Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Λυστε μου αυτη την απορια..

Σελίδα : 1

Dardana

# 1 στις 28/4/2005
author
Γυναίκα / 49 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651
'Aρεσαν+: 0%

Λυστε μου αυτη την απορια..

Επειδη ειμαι αλλοδαπη.. (τροπος του λεγειν) και με αφορμη ενα σχολιο που εκανε μια συνδικτυα σε αλλο θεμα, θα ηθελα να μου απαντησετε το εξης:

Εχω προσεξει οτι στην Ελλαδα παρ' οτι υπαρχει αρκετη "απελευθερωση" στις σχεσεις, εν τουτοις οταν αρραβωνιαζεται ενα ζευγαρι, δεν μενουν κατω απο την ιδια στεγη εως οτου παντρευτουν ή αποκτησουν δικο τους σπιτι. (Εκτος κι αν εγω δεν εχω καταλαβει καλα..). Γνωριζω ζευγαρια (συγκεκριμενα 2 απο Αθηνα και ενα απο Θεσσαλονικη) που ενω ειναι αρραβωνιασμενοι χρονια, εν τουτοις μενει ο καθενας στο σπιτι του με την διαφορα οτι καποια βραδια μενει ο ενας στο σπιτι του αλλου (με τους γονεις). Μαλιστα το ζευγαρι απο Θεσσαλονικη, ενω εχουν αγορασει και σπιτι, εξακολουθουν να μενουν ο καθενας στο δικο του και περιμενουν τον γαμο για να στεγαστουν επισημως μαζι στο δικο τους σπιτι.
Αντιθετα, εδω στο νησι μας με το που "λογοδοτειται" το ζευγαρι, αρχιζουν να συμβιωνουν κατω απο την ιδια στεγη, πολλες φορες σε δικο τους χωρο απο την πρωτη στιγμη. Καμια φορα και πριν ακομα γινει αυτο το "λογοδοτημα".

Υπαρχει κανενα ειδος "αγραφου νομου" ή εθιμου που δεν πηρα εγω χαμπαρι;; Ακομα κι οταν ρωτησα τον αντρα μου που ειναι Ελλαδιτης, δεν ειχε καποια σαφη απαντηση να μου δωσει.
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

ranran

# 2 στις 28/4/2005
author
Γυναίκα / 42 / Παντρεμένη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 20
Απαντήσεις: 634
Υπαρχει κανενα ειδος "αγραφου νομου" ή εθιμου που δεν πηρα εγω χαμπαρι;; Ακομα κι οταν ρωτησα τον αντρα μου που ειναι Ελλαδιτης, δεν ειχε καποια σαφη απαντηση να μου δωσει.
Δεν υπάρχει κάτι τέτοιο, απο όσο γνωρίζω... Οι περισσότεροι φίλοι μου που είναι αρραβωνιασμένοι συζούν. Το ίδιο ισχύει και για εμένα που είμαι αρραβωνιασμένη 3 χρόνια. Μένουμε μαζί σχεδόν απο τη μέρα που αρραβωνιαστήκαμε. Η αλήθεια είναι όμως, πως οι περισσότεροι προσπαθούν να ετοιμάσουν πρώτα το σπίτι τους και μετά να μείνουν μαζί. Θέλουν να τα έχουν όλα για να κάνουν το βήμα....

blossom

# 3 στις 28/4/2005
author
Γυναίκα / 48 / Παντρεμένη
Ν. Κορινθίας / Ξυλόκαστρο
Θέματα: 13
Απαντήσεις: 766

Παράθεση:
Originally posted by Dardana
Επειδη ειμαι αλλοδαπη.. (τροπος του λεγειν) και με αφορμη ενα σχολιο που εκανε μια συνδικτυα σε αλλο θεμα, θα ηθελα να μου απαντησετε το εξης:

