Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Πεθερές 7......

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

cat_woman

# 1 στις 26/4/2005
author
Γυναίκα / 42 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 29
'Aρεσαν+: 0%

Πεθερές 7...

Έχω σχέση πολλά χρόνια και πάμε για σοβαρά. Η κακούργα η κοινωνία θα μας αναγκάσει να μείνουμε τον πρώτο καιρό στο σπίτι του, μέχρι να ισορροπήσουν λιγάκι τα οικονομικά μας.
Έτσι άρχισε η πρώτη προσέγγιση με την… πεθερά!!! Ξέρετε να μην πάω ξεκάρφωτα μια ωραία μέρα στο σπίτι και να πω ήρθα!
Καλός άνθρωπος δεν μπορώ να πω, αλλά είναι κολλημένη σε μερικές απόψεις. Και όχι μόνο είναι κολλημένη αλλά τις επιβάλλει κιόλας!

Π.χ. 1: Μερίδες γίγας!!!
Λεπτούλα εγώ τρώω ίσα ίσα για να μην πεινάω, βλέπω μπροστά μου ένα πράγμα που κάλυπτε όλο το πιάτο.
-αν θέλετε αφαιρέστε λίγο, δεν θα το φάω όλο και είναι κρίμα να το πετάξουμε.
-φάε όσο θέλεις
Happy end θα σκέφτεστε…όοοοχι έπρεπε να την βλέπατε πως έκανε όταν όντως άφησα το φαγητό. «και δεν σου αρέσει, τι είχε?, θέλεις κάτι άλλο? Κλπ,κλπ.

Π.χ. 2: Προσωπικό styling!!!
Πάω μια μέρα στο σπίτι και μου λέει χαρούμενη: «πήγα βόλτα στα μαγαζιά και είδα αυτό, ξετρελάθηκα! Δοκίμασε το αν σου κάνει, πότε θα το φορέσεις?
Βγάζω από την σακούλα αυτό το κάτι και τι να δω? Ένα σετ παντελόνι – μπλούζα που δεν θα το φορούσα ούτε αν που έκλεβαν όλα μου τα ρούχα! Περιμένει να με δει να το φοράω….

Π.χ. 3: Κατηχητικό!!!
Είμαι χριστιανή, ναι, και ορθόδοξη είμαι, μόνο που δεν είμαι της εκκλησίας, δεν κάνω τα τυπικά πράγματα. Εκείνη ξέρει όλες τις γιορτές και τους ψαλμούς απ’ έξω κι ανακατωτά. Πώς το έχω γλιτώσει ακόμα να την ακολουθήσω σε διάφορες συγκεντρώσεις, εκκλησίες και μοναστήρια, ούτε εγώ ξέρω. Και της το έχω εξηγήσει, πως ναι πιστεύω αλλά… Εκείνη βεβαία θέλει να με δει να προσεύχομαι και να ψάλω μαζί της. Αν τα κάνω αυτά δεν έχω να φοβάμαι τίποτα και θα προκόψω…. Θεέ μου δώσε της φώτιση!!!

Και άλλα πολλά, αλλά ας μη σας κουράσω άλλο, μια γεύση σας έδωσα…. Και που να μείνουμε και μαζί της
Ας πάρω και καμιά συμβουλή, γιατί τα έχω χάσει!

Υ.Γ. ο καλός μου δεν ξέρει τίποτα. Δεν του έχω πει για να μην μπλέξω τα πράγματα….
Αν η σκεψη ηταν παρουσια θα ησουν συνεχεια διπλα μου

EPILEKTIKH_panidonistria

# 2 στις 26/4/2005
author
Γυναίκα / 68 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Παρασκευή
Θέματα: 40
Απαντήσεις: 1.714
Θεωρώ πως είναι πέρα για πέρα λανθασμένη επιλογή!! Όχι μόνο με τα πεθερικά, αλλά και με τους γονείς της νύφης!

Το ζευγάρι χρειάζεται τον προσωπικό του χώρο, στον οποίο κανείς (ΜΑ ΚΑΝΕΙΣ) τρίτος δεν χωρά!

Πώς αλλιώς θα μάθετε να βάζετε τα προσωπικά σας όρια, αν υπάρχουν παρεμβάσεις ακόμα και στα πιο παραμικρά θεματάκια; Τι θα συμβεί αν ενσκήψουν σοβαρότερα;;

Κατηγορηματικώς αντίθετη με βρίσκεις με την απόφασή σας αυτή! Τα οικονομικά ενός ζευγαριού γίνονται λάστιχο, αναλόγως των απαιτήσεών του και δεν σαφώς δεν επιτρέπεται ν' αποτελούν δικαιολογία για συστέγαση.

Φαντάζομαι να έχεις ακούσει τη ρήση "Μόνος σου κι όσο θέλεις χόρευε και πήδα"....

Και σου μιλώ εγώ, που είχα ΑΡΙΣΤΕΣ σχέσεις με την πεθερά μου. Είχαμε προκαταβολικά συμφωνήσει με τον άντρα μου πως σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν θα συστεγαζόμασταν, όπως κι αν θα τα έφερνε η ζωή μας!

Αν δεν αναθεωρήσετε σύντομα, ετοιμάσου ταχύτατα ν' αποκτήσεις έλκος!

Η Επιλεκτική
Ό,τι μάθαμε για να επιβιώσουμε, μας είναι άχρηστο για να ΖΗΣΟΥΜΕ! Εδώ http://sxeseis.gr/viewthread.php?tid=1662&page=3 βρίσκεται η αιτιολόγηση του ψευδωνύμου μου.

