Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Γιαγιά ή παιδικός σταθμός στα 2.5 χρόνια;

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

emotions

# 1 στις 19/7/2005
author
Γυναίκα / 46 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 1
'Aρεσαν+: 0%

Γιαγιά ή παιδικός σταθμός στα 2.5 χρόνια;

Η κόρη μας είναι 2,5 ετών και είναι αρκετά απαιτητική και γκρινιάρα για κάτι που θέλει. Απαιτεί και γκρινιάζει συνεχώς για να επιτύχει αυτό που θέλει. Εγώ και ο σύζυγός μου δεν της το επιτρέπουμε όταν κάτι δεν πρέπει να το κάνει ή να γίνει και την αφήνουμε να κλαίει μέχρι να της περάσει. Οι γιαγιάδες όμως δεν πιστεύω ότι αντέχουν να κάνουν το ίδιο. Μεγαλώνει τα πρωινά με τις γιαγιάδες της γιατί εγώ και ο άντρας μου εργαζόμαστε μέχρι το απόγευμα. Είναι προτιμότερο να την γράψουμε σε παιδικό σταθμό φέτος ή όχι ακόμη. Ο παιδίατρος μας συνέστησε να την γράψουμε μετά τα 3,5 χρόνια. Η συμπεριφορά της όμως μας προβληματίζει πολύ.

galazio

# 2 στις 25/8/2005
author
Γυναίκα / 43 / Σε σχέση
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 12
Καλησπέρα!

Θα σου πρότεινα να καλέσεις τη γραμμή του Συλλόγου "Το Χαμόγελο του Παιδιού" (τηλ. 1056 απο σταθερό ή κινητό δωρεάν όλο το 24ωρο) και να συμβουλευτείς δωρεάν ένα παιδοψυχολόγο.

Σίγουρα αυτός θα μπορέσει να σε συμβουλεύσει τεκμηριωμένα.

Ελπίζω να βοήθησα!

# 3 στις 25/8/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
εκφράζοντας πάντα την άποψή μου θα σου έλεγα να επιλέξεις παιδικό σταθμό.

# 4 στις 25/8/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Αν το παιδι σου δεν ειναι ιδιαιτερα ευαισθητο απο πλευρας υγειας και επιρεπες σε ιωσεις κρυολογηματα κλπ καλο ειναι να το πας στον παιδικο.

Ανεξαρτητα απο τον χαρακτηρα ( γκρινια απαιτησεις κλπ) ειναι καλο να ενταχθει σε μια "ομαδα" να κοινωνικοποιηθει.

Απ την αλλη οι γιαγιαδες οταν υπαρχουν και μπορουν θεωρω οτι ειναι ενα πολυ σημαντικο στοιχειο στην "αναπτυξη" του παιδιου...με την προυποθεση οτι μπορουν και θελουν κυριως να καταλαβουν τον ρολο τους να μην ακυρωνουν τους γονεις και να μην κανουν του κεφαλιου τους.

Μια κουβεντα του ζευγαριου με τις γιαγιαδες για τις βασικες κατευθυντηριες γραμμες της ανατροφης και διαπαιδαγωγησης του παιδιου των οποιων τον πρωτο και κυριο λογο εχουν οι γονεις ειναι απαραιτητο οπωσδηποτε να γινεται ειτε παει το παιδι στον παιδικο ειτε οχι!

# 5 στις 25/8/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Ας μιλήσει και μια γιαγιά.
Ξεκινώντας θα πω ότι γνωρίζω ακριβώς ποιος είναι ο ρόλος μου και σε καμία περίπτωση δεν επεμβαίνω όσο δύσκολο και αν μου είναι αυτό.
Ναι είναι δύσκολο σε μια γιαγιά να κλαίει το εγγόνι της και να μην το αγκαλιάσει…σκέφτομαι όμως ότι αυτό ίσως του κάνει κακό και προτιμώ να φύγω αφήνοντας τους γονείς να κάνουν αυτό που θέλουν και έχουν αποφασίσει.
Τις ώρες που είμαι μόνη μαζί τους κάνω ότι έκανα όταν μεγάλωνα τα παιδιά μου.
Όλα έχουν την ώρα τους... ναι θα τους κάνω χατίρια αλλά υπάρχουν όρια.

Όσο τώρα για τον παιδικό σταθμό πιστεύω ότι μετά τα τρία είναι καλό να πηγαίνουν…δεν θα επαναλάβω τους λόγους που είναι λίγο πολύ γνωστοί σε όλους.
Αυτόν τον καιρό βρεθήκαμε στο ίδιο δίλημμα….. πρέπει να πάω για δουλεια αυτό είναι ανάγκη.
Από την άλλη αν το κάνω θα πρέπει ο μικρός να μπει σε σταθμό είναι πολύ μικρός ομως, δεν θέλω να τον αφήσω, η κόρη μου λέει να κάνω αυτό που πρέπει για μένα και θα δουν εκείνοι τη θα κάνουν με το παιδί.
εγώ όμως δεν μπορώ δεν αντέχω να τον αφήσω σε ξένα χέρια, έτσι αποφάσισα ότι θα μείνω μαζί του μέχρι να γίνει τουλάχιστον δυο χρόνων και βλέπουμε.

# 6 στις 25/8/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

φωνη!

Μπορω να στα πω και κατι ιδιαν σε λιγο αλλα θα στα πω και εδω.

Και να με συγχωρησει η φιλη θεματοθετρια που θα ξεφυγω λιγο απο το θεμα της.

Καταλαβαινω την αγαπη και την αγωνια σου και την διαθεση να προσφερεις στο εγγονι και τα παιδια σου και ειμαι και εγω απο κεινες που μεγαλωσα με παππουδες και γιαγιαδες μεγαλωσαν τα παιδια μου με παππουδες και γιαγιαδες δεν απεχω πολυ απο το να γινω γιαγια και ξερω ποσο σημαντικη ειναι η παρουσια τους ( γιαγιαδων και παππουδων) στη ζωη των παιδιων.......

Ομως εδω θα σου πω οτι κανεις ενα λαθος και η κορη σου εχει δικιο!

Εισαι νεα γυναικα!
Χρειαζεσαι και για λογους οικονομικους και για λογους ψυχολογικους μια δουλεια.....ειναι ηδη αρκετα δυσκολο πια στην εποχη μας σε μια γυναικα που εχει περασει τα 35 να βρει δουλεια( αυτο το εφαγα στη μαπα και το ξερω καλα) δεν εχεις λοιπον τα περιθωρια να περιμενεις να παει ο μικρος 2 χρονων και μετα....βλεπουμε.....
Αφου χρειαζεσαι απασχοληση θα την βρεις τωρα!Οσο ειναι καιρος...οσο τον αφηνεις τον καιρο τοσο πιο δυσκολο θα ειναι.
Ειμαστε μεν νεες γυναικες με ενεργητικοτητα και ζωντανια απ την αλλη ομως πλησιαζουμε επικινδυνα κοντα στις ηλικιες εκεινες που ειναι ακρως σημαντικο να εχουμε εξασφαλισει τουλαχιστον οσα χρειαζονται για ιατροφαρμακευτικη και νοσοκομειακη περιθαλψη...στο λεω εγω που αν και ειχα τις προυποθεσεις τοσα χρονια εργαζομενη δεν ειχα βγαλει βιβλιαριο ασθενειας του ΙΚΑ μεχρι που η χολιτσα μου με αναγκασε να το βγαλω αυθημερον...ειχα ομως εννοειται τις προυποθεσεις......
Μην ξεχνας οτι δεν ανηκουμε στην κατηγορια εκεινη των γυναικων που εχουν εναν ανδρα να τους εξαφαλιζει τα προς το ζειν....αν δουλεψουμε θα φαμε, θα ντυθουμε ,θα γιατροπορευτουμε....διαφορετικα...μας εφαγε το μαυρο το σκοταδι.......

Θα μπορουσα να ειμαι κι εγω γιαγια ηδη...θα γινω.....σε πολυ λιγα χρονια...γυναικα εχουμε, ο γιος μου ειναι απο κεινους που θελουν να κανουν οικογενεια ....κοντος ψαλμος αλληλουγια λοιπον.....ομως οσο και αν ειμαι της σχολης που θελει και υποστηριζει την παρουσια των γιαγιαδων και την συμβολη τους δεν θα μπορω να μεινω σπιτι και να κρατησω το εγγονι μου.....γιατι πως θα ζησω?
Οχι μονο στο σημερα αλλα και οσο απ το αυριο μου μενει......

Το παιδι θα βολευτει οπως χιλιαδες, εκατομμυρια παιδια....κοιτα τι θα κανεις εσυ γιατι το αυριο των γηρατιων χωρις μπικικινια ειναι μαυρο και σκοτεινο καρδια μου και ποσο να βγαλουν τα παιδια μας απ την τσεπη τους οταν θα εχουν τοσες υποχρεωσεις να τα πνιγουν?

# 7 στις 25/8/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Αχ..... βρε Τραλαλο μου αυτές είναι σκέψεις που βασανίζουν το μυαλό μου νύχτα μέρα.
Μα πώς να αφήσω ένα βρέφος αχρόνιαστο να πάει σε παιδικό σταθμό?
Και που θα κολλάει συνεχεία ιώσεις .....ποιος θα το κρατάει?
Τώρα θα μου πεις..... ας κάνουν καλά οι γονείς του.... μα ο ένας από αυτούς είναι το παιδί μου..... που θα τρέχει και δεν θα φτάνει…
Aπό την άλλη είμαι εγώ και σε καμία περίπτωση δεν θάθελα να χρειαστεί κάποτε να βαρύνω τα παιδιά μου με την φροντίδα μου.
γαμήσε τα φιλενάδα...... βρίσκομε σε μεγάλο δίλημμα.

Λογική η συναίσθημα

# 8 στις 25/8/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Ο ένας μου ο γιος είναι 15 και ο άλλος 12,5.Από 10 μηνών ξεκίνησαν και οι δύο παιδικό σταθμό, αρρώστησαν, φάγαμε τις άδειες πριν έρθει το καλοκαίρι με τις ιώσεις των παιδιών.Δεν πάθαν τίποτε τα παιδιά.Μεγάλωσαν.
Ο παπούς και η γιαγιά είναι για άλλα όχι να μεγαλώνουν-διαπαιδαγωγούν μωρά-παιδιά.

# 9 στις 25/8/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by SCORPI
Δεν πάθαν τίποτε τα παιδιά.Μεγάλωσαν.
Ναι....!

και τα παιδιά στα ιδρύματα μεγαλώνουν..... δεν μένουν μικρά.
Eκεί είναι το θέμα?
το θέμα είναι πως μεγαλώνουν!!!

# 10 στις 25/8/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by AKOMH-MIA-FVNH

Παράθεση:
Δεν πάθαν τίποτε τα παιδιά.Μεγάλωσαν.
Ναι....!
και τα παιδιά στα ιδρύματα μεγαλώνουν..... δεν μένουν μικρά.
Eκεί είναι το θέμα?
το θέμα είναι πως μεγαλώνουν!!!

Ατυχής σύγκριση παιδικού σταθμού με ιδρύματα αγαπητή μου. Χωρίς να έχω πρόθεση να θίξω ιδρύματα ή παρόμοιους χώρους, νομιμοποιούμε όμως να πω για παιδικούς σταθμούς ελεγχόμενους τόσο από την πολιτεία όσο και από τους ίδιους τους γονείς, ότι ο τρόπος φροντίδας τόσο των μωρών όσο και νηπίων είναι αξιθαύθαστος και αξιοσέβαστος.Η "επιτήρηση" των γονέων του παιδικού σταθμού όπου εμπιστέυονται το παιδί τους, πρέπει να είναι μέλλημά τους έτσι ώστε οτιδήποτε πέσει στην αντίληψή τους να επεμβαίνουν δυναμικά.Εμπιστέυθηκα τα παιδιά μου σε παιδικό σταθμό στην Θεσσαλπονίκη από την τυφερή ηληκία των 10 μηνών μέχρι που πήγαν στο Δημοτικό και μπορώ να πω με σιγουριά ότι τα φρόντισαν "σαν δικά τους".
Φιλικά και ξέρεις πόσο σ΄αγαπώ, μην είσαι αρνητική στους παιδικούς σταθμούς, έχεις και την δική σου ζωή και νάσαι σίγουρη ότι το εγγόνι σου θα είναι καλά, και θα το χαίρεσαι άλλες στιγμές.

# 11 στις 25/8/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Η "επιτήρηση" των γονέων του παιδικού σταθμού όπου εμπιστέυονται το παιδί τους, πρέπει να είναι μέλλημά τους έτσι ώστε οτιδήποτε πέσει στην αντίληψή τους να επεμβαίνουν δυναμικά.Εμπιστέυθηκα τα παιδιά μου σε παιδικό σταθμό στην Θεσσαλπονίκη από την τυφερή ηληκία των 10 μηνών μέχρι που πήγαν στο Δημοτικό και μπορώ να πω με σιγουριά ότι τα φρόντισαν "σαν δικά τους".
Σαν δικά τους ???

Υπερβολικό σε βρισκω Μιλτιάδη μου.

Δεν είμαι εναντίων των παιδικών σταθμών.
Αντιθέτως!!!

και τα δικά μου πήγαν και μάλιστα το πρώτο μου, στον σταθμό που αναφέρεις μάλλον, στη Θεσσαλονίκη που όντως αποτελεί παράδειγμα προς μίμηση… η αντίθεση μου αφορά ως προς την ηλικία που πρέπει να πηγαίνει.

# 12 στις 25/8/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Παράθεση:
Η "επιτήρηση" των γονέων του παιδικού σταθμού όπου εμπιστέυονται το παιδί τους, πρέπει να είναι μέλλημά τους έτσι ώστε οτιδήποτε πέσει στην αντίληψή τους να επεμβαίνουν δυναμικά.Εμπιστέυθηκα τα παιδιά μου σε παιδικό σταθμό στην Θεσσαλπονίκη από την τυφερή ηληκία των 10 μηνών μέχρι που πήγαν στο Δημοτικό και μπορώ να πω με σιγουριά ότι τα φρόντισαν "σαν δικά τους".
b]Σαν δικά τους ???
Υπερβολικό σε βρισκω Μιλτιάδη μου.
Δεν είμαι εναντίων των παιδικών σταθμών.
Αντιθέτως!!!
και τα δικά μου πήγαν και μάλιστα το πρώτο μου, στον σταθμό που αναφέρεις μάλλον, στη Θεσσαλονίκη που όντως αποτελεί παράδειγμα προς μίμηση… η αντίθεση μου αφορά ως προς την ηλικία που πρέπει να πηγαίνει.

"σαν δικό τους" αναφέρομαι στην φροντίδα και δεν είναι υπερβολή αυτό, τουλάχιστον το έιδα και το άκουσα πολλές φορές και έτσι σχημάτισα αυτή την άποψη.
Δεν υπάρχει κατάλληλη ηληκία όταν πρέπει, όταν εργάζονται και οι δύο γονείς, αλλα΄να σου πω και το άλλο θα επέλεγα τον παιδικό σταθμό από την γιαγιά, για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω.

# 13 στις 26/8/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Ο παπούς και η γιαγιά είναι για άλλα όχι να μεγαλώνουν-διαπαιδαγωγούν μωρά-παιδιά.

Βαρια κουβεντα αυτη Μιλτιαδη μου!
Σκεψου....οτι ο παππους και η γιαγια μεγαλωσαν και διαπαιδαγωγησαν μωρα-παιδια.......τα παιδια τους...εμας.... και μετεπειτα γονεις των εγγονιων τους...με αυτη τη φραση τους ακυρωνουμε σαν γονεις που προυπηρξαν......

Και ποια ειναι αυτα τα αλλα ταχα?
Να μενουν μακρυα απο παιδια και εγγονια προθυμοι ομως να ακουμπησουν το κομποδεμα για το καινουργιο αυτοκινητο η για να συμπληρωθει το ποσο για το διαμερισμα?

Ο παιδικος σταθμος ετσι οπως εχουν διαμορφωθει οι συνθηκες της ζωης μας με την επιβεβλημενη εργασια και των δυο γονιων ειναι κατι αναποφευκτο στις περισσοτερες περιπτωσεις.
Δεν ειναι μονο η επειβεβλημενη αναγκη για εργασια και του ανδρα και της γυναικας ειναι και οτι το νεο ζευγαρι πια κατοικει μακρυα απο τις πατρικες οικογενειες, εκατονταδες χιλιομετρα ισως μακρυα, οτι οι παππουδες και οι γιαγιαδες δεν ειναι πια ο παππους με την μαγκουριτσα και η γιαγια με το τσεμπερι αλλα ανθρωποι που εξακολουθουν αν και παππουδες-γιαγιαδες να ειναι ενεργα μελη του κοινωνικου συνολου ουτε καν συνταξιουχοι ακομα.....

Δεν λεω...οι αριστα οργανωμενες επιχειρησεις κρατικες η ιδιωτικες που λεγονται παιδικοι σταθμοι και παρκαρουμε τα παιδια μας οι περισσοτεροι απο τις πρωτες μερες της ζωης τους η τους πρωτους μηνες στην πλειοψηφια τους κανουν καλα την δουλεια τους.....

Ομως......πιστεψε...... με τιποτα καμια οργανωμενη υπηρεσια η επιχειρηση...καμια ...πληρωμενη αγαπη και φροντιδα δεν μπορει να συγκριθει με εκεινη την ζεστασια και την σιγουρια που δινει η παρουσια του παππου και της γιαγιας απο εκεινη του ...ξενου ανθρωπου....

Μελετες ψυχολογων, κοινωνιολογων, παιδαγωγων βεβαιωνουν για το αληθες αυτου που σου λεω....

Σε σταθμους και νηπιαγωγια της Αμερικης προσκαλουνται παππουδες και γιαγιαδες να πουν παραμυθια στα μικρα, να τους τραγουδησουν, να τα νανουρισουν, να παιξουν μαζι τους.....σε χωρες της Ευρωπης σε φοιτητικες εστιες και οικοτροφεια υπαρχει συγκατοικηση με ηλικιωμενα ατομα ωστε την ωρα του φαγητου να επικοινωνουν με τα νεαρα παιδια.....

Αλλα.....να σου πω ενα παραδειγμα που το ζω...... ειναι πολλες οι φορες που οι φιλοι των παιδων μου..... που δεν ειναι τοσο παιδια πια......απορουν με το λεξιλογιο των παιδιων μου.....αυτο συνεβαινε απο τις πολυ μικρες ηλικιες τους μεχρι σημερα..... λεξεις που χρησιμοποιουσαν τα παιδια μου και χρησιμοποιουν που δεν τις εχουν ξανακουσει τα αλλα παιδια......οταν ρωτανε λοιπον τι ειναι αυτη η λεξη που την εμαθες και οι δικοι μου απαντανε...την λεει η γιαγια μου την ελεγε ο παππους μου...οι φιλοι κουνανε το κεφαλι......εγω δεν εχω γιαγια...ειναι μακρυα...κλπ ειναι τα σχολια τους ...το αλλο αξιοπροσεκτο ειναι οτι κοτζαμ γαιδουρια και γαιδουρες οταν ερχονται σπιτι κανουν σαν μωρακια για την γιαγια....ολο γυρω της τιτιβιζουν και κρεμωνται απ το στομα της με εμφανεστατη την λαχταρα της ελειψης.
Τα παιδια της νοικαρας μου 12 και 5 χρονων μεγαλωμενα απ τις πρωτες ωρες της ζωης τους σε παιδκους σταθμους και με πληρωμενες γυναικες τις ωρες που ειναι σπιτι δεν ξεκολλανε απ την μανα μου ( ξενα παιδια ειναι ουτε τα χατηρια τους κανει ουτε τις γκρινιες και παραξενιες τους τρεχει να ικανοποιησει....)

Για μενα ναι στο σταθμο οταν δεν μπορει να γινει αλλιως αλλα ακομα πιο ναι στην γιαγια οταν μπορει και θελει και οταν ξερει τον ρολο της!
Κι απο καποια ηλικια του παιδιου και μετα ναι ι στην συνεργασια και σταθμου και γονεων και γιαγιας- παππου...ειναι το ιδανικοτερο!

# 14 στις 26/8/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Τραλαλό μου, θα διαφωνήσω σε ένα σημείο μόνο...

Οι φυσικές αντοχές μιας γιαγιάς 55+ ετών δεν είναι ανάλογες των παιδαγωγών που απασχολούνται από τους παιδικούς σταθμούς.
Ναι, μεν, η αγάπη υπάρχει στο μέγιστο βαθμό, καθώς και η τάση να κακομαθαίνουν τα εγγόνια τους και να παραμερίζουν το ζευγάρι των γονιών -αφού εκείνες ξέρουν καλύτερα!!!-, όμως ένα παιδί λίγων μηνών έως 2,5 ετών έχει ανάγκη από έναν άνθρωπο νέο, με τεράστιες φυσικές αντοχές...

Είχα την τύχη να μεγαλώσω μόνη μου το παιδί μου.
Η κόρη μου πήγε σε παιδικό σταθμό σε ηλικία 4+ ετών απλά και μόνο για να κοινωνικοποιηθεί, γιατί η δουλειά μου μου επιτρέπει να βρίσκομαι πολλές ώρες στο σπίτι. Ακόμη κι εγώ, σε ηλικία 29 ετών, δυσκολευόμουν ν'ακολουθήσω τους ρυθμούς της... Πόσο μάλλον οι γιαγιάδες που είχαν ξεπεράσει τα 55 τους!
Γνωρίζω πολύ καλά τις δυσκολίες...

# 15 στις 26/8/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by TRALALO
Ομως......πιστεψε...... με τιποτα καμια οργανωμενη υπηρεσια η επιχειρηση...καμια ...πληρωμενη αγαπη και φροντιδα δεν μπορει να συγκριθει με εκεινη την ζεστασια και την σιγουρια που δινει η παρουσια του παππου και της γιαγιας απο εκεινη του ...ξενου ανθρωπου....

Για μενα ναι στο σταθμο οταν δεν μπορει να γινει αλλιως αλλα ακομα πιο ναι στην γιαγια οταν μπορει και θελει και οταν ξερει τον ρολο της!
Κι απο καποια ηλικια του παιδιου και μετα ναι ι στην συνεργασια και σταθμου και γονεων και γιαγιας- παππου...ειναι το ιδανικοτερο!

Αχ….. να’γιασει το στόμα σου Τζίνα μου!!!

xanumBurek

# 16 στις 26/8/2005
author
Γυναίκα / 58 / Ελεύθερη
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 1.449

Αν

η γιαγια δεν ακυρωνει με το προσχημα της αγαπης τους γονεις του μωρου

ΑΝ μονη της τοποθετησει τον εαυτο της στη σωστη θεση δηλ. της γιαγιας χωρις να χρειαστει οι γονεις να επεμβουν και να νοιωσουν φυσικα ασχημα και να γεμισουν ενοχες απ αυτη τους την επεμβαση

Αν εχει το χρονο και τη διαθεση που να μην την φερουν ομως στο περιθωριο της δικιας της ζωης...

ΑΝ το κανει, οχι γιατι ετσι πρεπει η γιατι ετυχε, αλλα επειδη θελει και μπορει να βοηθησει το ζευγαρι χωρις *ανταλλαγματα*

τοτε να το κρατησει.. και καλο θα του κανει και η αγαπη της δεν αμφισβητειται απο κανεναν...

απλα να χει στο πισω μερος του κεφαλιου της πως το μωρο δεν ειναι δικο της, αλλοι ειναι αυτοι που κανουν κουμαντο στη ζωουλα του και πως κανεις μα κανεις δεν γεννηθηκε παντογνωστης ...

# 17 στις 26/8/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

# 18 στις 26/8/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by lady_in_red
Τραλαλό μου, θα διαφωνήσω σε ένα σημείο μόνο...

Οι φυσικές αντοχές μιας γιαγιάς 55+ ετών δεν είναι ανάλογες των παιδαγωγών που απασχολούνται από τους παιδικούς σταθμούς.
Δεν είμαι 55 αλλά μπορώ να φανταστώ……
ξεχνάς το βασικότερο κοκινουλα μου.... την αγάπη που νιώθει η γιαγιά για το εγγόνι της που.... και δύναμη της δίνει και αντοχές.

Ναι, μεν, η αγάπη υπάρχει στο μέγιστο βαθμό, καθώς και η τάση να κακομαθαίνουν τα εγγόνια τους και να παραμερίζουν το ζευγάρι των γονιών -αφού εκείνες ξέρουν καλύτερα!!!-, όμως ένα παιδί λίγων μηνών έως 2,5 ετών έχει ανάγκη από έναν άνθρωπο νέο, με τεράστιες φυσικές αντοχές...
Ένα παιδί το ΜΟΝΟ που έχει ανάγκη είναι ΑΓΑΠΗ!!!
Μεγάλωσα 3 παιδιά μόνη μου…. Είναι δυνατόν να μην ξέρω καλύτερα

Το θέμα είναι λοιπόν η γιαγιά με ποιον τρόπο συμβουλεύει.

Ήρθε κάποτε μια φίλη μου και λέει στην κόρη μου δωστου ένα κομμάτι ψωμί να μασουλάει για τα δοντάκια του, στο δικό μας δίνουμε…..
η κόρη μου μη χάσει..... το έκανε… εγώ ήμουν αρνητική λέγοντας ότι έχει τόσα αλλά ειδικά για αυτό το λόγο να δαγκώνει και ότι είναι επικίνδυνο και όταν έρθει η ώρα του θα μάθει να τρώει και ψωμί, φυσικά με αγνοήσανε…
το παιδί μασουλούσε το ψωμί και γω έτρεμα αλλά δεν ξαναμίλησα ώσπου γούρλωσε τα μάτια του….πήγα στον άλλο κόσμο και ξαναγύρισα… ο γαμπρός μου σύμφωνη μαζί μου σε πολλά που αφορούν το παιδί έβλεπα και στα δικά του μάτια την αγωνία…..
καλά το τι ακούσανε μετά δεν λέγεται…ακόμα γελάνε όταν θυμούνται που είπα στη φίλη μου να πας να πνίξεις το δικό σου εγγόνι άμα θέλεις.... το δικό μου να το αφήσεις ήσυχο.

Είχα την τύχη να μεγαλώσω μόνη μου το παιδί μου.
Η κόρη μου πήγε σε παιδικό σταθμό σε ηλικία 4+ ετών απλά και μόνο για να κοινωνικοποιηθεί, γιατί η δουλειά μου μου επιτρέπει να βρίσκομαι πολλές ώρες στο σπίτι. Ακόμη κι εγώ, σε ηλικία 29 ετών, δυσκολευόμουν ν'ακολουθήσω τους ρυθμούς της... Πόσο μάλλον οι γιαγιάδες που είχαν ξεπεράσει τα 55 τους!
Γνωρίζω πολύ καλά τις δυσκολίες...

Κανένας δεν μπορεί να έχει αντίρρηση ότι το ιδανικό είναι να μεγαλώνει το παιδί με τη μάνα του!!!

Kαλύτερα να στερηθεί κάποιες ανέσεις μια οικογένεια στερώντας ένα μισθό από το εισόδημα…αλλά πόσο εφικτό είναι σήμερα αυτό?

Παιδικός σταθμός = Λύση ανάγκης!

Μάνα = Ιδανικό!!!

Γιαγιά = το καλύτερο...εφόσον....

Του παιδιού μου το παιδί .....είναι δυο φορές παιδί μου!
Σοφή κουβέντα…ίσως δεν μπορούμε να το καταλάβουμε αν δεν το βιώσουμε

# 19 στις 26/8/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
εγω μια φορα ξερω πως τον Σεπτεμβρη η κορη μου θα παει παιδικο (2.5 χρ) και με στεναχωρει το γεγονος οτι δεν θα την εχει πλεον η πεθερα μου..
οτι και να πω γι αυτην την γυναικα,παλι λιγο θα'ναι..

πιστευω στον παιδικο που διαδραματιζει ενα σπουδαιο ρολο στην κοινωνικοποιηση(και οχι μονο) του παιδιου,ειδικα οταν ειναι και μοναχοπαιδι,αλλα παλι πιστευω εξ ισου και στην σχεση των παππουδογιαγιαδων..

βεβαια υπαρχει και η περιπτωση της κατανομης του χρονου και στα δυο κατα το δοκουν.
κατι τετοιο σκεφτομαι για την δικη μου.

# 20 στις 26/8/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Παιδικός σταθμός = Λύση ανάγκης!

Μάνα = Ιδανικό!!!

Γιαγιά = το καλύτερο...εφόσον....

Του παιδιού μου το παιδί .....είναι δυο φορές παιδί μου!
Σοφή κουβέντα…ίσως δεν μπορούμε να το καταλάβουμε αν δεν το βιώσουμε

Φωνή μου, εκεί ακριβώς είναι το θέμα.
Εφόσον!!!

Και διαφωνώ κάθετα με την άποψη αυτή: του παιδιού μου το παιδί...
Τα παιδιά μας δεν είναι κτήμα μας, ούτε προεκτάσεις μας.
Η αγάπη -όσο μεγάλη κι αν είναι- δε φτάνει μόνη της!
Πώς θα τρέξει πίσω από ένα δίχρονο που τρέχει κατευθείαν στο δρόμο, ή στην άκρη του μπαλκονιού μια 55χρονη κουρασμένη από τη ζωή γυναίκα;
Πώς θα το προλάβει;
Πώς θα το πάει στην παιδική χαρά, να παίξει ανέμελο;
Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε