Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Γιαγιά ή παιδικός σταθμός στα 2.5 χρόνια;

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

# 21 στις 26/8/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by SCORPI
Οι εποχές που μεγάλωναν τα παιδιά με παπούδες και γιαιγιάδες έχουν περάσει.
Έχουν δυστυχώς περάσει…..είναι ολοφάνερο αυτό αν κοιτάξεις γύρω σου….τον κόσμο μας τη νεολαία μας ….. τις τόσες διαλυμένες οικογένειες… για δες τι γίνεται στα φαστφουντάδικα.
Η μανα στη δουλειά ποιος θα μαγειρέψει να φάει αυτό το έρημο παιδί που μόλις γυρνάει από το σχολείο?
Αφού έχουμε καταβάλει κάθε δυνατή προσπάθεια να πετάξουμε τη γιαγιά στον κάλαθο απορριμμάτων

Αυτά που γράφω δεν ακυρώνουν όλους αυτούς τους παπούδες και γιαγιάδες, αλλά η εποχή ήταν τέτοια που ήταν η μόνο λύση και μάλιστα η πιο ορθή αλλά για τότε.Θα τους χαρακτήριζα ήρωες και είναι ήρωας για μένα η γιαγιά μου που μεγάλωνε 6 εγγόνια σε ηληκία 60 χρόνων.

Η εποχή… ήταν τέτοια…..

και ποια εποχή είναι η σημερινή?

Και μένα η γιαγιά μου μας μεγάλωνε 7 εγγόνια όταν ξενιτεύτηκαν οι γονείς μας…
ποτέ δεν θα ξεχάσω μια μέρα που έβρασε ένα αυγό να φάει…. εμείς παίζαμε έξω…γυρίσαμε πριν αρχίσει καλά καλά να το τρώει….
δεν το έφαγε ποτέ!
Μας το μοίρασε!
Ένα αυγό!
Εφτά παιδια!
Ξέρεις τι μου δίδαξε αυτό εμένα Μιλτιάδη μου???

Την προσφορά!

Δεν θα συνεχίσω για το τι μου δίδαξε η γιαγιά μου γιατί ριγώ και δακρύζω αυτή τη στιγμή..... και πάντα στη θύμηση της.

Τι θύμισες έχουν τα σημερινά παιδιά του παιδικού σταθμού Μιλτιάδη μου???

# 22 στις 26/8/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

απολυτα συμφωνη

με βρισκουν τα οσα γραφει η Χανουμ τα οποια εχω πει και γω με αλλο τροπο.
Ουτε ο παιδικος η μια γυναικα κατ οικον, ουτε η γιαγια ακυρωνει και αντικαθιστα τους γονεις κατω απ τις προυποθεσεις που αναφεραμε παντα.......ειναι εκει ολοι αυτοι επικουρικα για τις ωρες που οι γονεις ειναι στην δουλεια αυτο νομιζω ειναι σαφες.

Τωρα οσο για τις αντοχες......η μανα μου ειναι 78....με ενα μικροπροβληματακι καρδιας, με οστεοπορωση με κοματακι ζαχαρο κλπ κλπ...... κοκκινουλα μου και αυριο το πρωι αν ειχαμε την τυχη και την ευλογια γιατι ετσι το βλεπω να της εμπιστευθουμε και το παιδι ενος απ τους εγγονους της να εισαι σιγουρη οτι θα τα καταφερνε μια χαρα....δεν λεω 24ωρες το24ωρο...μιλαω για εκεινο το οκταωρο δεκαωρο φυσικα της εργασιας.

Εκτος απο περιπτωσεις "βαριες".... ειναι αποδεδειγμενο οτι οι γιαγιδες παπουδες ξανανιωνουν και εχουν μια απιστευτη ενεργητικοτητα με τα εγγονια που ουτε οι γονεις δεν την εχουμε......και να σου πω κατι βρε κοκκινουλα μου εχω παραδειγμα του περιβαλοντος μου..... 68 χρονων η γιαγια γυριζει "αιρα και καιρα" και καλα κανει αφου ετσι γουσταρει αν παραστει αναγκη να κρατησει για μια ωρα το εγγονι ειναι βαρια αρρωστη.......την ποναει το τουτο της την σφαζει το κεινο της και παει λεγοντας.....ειναι τι βγαινει απ την ψυχουλα σου.......

Πιστευω οτι στις περισσοτερες περιπτωσεις η αρνητικοτητα μας σχετικα με γιαγιαδες και παππουδες πηγαζει οχι απ το ενδιαφερον μας για το παιδι και για τις αντοχες των γιαγιαδων αλλα απο αλλα αιτια (οταν πχ εχουμε κακες σχεσεις, ουσιαστικα κακες σχεσεις, απωθημενα κλπ πως να δεχτουμε οτι θα εμπιστευθουμε στην μανα που εχθρευομαστε το παιδι μας?)...μια μεγαλη κατ εμε κουβεντα και δεν εχω χρονο αυτη την στιγμη.

Μιλτιαδη οταν εγραψα "παρκαρουμε" δεν υπονοουσα οτι παραταμε τα παιδια μας προς θεου.....εγω εστειλα τον γιο μου στον παιδικο για λιγες ωρες την ημερα στα δυο του χρονια για την κοινωνικοποιηση του περισσοτερο κι οχι για την φυλαξη του μιας και εκεινο το διαστημα δεν δουλευα...φυσικα δεν το παρκαρα για να το παρατησω στη μοιρα του......
Οσο για τους εργαζομενους στους παιδικους και την ποιοτητα υπηρεσιων εχω αποψη και ας με συγχωρησουν οι συνδικτυοι του εν λογω επαγγελματος.....αλλη μια μεγαλη συζητηση...το μονο που θα επισημανω ειναι ποσοι απο αυτους βρεθηκαν να εξασκουν το επαγγελμα απο μερακι και επιλογη και ποσοι γιατι ετυχε να περασουν σε μια σχολη παιδαγωγικων και να προσανατολιστουν επαγγελματικα εκει απο αναγκκη για τα προς το ζειν....αυτο ειναι αρκετο για εναν προβληματισμο νομιζω......

# 23 στις 26/8/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by TRALALO
Οσο για τους εργαζομενους στους παιδικους και την ποιοτητα υπηρεσιων εχω αποψη και ας με συγχωρησουν οι συνδικτυοι του εν λογω επαγγελματος.....αλλη μια μεγαλη συζητηση...το μονο που θα επισημανω ειναι ποσοι απο αυτους βρεθηκαν να εξασκουν το επαγγελμα απο μερακι και επιλογη και ποσοι γιατι ετυχε να περασουν σε μια σχολη παιδαγωγικων και να προσανατολιστουν επαγγελματικα εκει απο αναγκκη για τα προς το ζειν....αυτο ειναι αρκετο για εναν προβληματισμο νομιζω......

Σαφώς και η κακή σχέση των γονιών με τους παππούδες παίζει σημαντικό ρόλο στην επιλογή... όμως, τα πρακτικά ζητήματα παραμένουν.

Κάποια στιγμή που είχε τεθεί θέμα να εργαστώ εκτός σπιτιού, καμιά από τις δύο γιαγιάδες της κόρης μου δεν αναλάμβανε μακροπρόθεσμα αυτή την ευθύνη... για αυτούς ακριβώς τους λόγους!

Τελοσπάντων, δε γενικεύω το θέμα.
Μιλώ καθαρά για προσωπικά βιώματα και επιλογές.

Όσο για τις κοπέλες που έχουν σπουδάσει παιδαγωγικά και καταλήγουν να εργάζονται σε παιδικούς σταθμούς... είναι ποτέ δυνατόν να μην αγαπήσουν και να μη νοιαστούν τα αγγελούδια μας;

# 24 στις 26/8/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by lady_in_red

Φωνή μου, εκεί ακριβώς είναι το θέμα.
Εφόσον!!!

Και διαφωνώ κάθετα με την άποψη αυτή: του παιδιού μου το παιδί...
Να μην διαφωνεις Κοκινούλα.....και γω διαφωνουσα οταν δεν το ενιωθα!

Τα παιδιά μας δεν είναι κτήμα μας, ούτε προεκτάσεις μας.

Ειπα εγω οτι ειναι
Η αγάπη -όσο μεγάλη κι αν είναι- δε φτάνει μόνη της!
Πώς θα τρέξει πίσω από ένα δίχρονο που τρέχει κατευθείαν στο δρόμο, ή στην άκρη του μπαλκονιού μια 55χρονη κουρασμένη από τη ζωή γυναίκα;
Πώς θα το προλάβει;
Πώς θα το πάει στην παιδική χαρά, να παίξει ανέμελο;

Βρε Κοκινουλα... Με γνωρίζεις!
Με φαντάζεσαι να μην μπορώ να ανταποκριθώ στις ανάγκες ενός παιδιού??? Έστω και... σε 5 χρόνια.
Σου φαίνομαι για «ψόφια»?

# 25 στις 26/8/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by AKOMH-MIA-FVNH

Φωνή μου, γιατί τα παίρνεις όλα προσωπικά;
Είδες να κάνω γενικεύσεις στα κείμενα που παρέθεσα;
Μίλησα για καθαρά προσωπικές εμπειρίες και προσωπικούς προβληματισμούς και προσωπικές επιλογές!

Εφόσον εσύ νιώθεις δυνατή και τα καταφέρνεις, μπράβο σου!
Καλό κάνεις στην κόρη σου και στα εγγόνια σου!

Dardana

# 26 στις 26/8/2005
author
Γυναίκα / 49 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651
'Aρεσαν+: 0%
Μαλλον υπηρξα πολυ τυχερη σαν παιδι οσον αφορα αυτο το θεμα..

Προσωπικα ειχα την τυχη να εχω τη μαμα μου στα πρωτα χρονια της ζωης μου, οποτε δε χρειαστηκε να παω σε παιδικο σταθμο ή να μεινω με τη γιαγια. Ταυτοχρονα οι παππουδες μου ηταν κοντα, και περνουσα μαζι τους αρκετες ωρες, οποτε πηρα παρα πολλα απο τη συναναστροφη μαζι τους.
Τωρα που ειμαι τοσο πολυ "ανεμεμειγμενη" με το μεγαλωμα της βαφτιστηρας μου διαπιστωνω επισης οτι ο παιδικος σταθμος της εχει κανει παρα πολυ μεγαλο καλο, ιδιαιτερα οσον αφορα την κοινωνικοποιηση της αλλα και την αναπτυξη της σκεψης και της εκφρασης της. Πιστευω οτι οι δασκαλες της ειναι ιδιαιτερα αφοσιωμενες σ'αυτο που κανουν και αγαπουν τα παιδια ειλικρινα. Η μικρη πηγε σε σταθμο λιγο πριν κλεισει τα τρια (πιστευω σε καλη ηλικια). Τα απογευματα, για περιπου 3-4 ωρες ειναι με τη γιαγια. Η γιαγια της εχει αποδεικτει μια επισης πολυ θετικη επιρροη για τη μικρη.

Συμπεραινω λοιπον οτι και οι παιδικοι σταθμοι συντελουν σημαντικο ρολο στην ανατροφη και φροντιδα των παιδιων, (οταν βεβαιως προκειται για σοβαρους χωρους με σοβαρους επαγγελματιες) αλλα και η επαφη με τους παππουδες προσφερει εκεινο το κατι παραπανω στην διαπαιδαγωγηση των παιδιων αλλα και στον ψυχισμο τους, ιδιαιτερα οταν οι παππουδες επιτελουν τον ρολο τους σωστα και χωρις υπερβολες στην αντιμετωπιση τους απεναντι στα εγγονια.
Σημαντικο επισης νομιζω πως ειναι, τα παιδακια να πηγαινουν στο σταθμο μετα τα δυο χρονια - οταν οι γονεις μπορουν να εχουν αυτη την επιλογη - για τους λογους που ηδη προαναφερθηκαν.
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

# 27 στις 26/8/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

χμ,...παλι αμαγειρευτη θα μεινω σημερα...

Παράθεση:
[.

Όσο για τις κοπέλες που έχουν σπουδάσει παιδαγωγικά και καταλήγουν να εργάζονται σε παιδικούς σταθμούς... είναι ποτέ δυνατόν να μην αγαπήσουν και να μη νοιαστούν τα αγγελούδια μας;

λοιπον......το ..τοτε...τον καιρο των καβουριων..... περασα σε μια σχολη..... ΑΣΟΧΑ λεγοταν στα Χανια...μην με ρωτησετε δεν θυμαμαι πια τι σημαινουν τα αρχικα.... οσοι ειναι Χανιωτες της ηλικιας μου θα την θυμουνται....ηταν κατι μεταξυ σχολης οικοκυρικων και νηπιαγωγων.....
Δεν φοιτησα ποτε( καποιοι με μουτζωνουν με χερια και με ποδια γιατι τωρα....
θα ημουν δημοσιος υπαλληλος και δεν θα ετρεχα σαν παλαβιασμενη) δεν φοιτησα γιατι ενοιωθα πως δεν μπορω να ανταποκριθω στο ρολο μιας νηπιαγωγου...δυο χρονια μετα γνωριζω την κουμπαρα μου....την παντρεψα και της βαφτισα την κορη, που τελειωνε αυτη τη σχολη.....αλλο ηθελε να σπουδασει αλλα δεν τα καταφερε....συντεκνος του Μητσοτακη ο αντρας της την διορισανε αμεσως.......αψογη μανα, καλο κοριτσι.....δυο φορες ετυχε να παω στο νηπιαγωγειο.....δεν αντεξα και της ειπα.....σ αγαπω σε εκτιμω αλλα ουτε πεθαμενη δεν θα εμπιστευομουν το παιδι μου εστω και για μια ωρα εδω στα χερια σου....απο τοτε εχουμε να μιληθουμε.....μονο φαλαγκα που δεν εκανε στα ερμα τα νηπια....τι να πρωτοθυμηθω και να σας γραψω...την σουταραν βεβαια καποια στιγμη...αλλα το τραυμα στην ψυχουλα εκεινου του μικρουλη στρουμπουλου Χαραλαμπου που του φωναζε...ρε χοντρεεε θα κατσεις κατω η θα σε αφησω νηστικο παλι...ποιος θα το γειανει?

# 28 στις 26/8/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Ναι ειναι!!!

Ακόμα και κάποια που κάνει το επάγγελμα από επιλογή!

Πόσα παιδιά πρέπει να φροντίζει κάθε μέρα?

Ξένα παιδιά!
Κουραζεται..κατι θα παράβλεψη.

Η Μικρή μου κόρη είχε επιλέξει τον παιδικό σταθμό θεωρώντας ότι δεν έπρεπε να με δεσμεύσει..
ξέρεις πόσες φορές το έπαιρνε καταταλαιπωρημένο αγουροξυπνιμενο… με κακά ωρών πάνω του?
το κολαρακι του ήταν συνεχώς κατακόκκινο…του εγγονού μου που προσέχω εγώ δεν έχει ποτέ δείγμα κοκκινίλας…γιατί κάθε φορά που τον αλλάζω και το κάνω συχνότατα τον πλένω κάτω από τη βρυση..σιγα μην το κάνουν αυτό στους σταθμούς…άσε που ήταν άρρωστη όλο το χειμώνα…έχει πάρει του κόσμου τα φάρμακα το βρέφος… τελική κατάληξη πάντα ήταν εδώ στη γιαγιά δυο μέρες στο σταθμό δέκα εδώ.

# 29 στις 26/8/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Παράθεση:

Φωνή μου, γιατί τα παίρνεις όλα προσωπικά;
Είδες να κάνω γενικεύσεις στα κείμενα που παρέθεσα;
Μίλησα για καθαρά προσωπικές εμπειρίες και προσωπικούς προβληματισμούς και προσωπικές επιλογές!

Εφόσον εσύ νιώθεις δυνατή και τα καταφέρνεις, μπράβο σου!
Καλό κάνεις στην κόρη σου και στα εγγόνια σου!

Δεν το παίρνω προσωπικά Κοκινουλα μου!
Καθόλου!
Απλώς μιλάω από τη θέση τις γιαγιάς.

Ειμαι η αλλη φωνή!!!

Έτσι είναι σήμερα η γιαγιάδες Νέες και δυνατές.

# 30 στις 26/8/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Μήπως μου είναι γραφτό να μην μπορέσω σήμερα να γράψω?
Τέλος πάντων.

Δεν ακυρώνω και δεν υποτιμώ την προσφορά της γιαγιάς και του παππού,με όλα όσα είπα.
Και εγώ μεγάλωσα από γιαγιά 70 και βάλε χρόνων στην κρίσημη ηληκία της εφηβίας μου μαζί με άλλα 3 εγγόνια διαφορετικής ηληκίας και όχι για λίγες ώρες αλλά για μέρες και σχρόνια, συνολικά 5 περίπου, απλά να πω ότι τον τελευταίο χρόνο ήταν χειμώνας και βαρύς και τα χριστούγεννα την χάσαμε.
Αντιλαβάνομαι την έλλειψει που προκαλείται στα παιδιά που δεν έχουν γνωρίσει και μεγαλώσει κοντά σε γιαγιάδες και παπούδες, αλλά το ζητούμενο σήμερα δεν είναι αυτό.
Σήμερα ο παππούς και η γιαγιά χωρίς να γίνεται αυτό με πρόθεση, διαμορφώνουν χαρακτήρες, πολλές ώρες απουσίας των γονέων λόγω εργασίας και λοιπών υποχρεώσεων, στην ουσία υποκαθιστούν γονείς, κάτι φυσικά που είναι λάθος.
Ο παππούς έχει τον δικό του ρόλο και δεν είναι πατέρας, η γιαγιά έχει και αυτή τον ρόλο της αλλά δεν είναι μητέρα.
Ναι ακούγεται ότι το παιδί του παιδιού μου είναι δύο φορές απιδί μου, όχι φυσικά και δεν είναι έτσι και εδώ συμφωνώ με την λαίδη, ίσως ν ααισθάνονται μεγαλύτερη αγάπη.
Λες κάπου φωνή:μεγάλωσα 3 παιδιά μόνη μου.....είναι δυνατόν να μην ξέρω καλύτερα, ασφαλώς και ξέρεις, όμως για το καλύτερα άσε να το κρίνουν οι γονείς.
Οι γονείς θέλουμε και κάνουμε πάντα κατά την κρίση μας ότι είναι καλύτερο για τα παιδιά μας, με συναίσθημα και λογική.χωρίς αυτό να υπονοεί κάτι, μα τέλος πάντων είναι δικό μας παιδί και όχι του παππού και της γιαγιάς.
Λες ότι: Κανένας δεν μπορεί να έχει αντίρηση ότι το ιδανικό είναι να μεγαλώσει το παιδί με την μάνα του!!
Για μένα το διανικό είναι το παιδί να με γαλώνει με τον πατέρα και με την μητέρα!!!!!!!!!!
Όμως αυτό θα ήταν άδικο για όλους.
Υπάρχει χρόνος και για τους γονείς αλλά και για τους παππούδες και γιαγιάδες,
χωίς αυτό να λειτουργήσει σε βάρος του παιδιού.
Ο παππούς έχει την δυνατότητα και του την στερεί κανείς να πάει βόλτα το εγγόνι του, ούτε την γιαγιά να του μαγειρέψει κάτι που αρέσει στο εγγόνι είτε και ακόμη να ασχοληθεί μαζί του στιγμές.Τώρα το γεγονός ότι ήταν κόκκινος ο πωπός του μωρού που ήταν σε παιδικό σταθμό δεν είναι το τραγικό αλλά και κανόνας έτσι!
Έχω δει και μητέρες !!!!!!!!!!
έχω δει και παππούδες και γιαγιάδες που κακομεταχειρίζοταν ή είχαν άσημη συμπεριφορά απέναντι στα εγγόνια τους TRALALO και δεν είναι προνόμοιο των παιδικών σταθμών.Ας μη κρίνουμε τ σύνολο με μεμονωμένες περιπτώσεις.
Ναι και εγώ σαν σύζυγος ήθελα να τρώω φαγητό φρεσκομαγειμένο και όχι της προηγούμενης το βράδι το ίδιο φυσικά ήθελε και η πρώην μου σύζυγος και ήταν ένα θέμα για μας, αλλά τί έπρεπει να κάνουμε?Να σταματήσει ένας την δουλειά?Να "εγαταστήσουμε" γιαγιά μέσα στο σπίτι μας?
Όχι δεν "πετάμε" την γιαγιά και τον παππού στον κάλλαθο των απορριμμάτων, χρειάζονται και έχουν τον ρόλο τους αλλά όχι έτσι όπως τον βλέπεις ΦΩΝΗ.
Σέβομαι φυσικά την άποψή σου και είναι συγκινητικό να μιλάς έτσι για το εγγόνι σου.
Αλλά δες τις δικές σου ανάγκες όπως και να δούμε και τις ανάγκες της κάθε γιαγιάς και κάθε παππού, όπως και του γονέα, ποιός δεν θέλει να φροντίζει, να διαπαιδαγωεί, να διαμορφώνει το παιδί του, το εγγόνι του?
Αλλά η ζωή μας δεν είναι μόνο το παιδί.'Εχουμε και την προσωπική μας ζωή και περισσότερο αυτός ο παππούς και αυτή γιαγιά που έχει ανάγκη να ζήσει την ηληκία της, και αντί αυτού "κλείνεται" μέσα σε τέσσερις τοίχους με ένα μωρό.Ναι φυσικά και το αγαπάει, το λατρεύει αλλά τί κάνει θυσιάζεται χωρίς σοβαρό λόγο και αιτία.Έχει χρόνο αν προσφέρει και να βοηθήσει τους γονείς και όχι με την έννοια του χορηγού ή του χρηματοδότη.
Ούτε και γω θα ξεχάσω ΦΩΝΗ την γιαγιά μου που την είδα πολλές φορές να σηκώνεται από το τραπέζι πριν καλά κάτσει και να μένει νηστική, από φόβο μη δεν φτάσει στα εγγόνια το φαγητό, και έλεγε πάντα:"αυτό που θα φάω εγώ θα πάει χαράμι" εσεείς πρέπει να φάτε, να μεγαλώσεται να γίνεται τρανοί".
Και μεγαλώσαμε και γίναμε αυτό που γίναμαι, όπως μεγάλωσαν και τα δικά μου παιδιά και τόσων άλλων σε παιδικούς σταθομούς, σε "ξένα χέρια" ναι μεν αλλά υπεύθυνα.Ξέρω ότι δεν υπάρεχει αγάπη στην φροντίδα που προσφέρεται στον παιδικό σταθμό, όμως αλήθεια θα ανησυχούσα αν αισθανόταν αγάπη.
Όμως είναι και κάτι άλλο, πόσες φορές δεν υπήρχε διαμάχη μεταξύ γιαγιάς-παππού με τους γονείς για τον τρόπο "διαπαιδαγώγησης" του παιδιού και να το κάνω πιο συγκεκριμέμο με ένα παράδειγμα:Κάτι που αφορά το τί θα φάει και με τον τρόπο-μέθοδο που θα φάει το παιδί.
Και κλείνοντας:
Ναι στον παιδικό σταθμό.
Ναι να ασχοληθεί η γιαγιά-παππούς με το εγγόνι σε χρόνο που θα κρίνουν οι γονείς.

Και δεν είναι τίποτε προσωπικό από όλα όσα είπε, απλά εξέφρασα την άποψή μου που βγήκε μέσα από την ζωή μου.
Φιλικά Μιλτιάδης.

# 31 στις 26/8/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

εγω Μιλτο μου θα κανω παραθεση αυτο!

Παράθεση:
Originally posted by xanumBurek
Αν η γιαγια δεν ακυρωνει με το προσχημα της αγαπης τους γονεις του μωρου

ΑΝ μονη της τοποθετησει τον εαυτο της στη σωστη θεση δηλ. της γιαγιας χωρις να χρειαστει οι γονεις να επεμβουν και να νοιωσουν φυσικα ασχημα και να γεμισουν ενοχες απ αυτη τους την επεμβαση

Αν εχει το χρονο και τη διαθεση που να μην την φερουν ομως στο περιθωριο της δικιας της ζωης...

ΑΝ το κανει, οχι γιατι ετσι πρεπει η γιατι ετυχε, αλλα επειδη θελει και μπορει να βοηθησει το ζευγαρι χωρις *ανταλλαγματα*

τοτε να το κρατησει.. και καλο θα του κανει και η αγαπη της δεν αμφισβητειται απο κανεναν...

απλα να χει στο πισω μερος του κεφαλιου της πως το μωρο δεν ειναι δικο της, αλλοι ειναι αυτοι που κανουν κουμαντο στη ζωουλα του και πως κανεις μα κανεις δεν γεννηθηκε παντογνωστης ...

και αυτο
quote]Originally posted by sviiinnn

βεβαια υπαρχει και η περιπτωση της κατανομης του χρονου και στα δυο κατα το δοκουν.
τα λενε ολα νομιζω!

# 32 στις 26/8/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by TRALALO

Παράθεση:
Originally posted by xanumBurek
Αν η γιαγια δεν ακυρωνει με το προσχημα της αγαπης τους γονεις του μωρου
ΑΝ μονη της τοποθετησει τον εαυτο της στη σωστη θεση δηλ. της γιαγιας χωρις να χρειαστει οι γονεις να επεμβουν και να νοιωσουν φυσικα ασχημα και να γεμισουν ενοχες απ αυτη τους την επεμβαση
Αν εχει το χρονο και τη διαθεση που να μην την φερουν ομως στο περιθωριο της δικιας της ζωης...
ΑΝ το κανει, οχι γιατι ετσι πρεπει η γιατι ετυχε, αλλα επειδη θελει και μπορει να βοηθησει το ζευγαρι χωρις *ανταλλαγματα*
τοτε να το κρατησει.. και καλο θα του κανει και η αγαπη της δεν αμφισβητειται απο κανεναν...
απλα να χει στο πισω μερος του κεφαλιου της πως το μωρο δεν ειναι δικο της, αλλοι ειναι αυτοι που κανουν κουμαντο στη ζωουλα του και πως κανεις μα κανεις δεν γεννηθηκε παντογνωστης ...

και αυτο
quote]Originally posted by sviiinnn
βεβαια υπαρχει και η περιπτωση της κατανομης του χρονου και στα δυο κατα το δοκουν.
τα λενε ολα νομιζω!

Ασφαλώς και θα συμφωνήσω, όμως πολλά Αν μεζεμένα σ΄ένα πρόσωπο, μου έρχεται το εξής στο φτωχό μου μυαλό:" Αν με κάνετε προθυπουργό εγώ για σας...........και μπλα μπλα.......Δεν έχω πρόθεση να θίξω τα γραφόμενα την χανουμπουρεκ, αλλα όπως όλοι μπορούμε να αντιληφθούμε ότι αυτό είναι το ιδεατό,τα πολλά Αν αυτό μας προκαλεί.
Αν είχα πολλά ευρώπουλα θα μεγάλωνα με την σύντροφό μου το αγγελούδι μας.
Προϋποθέσεις που τις βάζουμε σ΄ένα πρόσωπο και που καταλαβαίνουμε ότι δεν μπορεί αντικειμενικά να τις έχει.

# 33 στις 26/8/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Και να μην παρεξηγηθώ: δεν αμφισβητώ την απέραντη αγάπη της γιαγιάς και παππού, ούτε φυσικά και την άδολη και χωρίς αντάλαγμα πρόθεσή τους να φροντίσουν το εγγόνι τους.
Δεν τολμώ να κάνω διόρθωση γιατί σήμερα την πάτησα δυο φορές.

# 34 στις 26/8/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Λες κάπου φωνή:μεγάλωσα 3 παιδιά μόνη μου.....είναι δυνατόν να μην ξέρω καλύτερα, ασφαλώς και ξέρεις, όμως για το καλύτερα άσε να το κρίνουν οι γονείς.

Αυτό κάνω Μιλτιάδη μου...... αφήνω να κρίνουν και να αποφασίσουν πως θα μεγαλώσουν το παιδί τους.
Είμαι παρούσα όμως πάντα όταν χρειαστούν τη γνώμη και την εμπειρία μου εξ' αλλου όταν εδώ και χρόνια με ρώτησαν αν θα τους βοηθήσω στο μεγάλωμα του παιδιού τους ( πολλή πριν γεννηθεί) ξέρανε.... και αυτό επιθυμούσαν…και αυτό επιθυμούν.
Τους υποσχέθηκα ότι ΝΑΙ.... θα το κάνω!
Και το κάνω όσο πιο σωστά μπορώ και πρέπει.
Λατρεύω τα εγγόνια μου..... ξέρω όμως πολύ καλά ότι η ευθύνη της ανατροφής τους βαραίνει τους γονείς τους.... εγώ ακολουθώ τον δικό τους τρόπο χωρίς χαζά νταντέματα…προχθές έκλαιγε ο μικρός γιατί ήθελε αγκαλιά η μάνα του μου είπε μην τον πάρεις αστον να κλάψει κάποτε θα σταματήσει..... συμφωνώ με αυτήν την άποψη…όπως βλέπεις όλα μπορούν να γίνουν με καλή συνεννόηση και μοναδικό σκοπό το σωστό μεγάλωμα ενός αυριανού ενήλικα

Λες ότι: Κανένας δεν μπορεί να έχει αντίρηση ότι το ιδανικό είναι να μεγαλώσει το παιδί με την μάνα του!!
Για μένα το διανικό είναι το παιδί να με γαλώνει με τον πατέρα και με την μητέρα!!!!!!!!!!

Χα….αν θέλουμε να λέμε αλήθειες και τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη για τον μόνο που είναι άδικο είναι για το τα παιδιά.

Μπροστά στον εγωισμό μας όμως δεν τα υπολογίζουμε…και προβάλουμε όσες δικαιολογίες μπορούμε να βρούμε προκείμενου να υπερασπιστούμε τα δικά μας θέλω και αποφάσεις.
Ακούγεται σκληρό ε?
και είναι !!!
Όμως αν ήμασταν πιο υπεύθυνη γονείς θα παραμερίζαμε τον εαυτό μας για το καλό των παιδιών μας και θα μέναμε με τον άλλο τους γονιό…θα σε ρωτήσουν κάποτε τα παιδιά σου εμένα με ρώτησες αν ήθελα να χωρίσεις με τη μάνα μου? Την ίδια ερώτηση θα κάνουν και σε κεινη..
τι θα τους απαντήσεις τότε Μιλτιάδη?
Τι τους απάντησα εγώ?
Και όσο και να κάνουν ότι σε κατανοούν εσύ θα βλέπεις την απορία και το παράπονο στα μάτια τους.
Είναι άλλο θέμα όμως αυτό…πολύ μεγάλο και πικρό…

Τώρα το γεγονός ότι ήταν κόκκινος ο πωπός του μωρού που ήταν σε παιδικό σταθμό δεν είναι το τραγικό αλλά και κανόνας έτσι!

Δεν ηταν απλως κοκκινος...πληγουλες ειχε....

Να "εγαταστήσουμε" γιαγιά μέσα στο σπίτι μας?

Η γιαγιά καλέ μου μίλτο.... δεν είναι έπιπλο να την "εγκαταστήσετε" ούτε φούρνος η ψυγείο…είναι ο άνθρωπος που σας γέννησε..... σας μεγάλωσε και εξακολουθεί να είναι εκεί δίπλα σας όταν παραστεί ανάγκη…
έτοιμη να θυσιάσει πολλά πράγματα που ίσως την ευχαριστούσαν.

Προσωπικά δεν θα δεχτώ ποτέ να με "εγκαταστήσουν" στο σπίτι τους… θα προσφέρω πάντα ότι μπορώ αλλά στο δικό μου σπίτι... εδώ μου φέρνουν τον μικρό καθημερινά..... από δω τον παίρνουν…ευτυχώς μένουμε κοντά.

Όχι δεν "πετάμε" την γιαγιά και τον παππού στον κάλλαθο των απορριμμάτων, χρειάζονται και έχουν τον ρόλο τους αλλά όχι έτσι όπως τον βλέπεις ΦΩΝΗ.
Σέβομαι φυσικά την άποψή σου και είναι συγκινητικό να μιλάς έτσι για το εγγόνι σου.

Θελω να πιστευω οτι τον βλεπο και τον χειριζομαι με τον σωστο τροπο τον ρολο μου

Αλλά δες τις δικές σου ανάγκες όπως και να δούμε και τις ανάγκες της κάθε γιαγιάς και κάθε παππού, όπως και του γονέα, ποιός δεν θέλει να φροντίζει, να διαπαιδαγωεί, να διαμορφώνει το παιδί του, το εγγόνι του?
Αλλά η ζωή μας δεν είναι μόνο το παιδί.'Εχουμε και την προσωπική μας ζωή και περισσότερο αυτός ο παππούς και αυτή γιαγιά που έχει ανάγκη να ζήσει την ηληκία της, και αντί αυτού "κλείνεται" μέσα σε τέσσερις τοίχους με ένα μωρό.Ναι φυσικά και το αγαπάει, το λατρεύει αλλά τί κάνει θυσιάζεται χωρίς σοβαρό λόγο και αιτία.

Δεν στερώ τίποτα από την ζωή μου φροντίζοντας τον εγγονό μου αντίθετα προσθέτω…προσθέτω χαρά γέλιο αγάπη…μου ομορφαίνει τη ζωή αυτός ο πιτσιρικάς μου χαμογελάει και δεν το αλλάζω αυτό το χαμόγελο για όλα τα καλά του κόσμου…έχει την δύναμη ένα τόσο δα πλασματακι να με κάνει αληθινά ευτυχισμένη.
Και αυτο το θεωρω σοβαρο λογο και αιτια.

Και βγαίνω και διασκεδάζω με τους φίλους μου και δεν νιώθω κανένα κενό…σιγά μωρέ 8-9 ώρες τον κρατάω την ημέρα όλες οι άλλες είναι καταδικές μου

Ναι στον παιδικό σταθμό.
Ναι να ασχοληθεί η γιαγιά-παππούς με το εγγόνι σε χρόνο που θα κρίνουν οι γονείς.

Ευτυχως στην περιπτωση μου εκριναν...και θεωρω εκριναν σωστα.

Και δεν είναι τίποτε προσωπικό από όλα όσα είπε, απλά εξέφρασα την άποψή μου που βγήκε μέσα από την ζωή μου.
Φιλικά Μιλτιάδης.

Την δική μου άποψη και εμπειρία κατέθεσα και γω.... και όλοι μας .
Πάντως... ομολογώ ότι χαίρομαι που έχεις άποψη επί του θέματος και την καταθέτης .....κάτι που συνήθως αποφεύγουν πολλοί άντρες θεωρώντας το γυναικεία υπόθεση.

# 35 στις 26/8/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Παράθεση:

Αυτό κάνω Μιλτιάδη μου...... αφήνω να κρίνουν και να αποφασίσουν πως θα μεγαλώσουν το παιδί τους.
Είμαι παρούσα όμως πάντα όταν χρειαστούν τη γνώμη και την εμπειρία μου εξ' αλλου όταν εδώ και χρόνια με ρώτησαν αν θα τους βοηθήσω στο μεγάλωμα του παιδιού τους ( πολλή πριν γεννηθεί) ξέρανε.... και αυτό επιθυμούσαν…και αυτό επιθυμούν.
Τους υποσχέθηκα ότι ΝΑΙ.... θα το κάνω!
Και το κάνω όσο πιο σωστά μπορώ και πρέπει.
Λατρεύω τα εγγόνια μου..... ξέρω όμως πολύ καλά ότι η ευθύνη της ανατροφής τους βαραίνει τους γονείς τους.... εγώ ακολουθώ τον δικό τους τρόπο χωρίς χαζά νταντέματα…προχθές έκλαιγε ο μικρός γιατί ήθελε αγκαλιά η μάνα του μου είπε μην τον πάρεις αστον να κλάψει κάποτε θα σταματήσει..... συμφωνώ με αυτήν την άποψη…όπως βλέπεις όλα μπορούν να γίνουν με καλή συνεννόηση και μοναδικό σκοπό το σωστό μεγάλωμα ενός αυριανού ενήλικα

-Φωνή όσα όσα έγραψα ασφαλώς και απευθυνόταν στο πρόσωπό σου, και ούτε φυσικά ή συμπεριφορά σου σαν γιαγιά είναι κανόνας.

....................................................................................................

Χα….αν θέλουμε να λέμε αλήθειες και τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη για τον μόνο που είναι άδικο είναι για το τα παιδιά.

-πάντα τα σύκα τα λέω σύκα και την σκάφη σκάφη, αυτό το έμαθα από τα μικράτα μου.

Μπροστά στον εγωισμό μας όμως δεν τα υπολογίζουμε…και προβάλουμε όσες δικαιολογίες μπορούμε να βρούμε προκείμενου να υπερασπιστούμε τα δικά μας θέλω και αποφάσεις.
δικές αποφάσεις? ασφαλώς και θα ύπερασπιστώ την δική μου απόφαση, μέχρι θανάτου θάλεγα.
Ακούγεται σκληρό ε?

-όχι δεν είναι σκληρό.

και είναι !!!

Όμως αν ήμασταν πιο υπεύθυνη γονείς θα παραμερίζαμε τον εαυτό μας για το καλό των παιδιών μας και θα μέναμε με τον άλλο τους γονιό…

-Μα αγαπητή μου είδα (για μένα θα μιλήσω) το καλό όλων και όχι μόνο το δικό μου όταν αποφάσισα να χωρίσω.

θα σε ρωτήσουν κάποτε τα παιδιά σου εμένα με ρώτησες αν ήθελα να χωρίσεις με τη μάνα μου? Την ίδια ερώτηση θα κάνουν και σε κεινη..

-Αγαπητή μου με ρώτησαν και του εξήγησα ότι είναι κάτι που δεν τους αφορά, (εκτό φυσικά και από τις απαραίτητες διευκρινήσεις που έπρεπε να πάρουν σε ερωτιματικά που είχαν και τις έδωσα), η προσωπική μου ζωή, χώρισα με την μητέρα τους και όχι μαζί τους, απλά μένουν με άναν από τους δύο γονείς και βλέπουν τον άλλον όποτε το θέλει η ψυχή τους, ξέρουν ότι και να φταιρνιστούν θα είμαι δίπλα τους, όπως και η μητέρα τους φυσικά, αλλά τους έδωσα να καταλάβουν ότι ΧΩΡΙΣΑ ΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΥΤΟΥΣ.

τι θα τους απαντήσεις τότε Μιλτιάδη?
Τι τους απάντησα εγώ?
Και όσο και να κάνουν ότι σε κατανοούν εσύ θα βλέπεις την απορία και το παράπονο στα μάτια τους.

-Η ίδια απορία που έχουν όταν έβλεπαν τους γονείς να μην μιλάνε αν και να σου πω ήταν χειρότερα.

Είναι άλλο θέμα όμως αυτό…πολύ μεγάλο και πικρό…

-μεγάλο συμφωνώ, πικρό όχι...

Τώρα το γεγονός ότι ήταν κόκκινος ο πωπός του μωρού που ήταν σε παιδικό σταθμό δεν είναι το τραγικό αλλά και κανόνας έτσι!

Δεν ηταν απλως κοκκινος...πληγουλες ειχε....
Να "εγαταστήσουμε" γιαγιά μέσα στο σπίτι μας?

Η γιαγιά καλέ μου μίλτο.... δεν είναι έπιπλο να την "εγκαταστήσετε" ούτε φούρνος η ψυγείο…είναι ο άνθρωπος που σας γέννησε..... σας μεγάλωσε και εξακολουθεί να είναι εκεί δίπλα σας όταν παραστεί ανάγκη…
έτοιμη να θυσιάσει πολλά πράγματα που ίσως την ευχαριστούσαν.

-Μα αγαπητή μου δεν απαιτώ την θυσία της, απαιτώ να ζήσει όπως της αξίζει, όχι μόνο παιδιά και εγγόνια....

Προσωπικά δεν θα δεχτώ ποτέ να με "εγκαταστήσουν" στο σπίτι τους… θα προσφέρω πάντα ότι μπορώ αλλά στο δικό μου σπίτι... εδώ μου φέρνουν τον μικρό καθημερινά..... από δω τον παίρνουν…ευτυχώς μένουμε κοντά.

-Και δεν έχει κάτι προσωπικό αυτό που λέω, αλλά δεν είναι και λίγα σπίτια που "εγκαθιστούν" γιαγιάδες!

Θελω να πιστευω οτι τον βλεπο και τον χειριζομαι με τον σωστο τροπο τον ρολο μου
-δεν αμφιβάλλω γιαυτό που λες αλλά μπορείς να ισχυριστής το ίδιο για όλες τις γιαγιάδες?

Αλλά η ζωή μας δεν είναι μόνο το παιδί.'Εχουμε και την προσωπική μας ζωή και περισσότερο αυτός ο παππούς και αυτή γιαγιά που έχει ανάγκη να ζήσει την ηληκία της, και αντί αυτού "κλείνεται" μέσα σε τέσσερις τοίχους με ένα μωρό.Ναι φυσικά και το αγαπάει, το λατρεύει αλλά τί κάνει θυσιάζεται χωρίς σοβαρό λόγο και αιτία.

Δεν στερώ τίποτα από την ζωή μου φροντίζοντας τον εγγονό μου αντίθετα προσθέτω…προσθέτω χαρά γέλιο αγάπη…μου ομορφαίνει τη ζωή αυτός ο πιτσιρικάς μου χαμογελάει και δεν το αλλάζω αυτό το χαμόγελο για όλα τα καλά του κόσμου…έχει την δύναμη ένα τόσο δα πλασματακι να με κάνει αληθινά ευτυχισμένη.
Και αυτο το θεωρω σοβαρο λογο και αιτια.

-Αγαπητή μου η γιαγιά έχει και άλλους χρόνους να χαρεί το εγγόνι.

Και βγαίνω και διασκεδάζω με τους φίλους μου και δεν νιώθω κανένα κενό…σιγά μωρέ 8-9 ώρες τον κρατάω την ημέρα όλες οι άλλες είναι καταδικές μου

-Το ξέρω φωνή.

Ναι στον παιδικό σταθμό.

Ευτυχως στην περιπτωση μου εκριναν...και θεωρω εκριναν σωστα.
-Βλέπεις φωνή μιλάς στην περίπτωσή σου........ σε άλλες περιπτώσεις είναι όπως εσύ?
Φιλικά Μιλτιάδης.

Την δική μου άποψη και εμπειρία κατέθεσα και γω.... και όλοι μας .
Πάντως... ομολογώ ότι χαίρομαι που έχεις άποψη επί του θέματος και την καταθέτης .....κάτι που συνήθως αποφεύγουν πολλοί άντρες θεωρώντας το γυναικεία υπόθεση.

-Αγαπητή μου τα παιδιά δεν είναι γυναικεία υπόθεση, είναι υπόθεση της Μητέρας και του Πατέρα.Και αυτοί είναι μοναδικοί.

-Και γω σ΄αγαπώ.
-Καλά να περάσεις το βράδι.

# 36 στις 26/8/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
[ -Και γω σ΄αγαπώ.
-Καλά να περάσεις το βράδι.

Είσαι ειδικός στο να κρατάς μυστικά ε
κρύβε λόγια παιδί μου......

Για όλα τα παραπάνω τι να σου πω..... φυσικά μιλάω για μένα και το πώς είμαι εγώ ως γιαγιά.... και γνωρίζοντας πως είναι και άλλες γυναίκες τις δικής μου ηλικίας και νοοτροπίας.
Και επειδή μέχρι τώρα μόνο από κορίτσια ξέρω.... μια και στην οικογένεια ο μόνος αρσενικός είναι ο εγγονός μου προσέχω διπλά μη γίνει κανένας μαλάκας.
Ρε συ
είμαι η μοναδική γιαγιά του σχέσεις
Τι κάνω εγώ εδώ μωρέ…απαπαααα…ντροπη...
Αν πάντως είναι έτσι….

Αχ…τι να κάνω???

# 37 στις 26/8/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Αχ…τι να κάνω???

κατι μου λεει πως θα το ριξεις στις μπυρες......

# 38 στις 26/8/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by sviiinnn

Παράθεση:
Αχ…τι να κάνω???

Καλά μπύρες ακούω 2 μέρες και μπυρες δεν βλέπω, καλό και τόνειρο του διψασμένου.

Είπα Παρασκευή κάπου θα έχεις να πας φωνή, αλλά εσύ γιατί καρφώθηκες?

# 39 στις 26/8/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by sviiinnn

Παράθεση:
Αχ…τι να κάνω???

Για τσίπουρα έκανα μια σκέψη τι λες

Γιατί..... αν περιμένω τις μπύρες θα... Γίνω.... γιαγιά

# 40 στις 26/8/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Είπα Παρασκευή κάπου θα έχεις να πας φωνή, αλλά εσύ γιατί καρφώθηκες?

Text Ναι...βρε..... ειδες τι βλαμενη ειμαι
Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε