυμηση μου σαν ταινια μεσα σε δευτερολεπτα….

Παρ ολα αυτα δεν σου εκλεισα ποτε την πορτα μου…..και τωρα εισαι εδω ανημπορη και κρεμεσαι απο εμενα ….εμενα που εκει που ημουν η κακια νυφη η τρελη η…η…. ξαφνικα εγινα καλη, σωστη, αξια υπερανω και μου δινεις και την ευχη σου και σταζει η γλωσσα σου μελι….

Οχι…οχι δεν μ αγαπησες ξαφνικα…..οι ανθρωποι δεν αλλαζουν….μονο που τωρα εχεις την αναγκη μου και ξερεις οτι ειμαι τοσο «μαλακω» που θα τα αφησω ολα στην ακρη, θα σε φιλοξενησω ,θα σε τρεξω εγω στα νοσοκομεια, θα βαλω το χερι εγω στην τσεπη να καλυψω τα εξοδα σου αφου οτι εσπειρες θεριζεις καλη μου πρωην πεθερα και τα δυο γαιδουρια που αναθρεψες σε γραψανε στα παπαρια τους.

Οχι δεν εισαι ουτε η πρωην πεθερα μου καν πια….εισαι μια γυναικα που υπηρξες αδικη, ραδιουργα , που κατεστρεψες ζωες…μα τωρα εισαι μια χουφτα ανθρωπος στην δυση της ζωης σου αποτυχημενη, αρρωστη και δυστυχισμενη…..

Δεν θα γινω εγω ο τιμωρος σου οσο πονο και αν μου χαρισες…

Σου απλωνω το χερι…

Τωρα δεν μπορεις να μου το δαγκωσεις οχι γιατι δεν εχεις δοντια φαρμακερα αλλα γιατι εγω ειμαι δυνατη…το φαρμακι σου αυτο που μου δηλητηριασε τη ζωη με εκανε δυνατη…

# 22 στις 16/6/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
(.................)

Dardana

# 23 στις 16/6/2005
author
Γυναίκα / 49 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Originally posted by TRALALO

Συγκλονιστικη η ιστορια σου Τραλαλο μου, οπως και τα περισσοτερα που γραφεις. Και τεραστια η μεγαλοψυχια σου, που μπορεις και της φερεσαι ανθρωπινα μετα απο τα οσα σου εχει κανει, κι εσυ και τα παιδια σου φυσικα.
Για μενα δεν υπαρχουν καλες και κακες πεθερες, αλλα καλοι και κακοι/μοχθηροι/κομπλεξικοι ανθρωποι.

Η δε δικια μου πεθερα, ειναι πιστευω η καλυτερη που θα μπορουσα να ειχα.
Οχι μονο δεν εμποδισε το μοναχοπαιδι της να φυγει για αλλη χωρα, οχι μονο δεν τον εκβιασε συναισθηματικα οταν αποφασισε να φυγει απο την Ελλαδα, αλλα του εδωσε την ευχη της και ειπε "θα ειμαι ευτυχισμενη αν ειναι και το παιδι μου ευτυχισμενο, κι ας ειναι μακρια". Ειναι μια γυναικα 70 ετων, αρρωστη που ζει μονη της, και με μονη συγγενη μια αδελφη, επισης αρρωστη! Ομως ποτε δεν παραπονιεται και ποτέ δεν αξιωσε να μεινει το παιδι της κοντα της προκειμενου να την γηροκομησει. Οταν της προτειναμε να ερθει να μεινει μαζι μας, δεν δεκτηκε, γιατι δεν θεωρει σωστο να μενει κανεις τριτος μαζι με το ζευγαρι. Και ουτε θελησε να αλλαξει χωρα/τοπο διαμονης τωρα στα γεραματα της, που παρολο που ειναι δυσκολο, θα ηταν καλυτερο για εκεινην να εχει τα παιδια της κοντα - γιατι και εγω ειμαι παιδι της τελικα.

Βεβαια δεν την βλεπουμε συχνα και ουτε υπαρχει ιδιαιτερη τριβη, αλλα κι απο μακρια, σιγουρα θα μπορουσε να προκαλεσει προβληματα αν το ηθελε.

Το αποκορυφωμα της καλοσυνης της ηταν οταν μου ειπε στο ταξιδι που πηγαμε με τον αντρα μου προσφατα και μειναμε μαζι της σχεδον 2 βδομαδες, οτι εχει βαλει καποια λεφτα στην ακρη για την κηδεια της, "γιατι αν παθω κατι παιδι μου δεν θελω να επιβαρυνθειτε εσεις" οπως μου ειπε!! Μπορει να ακουγεται μακαβριο και αστειο μαζι, αλλα ειναι μια ενδειξη του ποσο πολυ δεν θελει να μας "επιβαρυνει" οπως πιστευει, για το παραμικρο.

Τελος παιρνει μια πενιχρη συνταξη που δεν την αρκει ουτε καν για τα βασικα, παρολ' αυτα καθε λιγους μηνες μαζευει απο το υστερημα της οσα μπορει, και μας τα δινει για να μας βοηθησει!! Και φυσικα, η καλοσυνη της δεν εχει να κανει μονο σε οτι αφορα τα οικονομικα, αλλα γενικα, δεν εχει ανοιξει ουτε μια φορα το στομα της να πει το παραμικρο για μενα ή να προκαλεσει το οποιοδηποτε προβλημα.
Το λιγοτερο που μπορω να κανω ειναι λοιπον να την σεβομαι και να της φερομαι με τον καλυτερο τροπο - καλυτερα κι απ' οτι στην μητερα μου!

Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

# 24 στις 16/6/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Dardana

Για μενα δεν υπαρχουν καλες και κακες πεθερες, αλλα καλοι και κακοι/μοχθηροι/κομπλεξικοι ανθρωποι.
Ακριβως!

# 25 στις 16/6/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
ΠΕΘΕΡΕΣ...?????!!!!!!!!!!!!!!!

ΣΚΟΤΩΣΤΕ ΤΙΣ ΟΛΕΕΕΕΕΕΕΕΣ!!!!!!!!!

ΜΑΚΡΙΑ ΜΑΚΡΙΑ.... ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ!!!!

Και η αιτια????

Με χωρισαν 2 φορές, γιατι ηθελαν τα "αγορακια τους" να βρουν πλούτη και μεγαλεία, αλλα και γιατι δεν εκαναν χωρις την "αγορινα" τους (βλεπετε το γαλατακι απο το στηθος ποιος θα το βυζανε????)

Και εκεινοι οι ΒΛΑΚΙΕΣ, ετρεξαν στην μαμακα για να μην χασουν την σειρα...

ΑΪ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ!!!!!!!!!!!!!!

Για αυτο, σκοτωστε τις και παρτε τις απο μπροστα μου.....

# 26 στις 17/6/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Αχ!!...κακουργες πεθερες....
Βασανιζετε τον κοσμο!!
Πες εσυ βρε Αντζελα που ξερεις τον πονο μου!!!
Εγω πια....τι να πω....βουνο τα παθη μου....

-"Κυριες και κυριοι!!!Η θαυματουργη σκονη "Μικαδο"!!
Για καθε αρρωστια,για τον πονοδοντο,για την μελιγκρα,για την τριχοπτωση,για τις κατσαριδες"!!!
-"Κανει και για πεθερες μπαρμπα"??
-".....και προ παντων για ΠΕΘΕΡΕΣ"!!!

EPILEKTIKH_panidonistria

# 27 στις 17/6/2005
author
Γυναίκα / 68 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Παρασκευή
Θέματα: 40
Απαντήσεις: 1.714

Παράθεση:
Originally posted by sol-luna
ΠΕΘΕΡΕΣ...?????!!!!!!!!!!!!!!!