Εχω προσεξει οτι στην Ελλαδα παρ' οτι υπαρχει αρκετη "απελευθερωση" στις σχεσεις, εν τουτοις οταν αρραβωνιαζεται ενα ζευγαρι, δεν μενουν κατω απο την ιδια στεγη εως οτου παντρευτουν ή αποκτησουν δικο τους σπιτι. (Εκτος κι αν εγω δεν εχω καταλαβει καλα..). Γνωριζω ζευγαρια (συγκεκριμενα 2 απο Αθηνα και ενα απο Θεσσαλονικη) που ενω ειναι αρραβωνιασμενοι χρονια, εν τουτοις μενει ο καθενας στο σπιτι του με την διαφορα οτι καποια βραδια μενει ο ενας στο σπιτι του αλλου (με τους γονεις). Μαλιστα το ζευγαρι απο Θεσσαλονικη, ενω εχουν αγορασει και σπιτι, εξακολουθουν να μενουν ο καθενας στο δικο του και περιμενουν τον γαμο για να στεγαστουν επισημως μαζι στο δικο τους σπιτι.
Αντιθετα, εδω στο νησι μας με το που "λογοδοτειται" το ζευγαρι, αρχιζουν να συμβιωνουν κατω απο την ιδια στεγη, πολλες φορες σε δικο τους χωρο απο την πρωτη στιγμη. Καμια φορα και πριν ακομα γινει αυτο το "λογοδοτημα".

Να ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου ποιά είναι η διαφορά του αρραβώνα από τον γάμο; Εμένα πάντως δεν μου αρέσει αυτή η ισοπέδωση. Τώρα κατάλαβα γιατί πριν κάτι χρόνια είχα ακούσει ότι στην Κύπρο είχε γίνει πρόταση να καταργήσει η Εκκλησία τον αρραβώνα και φώναζαν οι παπάδες.

Σύμφωνα με την Ορθόδοξη Εκκλησία άλλο ο αρραβώνας και άλλο ο γάμος. Ο αρραβώνας είναι απλά για να γνωριστεί το ζευγάρι αλλά όχι όμως να φτάσει να έχει ολοκληρωμένη σχέση ή ακόμα χειρότερα να συμβιώσουν κάτω από την ίδια στέγη. Η Ορθόδοξη Εκκλησία θεωρεί αμάρτημα τις προγαμιαίες σχέσεις αλλά δεν είναι τόσο αυστηρή όπως η Καθολική Εκκλησία στο θέμα. Η Ορθόδοξη Εκκλησία μπορεί να κάνει τα στραβά μάτια στο θέμα του σεξ αλλά στο θέμα της συμβίωσης είναι σαν να δηλώνεις φωναχτά στην κοινωνία ότι έχεις προγαμιαίες σχέσεις οπότε εκεί υπάρχει πρόβλημα γιατί θεωρείται από την Εκκλησία παράνομο το ζευγάρι που συμβιώνει χωρίς να έχει προηγηθεί η τελετή του γάμου.

Να συμπληρώσω ότι τα παλαιότερα χρόνια οι περισσότερες κοπέλες ξεκινούσαν να έχουν ολοκληρωμένη σχέση μετά τον αρραβώνα. Ακόμα θεωρείται ταμπού να συμβιώνεις με κάποιον αστεφάνωτη και πολλές κοπέλες έχουν πρόβλημα με τους γονείς τους για το τι θα πει η κοινωνία.

Υ.Γ. Μωρέ πότε προλάβατε και προοδεύσατε στην Κύπρο;

tayri

# 4 στις 28/4/2005
author
Ανδρας / 49 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 791
ο αραββώνας στον 21ο αιώνα είναι μια μαλακία και μισή και δεν εξυπηρετεί σε τίποτα.

για εμένα αραββώνας = υπόσχεση εκατέρωθεν ότι μέχρι να γίνει ο γάμος δεν θα πας με άλλον / άλλη, πράγμα αυτονόητο και ουσιώδες έτσι κι αλλιώς.

εκτός αν για κάποιους το σεξ είναι κάτι ιερό που πρέπει να γίνεται μόνο για αναπαραγωγή και μόνο εφόσων υπάρχει ηθική δέσμευση ενώπιον Θεού μέσω του μυστηρίου του γάμου.
omg, they killed kenny!

MARMA89

# 5 στις 28/4/2005
author
Γυναίκα / 40 / Ελεύθερη
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Θέματα: 11
Απαντήσεις: 871
ΟΧΙ βρε Νταρντάνα μου...κι εγώ αρραβωνιασμένη είμαι και μένουμε μαζί ...

Ο αρραβώνας τις περισσότερες φορές γίνεται για να συμβιώσει μαζί το ζευγάρι...να δουν εάν πραγματικά ταιριάζουν...και για να τακτοποιηθούν οικονομικά προχωρώντας μετά στο γάμο.

Βέβαια αυτό που εγώ βλέπω ...και καθόλου δεν μ'αρέσει ...πολλά ζευγάρια φίλοι μου είναι αρραβωνιασμένοι η μία 7 χρόνια ,η άλλη 11 χρόνια ΗΜΑΡΤΟΝ τους λέω ....τι το κάναμε εδώ ????Στη βράση κολλάει το σίδερο...μετά ...κλάφ'τα Χαράλαμπε.
Η πιο δυσάρεστη εμπειρία φίλης μου ήταν να είναι αρραβωνιασμένη 12 χρόνια και λίγο πριν απ'το γάμο ο κύριος της ζήτησε να χωρίσουν λέγοντας της οτι βαρέθηκε....και είναι φυσικό επόμενο αυτό...
Μέσα σε όλο αυτό το πυκνό σκοτάδι.. ανάμεσα σε Θεούς και δαίμονες .. εγώ είμαι ο γλάρος... αν τα καταφέρω να με θυμάσαι ... αν όχι φέρε στο μυαλό σου ... την ομορφιά των φτερών μου... την ώρα που θα καίγονται..!!

Nicks_Re_Loaded

# 6 στις 28/4/2005
author
Ανδρας / 56 / Σε σχέση
Ν. Αχαϊας / Αιγιο
Θέματα: 10
Απαντήσεις: 740

Κι εγώ ο φούστης...

έδωσα το 120% της αξίας μπροστάντζα, το εμπόρευμα ήρθε σε 1,5 χρόνο, το ταχυδρομείο ακόμα αρνείται να μου το παραδώσει, γιατί κι' εγώ αρνούμαι να το παραλάβω αφού δεν έχει τιμολόγιο....!
Lucky me.
Me ...Laki...
βομβ βουαγε ινψρεδιβου...

Dardana

# 7 στις 10/5/2005
author
Γυναίκα / 49 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651

Παράθεση:
Originally posted by blossom

Παράθεση:

Να ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου ποιά είναι η διαφορά του αρραβώνα από τον γάμο; Εμένα πάντως δεν μου αρέσει αυτή η ισοπέδωση. Τώρα κατάλαβα γιατί πριν κάτι χρόνια είχα ακούσει ότι στην Κύπρο είχε γίνει πρόταση να καταργήσει η Εκκλησία τον αρραβώνα και φώναζαν οι παπάδες.
Συγνωμη για το blonde moment , αλλα δεν καταλαβα τι ακριβως ρωτας;;

Δεν εθεσα το θεμα του αρραβωνα ως θεμα θρησκευτικο, αλλα ως κοινωνικης "εθιμοτυπιας", οποτε δε θα συζητησω την θρησκευτικη υφη του εδω.

Απο τη στιγμη που οι ερωτικες σχεσεις αρα και οι προγαμιαιες ειναι πλεον "κοινωνικα αποδεκτες" στην εποχη μας, η απορια μου ηταν γιατι ενα ζευγαρι οταν αρραβωνιαζεται (ενωπιον ανθρωπων) δεν μενει κιολας κατω απο την ιδια στεγη και περιμενει τον γαμο, που στην τελικη δεν διαφοροποιει ιδιαιτερα τα πραγματα εφοσον οι προγαμιαιες σχεσεις ηδη υπαρχουν.
Οσο για τα αρραβωνιασμενα ζευγαρια που ανεφερα, ετσι κι αλλιως κοιμουνται συχνα ο ενας στο σπιτι του αλλου, δεν ειναι μυστικο ή κατακριτεο απο κανεναν το οτι εχουν προγαμιαιες σχεσεις, απλα δεν καταλαβα το "τυπικο" της ολης υποθεσης.

Οσο για το ερωτημα σου γιατι φωναζαν οι κυπριοι παπαδες οταν "καταργηθηκε" το μυστηριο του αρραβωνα, εικαζω οτι δεν ηταν μονο θεμα θρησκευτικης ηθικης αλλα και θεμα εσοδων της εκκλησιας!

Τωρα για το αν προοδευσαμε ή οχι και πότε προλαβαμε, αστο καλυτερα. Χρηζει εμβαθυνσης για την οποια κωλυομαι αυτη τη στιγμη!!
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

ranran

# 8 στις 10/5/2005
author
Γυναίκα / 42 / Παντρεμένη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 20
Απαντήσεις: 634
Ο αρραβώνας είναι απλά για να γνωριστεί το ζευγάρι αλλά όχι όμως να φτάσει να έχει ολοκληρωμένη σχέση ή ακόμα χειρότερα να συμβιώσουν κάτω από την ίδια στέγη. Η Ορθόδοξη Εκκλησία θεωρεί αμάρτημα τις προγαμιαίες σχέσεις αλλά δεν είναι τόσο αυστηρή όπως η Καθολική Εκκλησία στο θέμα. Η Ορθόδοξη Εκκλησία μπορεί να κάνει τα στραβά μάτια στο θέμα του σεξ αλλά στο θέμα της συμβίωσης είναι σαν να δηλώνεις φωναχτά στην κοινωνία ότι έχεις προγαμιαίες σχέσεις οπότε εκεί υπάρχει πρόβλημα γιατί θεωρείται από την Εκκλησία παράνομο το ζευγάρι που συμβιώνει χωρίς να έχει προηγηθεί η τελετή του γάμου.

Να συμπληρώσω ότι τα παλαιότερα χρόνια οι περισσότερες κοπέλες ξεκινούσαν να έχουν ολοκληρωμένη σχέση μετά τον αρραβώνα. Ακόμα θεωρείται ταμπού να συμβιώνεις με κάποιον αστεφάνωτη και πολλές κοπέλες έχουν πρόβλημα με τους γονείς τους για το τι θα πει η κοινωνία.

Υ.Γ. Μωρέ πότε προλάβατε και προοδεύσατε στην Κύπρο;

Θα μου λύσεις μία απορία;;;;;;;
Δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά, αλλά δεν συμφωνείς με τις προγαμιέες σχέσεις?????:

Και κάτι ακόμα...
Εμείς που είμαστε αρραβωνιασμένες και συζούμε είμαστε "στοιγματισμένες"

Αποκλείεται δηλαδή να υπάρχουν άλλα προβλήματα που να εμποδίζουν το γάμο στη δεδομένη στιγμή??????

Μήπως δεν κατάλαβα κάτι σωστά????

# 9 στις 10/5/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Ο αρραβώνας είναι ένα κατάλοιπο της εποχής του προξενειού.
Οταν κάποιος ή κάποια αρραβωνιαζότανε και μέχρι να ετοιμαστεί ο γάμος, σταματούσαν τα προξενειά γιατί ο γαμπρός και η νύφη ήταν πλέον καπαρωμένοι.
Φυσικά ούτε κατά διάνοια δεν ζούσαν μαζί μέχρι να γίνει ο γάμος.

Στις μέρες μας που οι γάμοι γίνονται από έρωτα και κανείς δεν δίνει αναφορά σε κανέναν, το να συζήσει κάποιος αποτελεί ακόμα και σήμερα μια προχωρημένη κοινωνική συμπεριφορά που είναι συχνά κατακριτέα από τον στενο κοινωνικό περίγυρο, αν δεν περιβληθεί με κάποιον επίσημο τύπο, όπως είναι ο αρραβώνας. Κάνουμε έναν αρραβώνα και συζούμε κλείνοντας και τα στόματα του κόσμου.

Γνώμη μου είναι ότι όταν δυο άτομα σκοπεύουν να παντρευτούν , ο αρραβώνας είναι εντελώς περιττός. Παντρεύονται κατευθείαν.
Αν πάλι θέλουν να συζήσουν πάλι περιττεύει ο αρραβώνας, Ή δίνεις γροθιά στο κατεστημένο και κάνεις αυτό που γουστάρεις, ή κάνεις αυτό που σου επιβάλλει η κοινωνία.

Φυσικά δεν κρίνω κανέναν για τις επιλογές του, αφού δεν ειμαστε όλοι ίδιοι.
Πχ εγώ παντρεύτηκα χωρίς αρραβώνα, αλλά με παιδί στην κοιλιά.

# 10 στις 11/5/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Η περίπτωση που αναφέρεις είναι αναχρονιστική.

Επίσης τείνει να ξεπεραστεί ΚΑΙ η τάση της συμβίωσης μετά το γάμο.

Στην Ελλάδα πλέον, τα προχωρημένα ζευγάρια συζούν πρίν από το γάμο, και αφού παντρευτουν ΖΟΥΝ ΧΩΡΙΑ!!!

Για μια ζωή...

(κι αν δε με πιστεύετε ρωτήστε τους παντρεμένους)

Φιλάκια

Ταν

Υ.Γ. Η Εκκλησία σκεφτεται να νομιμοποιήσει τους γάμους μεταξύ ομοφυλοφίλων για να αυξήσει τα έσοδά της. Αυτό που δεν θα δεχτεί με τίποτα είναι το ΔΙΑΖΥΓΙΟ μεταξύ ομοφυλοφίλων...

blossom

# 11 στις 11/5/2005
author

Παράθεση:

Δεν εθεσα το θεμα του αρραβωνα ως θεμα θρησκευτικο, αλλα ως κοινωνικης "εθιμοτυπιας", οποτε δε θα συζητησω την θρησκευτικη υφη του εδω.

Απο τη στιγμη που οι ερωτικες σχεσεις αρα και οι προγαμιαιες ειναι πλεον "κοινωνικα αποδεκτες" στην εποχη μας, η απορια μου ηταν γιατι ενα ζευγαρι οταν αρραβωνιαζεται (ενωπιον ανθρωπων) δεν μενει κιολας κατω απο την ιδια στεγη και περιμενει τον γαμο, που στην τελικη δεν διαφοροποιει ιδιαιτερα τα πραγματα εφοσον οι προγαμιαιες σχεσεις ηδη υπαρχουν.
Οσο για τα αρραβωνιασμενα ζευγαρια που ανεφερα, ετσι κι αλλιως κοιμουνται συχνα ο ενας στο σπιτι του αλλου, δεν ειναι μυστικο ή κατακριτεο απο κανεναν το οτι εχουν προγαμιαιες σχεσεις, απλα δεν καταλαβα το "τυπικο" της ολης υποθεσης.

Ανέφερα το θρησκευτικό μέρος του αρραβώνα όχι για ανάλυση αλλά γιατί έτσι ακριβώς είχε ξεκινήσει σαν θεσμός ο αρραβώνας. Εσύ μπορεί να ρώτησες εθυμοτυπικά αλλά το εθυμοτυπικό επιρρεάζεται άμεσα και από το θρησκευτικό ακόμα εδώ στην Ελλάδα. Μπορεί οι προγαμιαίες σχέσεις να είναι κοινωνικά αποδεκτές αλλά δεν νομίζω ότι εδώ στην Ελλάδα έχουμε τόσο πολύ απελευθερωθεί ειδικά οι μεγαλύτερες ηλικίες. Και ναι υπάρχουν ζευγάρια που είναι αρραβωνιασμένα αλλά δεν συζούν γιατί οι γονείς ειδικά στην επαρχία φωνάζουν "τι θα πει η κοινωνία;', "σε αντίθεση με το γάμο ο αρραβώνας είναι για διαλύεται και δεν μπορείται από τώρα να έχετε κοινό πορτοφόλι", "αστεφάνωτη αποκλείται να σε σπιτώσει" κ.ο.κ.

Εσύ μπορείς να απορείς γιατί δεν συζούν οι αρραβωνιασμένοι. Για ρώτα όμως την ξαδέρφη μου που μένει σε ένα χωριό κοντά στο Ξυλόκαστρο τι τραβάει από τα κουτσομπολιά. Μια σχέση έχει η κοπέλα (η πρώτη της) εδώ και 1 χρόνο χωρίς να έχει αρραβωνιαστεί και της το έχουν βγάλει ξινό οι γείτονες οι οποίοι δίνουν "φιλικές συμβουλές" στους γονείς της ότι η κόρη τους είναι κατακριτέα επειδή δεν έχει αρραβωνιαστεί στους 6 μήνες και στο χρόνο δεν έχει ακόμα παντρευτεί. Γίνεται ήδη σούσουρο επειδή έχει "αμαρτήσει" επειδή μένει μερικές φορές πολύ αργά στο σπίτι του. Να συζήσουν ούτε λόγος. Και φυσικά μην τολμήσει και γκαστρωθεί και δεν στεφανωθεί. Όσο για μένα που παραθερίζω το καλοκαίρι στο ίδιο χωριό λυσσάνε επειδή μένω στην Αθήνα και δεν μπορούν να με "ελέγχουν".

Το καλό είναι ότι τουλάχιστον στις επαρχιακές πόλεις δεν είναι τόσο πίσω πλέον αλλά στα χωριά που είναι κλειστές και μικρές οι κοινωνίες οι προγαμιαίες σχέσεις δεν είναι αποδεκτές και ο διαχωρισμός της κοπέλας για κρεβάτι και της κοπέλας από σπίτι ισχύει έντονα και δεν αργούν να σου βγάλουν το "όνομα" και την "κακή φήμη".

blossom

# 12 στις 11/5/2005
author

Παράθεση:
Originally posted by ranran

Μήπως δεν κατάλαβα κάτι σωστά????

Μια ανάλυση του θεσμού του αρραβώνα έκανα για να καταλάβουμε από που ξεκίνησαν τα ταμπού και γιατί ακόμα είναι κατακριτέο να συζούν τα ζευγάρια.

Εγώ προσωπικά δεν πιστεύω στην χρησιμότητα του αρραβώνα στην σημερινή εποχή. Για ποιό λόγω άλλωστε;

Για να με στολίσουν με χρυσαφικά σαν λατέρνα; Ένα λουλούδι και ένα σ' αγαπώ την ώρα της πρότασης γάμου μου φτάνει (είμαι και ρομαντική)

Για να είναι αποδεκτή η σχέση μου από τους άλλους; Εάν εμένα μου κάνει ο άνθρωπός μου δεν με ενδιαφέρει κανενός η γνώμη.

Για να γνωριστούν οι γονείς μας; Πρέπει να αρραβωνιαστώ δηλαδή για να πηγαίνω σπίτι του και αυτός στο δικό μου; Δεν το νομίζω.

Κατ' ευθείαν γάμος λοιπόν εφ' όσον η σχέση πάει καλά, το θέλει και το μπορεί το ζευγάρι.

# 13 στις 23/5/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Η πιο δυσάρεστη εμπειρία φίλης μου ήταν να είναι αρραβωνιασμένη 12 χρόνια και λίγο πριν απ'το γάμο ο κύριος της ζήτησε να χωρίσουν λέγοντας της οτι βαρέθηκε....και είναι φυσικό επόμενο αυτό...
δηλαδη αν ειχαν παντρευτει δεν θα βαριωταν ο τυπος?? Ελεος!!!! Δηλαδη ο γαμος θα εκανε την διαφορα!!
<<Ο αρραβώνας είναι απλά για να γνωριστεί το ζευγάρι αλλά όχι όμως να φτάσει να έχει ολοκληρωμένη σχέση ή ακόμα χειρότερα να συμβιώσουν κάτω από την ίδια στέγη. Η Ορθόδοξη Εκκλησία θεωρεί αμάρτημα τις προγαμιαίες σχέσεις αλλά δεν είναι τόσο αυστηρή όπως η Καθολική Εκκλησία στο θέμα. Η Ορθόδοξη Εκκλησία μπορεί να κάνει τα στραβά μάτια στο θέμα του σεξ αλλά στο θέμα της συμβίωσης είναι σαν να δηλώνεις φωναχτά στην κοινωνία ότι έχεις προγαμιαίες σχέσεις οπότε εκεί υπάρχει πρόβλημα γιατί θεωρείται από την Εκκλησία παράνομο το ζευγάρι που συμβιώνει χωρίς να έχει προηγηθεί η τελετή του γάμου.>>
Δηλαδη να το παρω αποφαση οτι θα καω στην κολαση?????? Να ετοιμασω κι ολας τιποτα κοψιδια μην παω με αδεια χερια?!?!?!
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost