Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!
Αδιεξοδο!!!

Σελίδα : 1

laz72

# 1 στις 25/5/2005
author
Ανδρας / 49 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 3
'Aρεσαν+: 0%

Αδιεξοδο!!!

Γεια σε ολους.Πρωτη φορα ανακοινωνω το προβλημα μου δημοσιως(αν και οσους φιλους και γνωστους εχω τους εχω ζαλισει).Συνοπτικα θα προσπαθησω να σας αναφερω το προβλημα.
Περυσι το καλοκαιρι γνωρισα την γυναικα της ζωης μου.(μη βιαστειτε να πειτε οτι λεω μεγαλα λογια)Σεξουαλικα και πνευματικα επικοινωνησαμε τελεια.Νοιωθω λοιπον οτι πραγματικα βρηκα το αλλο μισο της ζωης μου.Την απολυτη πληροτητα.Τα συναισθηματα αμοιβαια και απο τη μερια της.Αυτη τη γυναικα λοιπον θα ΠΡΕΠΕΙ να τη βγαλω απο τη ζωη μου.ΔΕΝ θελω ομως.Αυτη μου το ζηταει.Μη σας μπερδευω ομως.Ακουστε τα δεδομενα.Η κοπελα ειναι 36 χρονων(εγω 33),εχει ανωτερη μορφωση(εγω ειμαι μαγειρας με ανοιχτους οριζοντες ομως προς καθε ειδους γνωση και ειδικα ψυχολογια),εχει πιεσεις απο τους γονεις της για το ποτε επιτελους θα παντρευτει και εκτος αυτου νοιωθει και η ιδια οτι καιρος ειναι πλεον να κανει το πρωτο της παιδι(και λογικο βεβαια αφου εφτασε τα 36).Εγω απο τη μερια μου δεν ειμαι ευκαταστατος.Αυτη μου ζηταει να κρατησουμε για παντα στην καρδια μας αυτη τη "χρυση σελιδα μας" και να χαραξουμε διαφορετικη πορεια.Εγω δεν μπορω να το δεχτω με τιποτα.Ειναι ο ανθρωπος που θα εδινα και τη ζωη μου ακομα.(Δεν υπερβαλλω πιστεψτε με).Ειναι ο ανθρωπος που αγαπαω και θαυμαζω ταυτοχρονα.Απο τη μερια της μου λεει πως δεν εχει τα χρονικα περιθωρια να με περιμενει ωσπου να αποκατασταθω οικονομικα(εχω καποια επιχ/κα πλανα αμεσα).Εγω ας πουμε θα την παντρευομουνα κι ας μην ειχε δευτερο βρακι αλλα αυτη δεν σκεφτετε οπως εγω και το κατανοω απολυτα.Υποφερω πολυ που δεν ειμαστε μαζι εναν μηνα τωρα(ειμαι σε νησι για σεζον και ειναι στην Αθηνα).
Τι θα κανατε στη θεση μου?Αν νομιζετε οτι μπορειτε και θελετε να εκφερετε γνωμη θα ειναι ευπροσδεκτη.(Σας ζαλισα και σας ετσι?)

F2curious

# 2 στις 15/7/2005
author
Ανδρας / 41 / Ελεύθερος
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 27
Βρες την ,μιλησε της, επιδιωξε ακομα και την φιλια της,αν δεν υπερβαλεις...

# 3 στις 22/8/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by laz72
Γεια σε ολους.Πρωτη φορα ανακοινωνω το προβλημα μου δημοσιως(αν και οσους φιλους και γνωστους εχω τους εχω ζαλισει).Συνοπτικα θα προσπαθησω να σας αναφερω το προβλημα.
Περυσι το καλοκαιρι γνωρισα την γυναικα της ζωης μου.(μη βιαστειτε να πειτε οτι λεω μεγαλα λογια)Σεξουαλικα και πνευματικα επικοινωνησαμε τελεια.Νοιωθω λοιπον οτι πραγματικα βρηκα το αλλο μισο της ζωης μου.Την απολυτη πληροτητα.Τα συναισθηματα αμοιβαια και απο τη μερια της.Αυτη τη γυναικα λοιπον θα ΠΡΕΠΕΙ να τη βγαλω απο τη ζωη μου.ΔΕΝ θελω ομως.Αυτη μου το ζηταει.Μη σας μπερδευω ομως.Ακουστε τα δεδομενα.Η κοπελα ειναι 36 χρονων(εγω 33),εχει ανωτερη μορφωση(εγω ειμαι μαγειρας με ανοιχτους οριζοντες ομως προς καθε ειδους γνωση και ειδικα ψυχολογια),εχει πιεσεις απο τους γονεις της για το ποτε επιτελους θα παντρευτει και εκτος αυτου νοιωθει και η ιδια οτι καιρος ειναι πλεον να κανει το πρωτο της παιδι(και λογικο βεβαια αφου εφτασε τα 36).Εγω απο τη μερια μου δεν ειμαι ευκαταστατος.Αυτη μου ζηταει να κρατησουμε για παντα στην καρδια μας αυτη τη "χρυση σελιδα μας" και να χαραξουμε διαφορετικη πορεια.Εγω δεν μπορω να το δεχτω με τιποτα.Ειναι ο ανθρωπος που θα εδινα και τη ζωη μου ακομα.(Δεν υπερβαλλω πιστεψτε με).Ειναι ο ανθρωπος που αγαπαω και θαυμαζω ταυτοχρονα.Απο τη μερια της μου λεει πως δεν εχει τα χρονικα περιθωρια να με περιμενει ωσπου να αποκατασταθω οικονομικα(εχω καποια επιχ/κα πλανα αμεσα).Εγω ας πουμε θα την παντρευομουνα κι ας μην ειχε δευτερο βρακι αλλα αυτη δεν σκεφτετε οπως εγω και το κατανοω απολυτα.Υποφερω πολυ που δεν ειμαστε μαζι εναν μηνα τωρα(ειμαι σε νησι για σεζον και ειναι στην Αθηνα).
Τι θα κανατε στη θεση μου?Αν νομιζετε οτι μπορειτε και θελετε να εκφερετε γνωμη θα ειναι ευπροσδεκτη.(Σας ζαλισα και σας ετσι?)

Γεια σας παιδια.

Το θέμα που βλέπετε παραπάνω είναι το πρώτο μου θέμα που είχα ανεβάσει για πρώτη φορά στο σχεσεις κι αφού δεν είχα την τύχη να πάρω κάποιες απαντήσεις το ξαναανεβάζω.
(Να σας πω κιόλας οτι έκανα εγγραφή με το laz72,αλλά όταν μετά από χρόνια ξαναθυμήθηκα το σχεσεις δεν θυμώμουνα με ποιο ψευδώνυμο είχα μπει οπότε επέλεξα το oreos72).Eυτυχως όμως από περιέργεια σήμερα στην αναζήτηση κειμένων το βρήκα και επανέρχομαι.

Δυστυχως από τότε δεν έχει αλλάξει κάτι σε όλο αυτό που περιγράφω παραπάνω.Και για τα άμεσα επιχειρηματικά πλάνα που αναφέρω,έκανα ένα μικρό μαγαζί στην Αθήνα αλλά μετα από 2 χρόνια επίμονης προσπάθειας δεν μπόρεσα άλλο να το κρατήσω γιατί δεν απέδωσε.

Η ουσία του θέματος όμως είναι άλλη.
Τη γνώμη που θέλω νας ζητήσω(με όλο το θάρρος),αφορά πάντοτε τη συγκεκριμένη γυναίκα.(Κι αν δείτε στο προφίλ μου που δηλώνω μόνος,δεν είναι ψευδές,γιατί στην ουσία ούτε κι εγώ ξέρω τι μου γίνεται με όλη αυτή την ιστορία)
Το ερώτημα λοιπόν είναι το εξής.

Σκέφτομαι, αφού πέρασαν 4 χρόνια(αγαπημένα μεν, αλλά πάντα στην άκρη του μυαλού μου οτι θα τελειώσει κάποια μέρα) να της δώσω οριστικά τελεσίγραφο.Η πάμε για οικογένεια(που ανησυχω κιόλας γι αυτήν ,γιατί η γυναίκα κοντά στα 40 ,διακινδυνεύει και με την υγεία της αλλά και με την υγεία του μωρού σε πιθανή εγκυμοσύνη) ή τελειώνουμε εδώ.

Τι άλλο μπορώ να κάνω???

Εχουν γίνει συζητήσεις επι συζητήσεων επι του θέματος αλλά πάντα μένει άλυτο το πρόβλημα οπότε ξανάρχεται στην επιφάνεια.

Τι θα κάνατε στη θέση μου???

Να ξέρετε πάντως οτι δεν είναι κοπέλα που να είναι άρρωστη για τα λεφτά ή που να θέλει να κάνει τη μεγάλη ζωη με τον πρίγκιππα του παραμυθιού.
Αυτό που θέλει είναι να νοιώθει σιγουριά.Μου δηλώνει πως σε όλα νοιωθει καλυμένη μαζί μου εκτός από αυτή τη....σιγουριά.

Δηλαδή όλοι κάτι βρήκανε από το σπίτι τους?Κι αν κάποιος δεν είχε αυτή την τύχη να έχει οικογένεια αλλά έκανε τον αθλο να μορφωθεί,να είναι αυτοσυντήρητος αλλά και αξιοπρεπής απορίπτεται???

Αυτά.Συγνώμη αν σας ζάλισα.Αλλά σκάω γμτ....

anemona_62

# 4 στις 22/8/2008
author
Γυναίκα / 59 / Ελεύθερη
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 5.218
Αχ, κουκλί μου, κι ακόμα δεν σε γράπωσε?
Τι είδους σιγουριά? Οικονομική? Εκείνη δεν εργάζεται? Δηλαδή θέλει προίκα για να σε πάρει?
Βρε, φεύγει η ζωή και χάνεται! 4 χρόνια!

Και βέβαια να της δώσεις τελεσίγραφο. Εδώ, δυστυχώς, ταιριάζει.
Και να το τηρήσεις, είτε πει ναι είτε όχι.
Θα μπορέσεις όμως?
This world is a comedy for those who think and a tragedy for those who feel. -Horace Walpole

# 5 στις 22/8/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by oreos72
Αυτό που θέλει είναι να νοιώθει σιγουριά.Μου δηλώνει πως σε όλα νοιωθει καλυμένη μαζί μου εκτός από αυτή τη....σιγουριά.

Τώρα εγώ θα γίνω κακός αλλά δεν με απασχολεί και πολύ ...

Η γυναίκα ψάχνει για σιγουριά ε;

Φαντάζομαι ότι εννοείς για οικονομική σιγουριά και όχι σιγουριά "Ερμής SECURITY" ε;

Να πω ότι κάθε μέρα είσαι στην Ομόνοια με το ακορντεόν τότε μπορεί και να συμφωνήσω μαζί της ...

Άλλο όμως είναι το θέμα της ...

Η σιγουριά ... όχι για το τώρα αλλά για το μετά ...

Ποιος όμως είναι σίγουρος για το μετά;

Μόνο όσοι τα έχουν ... χοντρά.
Εσύ τα έχεις;

Αυτή τα θέλει ...

Η anemona_62 μίλησε για προίκα. Θεωρώ ότι θέλει πολλά παραπάνω από μία απλή προίκα ...

Τα ίδια μου έκανε και η δική μου πριν μερικούς μήνες και τώρα είναι σε ένα ράφι μαζί με κάτι άλλες κονσέρβες... Και έχω και προίκα και σιγουριά... αλλά δεν είμαι προϊόν προς επίδειξη, δοκιμή και πώληση!

Αλλά έτσι είναι, όταν μπαίνει ποιο πάνω το "κυνήγι της σιγουριάς" και όχι το συναίσθημα, η θέληση, η διάθεση, η όρεξη τελικά το πληρώνουν ...

Στη θέση σου θα έκανα αυτό που έκανα ... ...

mboumbi

# 6 στις 22/8/2008
author
Γυναίκα / 44 / Σε σχέση
Θέματα: 66
Απαντήσεις: 9.122
Της εχεις κανει προταση γαμου και την εχει αρνηθει;;
Η ζωή είναι υπέροχη!

# 7 στις 22/8/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by oreos72
Να ξέρετε πάντως οτι δεν είναι κοπέλα που να είναι άρρωστη για τα λεφτά ή που να θέλει να κάνει τη μεγάλη ζωη με τον πρίγκιππα του παραμυθιού.

Δηλαδή όλοι κάτι βρήκανε από το σπίτι τους?Κι αν κάποιος δεν είχε αυτή την τύχη να έχει οικογένεια αλλά έκανε τον αθλο να μορφωθεί,να είναι αυτοσυντήρητος αλλά και αξιοπρεπής απορίπτεται???

Αυτά.Συγνώμη αν σας ζάλισα.Αλλά σκάω γμτ....

Αυτή τη σιγουριά, όπως τη χαρακτηρίζετε κι εσύ κι εκείνη, μπορείτε να την περιγράψετε με λόγια; Τι ακριβώς σημαίνει για εκείνη;

Ίσως νιώθει ανασφαλής επειδή είσαι μικρότερός της, και δε θέλει να διακινδυνεύσει μελλοντικά να μείνει μόνη της μ' ένα παιδί στην αγκαλιά.

Είναι πολλά που περνούν από το μυαλό μιας γυναίκας όταν βρίσκεται προ των ευθυνών μιας οικογένειας... και ο οικονομικός παράγοντας είναι μεν σημαντικός αλλά δε νομίζω ότι είναι ο κυρίαρχος, ώστε να καθορίσει την πορεία της σχέσης σας.

Ψάξε αλλού το πρόβλημα.

mboumbi

# 8 στις 22/8/2008
author
Γυναίκα / 44 / Σε σχέση
Συνηθως οταν μια γυαικα μιλαει για σιγουρια, εννοει την ασφαλεια και την θαλπωρη μιας οικογενειας. Εσενα σου μιλαει για λεφτα Μηπως στο δικο σου μυαλο λογω ανασφαλειας μεταφραζεται ετσι;
Η ζωή είναι υπέροχη!

marizaki1986

# 9 στις 22/8/2008
author
Γυναίκα / 36 / Ελεύθερη
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 68
Εγώ πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι αλλού κ όχι στο οικονομικό κομμάτι. Οταν μια γυναίκα νιωσει έτοιμη για να κάνει δική της οικογένεια θα φέρει το συμπαν αναποδα για να βρει τον κατάλληλο ανθρωπο με τον οποίο θα παντρευτεί και θα κάνει παιδιά μαζί του. Αν για αυτήν δεν ήσουν ο κατάλληλος άνθρωπος αφού όπως λέει δεν της παρέχεις τη σιγουριά που χρειάζεται ε τοτε δε θα έμενε μαζί σου όλα αυτά τα χρόνια. μήπως η ίδια δε νιώθει σίγουρη για τον εαυτό της ότι θα μπορεσει να ανταπεξέλθει στις υποχρεώσεις μιας οικογένειας; και τώρα στα 40 της γνωρίζει πολύ καλά ότι τα χρονικά όρια στενέυουν για μια πιθανή εγκυμοσύνη. τι κάνει όμως γι' αυτό; για μένα αυτά που σου λεει περι αβεβαιότητας κτλ για μενα είναι απλές δικαιολογίες που τις λέει μέχρι να της πιστέψει κ η ίδια και να αποποιηθεί το μεγάλο μερίδιο ευθύνης που της αναλογεί. Πιστεύω ότι η απόφασή σου να της το φέρεις τελεσίγραφο είναι απόλυτα σωστή. Εκεί πιστεύω ότι θα φανερωθούν τα αληθινά αίτια αυτής της στάσης που κρατάει.

# 10 στις 22/8/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες συμβουλές σας.

Να απαντήσω κιόλας σε μερικές ερωτήσεις σας.

Μπούμπη,ναι της έκανα πρόταση γάμου σε παραλία της Λευκάδας κάτω από το αυγουστιατικο φεγγάρι έχοντας μαζί ένα λευκό κρασί και 2 ποτήρια.Μάλιστα παντρευτήκαμε ενώπιον του θεού,με μοναδικούς μάρτυρες τ' αστέρια.

Μαριζάκι,την ίδια εντύπωση έχω κι εγώ μετά από τόση προσπάθεια.Νομίζω πως δεν είναι έτοιμη ν' αναλάβει ευθήνες οικογένειας γιατί έμαθε να ζει ανεξάρτητη,αλλά επειδή εχει την πίεση για ένα εγγόνι από τον πατέρα της θεωρεί πως ΠΡΕΠΕΙ να το κάνει αλλά όχι με μένα.

Σιμπλυ,έχω ξοδέψει πολύ χρόνο και φαιά ουσία ψάχνοντας πρώτα απ' όλα που μπορεί να είμαι λάθος εγώ.Δεν αμφιβάλλω οτι είναι αναγκαίο να έχεις μια οικονομική άνεση για να ανταπεξέρθεις στα βάρη της οικογένειας.Αλλά τόσοι άλλοι απολοί εργαζόμενοι πως τα καταφέρνουν?(εδώ να σου πω κιόλας οτι μόνη της μου εξηγεί πως αν αναφέρουμε την περίπτωση μας σε 100 άτομα,οι 99 θα μου έδιναν δίκιο.)Αυτό όμως είναι το θέμα?Ποιος έχει δικιο?Να παντρευτώ το δίκιο μου?

Φίλε Κουαιτ.Μακάρι να φανώ τόσο δυνατός όσο εσύ και να τελειώσει εδώ.Μόνο φθορά προκαλεί αυτό και στους δυο μας.Κι όπως λέει και το τραγουδάκι:"...μα όποιος ξέρει ν' αγαπά.Ξέρει και να. Χωρίζει!...πα-ρα-πα-πα...του-ρου-ρου-ρου....)

Σας ευχαριστώ και πάλι!

# 11 στις 22/8/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Που την βρήκες βρε παιδί μου?στα δρακουλίνια?
θέλει να κάνει παιδί για να κάνει το χατηρι στο πατέρας της που προφανώς θέλει εγγονάκι ωραίος λόγος για να κάνεις παιδί!!
Αλλά κ πάλι δεν σε θεωρεί ιδανικό πατέρα για το παιδί της?
Τότε για ποιό λόγο είναι μαζί σου?
Για ποιό λόγο είστε μαζί?γιατί απ'οσα είπες κατάλαβα ότι διαφορετικά πράγματα
ζητάτε απο μία σχέση!!

ΥΓ.1 Κρίμα η πρόταση γάμου που της έκανες!!κ ήταν τόσο ρομαντική!!
κράτα την ιδέα για κάποια που θ'αξιζει να είναι δίπλα σου!!

mboumbi

# 12 στις 22/8/2008
author
Γυναίκα / 44 / Σε σχέση
Περιεργη ιστορια, πραγματικα αν δεν ακουσω και την πλευρα της γυναικας δεν θα μπορω να εκφρασω μια σταθερη γνωμη
Η ζωή είναι υπέροχη!

APETITIKH

# 13 στις 22/8/2008
author
Γυναίκα / 58 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαϊδάρι
Θέματα: 108
Απαντήσεις: 9.062

Παράθεση:
Originally posted by mboumbi
Περιεργη ιστορια, πραγματικα αν δεν ακουσω και την πλευρα της γυναικας δεν θα μπορω να εκφρασω μια σταθερη γνωμη

Μίλησε πάλι το κορίτσι.
ν.

mboumbi

# 14 στις 22/8/2008
author
Γυναίκα / 44 / Σε σχέση

Παράθεση:
Originally posted by APETITIKH
Aπαιτητικη μου με κανεις να ντρεπομαι [IMG]http://smileys.sur-la-toile.com/repository/Confus/xrougi3.gif[/IMG]

Η ζωή είναι υπέροχη!

# 15 στις 22/8/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Καλα ...εσυ παντρεμενος με ουγγαρεζα δεν εισαι;Και μαλιστα ευτυχης;
Στο θεμα «γνωριμια στο δρομο»,αλλα ελεγες...

# 16 στις 22/8/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Altaneria
Καλα ...εσυ παντρεμενος με ουγγαρεζα δεν εισαι;Και μαλιστα ευτυχης;
Στο θεμα «γνωριμια στο δρομο»,αλλα ελεγες...

Ημουνα καλή μου,ημουνα.
Μέχρι το 2004 που χώρισα και γνωρισα το ίδιο καλοκαίρι την κοπέλα που αναφέρω παραπάνω.

agiosgr

# 17 στις 22/8/2008
author
Ανδρας / 64 / Ελεύθερος
Θέματα: 75
Απαντήσεις: 1.546
Εσύ λες πα-ρα-πα-πα...του-ρου-ρου-ρου....)

Εγώ λέω κάνε μαζί της ένα του-ξου μου-ξου-του και πα ρα τα τα και αϊντε για κου ρου κου κου Παλόμα
Άγιος να σας φιλάει

# 18 στις 22/8/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by agiosgr
Εσύ λες πα-ρα-πα-πα...του-ρου-ρου-ρου....)

Εγώ λέω κάνε μαζί της ένα του-ξου μου-ξου-του και πα ρα τα τα και αϊντε για κου ρου κου κου Παλόμα

Σελίδα : 1

Η απάντησή σας

Τίτλος :
(Προαιρετικά)
Μεταφορά σε εξέλιξη...
Παρακαλούμε περιμένετε
Επισύναψη αρχείου
1 συνημμένο αρχείο
Υπάρχουν τα παρακάτω προβλήματα:

Δεν έχετε επιλέξει την Kατηγορία του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει τον Τίτλο του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει το Κείμενο του θέματος σας
Η απάντηση σας έχει δημοσιευτεί!
Πιέστε [Εμφάνιση] για να μεταφερθείτε στην απάντησή σας, ή [Νέα Απάντηση] για να συνεχίσετε.
Το θέμα σας έχει αποσταλεί για έγκριση.
Θα δημοσιευτεί μόλις έγκριθεί από την ομάδα διαχείρησης του Sxeseis.gr.
Υπήρξε κάποιο πρόβλημα με την αποστολή του θέματος σας.
Παρακαλούμε δοκιμάστε πάλι. Σε περίπτωση που το πρόβλημα παραμένει παρακαλούμε επικοινωνήστε με την υποστήριξη του Sxeseis.gr.
lastpost