ΣΚΟΤΩΣΤΕ ΤΙΣ ΟΛΕΕΕΕΕΕΕΕΣ!!!!!!!!!

ΜΑΚΡΙΑ ΜΑΚΡΙΑ.... ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ!!!!

Και η αιτια????

Με χωρισαν 2 φορές, γιατι ηθελαν τα "αγορακια τους" να βρουν πλούτη και μεγαλεία, αλλα και γιατι δεν εκαναν χωρις την "αγορινα" τους (βλεπετε το γαλατακι απο το στηθος ποιος θα το βυζανε????)

Και εκεινοι οι ΒΛΑΚΙΕΣ, ετρεξαν στην μαμακα για να μην χασουν την σειρα...

ΑΪ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ!!!!!!!!!!!!!!

Για αυτο, σκοτωστε τις και παρτε τις απο μπροστα μου.....

Χαχαχαχαχα!!!!!!! Τι θα έλεγες Ήλιε-Φεγγάρι μου, να φυλάξεις κάπου τούτα εδώ που έγραψες και να τα διαβάσεις ξανά μετά από 25 και βάλε χρόνια, όταν θα γίνεις κι εσύ πεθερούλα;;;;

Σίγουρα κάποιες παροιμίες είναι ξεπερασμένες, αλλά φαίνεται πως αυτή που λέει "Η νύφη όντας γεννηθεί, της πεθεράς θα μοιάσει", μάλλον βρίσκει συχνά επιβεβαίωση......

Διότι εσύ τουλάχιστον, κοπέλα μου, δεν είσαι η άπραγη μικρούλα (τότε στα 17 της) Τραλαλό μας........
Λέω εγώ, τώρα, που είναι κοντά τα χρόνια που, καλώς εχόντων των πραγμάτων, θα γίνω πεθερά σε νύφη..........

Η Επιλεκτική
Ό,τι μάθαμε για να επιβιώσουμε, μας είναι άχρηστο για να ΖΗΣΟΥΜΕ! Εδώ http://sxeseis.gr/viewthread.php?tid=1662&page=3 βρίσκεται η αιτιολόγηση του ψευδωνύμου μου.

# 28 στις 17/6/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Χαχαχαχαχα!!!!!!! Τι θα έλεγες Ήλιε-Φεγγάρι μου, να φυλάξεις κάπου τούτα εδώ που έγραψες και να τα διαβάσεις ξανά μετά από 25 και βάλε χρόνια, όταν θα γίνεις κι εσύ πεθερούλα;;;;

Σίγουρα κάποιες παροιμίες είναι ξεπερασμένες, αλλά φαίνεται πως αυτή που λέει "Η νύφη όντας γεννηθεί, της πεθεράς θα μοιάσει", μάλλον βρίσκει συχνά επιβεβαίωση......

Διότι εσύ τουλάχιστον, κοπέλα μου, δεν είσαι η άπραγη μικρούλα (τότε στα 17 της) Τραλαλό μας........
Λέω εγώ, τώρα, που είναι κοντά τα χρόνια που, καλώς εχόντων των πραγμάτων, θα γίνω πεθερά σε νύφη..........

Η Επιλεκτική

Ναι φιλη μου αλλα εγω ΟΤΑΝ θα γινω πεθερα (περιμενετε πρωτα να βρούμε τον γαμπρο... που δεν θα βρεθει...) δεν θα κανω αυτα που μου εκαναν ΕΚΕΙΝΕΣ σε μενα, γιατι εγω γνωριζω τι σημαινει να σε χωριζουν απο εκεινον που αγαπας!!!! Εγω γνωριζω απο απορριψη, γνωρίζω απο πικρα και απογοητευση ιδιαίτερα απο πεθερικα! Οποτε γιατι να ΠΛΗΓΩΣΩ ή να ΧΩΡΙΣΩ τα παιδια μου ΑΦΟΥ ΑΥΤΑ ΑΓΑΠΙΟΥΝΤΑΙ και θελω να ζησουν την δικη τους ζωη ΟΠΩΣ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕ ΟΠΟΙΟΝ/ΑΝ ΘΕΛΟΥΝ!! Δεν θα μπω ΕΓΩ εμποδιο στην προσωπικη τους ζωη οπως μου εχουν κανει εμενα και στις 2 φορες!!!!!

Εσυ θα εκανες αυτα που εκαναν σε μενα??? Ρωτω.

Φιλικα
Φεγγαρι-Ηλιος

# 29 στις 17/6/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Οποιος είναι έξω απ το χορό... πολλά τραγούδια ξέρει

Αλλά πάλι, αν ο άνθρωπος που αγαπούσες και ήθελες να παντρευτείς, είχε αυτιά μόνο για τα λόγια της μάνας του (και του πατέρα του;; ), εγώ λέω, τυχερή ήσουνα που δεν τον παντρεύτηκες!!

Γιατί έχω κι εγώ το αντιπαράδειγμα: Η φίλη μου ήταν (και είναι) μια χαρά κοπέλα. Περιβόλι. Η οικογένειά της εξαιρετική, αν και όχι ιδιαίτερα εύπορη, η δουλειά της καλή. Αγαπήθηκαν με τον καλό της, γόνο πλουσίας οικογενείας, και ανακοίνωσαν την πρόθεσή τους να παντρευτούν.
Η πλουσία οικογένεια έγινε τούρκος. "Εσύ, κοτζαμ αρχιτέκτων έτσι κι αλλιώς κι αλλιώτικα, με τόση περιουσία και με τέτοιο όνομα στην καλή κοινωνία της Φιλοθέης, να πάρεις αυτή τη μύξα, την ξεβράκωτη από τα Ταμπούρια;"

Το παληκάρι δεν έκανε πολλές - πολλές φασαρίες. Εφυγε από το γραφείο του πατέρα του, βρήκε άλλη δουλειά, και σε λίγους μήνες τους έστειλε το προσκλητήριο του γάμου. "Θέτε; ελάτε. Δε θέτε; και πάλι σας αγαπώ, αλλά την Αννα θα την πάρω με παπά και με κουμπάρο"

Περιττό να πω οτι έχουν περάσει οκτώ χρόνια, και τους συμπεθέρους τί λογής μούτρα έχουν, ούτε και τους έχουμε γνωρίσει.

Εχουν δυό υπέροχα εγγονάκια που δεν τα έχουν δει σχεδόν ποτέ τους, και μένουν, δυό μαγκούφηδες, στη Φιλοθέη να τσακώνονται με τη Φιλιπινέζα.

# 30 στις 17/6/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by T_G_I_F
Αλλά πάλι, αν ο άνθρωπος που αγαπούσες και ήθελες να παντρευτείς, είχε αυτιά μόνο για τα λόγια της μάνας του (και του πατέρα του;; ), εγώ λέω, τυχερή ήσουνα που δεν τον παντρεύτηκες!!

Γιατί έχω κι εγώ το αντιπαράδειγμα: Η φίλη μου ήταν (και είναι) μια χαρά κοπέλα. Περιβόλι. Η οικογένειά της εξαιρετική, αν και όχι ιδιαίτερα εύπορη, η δουλειά της καλή. Αγαπήθηκαν με τον καλό της, γόνο πλουσίας οικογενείας, και ανακοίνωσαν την πρόθεσή τους να παντρευτούν.
Η πλουσία οικογένεια έγινε τούρκος. "Εσύ, κοτζαμ αρχιτέκτων έτσι κι αλλιώς κι αλλιώτικα, με τόση περιουσία και με τέτοιο όνομα στην καλή κοινωνία της Φιλοθέης, να πάρεις αυτή τη μύξα, την ξεβράκωτη από τα Ταμπούρια;"

Το παληκάρι δεν έκανε πολλές - πολλές φασαρίες. Εφυγε από το γραφείο του πατέρα του, βρήκε άλλη δουλειά, και σε λίγους μήνες τους έστειλε το προσκλητήριο του γάμου. "Θέτε; ελάτε. Δε θέτε; και πάλι σας αγαπώ, αλλά την Αννα θα την πάρω με παπά και με κουμπάρο"

Περιττό να πω οτι έχουν περάσει οκτώ χρόνια, και τους συμπεθέρους τί λογής μούτρα έχουν, ούτε και τους έχουμε γνωρίσει.

Εχουν δυό υπέροχα εγγονάκια που δεν τα έχουν δει σχεδόν ποτέ τους, και μένουν, δυό μαγκούφηδες, στη Φιλοθέη να τσακώνονται με τη Φιλιπινέζα.

Φιλη μου T_G_I_F,

Μακαρι να εκαναν κι εμενα ετσι αυτοι οι ηλιθιοι οι μαμακιδες οι πρωην μου. Αλλα δυστυχως προτιμησαν την μανουλλα τους παρα εμενα! Ητανε ΔΕΙΛΟΙ φοβοντουσαν μην στεναχωρεθει η μανουλλα και πληγωθει! Οποτε προτιμησαν να πληγωσουν εμενα παρα την μανουλα τους! Να την χερονται την ΜΑΝΟΥΛΛΑ τους!!!

Ειμουνα πολυ πολυ τυχερη και χερομαι για αυτο, γιατι εαν έμενα μαζι τους θα ειμουνα σε πολυ πολυ χειροτερη κατασταση, δηλ. θα ειμουνα εαν ρομποτακι που το μονο που θα εκανε θα ηταν να κουναει το κεφαλακι του πανω και κατω "Ναι"-"Οχι" και θα ειχα την πεθερα να με μειωνει και να με φτυνει καταμουτρα. Ειμαι πολυ ευτυχισμενη που γλιτωσα απο αυτους τους "μαλακες".

Συγχαρητηρια στον φιλο σου που προτιμησε την ΜΕΓΑΛΗ ΑΓΑΠΗ, παρα την ΚΑΚΙΑ ΜΗΤΕΡΑ!!! ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥ......

Που πηγαν αυτοι οι ΑΞΙΟΙ και ΔΥΝΑΤΟΙ αντρες δεν μου λετε????

# 31 στις 17/6/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

καλη μου sol-luna

υπαρχει η παροιμια που λεει " εκει που εισαι ημουνα και εκει που ειμαι θα ερθεις"

οταν φτανουμε λοιπον να "ερθουμε" ξεχναμε το που βρισκομασταν καποτε....

Πιστεψε με και η δικη μου πεθερα περασε απο αναλογες καταστασεις με τα δικα της πεθερικα και η δικη μου πεθερα δεν καλοπερασε διπλα στον ανδρα της.....ακομα και σημερα εξιστορει τα "παθια " της......αλλα...η μνημη της ηταν...επιλεκτικη( οχι η συνδικτυα ) οταν και εκεινη εγινε πεθερα.

Και η δικη μου μανα -γιατι να την εξαιρεσω?-περασε διαφορα και αν και δεν εχει γιο και νυφη μου εχει πρηξει την χολη για τις "νυφαδες" απο τους εγγονους της και ολο τρωγεται με τις....."μουσιτσες" και ολο και κατι βρισκει για να τους καταλογισει και να να τους ριξει ευθυνες.

Οτι και αν λεμε οταν γινομαστε γονεις "ξεχναμε" οτι καποτε υπηρξαμε "παιδια" ακομα και αν τα παιδια μας ειναι ενηλικες εχουμε την ταση να πιστευουμε οτι εμεις και μονο εμεις εχουμε την δυνατοτητα να ξερουμε το " καλο" τους και τους δρομους μεσα απο τους οποιους θα κατακτησουν αυτο το "καλο" βαλε σε αυτο και τα ιδιαιτερα στοιχεια του χαρακτηρα καθε ανθρωπου-γονιου πως εχει επεξεργαστει τα απωθημενα του...και εχεις το μπαχαλο με εναν ωραιοτατο φιογκο!

Ειναι μαθηματικα βεβαιο και εξακριβωμενο οτι τις περισσοτερες φορες "αναπαραγουμε" ακριβως αυτο που εχουμε βιωσει ειτε σαν παιδια ειτε σαν νυφες αργοτερα οταν φτανουμε να γινουμε γονεις-πεθερικα.
Ελαχιστοι καταφερουν να ξεφυγουν απο αυτο.

Εχω αρκετα παραδειγματα στον κυκλο των γνωριμιων μου απο γυναικες- μαναδες που αναμασουν τις συμπεριφορες των γονιων τους και το ποσο τις ταλαιπωρησαν και το τι πληγες τους αφησαν και συμπεριφερονται με τον ιδιο ακριβως τροπο στα παιδια τους και το χειροτερο δεν αντιλαμβανονται οτι το κανουν αντιθετα πιστευουν οτι εχουν καταφερει να ειναι διαφορετικες και κομπαζουν με την καθε ευκαιρια......διαφορετικες μονο στα λογια και στην φαντασια τους στην πραξη ιδιες και χειροτερες!

Γι αυτο καλη μου...μεγαλη μπουκια φαε......μεγαλο λογο μην λες!

# 32 στις 17/6/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Φιλη TRALALO,

Τι να πω βγάζω άσπρη σημαιούλλα! Οτι και να πεις εχεις δικιο, οτι και να πω για αλλους έχω δικιο! Πατσι!

Εγω το μονο που ευχομαι και θελω, ειναι να σταματήσουν επιτελους καθε μητερα και καθε πεθερα ή εστω γονιος, να ανακατεύεται στην ΖΩΗ των παιδιών τους! Ειναι αμαρτια να μην αφήνουνε τα παιδια τους μονα τους, να δουν και να βγούν κι εκεινοι ΜΟΝΟΙ εξω σε αυτην την πολυ σκληρη και κακια κοινωνια που ζούμε! Ας μας αφησουν να μαθούμε κι εμεις να ζούμε ανεξάρτητοι και μονοι! Δεν λεω να μην μας βοηθούν, ή να μην λενε την γνωμη τους οι γονεις μας, προς Θεου, απλα να ΜΗΝ είναι ΑΙΤΙΟΙ χωρισμου!!!

Αυτο μονο ευχομαι και ζητω απο τους γονεις και πεθερικα!!!

Εχω αδικο??????

# 33 στις 17/6/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Λευκη σημαια δεν χρειαζεται καλη μου

γιατι δεν εχουμε ....εχθροπαραξιες!

Φυσικα και συμφωνω με την επιθυμια και ευχη σου και προσπαθω σαν γυναικα νυφη μανα και πεθερα να την κανω πραξη και εγω......ελπιζω να τα καταφερνω οσο γινεται καλυτερα.

# 34 στις 17/6/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by TRALALO
Οτι αχρηστη και ανικανη με ανεβαζες χαζη και κακια με κατεβαζες?

Συγκλονισμένη από τα κείμενά σου, Τζίνα μου, για ακόμη μια φορά, ομολογώ.

Τα λόγια αυτά από αυτή τη γυναίκα εντυπώθηκαν πιο έντονα στο μυαλό μου.
Να τα θεωρείς έπαινο, όσο τρελό κι αν σου ακούγεται.

Αλίμονο αν έχαιρες της εκτίμησης αυτής της γυναίκας, ή όποιας άλλης όμοιάς της.

Είσαι άχρηστη και ανίκανη για τα "κατορθώματα" τα δικά της.
Εύγε!

xanumBurek

# 35 στις 21/6/2005
author
Γυναίκα / 58 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 1.449

κορίτσια Δε νομιζετε

Πως εμεις ευθυνομαστε κατα ενα πολυ μεγαλο ποσοστο για το πως μεγαλωνουμε ειδικα τ αγορακια μας?

Πως τα μεγαλωνουμε λες κι ειναι οι μελλοντικοι μας εραστες? Πως εναποθετουμε σ αυτους ολες μας τις ελπίδες πραγματικες ή φανταστικες και ολους μας τους ασυνειδητους κι ανεκπλήρωτους πόθους? Που τους ζηταμε τα ρεστα λες κι επροκειται για τον εραστη μας κι οχι για το παιδι μας? Ισως ανατριχιασετε μ αυτη την τοσο ωμη διαπιστωση, αλλα δυστυχως ειναι η αληθεια.. Γι αυτο και δεν τους επιτρεπουμε ν εξελιχτουν σ ανδρες - ενηλικες με τη δικια τους προσωπικοτητα και τη δικη τους ζωη.. Γιατι θα τους χασουμε εμεις!!!!! κι ολα αυτα στο ονομα της αγαπης , της πιο ανιδιοτελους που υπαρχει στον κοσμο..της μαμας με το παιδι της!!!!!!!!! Οσο για το ανιδιοτελης... χμμμ.... θα μου επιτρεψετε να εχω τις αμφιβολιες μου.. Γιατι ποσο ανιδιοτελης μπορει να ειναι μια αγαπη που σκοπο εχει το στραγγαλισμα και το καθηλωμα ενος αλλου προσωπου σ ηλικιες που εμας μας βολευουν κι εχουμε τον πληρη ελεγχο? Ποσο ανιδιοτελης ειναι πια αυτη η αγαπη που βλεπουμε τη γυναικα του γιου μας σαν ανταγωνιστρια και κανουμε ο,τι θεμιτο κι αθεμιτο περναει απο το χερι μας για να την παμε στη γωνια και στο περιθωριο?

Ευτυχως, οσο τα χρονια περνουν, και ψαχνομαστε πανω στις ανθρωπινες σχεσεις , αυτα τα φαινομενα θα αρχισουν σιγα σιγα να φθινουν θελω να πιστευω ....
Ακουστε ενα περιστατικο που μου συνεβη προχτες και μου εκανε μεγαλη εντυπωση αν και δεν το σχολιασα γιατι δεν μου πεφτει και λογος..

Ειμαι στο σινεμα, με εναν φιλο, 33 χρονων, και ξαφνικα χτυπαει το κινητο του.. Οταν το κλεινει γυριζει και μου λεει.. Η μητερα μου ηταν : Ανησυχει πότε θα παω σπίτι να κοιμηθω επειδη αυριο εχουμε ταξιδι οπως σου ειπα..!!!!!!!!! (η ωρα δεν ηταν καν 11 το βραδυ)...

Δεν το σχολιασα απεξω μου αλλα μεσα μου.. αναρωτηθηκα λοιπον γιατι αυτη η γυναικα να του συμπεριφερεται ακομα λες κι ειναι 13χρονο? κι αυτος γιατι το ανεχεται και μαλιστα του φαινεται φυσικο? θα μου πειτε ετσι εμαθε.. Ε ..λεω εγω τωρα.. πότε διαολο πρεπει να κοβεται αυτος ο ομφαλιος λωρος μεταξύ μαμας και παιδιου? Πότε επιτελους θα καταλαβουμε εμεις οι γυναικες πως δεν μας ανηκουν τα παιδια μας, ειμαστε το μεσον απλα για να ζησουν της ζωη τους που ειναι μονο μια γαμωτο!

# 36 στις 22/6/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
ΓΕΙΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑΤΑΚΙ ΣΟΥ ΦΙΛΗ ΜΟΥ XANUMBUREK!!!!!!

Θα συμφωνήσω απολυτα μαζι σου! Ελπιζω να διαβάσουνε τα παραπανω λογια σου που γραφεις κι εκεινες που ΠΡΕΠΕΙ να τα δαιβασουν και ΝΑ ΤΑ ΕΜΠΕΔΩΣΟΥΝ καλα στο μυαλουδακι τους!!!!

Υ.Γ.: Πτου γαμωτο και δεν θα τα διαβασουν οι πρωην πεθερες μου!!! Δυστυχως ήταν και ειναι ή εστω το παιζουν..."αρχοντοχωριατισσες" και οι δυο τους και δεν ξερουν τι σημαινει ΚΑΝ η λεξη Ιντερνετ!!!!!

efoulina

# 37 στις 24/6/2005
author
Γυναίκα / 36 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 24
Από προσωπική εμπειρία, θα συμβούλευα να συζητήσεις με το αγόρι σου τα "καμώματα" της πεθεράς σου. Κι αυτό, για να μπορέσετε να επικοινωνείτε καλύτερα στο μέλλον, όποτε χρειαστεί.

Εγώ όταν γνώρισα την "πεθερά" μου (διότι & η δική μου σχέση πάει προς το σοβαρό), εκείνη έκανε μεγάλες χαρές και πανηγύρια...αυτά ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ.Μετά άρχισε να με προσεγγίζει κρυφά από τον γιο της, για να με πείσει να τον αλλάξω, να τον συναιτήσω, να τον ταϊζω καλύτερα κλπ...Δηλαδή προσπάθησε να με βάλει να του αλλάξω ό,τι εκείνη δεν μπόρεσε. Επειδή,δε, εγώ αρνήθηκα ευγενικά να το κάνω, με πήρε από στραβό μάτι & άρχισε να μου κάνει τη ζωή δύσκολη. Τη μια, δεν της άρεσε η μαγειρική μου, την άλλη δεν της άρεσε η διακόσμηση του σπιτιού μας, την άλλη εγώ ήμουν "η ρουφήχτρα" του γιου της, και πάει λέγοντας. Μέχρις ότου, βέβαια, να το συζητήσω με το σύντροφό μου.Τότε, εκείνος της μίλησε, της είπε πώς σκεφτόμαστε & πώς θέλουμε εμείς να ζήσουμε την ζωή μας, την συμβούλεψε να μην κάνει "καμώματα",διότι αυτά μόνο κακό κάνουν...Και η "πεθερά" κατάλαβε το λάθος της & πλέον φέρεται όπως πρέπει. Φυσικά, και λέει την άποψή της όποτε διαφωνεί με κάτι που κάνουμε, αλλά μέχρι εκεί. Δεν πάει να το επιβάλλει.

Αυτό που θέλω να πω είναι πως μια μεγάλη, ήρεμη και καλή συζήτηση, με διαμεσολαβητή τον σύντροφό μας, μπορεί να γεφυρώσει (ή τουλάχιστον να μικρύνει) το αιώνιο χάσμα μεταξύ "νύφης-πεθεράς". Μια πεθερά δεν παύει να είναι μητέρα & γυναίκα μαζί: ως ΜΗΤΕΡΑ φοβάται μήπως πληγώσουν το καμάρι της οι άλλες γυναίκες, & ως ΓΥΝΑΙΚΑ ζηλεύει που ο γιος της αγαπά μια άλλη γυναίκα & προσπαθεί να κάνει την άλλη γυναίκα να μοιάσει σε αυτήν (στην πεθερά δηλαδή). Οπότε, εδώ δεν χωράει υπομονή & ανοχή ΜΟΝΟ, αλλά και σωστή διευθέτηση των ρόλων. Καλή επιτυχία.
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost