Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Ότι συμβαίνει στη ζωή μας είναι θέμα τύχης?

Σελίδα : 1

paros1999

# 1 στις 23/5/2003
author
Γυναίκα / 48 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 8
Απαντήσεις: 23
'Aρεσαν+: 0%

Ότι συμβαίνει στη ζωή μας είναι θέμα τύχης?

Πιστεύετε ότι ό,τι συμβαίνει στη ζωή μας είναι τυχαίο ή απλά πρέπει να συμβεί το συγκεκριμένο γεγονός ή τους ανθρώπους με τους οποίους συνάπτουμε οποιαδήποτε σχέση μαζί τους είναι αυτό που λέμε "είναι της μοίρας γραμμένο?

# 2 στις 23/5/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Κοιτα...η ζωη μας ειναι ενας συνδυασμος τυχης(θετικα τυχαια γεγονοτα που δεν μπορουμε να προβλεψουμε) και σωστων αποφασεων.Οι σωστες αποφασεις εχουν να κανουν με την εξυπναδα,πειθαρχια και διαισθηση του καθε ατομου.Δεν πιστευω στη μοιρα,πιο πολυ πιστευω στη φυση,ο ισχυροτερος(δυνατοτερος και εξυπνοτερος) κανει οτι θελει,απλο...

# 3 στις 24/5/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Της μοίρας όλα είναι γραμμένα...

Προσωπικά πιστεύω ότι τα πάντα που ζούμε έιναι προδιαγεγραμμένα από πριν γεννηθούμε ή από την στιγμή που συλλαμβανόμαστε καλύτερα.

Ό, τι απόφαση κι αν πάρουμε -που νομίζουμε ότι είμαστε οι ίδιοι που καθορίζουμε το μέλλον μας και το παρόν μας- είναι "σπρωγμένη" από τα μέσα μας και της μοίρας μας το γραμμένο να πάρουμε αυτή την απόφαση.

Νομίζουμε ότι είμαστε οι εαυτοί μας όταν αποφασίζουμε αλλά είναι γραμμένο ποιες αποφάσεις θα πάρουμε. Είναι γραμμένο ποιες αλλαγές θα γίνουν, τα πάντα γίνονται για κάποιους λόγους!

Δεν είμαι μοιρολάτρισσα αλλά ..."από το πεπρωμένο φυγείν αδύνατο".

split

# 4 στις 26/5/2003
author
Γυναίκα / 60 / Ελεύθερη
Κύπρος
Θέματα: 57
Απαντήσεις: 1.437

Τιποτε δεν ειναι τυχαιο!

Παράθεση:
Originally posted by theia lena
Προσωπικά πιστεύω ότι τα πάντα που ζούμε έιναι προδιαγεγραμμένα από πριν γεννηθούμε ή από την στιγμή που συλλαμβανόμαστε καλύτερα.
".

Με τρομαζει η ιδεα οτι γεννηθηκα για να ζησω μια ζωη που ειναι προαποφασισμενη! Δεν εχω κανενα ελεγχο στη ζωη μου; Ουτε καμια ευθυνη για οτι μου συμβαινει;

Δεν νομιζω. Ουτε βεβαια νομιζω οτι ολα ειναι τυχαια!

Θα ελεγα οτι καποια πραγματα συμβαινουν για να μαθουμε κατι. Οχι υπο την εννοια της τιμωριας αλλα υπο την εννοια της εξελιξης και της βελτιωσης.

Και καποιοι ανθρωποι μπαινουν ξαφνικα στη ζωη μας, σε στιγμες κρισιμες, οχι τυχαια, αλλα για να μας στηριξουν και να μας βοηθησουν. Αδελφες ψυχες απο αλλες ζωες!
Ο δυσκολότερος δρόμος στη ζωή είναι ο δρόμος της καρδιάς σου...

lactaki

# 5 στις 4/5/2004
author
Γυναίκα / 40 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 31
Απαντήσεις: 1.317

Παράθεση:

Ό, τι απόφαση κι αν πάρουμε -που νομίζουμε ότι είμαστε οι ίδιοι που καθορίζουμε το μέλλον μας και το παρόν μας- είναι "σπρωγμένη" από τα μέσα μας και της μοίρας μας το γραμμένο να πάρουμε αυτή την απόφαση.

Ανατρίχιασα!!
Ό,τι απόφαση και να πάρω, όσες συνέπειες κι αν υποστώ, όσες ομορφιές κι αν απολαύσω δεν είναι τίποτα καθαρά δικό μου απόχτημα;::
Πριν καν γεννηθώ κάποιος άλλος έχει αποφασίσει για μένα κι εγώ έρχομαι στον κόσμο απλά κια μόνο για να πραγματοποιήσω το προγραμμά του;
Που είναι η ελευθερία που μας έδωσε ο Θεός;
Που είναι το δικαίωμα στην επιλογή;
Ακόμα και το να διωχθεί από τον Παράδεισο ο άνθρωπος το επέλεξε!

Σιχαίνομαι τον εαυτό μου στην ιδέα και μόνο ότι θα μπορούσα να είμαι η μαριονέτα μίας ανώτερης δύναμης που κινεί όλα τα νήματα, καθορίζει πότε θα σηκώσω το χέρι μου, πότε θα ανοίξω το στόμα μου, ακόμα και το πότε θα αναπνεύσω.

Όχι ότι απορρίπτω την έννοια του "γραμμένου", πιστεύω ότι αν είναι κάτι για να γίνει θα γίνει και ο κόσμος τούμπα να έρθει ή αν είναι κάτι να μην γίνει δεν γίνεται που να χτυπιόμαστε κάτω.
Αλλά ο κάθε άνθρωπος δεν παυει να είναι αρχιτέκτονας της τύχης του.

Ακόμα κι είναι κάτι γραμμένο για μένα αν δεν δράσω και κάτσω με σταυρωμένα τα χέρια περιμένοντας το να έρθει να μου χτυπήσει την πόρτα δεν πρόκειται ποτέ να μου συμβεί.

Τίποτα δεν είναι τυχαίο αλλά η τύχη δεν έρχεται αυτή να σε βρει, πας εσύ!
Η ζωή έχει μεγάλη φαντασία.

# 6 στις 5/5/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Νομίζουμε ότι είμαστε οι εαυτοί μας όταν αποφασίζουμε αλλά είναι γραμμένο ποιες αποφάσεις θα πάρουμε. Είναι γραμμένο ποιες αλλαγές θα γίνουν, τα πάντα γίνονται για κάποιους λόγους!

Δεν είμαι μοιρολάτρισσα αλλά ..."από το πεπρωμένο φυγείν αδύνατο".
-----------------------------------------------------

Συμφωνώ απόλυτα γιατί τίποτε δέν είναι τυχαίο,και το καλό και το κακό,και η ανταμοιβή και η τιμωρία.

Alexandra21

# 7 στις 5/5/2004
author
Γυναίκα / 41 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πεύκη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 339
Προσωπικά δεν πιστεύω στην τύχη...
Πιστεύω πως μόνοι μας καθορίζουμε οτιδήποτε μας συμβεί, ανάλογα με το πράττουμε σε αυτή την άτιμη τη ζωή.
Στο χέρι μας είναι να τα αλλάξουμε όλα κατά το πως τα επιθυμούμε...
Βέβαια δεν αντιλέγω ότι δεν υπάρχουν και οι συμπτώσεις...Είναι θέμα χρόνου και συγχρονισμού...
Πιστεύω πως για να πετύχουμε κάτι, αυτό εξαρτάται και από την ανάλογη θετική ή αρνητική ενέργεια που έχουμε μέσα μας. Το πόσο πολύ ή όχι το επιθυμούμε. Γι' αυτό πάνω από όλα πρέπει να είναι η ψυχούλα μας καλά, για να αντέχει και να επιμένει στο να νικά και να συνεχίζει....

LadyEvil

# 8 στις 5/5/2004
author
Γυναίκα / 42 / Διαζευγμένη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 13
μια φορά είχα πάει για ψώνια και γυρνώντας έσκυψα να μαζέψω τα κλειδιά μου που έπεσαν.λίγα μέτρα πιο κάτω μου έπεσε στο κεφάλι ένα μικρό τουβλάκι από μια πολυκατοικία και ακριβώς μπροστά μου ένα τεράστιο τούβλο..αν δεν μου πέφταν τα κλειδιά το τούβλο θα έσκαγε στο κεφάλι μου...μάλλον δεν ήταν γραφτό να πάω από τούβλο....
Η μουσικη σκοτωνει την πειρατεια..

deilino

# 9 στις 5/5/2004
author
Γυναίκα / 64 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Σαρωνίδα
Θέματα: 15
Απαντήσεις: 333
Έχω αναρωτηθεί και εγώ πάρα πολλές φορές γι αυτό το θέμα, και ακόμη με προβληματίζει, μη έχοντας βρει ικανοποιητική απάντηση, ταλαντευόμενη ανάμεσα στην τύχη και το «γραμμένο». Θα έλεγα ότι κάποιες καταστάσεις και σοβαρές αποφάσεις της ζωής μας σαν να καθοδηγούνται από την μοίρα μας, όπου αγγίζοντάς μας με το μαγικό της ραβδί διαμορφώνει το πλαίσιο μέσα στο οποίο θα κινηθούμε, και εμείς επηρεαζόμενοι από αυτό αλλά και από το περιβάλλον, την χρονική στιγμή, τις προσωπικές μας επιθυμίες, αποφασίζουμε (όπου έχουμε δικαίωμα επιλογής και δεν μας έχει φέρει η μοίρα προ τετελεσμένου γεγονότος). Δηλαδή πιστεύω ότι είναι προδιαγεγραμμένο κάποια πράγματα να συμβούν, όμως στην τελική απόφαση έχουμε και εμείς κάποια συμμετοχή.

tea_77

# 10 στις 13/6/2004
author
Γυναίκα / 46 / Ελεύθερη
Ιταλία
Θέματα: 8
Απαντήσεις: 280
Θα ηθελα να δωσω κι εγω την απαντηση μου στο θεμα αυτο,γιατι ειναι απο τα ζητηματα που με απασχολουν,με ενδιαφερουν....
Λοιπον,εγω πιστευω στη μοιρα:Καποια πραγματα ειναι γραφτο να γινουν,με τον ενα ή τον αλλο τροπο.Τι εννοω μ'αυτο;Εχουμε τη δυνατοτητα επιλογης του ΠΟΤΕ θα γινουν ή ΠΟΥ,αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να μην γινουν,γιατι ειναι γραμμενα!
Απο την αλλη,ειμαστε ελευθεροι για καποια αλλα πραγματα,που ομως δεν επηρεαζουν την πραγματοποιηση αυτων που πρεπει να γινουν.
Ενα εργο που με καλυψε αρκετα πανω σ'αυτο το θεμα,ηταν το sliding doors.
Το εργο βεβαια,αναφερεται και στα παραλληλα συμπαντα,τα οποια δε θα σχολιασω,γιατι ακομα δε θεωρω τον εαυτο μου ετοιμο να σχολιασει ενα θεμα που δεν εχει μελετησει.

Θα μπορουσα να γραφω απειρες ωρες πανω σ'αυτο το θεμα,αλλα προτιμω να σταματησω εδω.

Καλα να περνατε ολοι σας...

# 11 στις 15/6/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

οι αρχαιοι Ελληνες..ηξεραν τα παντα...

Text

Text
Ο Ηρακλειτος ειχε πει << η πορεια της ζωης μας καθοριζεται..απο τον χαρακτηρα μας>>

Αν κοιταξουμε την πορεια της ζωης μας...θα δουμε οτι σε πολλα αποτυχαμε εξαιτιας του χαρακτηρα μας....
Αλλοτε παλι....εξαιτιας του....πετυχαμε...και κινηθηκαμε δημιουργικα...εξυπνα....
Ολοι μας πιστευω λιγο η πολυ....κατα καιρους εχουμε....κανει κριτικη στον εαυτο μας....λεγοντας διαφορα....σαν αυτα:
<< μακαρι να μπορουσα..να ειμαι λιγοτερο οξυθυμη>> << δεν μπορω να σκεφτομαι περισσοτερο>> <<ας ημουν λιγοτερο ντροπαλη..>>.......
Αν πραγματικα θελουμε να αλλαξουμετην πορεια μας...θα πρεπει να εκπαιδευσουμε τον χαρακτηρα μας..

Ο Ηρακλειτος πριν τοσααααααα χρονια μιλησε...για την αιτια..της πορεια της ζωης που δε θα παψει να βασανιζει κανεναν ανικανοποιητο ανθρωπο...σε καθε εποχη..

................................

womanbi

# 12 στις 15/6/2004
author
Γυναίκα / 44 / Σε σχέση
Ελλάδα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 332
Και θέμα τύχης να είναι αν δεν την σπρώξουμε λίγο από μόνη της δεν θα κάνει τίποτα!!!!
Γενικά έχω μάθει στην ζωή μου να πατάω γερά στην γη και να μην περημένω την θεία φώτηση ή την θεία τύχη ή κτλ!!!Αν υπάρχει όμως κάτι απο αυτα καλοδεχούμενα εννοείτε είναι...Αν κρίνω όμως την μέχρι τώρα πορεία μου?Ωχ ωχ....Η γκαντέμω ξαναχτυπά...

Πιστεύω όμως ότι όλα είναι θέμα μοίρας την οποία είτε χαράζουμε μόνοι μας είτε χαράχθηκε όταν έπεσε το "άστρο" μας στην γη!!!

Ζω αρα υπαρχω!!!Αλλα αφου εσυ εισαι η πνοη μου...πως αντεχω???
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε

Ο τρόπος λειτουργίας και οι κανόνες των forum του Sxeseis αλλάζουν!

Για λίγες ημέρες και μέχρι την ολοκλήρωση αυτών των αλλαγών η δυνατότητα αποστολής νέων θεμάτων και απαντήσεων δεν είναι θα δυνατή.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.