# 3 στις 26/4/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Π.χ. 4: Το πετσετάκι!!
Μου έχει πλέξει πετσετάκια και δαντελίτσες για όλα τα πιθανά και απίθανα έπιπλα/σκεύη/εργαλεία του σπιτιού. "Αχ, κοίτα ενα ωραίο σεμεν που σου έφτιαξα για την τηλεόραση!" (flat screen η τηλεόραση, αλλά δεν έχει σημασία -το πετσετάκι της θα το χρειαστεί)

Dardana

# 4 στις 26/4/2005
author
Γυναίκα / 49 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651

Παράθεση:
Originally posted by cat_woman
Έχω σχέση πολλά χρόνια και πάμε για σοβαρά. Η κακούργα η κοινωνία θα μας αναγκάσει να μείνουμε τον πρώτο καιρό στο σπίτι του, μέχρι να ισορροπήσουν λιγάκι τα οικονομικά μας.
Έτσι άρχισε η πρώτη προσέγγιση με την… πεθερά!!! Ξέρετε να μην πάω ξεκάρφωτα μια ωραία μέρα στο σπίτι και να πω ήρθα!
Καλός άνθρωπος δεν μπορώ να πω, αλλά είναι κολλημένη σε μερικές απόψεις. Και όχι μόνο είναι κολλημένη αλλά τις επιβάλλει κιόλας!

Λεπτούλα εγώ τρώω ίσα ίσα για να μην πεινάω, βλέπω μπροστά μου ένα πράγμα που κάλυπτε όλο το πιάτο.
-φάε όσο θέλεις
Happy end θα σκέφτεστε…όοοοχι έπρεπε να την βλέπατε πως έκανε όταν όντως άφησα το φαγητό. «και δεν σου αρέσει, τι είχε?, θέλεις κάτι άλλο? Κλπ,κλπ.

Πάω μια μέρα στο σπίτι και μου λέει χαρούμενη: «πήγα βόλτα στα μαγαζιά και είδα αυτό, ξετρελάθηκα! Δοκίμασε το αν σου κάνει, πότε θα το φορέσεις?
Βγάζω από την σακούλα αυτό το κάτι και τι να δω? Ένα σετ παντελόνι – μπλούζα που δεν θα το φορούσα ούτε αν που έκλεβαν όλα μου τα ρούχα! Περιμένει να με δει να το φοράω….

Είμαι χριστιανή, ναι, και ορθόδοξη είμαι, μόνο που δεν είμαι της εκκλησίας, δεν κάνω τα τυπικά πράγματα. Εκείνη ξέρει όλες τις γιορτές και τους ψαλμούς απ’ έξω κι ανακατωτά. Πώς το έχω γλιτώσει ακόμα να την ακολουθήσω σε διάφορες συγκεντρώσεις, εκκλησίες και μοναστήρια, ούτε εγώ ξέρω. Και της το έχω εξηγήσει, πως ναι πιστεύω αλλά… Εκείνη βεβαία θέλει να με δει να προσεύχομαι και να ψάλω μαζί της. Αν τα κάνω αυτά δεν έχω να φοβάμαι τίποτα και θα προκόψω…. Θεέ μου δώσε της φώτιση!!!

Και άλλα πολλά, αλλά ας μη σας κουράσω άλλο, μια γεύση σας έδωσα…. Και που να μείνουμε και μαζί της

Υ.Γ. ο καλός μου δεν ξέρει τίποτα. Δεν του έχω πει για να μην μπλέξω τα πράγματα….

Θα συμφωνησω με την Επιλεκτικη.
Καταρχην παντα πιστευα και πιστευω οτι το ζευγαρι χρειαζεται το χωρο του. Ακομα κι αν οι γονεις και των δυο σας ειναι χρυσοι, ειναι βασικο να μεινετε μονοι γιατι στην συμβιωση/συγκατοικηση θα δειτε πολλα και ουσιαστικα που αφορουν τη σχεση σας και το πως λειτουργειτε μαζι.

Κι εμεις δεν εχουμε ανθηρα οικονομικα. Ο αντρας μου ηρθε απο την Ελλαδα με τα ρουχα που φορουσε, ενα μικρο χρεος και λεφτα για τα δυο πρωτα νοικια μας. Εγω παλι, ειχα ενα χρεος για το αυτοκινητο μου. Για εναμιση χρονο δεν ειχαμε λεφτα ουτε για τα τσιγαρα μας. Μολις που πληρωναμε ενοικιο, ρευμα, νερο, ασφαλεια, βενζινη, δοση δανειου, τηλεφωνο, τα απαραιτητα δηλαδη. Δεν βγαιναμε ουτε για καφε, δεν ψωνιζαμε, δεν πηγαμε ουτε μια εκδρομη, τιποτα. Στο πατρικο μου υπηρχε αφθονος χωρος για να μεινουμε και οι γονεις μου ηταν κατι παραπανω απο προθυμοι να μας υποστηριξουν.
Θελαμε ομως κι οι δυο να ειμαστε οσο γινεται πιο ανεξαρτητοι και στον δικο μας χωρο, πραγμα που παρολες τις αντιξοοτητες, μας βοηθησε τελικα πολυ. Τωρα ειμαστε σαφως καλυτερα, αλλα συντομα αρχιζουμε κτισιμο, οποτε αναμενονται ακομα πιο δυσκολες μερες. Παρολ' αυτα δεν συζηταμε καν το να παμε να μεινουμε μαζι τους.

Επισης, παροτι η μητερα μου ειναι υποδειγμα καλης πεθερας προς τον γαμπρο της, δεν παυει πανω στην εγνοια της να με ρωταει πολλες φορες για το τι θα κανουμε, ποσο θα ειναι το δανειο, για ποσο, και αν αυτο, και μη εκεινο κτλ, πραγμα που μου προκαλει πολλες φορες πιεση. Φανταστειτε να μεναμε μαζι συνεχεια.

Η δε πεθερα μου που την εχω δει ολες κι ολες τρεις φορες στο συνολο, στις λιγες μερες που ηταν μαζι μας ηταν συνεχεια με παρατηρησεις του στυλ: γιατι δεν κανεις αυτο παιδι μου, γιατι δεν φορας εκεινο, γιατι ετσι γιατι αλλιως. Και παλιν δεν την κακιζω, καταλαβαινω οτι δεν το κανει απο παραξενια ή προθεση για παρεμβαση και φυσικα δεν ενοχλουμαι, αλλωστε δεν ζει κιολας κοντα μας, οποτε ειναι ευκολο.

Αν πιστευεις οτι δεν εχεις επιλογη απο το να ζησεις μαζι της για ενα διαστημα, τοτε θα πρεπει να εχεις τεραστια αποθεματα υπομονης και καλης θελησης ωστε να μην επηρεαστεις ουτε εσυ ουτε η σχεση με τον αντρα σου.

Καλη τυχη ευχομαι οτι κι αν κανεις.
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

# 5 στις 26/4/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Π.χ. 5: .....

Η πεθερά μου είναι copy-paste η πεθερά σου, είναι copy-paste η αδερφή της, οι ξαδέρφες της, οι ανηψιές της και γενικά όλο σχεδόν το σόι του άντρα μου.

Παρ όλο όμως που το προφιλ της σε τίποτα δεν ταιριάζει με το δικό μου, έχουμε άριστες σχέσεις, κι αυτό γιατί:

1. Το σπίτι ΜΟΥ από το σπίτι ΤΗΣ απέχουν περισσότερο από 15 χλμ
2. Πληρώνω γυναίκα για να μου κρατάει το παιδί μου, πληρώνω γυναίκα για να μου καθαρίζει το σπίτι μου, βάζω να μαγειρέψω στις 12 τα μεσάνυχτα, αλλά ΠΟΤΕ δεν έχω αφήσει την πεθερά μου να κάνει κάτι από τα παραπάνω
3. Ακούω τις απόψεις της, προσπαθώ να μην φέρνω αντιρρήσεις σε θέματα που δεν έχουν μεγάλη σημασία για μένα, αλλά σε οτι έχει να κάνει με το σπίτι ΜΟΥ, είμαι αμετακίνητη.

ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ

4. Ο άντρας μου συμφωνεί απόλυτα και με υποστηρίζει ολοκληρωτικά στα προηγούμενα (1-3) (π.χ. "Μάνα, μη μας φέρνεις άλλα πετσετάκια, γιατί θα πάω να τα πουλήσω στο Μοναστηράκι")

Μίλησε με τον καλό σου! ΤΩΡΑ!!! Μην αφήσεις ΚΑΝΕΝΑ να μπει ανάμεσά σας.

ranran

# 6 στις 26/4/2005
author
Γυναίκα / 42 / Παντρεμένη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 20
Απαντήσεις: 634
Είσαι απόλυτα σίγουρη για την επιλογή σου αυτή; Αν απο τώρα σου φέρεται έτσι, φαντάσου τι έχει να γίνει όταν σε γνωρίσει καλύτερα και αποκτήσει θάρρος μαζί σου...

Όσο χάλια και αν είναι τα οικονομικά σας νομίζω ότι μπορείτε να τα καταφέρετε αν δουλεύετε και οι δυο. Σου το λέω αυτό απο προσωπική εμπειρία. Είμαστε και οι δυο ιδιωτικοί υπάλληλοι και έχουμε το δικό μας σπίτι. Όταν αποφασίσαμε να μείνουμε μαζί είχαμε αγοράσει το αυτοκίνητό μας και είχαμε δόσεις. Τα χρήματά μας ήταν περιορισμένα, οπότε αγοράσαμε τα ηλεκτρικά μας, έναν καναπέ και μια τηλεόραση. Τον πρώτο χρόνο ούτε πλυντήριο δεν είχαμε..... ούτε κρεββατόκάμαρα... τίποτα. Ήμαστε όμως ευτυχισμένοι, γιατί είχαμε τον χώρο μας. Μαλώναμε, γελούσαμε, κάναμε έρωτα χωρίς να φοβόμαστε ότι θα μας ακούσει κάποιος. Σχεδόν αμέσως χρειάστηκε να πάρουμε και ένα δεύτερο αυτοκίνητο, γιατί ήταν μεγάλη ταλαιπωρία να χάνω 4 ώρες απο το χρόνο μου καθημερινά στα λεωφορεία. Τα βγάλαμε όμως πέρα... Σιγά σιγά όλα βρήκαν το δρόμο τους. Στα γράφω όλα αυτά για να καταλάβεις ότι μπορεί τώρα να σας φαίνονται βουνό τα έξοδα, αλλά με σωστό προγραμματισμό θα τα καταφέρετε. Αν έχεις όμως την πεθερά σου καθημερινά ανάμεσά σας σίγουρα θα υπάρχουν τριβές. Θα έχει "λόγο" για το παραμικρό γιατί θα μένετε μαζί τους. Είναι δύσκολα... Συζήτησε με τον άντρα σου τι θα γίνει σε ενδεχόμενα προβλήματα. Ίσως πάρεις χρήσιμα μηνύματα. Νομίζω όμως ότι θα πρέπει να ξέρει τι κατάσταση επικρατεί στο σπίτι. Είναι ο μόνος που μπορεί και πρέπει να πάρει θέση για να προστατέψει εσένα και την σχέση σας. Μην τον αφήνεις να νομίζει ότι όλα είναι ρόδινα εφόσον δεν είναι. Εύχομαι καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσετε!!!!!

cat_woman

# 7 στις 26/4/2005
author
Γυναίκα / 42 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 29
Ευχαριστώ πολύ!
Μάλλον θα πρέπει να τη λουστώ τη συμβίωση, συμφωνώ ότι το καλύτερο είναι να μη το κάνω.Έχουμε κάνει όμως με τον καλό μου κάποιο μακροπρόθεσμο πρόγραμμα που προσπαθούμε να τηρήσουμε.
Anyway, αυτό που με απασχολεί είναι αν πρέπει ή όχι να του πω για την "καταπίεση" και με ποιο τρόπο. Φοβάμε μήπως τον βάλω στην μέση και στην προσπάθεια του να με υπερασπιστεί, που αυτό θα κάνει, θα τσακωθούν.

ειλικρινά, μερικές φορές εύχομαι να είμουν πολύ μα πολύ κακιά γυναίκα !!!!!
Αν η σκεψη ηταν παρουσια θα ησουν συνεχεια διπλα μου

ranran

# 8 στις 26/4/2005
author

Παράθεση:
Ευχαριστώ πολύ!
Μάλλον θα πρέπει να τη λουστώ τη συμβίωση, συμφωνώ ότι το καλύτερο είναι να μη το κάνω.Έχουμε κάνει όμως με τον καλό μου κάποιο μακροπρόθεσμο πρόγραμμα που προσπαθούμε να τηρήσουμε.
Anyway, αυτό που με απασχολεί είναι αν πρέπει ή όχι να του πω για την "καταπίεση" και με ποιο τρόπο. Φοβάμε μήπως τον βάλω στην μέση και στην προσπάθεια του να με υπερασπιστεί, που αυτό θα κάνει, θα τσακωθούν.

Θεωρώ υποχρέωσή σου να του πεις την κατάσταση που επικρατεί στο σπίτι. Φυσικά όχι με επικριτικό τρόπο. Οι άντρες ΠΑΝΤΑ βρίσκουν ελαφρυντικά στη μαμα τους.... Απλά κανε μια συζήτηση μαζί του σε ήρεμο τόνο, λέγοντάς του ότι σε ενοχλούν κάποια πράγματα και ζήτα την συμβουλή του για τον τρόπο με τον οποίο θα πρέπει να τα αντιμετωπίσεις, ώστε να τα πεις στην πεθερά σου, χωρίς να την θίξεις. Πιστεψέ με θα σε βοηθήσει και θα εκτιμήσει την κίνηση αυτή. Τα προβλήματα πρέπει να μάθετε να τα αντιμετωπίζετε μαζί όποια και αν είναι αυτά...

Αν πάλι δεν μπορείς να βρεις τον σωστό τρόπο, προσπάθησε να είναι μπροστά σε ορισμένες καταστάσεις. Θα δει μόνος του τις πιέσεις και μάλλον θα καταλάβει χωρίς να χρειαστεί να του πεις τίποτα. Για παράδειγμα την ώρα του φαγητού προσπάθησε να είναι εκεί. Θα μπορούσε να της πει εκείνος ότι δεν τρως πολύ και δεν είναι ότι δεν σου αρέσουν τα φαγητά της. Ή ότι το ντύσιμό σου είναι διαφορετικό. Ή ότι καθένας έχει τον διαφορετικό τρόπο να πιστεύει στο Θεό. Εκείνος την ξέρει καλύτερα οπότε θα μπορέσει να την αντιμετωπίσει με τον τρόπο της.

Μπορείς πάλι να καθήσεις και να κάνεις μια συζήτηση μαζί της εφ' όλης της ύλης κάποια στιγμή που θα είναι στις καλές της. Πες της ότι θα ήθελες να είναι μια δεύτερη μάνα για εσένα. Πως εκτιμάς τις συμβουλές της, αλλά θα ήθελες να έχεις εσύ και ο άντρας σου την τελευταία κουβέντα. Ότι έχεις μάθει να ζεις με έναν συγκεκριμένο τρόπο και εξήγησέ της τις ανάγκες σου. Ίσως καταλάβει γιατί ήταν και αυτή κάποια στιγμή στη θέση της "νύφης"...

Dardana

# 9 στις 26/4/2005
author
Γυναίκα / 49 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651

Παράθεση:
Ευχαριστώ πολύ!

Δεν νομιζω οτι χρειαζεται να βαλεις τον αντρα σου στο "τρυπακι" της υπερασπισης σου, αν το κανεις ισως διογκωσεις ενα προβλημα που στο παρον σταδιο ειναι μαλλον μικρο. Αλλωστε τα πραγματα τα οποια περιγραφεις δεν προβαλλουν καποια κακια απο μερους της (τουλαχιστον αυτο νομιζω εκ πρωτης οψεως διαβαζοντας τα) , και ειναι μαλλον τα κλασσικα που κανουν οι περισσοτερες πεθερες.
Μπορεις πιστευω να βρεις τον τροπο να την χειριζεσαι χωρις να ερχεσαι σε αντιπαραθεση μαζι της.

Για παραδειγμα, κι εμενα μια φορα η πεθερα μου μου προτεινε να μου κανει δωρο μια μπλουζα που δεν υπηρχε περιπτωση να την φορεσω ουτε στα καρναβαλια!! Και παρ' οτι μενει στην Ελλαδα κι εμεις Κυπρο οποτε δε θα ηταν εδω να δει αν τη φοραω ή οχι, της ειπα ευγενικα οτι δεν ειναι το στυλ που μ'αρεσει να φοραω και καλυτερα να μην μου την αφησει. Παρομοιως επραξα και σε αλλες περιπτωσεις, οπως π.χ. με προικια που θελησε να μου χαρισει και διαφορα αλλα, και μαλιστα με τον κινδυνο να φανω αγενης ή αχαριστη. Αλλα δεν ηθελα ουτε εμενα να καταπιεσω, ουτε σ'εκεινη να πω ψεματα.
Μπορεις κι εσυ με οσο γινεται ευγενικο τροπο να της εξηγησεις οτι δεν φορας αυτο το ειδος τα ρουχα, δεν μπορεις να φας περισσοτερο και δεν μπορεις ν'αλλαξεις θρησκευτικες συνηθειες μιας ζωης.

Κουραγιο!!

Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

# 10 στις 28/4/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Aν επιτρέπεται, κι επειδή κατι σκάμπαζα κι εγώ από πεθερές...
Κρατα τες μακριά.
Εκμεταλεύσου τες, μα ακόμα δεν ήρθε η ώρα (παιδιά, κτλ)
Κανόνισε τους γονείς σου, να κανονίσει τους δικούς του. Μην μπλέκεσαι.
Ακόμα κι αν δε σου πει ποτέ τίποτα, πάντα σε παρακολουθεί με άγρυπνο μάτι.
Το νου σου

# 11 στις 28/4/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Το «κακό» είναι ότι η πεθερά σου είναι καλοπροαίρετη και ουσιαστικά δεν μπορείς να της καταλογίσεις αντικειμενικά κάποιο κακό !
Πάντως όσα λίγα και αν ήταν τα οικονομικά μου, νομίζω πως θα προτιμούσα μία γκαρσονιέρα και ανεξάρτητη παρά την άπλα μου και με μία βδέλλα στο λαιμό μου (όσο καλοπροαίρετη και αν ήταν)
Το θέμα είναι ότι αν δεν βάζεις όρια από την αρχή, το έχασες το παιχνίδι... και να ανακαλέσεις στη συνέχεια όποιον αέρα και να έχεις δώσει, θα κακοφαίνεται σε όλους.
Ένας τρόπος να εισχωρεί είναι «με το καλό» ...

ranran

# 12 στις 28/4/2005
author

Παράθεση:
Originally posted by Louise
Το θέμα είναι ότι αν δεν βάζεις όρια από την αρχή, το έχασες το παιχνίδι... και να ανακαλέσεις στη συνέχεια όποιον αέρα και να έχεις δώσει, θα κακοφαίνεται σε όλους.
Ένας τρόπος να εισχωρεί είναι «με το καλό» ...

Αχ πόσο δίκιο έχεις!!!! Όλα για το "καλό μας" γίνονται...
Μακάρι να μου τα έλεγε κι εμένα κάποιος....
Ήμουν καλοπροαίρετη και τώρα το πληρώνω...
Για το "καλό μας" βέβαια....

# 13 στις 28/4/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ακουστε και μια...πεθερα...

Παράθεση:
Originally posted by hlias68
Aν επιτρέπεται, κι επειδή κατι σκάμπαζα κι εγώ από πεθερές...
Κρατα τες μακριά.
Εκμεταλεύσου τες, μα ακόμα δεν ήρθε η ώρα (παιδιά, κτλ)
Κανόνισε τους γονείς σου, να κανονίσει τους δικούς του. Μην μπλέκεσαι.
Ακόμα κι αν δε σου πει ποτέ τίποτα, πάντα σε παρακολουθεί με άγρυπνο μάτι.
Το νου σου

αγαπητε Ηλια,
αν εξιστορισω τι εχω περασει απο την πρωην πεθερα μου το λιγοτερο που θα παθουν ολοι εδω θα ειναι νευρικο κλονισμο η καταθλιψη, ομως πιστεψε με η προσεγγιση σου στο θεμα μου χτυπησε πολυ ασχημα στο ματι!
Με ενοχλησε!

Ειναι καιρος πια να προσπαθησουμε να δουμε τα πραγματα με αλλο ματι και οι δυο πλευρες και να ξεφυγουμε απο ολα αυτα τα ανοητα και τοσο ψυχοφθορα για ολους και πολλες φορες καταστροφικα για τις σχεσεις.
Εκτος απο καποιες περιπτωσεις μεμονομενες( βλεπε την δικη μου πρωην πεθερα πχ) οι προθεσεις των γονιων δεν ειναι κακες, αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι οι παρεμβασεις δεν ειναι απο δυσαρεστες εως........καταστροφικες.
Αν νεοι ανθρωποι οπως εσυ, απο οτι ειδα στο προφιλ σου, παροτρυνουν για την " εκμεταλλευση" της πεθερας (ειτε προκειται για την μανα του ανδρα ειτε για την μανα της γυναικας) ενα ειναι το σιγουρο οτι θα τραβαει στο χρονο αυτη η ανοητη αντιπαλοτητα μεταξυ πεθερας/νυφης /γαμβρου, για μενα η φραση αυτη και η νοοτροπια δηλωνει ασεβεια και ψυχρο συμφερον, κατι που με ενοχλει με βαση φυσικα τις αρχες μου και τον τροπο που εγω αντιμετωπιζω τους ανθρωπους και τις σχεσεις μου μαζι τους.

Εμεις οι γονεις ( οσοι ειμασστε γονεις και οσοι θα γινουν γονεις) πρεπει να συνειδητοποιησουμε οτι δεν μεγαλωνουμε φυτα σε γλαστρες αλλα ανθρωπους μοναδικους με δικη τους βουληση ωριμους και ανεξαρτητους και απο καποια στιγμη και περα ο ρολος μας ειναι αυτος του αρωγου, οταν και εφ οσον χρειαστει.

Οσο περνανε τα χρονια και μεγαλωνω και ωριμαζω τεινω περισσοτερο στο μοντελο της δεμενης ζεστης οικογενειας και οχι στο μοντελο που θελει τον καθενα να τραβαει την ακρη του, προυποθεση φυσικα ο σεβασμος της μοναδικοτητας του καθενος, της ελευθερης βουλησης, των προσωπικων επιλογων, των αναγκων, και των οριων.

Εφτασα απο τον ρολο της νυφης να παιζω και αυτον της πεθερας πια....δεν βλεπω ανταγωνιστικα τις κοπελες των γιω μου
Αλλη η θεση η δικη μου,ο ρολος μου, στην ψυχη και την ζωη τους, αλλη εκεινη της κοπελας/γυναικας τους.

Προσπαθω να αφουγκραζομαι τις αναγκες, τα θελω,τα γουστα, της νυφης μου και να τα αποδεχομαι οπως αποδεχομαι και των παιδιων μου.

Οπως ειμαι εδω και θα ειμαι οσο ζω και αναπνεω για να προσφερω στα παιδια μου το ιδιο ισχυει και για τις νυφες μου γιατι αφου ειναι η επιλογη του παιδιου μου ειναι και αυτη παιδι μου και γινομαι υαινα και δειχνω δοντια σε οποιον τολμα να σχολιασει εστω την επιλογη του παιδιου μου.
Ετσι εχω καταφερει να μην ειμαι η πεθερα στα ματια τους αλλα μια καλη φιλη, κουβεντιαζουν μαζι μου πραγματα που δεν κουβεντιαζουν ουτε με τις φιλες τους, χωρις να εχουν τον φοβο οτι θα παρεξηγηθουν η θα κακοχαρακτηριστουν η θα χρησιμοποιησω κακοβουλα τα οσα μου εμπιστευονται.
Δινω την συμβουλη μου οταν μου ζητηθει, αλλα η αποφαση για το οποιο θεμα ειναι δικη τους και μονο.
Χαιρομαι οταν μαζευομαστε στο τραπεζι τα παιδια μου, οι κοπελες τους, οι φιλοι τους και εχω γινει κομματια να ικανοποιησω τα μικρα γευστικα τους γουστα, χαιρομαι οταν μεσα σε ολα οσα εχω να κανω καθε μερα πρεπει να τρεξω να βρω μαναβικο που να εχει σπανακι ( εκτος εποχης) για να φτιαξω σπανακοπιτα να της την στειλω στην Αγγλια (της μιας), οταν μολις ανοιξω τον υπολογιστη μου και συνδεθω στο νετ βλεπω στο μεσεντζερ να με καλει να μιλησουμε σαν φιλεναδες,οταν βγαινω για ψωνια και υπολογιζω πως δεν εχω δυο παιδια αλλα τεσσερα.....και τρωγωμαι να βρω εκεινο που σιγουρα θα ειναι μεσα στα στιλιστικα γουστα των "κοριτσιων" μου και καθε τι που προσφερω δεν βγανει απο πανω τους!
Χαιρομαι οταν ανοιγουν τα "μπαουλα" οχι οι γιοι μου αλλα τα "κοριτσια" μου με την δικη μου " προικα" και μοιραζονται οτι τους αρεσει για τα σπιτικα που θα ανοιξουν!
Ειναι ικανοποιηση που τωρα που τα παιδια μου μεγαλωσαν και τραβηξαν το δρομο τους, που θεμελιωνουν τις ζωες τους, εξακολουθουμε να ειμαστε ακομα " οικογενεια" απο την οποια δεν αφαιρουνται αλλα προστιθενται μελη.

Κοριτσια, μιλω απο την θεση και της νυφης μα και της πεθερας σιγουρα τα γουστα σας ειναι διαφορετικα απο καποιου αλλου, μοναδικα το ιδιο και οι αναγκες και τα ονειρα και οι επιθυμιες σας , αν αντιμετωπιζετε "εχθρικα" η με καχυποψια τις μαναδες των ανδρων σας το ιδιο θα εισπραξετε.
Πειτε της......" πολυ θα χαιρομουν να φοραω κατι απο σενα η να εχω στο σπιτι μου κατι δικο σου αλλα επειδη ειμαστε δυο διαφορετικοι μοναδικοι ανθρωποι να το διαλεξουμε μαζι?Και να μου ταιριαζει και να εχω και την χαρα οτι ειναι κατι απο σενα...."
Πειτε της οτι σας αρεσει το ταδε φαγητο της και τι κριμα που τρωτε σαν πουλακι και δεν μπορειτε να καταβροχθισετε οση ποσοτητα θα ηθελε το ματι σας.....αλλα αυτο δεν μειωνει ουτε στο ελαχιστο το ποσο γευστικο ειναι......
Δεν χρειαζεται ξερετε κοπο μα τροπο για να κατακτησετε καλες και ισορροπημενες σχεσεις με τις πεθερες σας

Ας προσπαθησει η καθε πλευρα για να σταματησει αυτη η αναπαραγωγη 'μοντελων" που τιποτα δεν εξυπηρετουν αλλα δυσκολευουν τις ζωες μας.

Και να θυμαστε πως ναι τα ορια ειναι απαραιτητα μα δεν ειναι ηλεκτοφορα συρματοπλεγματα που οποιος τα πλησιασει γινεται καρβουνο...πρεπει να ειναι λιγο ελαστικα τοσο που να γινεται η ζωη μας και οι ζωη των ανθρωπων που με τον εναν η τον αλλο τροπο εχουμε κοντα μας πιο ανθρωπινη!

Μυρτώ

# 14 στις 28/4/2005
author
Γυναίκα / 49 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πετρούπολη
Θέματα: 972
Απαντήσεις: 16.744

Με αναγκάζετε να μιλήσω...

Αν και προσπαθούσα να αποφύγω το θέμα...το μάτι μου πέφτει πάντα εδώ...κάτι οι μερίδες γίγας , κάτι η υπομονή η γαιδουρινή που έπεισα τον εαυτό μου μετά από πολλές μάχες να κάνει....κάτι εκείνο το πικρόχολο σχόλιο για τα πάντα.... δεν μπορώ , θα μιλήσω λοιπόν!!!

Οι αμαρτίες μου : υπερβολική ανοχή , υπομονή ,ευγένεια....
και σεβασμός προς τους μεγαλυτέρους...

Το μαρτύριο μου : Σε όλα είμαι λάθος...όλα τα κάνω λάθος...δεν τρώω όσο θα έπρεπε...δεν μαγειρεύω όσο θα έπρεπε...ακόμα και όταν κάτι που κάνω είναι καλό κάποιος με βοήθησε....ακόμα και τα καλά μου λόγια ενοχλούν....η υπομονή μου εκλαμβάνεται μάλλον ως αδυναμία.... η αγάπη που μου δείχνουν οι άλλοι είναι λόγος για καυγά...είμαι άσχημη , άσχετη , ανίκανη ...δεν είμαι ξανθιά (μέγα λάθος!!!)....δεν έτυχε να είμαι γειτόνισσα... και δεν προσέχω το παιδί της όσο αυτή....
Αυτή αγαπάει πιο πολύ , αυτή νοιάζεται πιο πολύ , αυτή είναι τέλειαααααααα.....

Η απόφαση μου : Αδιαφορία...αδιαφορία και πάλι αδιαφορίααααααα!!!!
Εχω ένα μεγάλο βίτσιο...όταν κάποιος πάει να μου επιβάλλει την άποψη του ή το φαγητό του ή τόν τρόπο ζωής του...γίνομαι έξαλλη!
Δεν τσακώνομαι ποτέ , γελάω...απαντάω ευγενέστατα...(για να έχω μια ισορροπία με τον εαυτό μου) και πλέον....μέσα μου δεν υπάρχει θυμός αλλά λύπηση γιατί παιδιά...κακά τα ψέμματα η πεθερές που συμπεριφέρονται με αυτό τον τρόπο είναι αξιολύπητες! Είναι εξαρτημένα άτομα που δεν έχουν καταφέρει να ξεχωρίσουν τον ρόλο τους :που είναι ο ρόλος της μάνας και όχι ο ρόλος της απατημένης συζύγου του γιού τους.

Βλέπουν τη κάθε μια από εμάς σας αντίζηλο ενώ θα έπρεπε να την βλέπουν σαν παιδί τους. Εξάλλου...και η μάνα και η νύφη έχουν το ίδιο κοινό χαρακτηριστικό : αγαπούν η μια τον άντρα της και η άλλη το γιό της.

Το πιο τραγικό από όλα είναι ότι δεν καταλαβαίνουν ότι εξευτελίζονται και νομίζουν πως αυτή η κατάσταση είναι εξυπνάδα και μαγκιά ενώ είναι...ΚΑΤΑΝΤΙΑ!

Είναι αξιολύπητες ...

Θα επανέλθω... γιατί έχω κάνει διατριβή στο θέμα....
Hereβs to the crazy ones. The rebels. The troublemakers. The ones who see things differently. While some may see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

MARMA89

# 15 στις 28/4/2005
author
Γυναίκα / 40 / Ελεύθερη
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Θέματα: 11
Απαντήσεις: 871
Κατ γούμαν...ο τίτλος μου θύμισε το τραγούδι απο την ομώνυμη τηλεοπτική σειρά...

...Πεθερές 7 ....7 παναθεμά τις πεθερές 7...τον γιόκα στο τιμόνι και αυτές μπροστά....

...και ειδικά εάν είναι και μοναχογιός ...μαύρο φίδι που σε έφαγε....
Απο μακριά κι αγαπημένοι λέμεεεεεεε

Μέσα σε όλο αυτό το πυκνό σκοτάδι.. ανάμεσα σε Θεούς και δαίμονες .. εγώ είμαι ο γλάρος... αν τα καταφέρω να με θυμάσαι ... αν όχι φέρε στο μυαλό σου ... την ομορφιά των φτερών μου... την ώρα που θα καίγονται..!!

15081998

# 16 στις 28/4/2005
author
Γυναίκα / 38 / Παντρεμένη
Ν. Μαγνησίας / Βόλος
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2

Πεθερες 7

ΜΗ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ!!!!!!!!!!!!!ΤΟ ΚΑΝΑ Κ ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΑΡΡΑΒΩΝΙΑΣΜΕΝΗ Κ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΤΟ ΤΡΕΛΑΔΙΚΟ.ΕΞΗΓΗΣΕ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΣΥΖΥΓΟ ΜΕ ΗΡΕΜΟ ΤΡΟΠΟ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ Κ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕ ΝΑ ΖΟΡΙΣΤΕΙΤΕ ΛΙΓΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΑΙΡΟ ΣΤΟ ΕΝΟΙΚΙΟ ΠΑΡΑ ΑΥΤΗ Η ΣΥΓΚΑΤΟΙΚΗΣΗ.Κ ΜΕΝΑ Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΤΗΣ ΔΙΚΗΣ ΣΟΥ Κ ΕΙΔΑ Κ ΕΠΑΘΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ.ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΥΠΗΡΞΑΝ ΑΠΕΙΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΑΣ ΜΕΝΑΜΕ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΣΕ ΜΙΑ ΤΡΥΠΑ Κ ΑΣ ΗΜΑΣΤΑΝ ΖΟΡΙΣΜΕΝΟΙ. ΟΤΙ Κ ΝΑ ΚΑΝΑΜΕ ΕΙΧΑΜΕ ΤΗ ΚΡΙΤΙΚΗ ΤΗΣ, ΕΙΧΕ ΠΑΝΤΑ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ Κ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΤΗΝ ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ ΚΙΟΛΑΣ,ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΕΡΧΟΤΑΝ Κ ΚΟΛΛΟΥΣΕ ΣΑ ΒΔΕΛΛΑ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ.ΕΝΑ ΔΡΑΜΑ ΣΟΥ ΛΕΩ!!!!!!!!!!!Κ ΚΥΡΙΩΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙΣ ΑΝ ΔΕ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ!

educator

# 17 στην 1/5/2005
author
Γυναίκα / 50 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Σμύρνη
Θέματα: 15
Απαντήσεις: 783
Όταν το ζευγάρι ζει μαζί (είτε παντρεμένο είτε όχι) πρέπει να μπαίνει στο δικό του σπίτι και να κλειδώνει την πόρτα.

Όχι μόνο να μην μένει με τα πεθερικά αλλά να μην τους επιτρέπει καμία ανάμιξη.

Πρέπει να καταλάβει πρώτα το ζευγάρι και μετά οι γύρω του ότι αποτελούν ξεχωριστή μονάδα και οικογένεια από τα πατρικά τους σπίτια με δικούς τους κανόνες και προσωπικότητα.

Ακόμα και όταν έρχονται παιδιά υπάρχουν χίλιοι τρόποι να τα αφήνουν κάπου από γυναίκες μέχρι βρεφονηπιακούς σταθμούς μέχρι στην κολλητή που δεν δουλεύει ή που τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή είναι ελεύθερη.

Καλό λοιπόν είναι το ζευγάρι όταν παντρεύεται να έχει σταθεί οικονομικά στα πόδια του ή ρε αδελφέ να ζήσει σε μία γκαρσονιέρα για αρχή αλλά να φροντίζει να απογαλακτίζεται.
This is an extraordinary day, like any other. A day crammed full of the unspoken of love stories, unacknowledged grievances and the unwitnessed triumphs. jon mcgregor, if nobody speaks of remarkable things (one of my favourite novels)

# 18 στις 4/5/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
πες τα στον αντρα σου τωρα...δυσκολα τα πραγματα.....ο αντρας σου εχει παντρευτει στο παρελθον? αν οχι και ειναι πανω απο 40 τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα....αν ναι εχεις ελπιδες...καλα ξεμπερδεματα

μετα τιμης
mannap

rc-31

# 19 στις 5/5/2005
author
Ανδρας / 43 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 217
Απαντήσεις: 798

Παράθεση:

-φάε όσο θέλεις

1. Το θεωρω πολυ μεγαλο λαθος ενα ζευγαρι να ζει με τα πεθερικα. ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ.
2. Ως επαλυθευση της αποψης μου ,διαβασε το κειμενο σου.
3. Αφου τον ΑΓΑΠΑΣ και θες να μοιραστεις την ΖΩΗ σου για ΠΑΝΤΑ μαζι του, καλο θα ηταν να του το πεις οτι σε τρελενει αυτη η κατασταση της πεθερας.

Συμβουλη μου, νοικιαστε ενα μικρο διαμερισματακι , γυρω στα 250 με 280 € το μηνα ,δυλαδη 125 - 140 € το ατομο + υπολοιπα εξοδα περιπου 200 € το μηνα . Καλυτερα να ειστε στριμογμενοι παρα ανετοι με το πρηξιμο της πεθερας.

Και που να μαθει η πεθερα οτι πατε και για σοβαρα , τοτε να δεις πως θα ξεσαλωσει .....................
:>

esse_ntial

# 20 στις 16/5/2005
author
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Θέματα: 11
Απαντήσεις: 463
...Η μαμα μου η καλή ...μου είχε πει: οτι η νύφη η κακή κανει και κακια πεθερά...
Συμβουλη χρησιμη, για ενα αντιδραστικο πλασμα σαν κι εμενα...
Στην αρχη, ημουν καχυποπτη για ολα αυτα που ακουγονται για τις πεθερες...
Με μισο ματι εβλεπα καθε κινηση, και ελεγα, τωρα θα μου την πει, να της την πω να γινουμε πυραυλος...Κακια νυφηηηηη.....

Αλλα αποδειχτηκε πολυ διαφορετικη απ οτι περιμενα...ειναι ενα αρνι του θεου, ενας γλυκητατος ανθρωπος, που μ αγαπαει παρα πολυ και εγω τη λατρευω...
Μενει μακρια, αλλα αυτο ηταν προβλημα γιατι καθε σαββατοκυριακο που περναει πρεπει να βρισκω καλη δικαολογια για να μη παω,και αν δε τη βρω αναγκαζομαι και παω...Συνηθησα πλεον...
Οταν χρειαστηκε να δειξω τα δοντια μου, γιατι ανθρωποι ειμαστε και φυσικα διαφορες θα εχουμε, τα εδειξα με ενα σεβαστο τροπο, γεματο αγαπη και εγινε κατανοητος!
Τα ορια αν δε τα καταλαβενει , τα βλεπει μπροστα της κι ετσι κι αλλιως πρεπει να τα αποδεκτει...Οπως κι εγω αρκετες φορες.Ο σεβασμος της προσωπικοτητας και των βιωματων του καθε ατομου ειναι γενικοτερα σωστος!

Ευχαριστω μαμα που εκενες τον γιο σου..σμουτςςς
Οτι αξιζει ποναει κι ειναι δυσκολο...
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε