Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Δίαιτα

Σελίδα : 1

HEGG2005

# 1 στις 11/6/2005
author
Γυναίκα / 46 / Παντρεμένη
Ν. Λασιθίου / Σητεία
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 5
'Aρεσαν+: 0%

Δίαιτα

θέλω να χάσω 6 κιλά.. κάνω κάποιες προσπάθειες εδώ και 3 εβδομάδες αλλά όχι και τόσο πιστά..τι εννοώ με αυτό..ξεκίνησα την πρώτη εβδομάδα με σαλατούλες , κοτοπουλάκια στην σχάρα , όχι τηγανιτά , όχι γλυκά κλπ....δεν κράτησε πολύ όμως; δεν άντεξα..ζηλεύω ... ζηλεύω πολύ στο φαγητό..( Ε! μη φανταστείτε ότι είμαι 4φυλλη ντουλάπα..62 κιλά είμαι) γουστάρω το καλό , γευστικότατο φαγητό...΄
Τι αποφάσισα μόνη μου λοιπόν να κάνω και θέλω την γνώμη ειδικού..θα χάσω κανα κιλό ή θα τρελένομαι που θα ανεβαίνω στην ζυγαριά και δεν θα βλέπω κανένα γραμμάριο κάτω...
να τρώω τα πάντα αλλά με μέτρο...π.χ ΠΡΩΙ: γάλα light με δημητριακά ολ.αλέσεως , 10:00 φρούτο ή φυσικό χυμό , ΜΕΣΙΜΕΡΙ: σαλάτα με φαγητό (οτιδήποτε είναι αυτό : τηγανιτό , βραστό , στο φούρνο κλπ) στο πιατάκι του γλυκού , ΑΠΟΓΕΥΜΑ: 1 φρούτο , ΒΡΑΔΥ: 1 γιαούρτι ή εάν πεινάω πολύ οτιδήποτε , αλλά στο πιατάκι του γλυκού.... 1 φορά την εβδομάδα να τρώω ότι μα ότι τραβάει η όρεξή μου και όση ποσότητα θέλω....(καθημερινά πίνω 5-6 ποτήρια νερό)
Ξεκίνησα 2 εβδομάδες να κάνω γυμναστική ( ποδήλατο στο σπίτι , λίγο αερόμπιγκ 1 ώρα κάθε μέρα) Πείτε μου σας παρακαλώ θα χάσω κανένα γραμμάριο ή θα μείνουν εκεί τα λίπη.. να με ταλαιπωρούν....
HELP - HELP - HELP!!!
Οτι με χαλαει το πεταω...

# 2 στις 15/8/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Δίαιτα ή σωστή διατροφή? Μερικές ιδέες

Νομίζω ότι αρχικά χρειάζεται να απαντήσεις στο ερώτημα γιατί δίαιτα? Δεν νιώθεις άνετα με τα 62 σου κιλά? Δεν είναι και πολλά 62 κιλά... Εξαρτάται βέβαια και τι ύψος έχεις... Γιατί θέλεις να χάσεις κιλά? Προσπάθησε να αναλύσεις τους ψυχολογικούς παράγοντες που σε ωθούν σε μια τέτοια απόφαση.

Το ερώτημα επίσης είναι δίαιτα ή σωστή διατροφή? Η σωστή και υγιεινή διατροφή είναι απαραίτητο να γίνει στόχος ζωής για όλους μας. Οι δίαιτες αντίθετα, συχνά έχουν δυσάρεστες επιπτώσεις στην υγεία, ψυχική και σωματική, καταντούν εμμονή, μας προσθέτουν άγχος, συχνά φέρνουν μέχρι και κατάθλιψη, οδηγούν το σώμα σε εξάντληση. Γι αυτό η συμβουλή μου: κάνε πρωταρχικό μέλημά σου τη σωστή και υγειινή διατροφή, μπορώ να σου δώσω μερικά tips (που εφάρμοσα εγώ πριν από τέσσερα χρόνια κι έχασα τα 6 περιττά κιλά μου, συνεχίσω να τα εφαρμόζω σήμερα και διατηρούμαι μια χαρά): όχι τηγανιτά, οπωσδήποτε ένα καλό πρωινό, πολλά φρούτα και λαχανικά, ελάττωσε σταδιακά τα γλυκά, όχι σάλτσες και λιπαρά, σωστό μαγείρεμα (λάδι κι αλάτι στο τέλος, ποτέ τσιγάρισμα), φρόντισε να τρως τακτικά γεύματα σε συγκεκριμένες ώρες και κάθε γεύμα σου να είναι πλήρες, να έχει όλα τα θρεπτικά συστατικά που χρειάζεται ο οργανισμός (πρωτεΐνες, υδατάνθρακες, καλής ποιότητας λίπη, ναι όλα χρειάζονται). Διάβασε κάποιο βιβλίο σχετικό με υγειινή διατροφή, ενημερώσου. Βάλε σαν στόχο να χάσεις μόνο ένα κιλό το μήνα, όχι περισσότερα, έτσι ώστε μη ξαναβάλεις μετά τα κιλά που έχασες. Και το πιο σημαντικό, η σωστή διατροφή να σου γίνει συνήθεια από δω και πέρα. Σωστή διατροφή δε σημαίνει στέρηση, σε συνδυασμό με γυμναστική φέρνουν καλή υγεία και καλή φυσική κατάσταση... Χαλάρωσε, δε χρειάζεται άγχος... και καλή επιτυχία!

galazio

# 3 στις 26/8/2005
author
Γυναίκα / 43 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 12
Αχχχ!

Τι να πω και εγώ ... που απο μωρό ήμουν στρουμπουλή και τα δικά σου 6 φαίνονται τίποτα μπροστά στα 30 που "πρέπει" να χάσω εγώ ...

Εγώ έχω δοκιμάσει τα πάντα ... δίαιτες, ινστιτούτα, γυμναστική ... Πρέπει όμως να παραδεχτώ σαν την φίλη μας ότι 2 πράγματα είναι πραγματικές απολαύσεις σε αυτή τη ζωή ...

1. Το φαγητό
2. Ο έρωτας

Συνήθως όταν δεν είχα το ένα είχα το άλλο, αλλά όταν έχω και τα 2 είναι παράδεισος (για λίγο) μιας και η κόλαση είναι ένα βήμα μπροστά (η ζυγαριά) που ουρλίαζει ανελέητα πως πρέπει να χάσω πολλά κιλα .... για το καλό μου!

Υ.Γ. Μακάρι να είχα τα κιλά σου ...

cakrit

# 4 στις 5/9/2005
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Απαντήσεις: 27
Δεν είμαι ειδίκός επί της Δίαιτας, αλλά ίσως μπορώ να βοηθήσω λιγάκι με την προσωπική μου εμπειρία... ή τον άθλο όπως τον λένε οι γνωστοί μου.
1/1/2005 120κιλά
5/9/2005 90 κιλά
Χωρίς να νοιώσω ΄ποτέ οτι στερούμε το παραμικρό.
Από μικρός είχα πολλά κιλά και χάλια μεταβολισμό κυρίως κάποιας χημειοθεραπείας σε μικρή ηλικία. Στα 28 μου αποφάσισα οτι δεν πάει άλλο.΄Είχα πάει σε διαιτολόγους, σε ειδικούς και σε ότι μπορείτε να φανταστείτε. Το θέμα ήταν πιο απλό απο ότι περίμενα.. Μία απόφαση.
Ξεκίνησα με 3 γεύματα την μέρα σε σταθερές ώρες. Παλιότερα έτρωγα 1 φορά την μέρα. Το τελευταίο γεύμα το αργότερο στις 7 το απόγευμα.
Σταδιακά τις πρώτες 2 εβδομάδες μείωνα ελάχιστα την ποσότητα.. Αλλά είχα αρχίσει ήδη να χάνω γιατί μπήκε πρόγραμμα στον μεταβολισμό μου. Ήξερε τι ώρα θα μπεί φαγητό με αποτέλεσμα να μην πεινάω.
Μετά απο 2 μήνες σταμάστησα και το βραδυνό καθώς απλά δεν πεινούσα.
Το κυριότερο όμως ηταν οτι για καθαρά ψυχολογικούς λόγους όταν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ήθελα να φάω κάτι το έτρωγα (σοκολάτα, γλυκά,΄κτλ) αλλά πάντα σε ποσότητα που να μου φεύγει το αχτι.. Όχι υπερβολές.
Μετά τους 7 μήνες και αφού είχα χάσει 25 κιλά αποφάσισα οτι έπρεπε να κάνω ένα διάλειμα καθώς είχα κολλήσει. Για 2 μήνες έπινα σαν τρελός, έτρωγα αρκετά παραπάνω από πριν αλλά όχι υπερβολικά. Ζυγιζόμουν 3 φορες την εβδομάδα και μόλις έβλεπα οτι έβαζα 2 κιλά, πρόσεχα για 2-3 μερες και πάλι από την αρχή.
Ξεκίνησα πάλι τον σεπτέμβριο και μέσα σε 1 εβδομάδα έχασα 4 κιλά (2 που είχα βάλει και άλλα 2)
Αυτό που πρέπει να ξέρετε είναι οτι μετά από τα πρώτα 10 κιλά, γι αυτους που θέλουν να χάσουν πολλά κιλά, όλα μοιάζουν πιο εύκολα.. γιατί πολύ απλά σε ανεβάζει τρομερά το γεγονός οτι έχεις αλλάξει και φαίνεται.
Τώρα έχω πέσει 3 νουμερα παντελόνι και 3 μπλούζα, με είδε ο αδερφός της πρώην μου και δεν με γνώρισε (αυτη ακόμα δεν με είδε και έχει σκάσει ), με είδε παλιος φίλος και με ρώτησε που πήγε ο άλλος μισός.
Το θέμα είναι να το πάτε αργά, χωρίς υπερβολές, να μην καταλαβαίνεται οτι κάνετε δίαιτα αλλά να γίνει τρόπος ζωής.
Τέλος να σημειώσω οτι λόγο προβληματος υγείας μου ηταν αδύνατο να γυμναστώ και αυτό θα ισχύει για όλη μου την ζωή. Για εσάς που μπορείτε να τρέχετε και λιγάκι θα είναι πολύ πιο εύκολα τα πράγματα..
Υπομονή και μία απόφαση είναι όλο το θέμα.

MonikaBeloutsi

# 5 στις 5/6/2006
author
Γυναίκα / 44 / Ελεύθερη
Ν. Φθιώτιδας / Αγ. Γεώργιος
Απαντήσεις: 6

σου'χω ενα μυστικο...

Παράθεση:
Από το μέλος HEGG2005 - 11/06/05 09:17
... Το μυστικο για να κρατιεται ενα σωμα αδυνατο ειναι ο σωστος μεταβολισμος, ο οποιος χτιζεται σιγα σιγα και κοπιαστικα ,αλλα σου εξασφαλιζει μια πιο ευκολη ζωη χωρις στερησεις.Φροντισε να γινεται"κολλητες" με τη γυμναστικη τουλαχιστον δυο-τρεις φορες την εβδομαδα ετσι ωστε σε συνδυασμο με λιγο πιο προσεγμενη διατροφη( δεν εννοω υπερβολες στερησης)ΤΑ ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ που σταδιακα θα χανεις να ειναι ΟΡΙΣΤΙΚΑ! Ξεκολλα απο την εμονη της ζυγαριας και να εχεις παντα μαζι στη τσαντα σου λιγα αμυγδαλα ,2-3 φρυγανιες,μερικα κριτσινακια ολικης η οτι αλλο ειναι ευκολο και πρακτικο να εχεις μαζι σου οταν σε πιανει λυσσα να φας.Επιβαλλεται να τρως κατι απο λιγο τουλαχιστον 5 φορες τη μερα και δεν εννοω συμπεριλαμβανομενου τα βασικα γευματα.Αυτα βεβαια ισχυουν για εναν ΟΧΙ καλο μεταβολισμο , γιατι αν μπορουσες να με δεις να καθομαι στο τραπεζι για φαγητο ...θα τρομαζες! Ο μεταβολισμος μου ομως ειναι "απαιχτος" γιατι γυμναζομαι αρκετα και φροντιζω να μη παραμελω γευματα στη διαρκεια της μερας.Καλη επιτυχια , μη τρελλαινεσαι, να θυμασαι οτι ολα τα αγαθα απαιτουν κοπο... αλλα στη περιπτωση σου ,δε θελει κοπο ...θελει τροπο. ...

Παράθεση:

# 6 στις 6/6/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Βγαλε απο το μυαλο σου την λεξη διαιτα!!!!
αποτοξινωση θα το βαφτισεις!!!

Μπορεις να τρως τα παντα!!! με μετρο! αυτο εικαι και το κλειδι για να χασεις κιλα!! γιατι αμα στερηθεις μετα πευτεις παλι με τα μουτρα!!!

ειμαι σε περιοδο υγειηνης διατροφης!!! Σαβατο στον κολητο μου με παρεα εφαγα και ηπια αρκετα!!! αν το στερουμουν... θα επεφτα με τα μουτρα στο σπιτι!!! ο οργανισμος μπορει να αντε3ει μια παρασπονδια χωρις επιπτωσεις!!! δεν θα παρεις κιλα αν φας παραπανω μια μερα!!!

Περιορισε αναψυκτικα (με τον μπαμπα μου που εχουμε αδυναμια στην κοκα κολα ανοιγουμε ενα μικρο μπουκαλι και πινουμε 2-3 γουλιες την ημερα!!! ) δεν την στερουμαστε! το μονο που δεν μπορουμε να κοψουμε αμφοτεροι (ειναι οικογενειακο μας και η καταχρηση μας) οι τηγανητες πατατες!!!

Ειναι ενα ρομποτ (πως στο καλο λεγεται) που μαγειρευει με ζεστο αερα!!! οταν θελουμε να φαμε λουκανικα χωριατικα τα ψηνουμε εκει χωρις λαδι! οποτε βγαζουν εκεινα μονα του το επιζημιο λαδι που εχουν και γλιτωνουμε και αυτο που θα τραβαγαν τα λουκανικα αν τα τηγανηζαμε!!!

αν σου ερθει η ορεξη για σοκολατα η για παγωτο... φαε λιγο... μην πεσεις με τα μουτρα! ενα μικρο παγωτακι 1-2 μπαλιτσες ή 1-2 κομματια σοκολατα!!!
Μονο μην κανεις υπερβολες!!!!

ετσι εχω χασει αρκετα κιλα... θελω βεβαια μερικα ακομα αλλα 6-7 και θα ειμαι θεα!!!

δεν νιωθω οτι κατι μου λειπει η οτι στερουμε κατι!!!

Και φυσικα μην ξεχνας την γυμναστικη!!! ακομα και το περπατημα κανει καλο! βαλε ανετα παπουτσακια αθλητικα παρε και μια φιλη η mp3 player και κανε μια μεγαλη βολτα.... Το Νησι που μενω προσφερεται για απειρες τετοιες βολτες...αλλα δεν εχω χρονο γμτ!!! (δεν ειδα που μενεις αλλα αν μενεις σε ησυχο μερος ειναι ομορφη η βολτα με φιλη...κανεις και ψυχαναλυση)

Επισεις να εχεις σταθερες ωρες υπνου και φαγητου!!! βοηθαει πολυ!!!

Λιγη προσπαθεια χωρις υπερβολες και ακροτητες!!

αααα και κατι ακομα...ξεχνα την ζυγαρια! για μενα ειναι κακος συμβουλος... βεπς την διαφορα μεσα απο τα ρουχα μου!!!!
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost