Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Τι να κάνω?

Σελίδα : 1

evans80

# 1 στις 24/8/2005
author
Ανδρας / 41 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 7
'Aρεσαν+: 0%

Τι να κάνω?

Καλησπέρα σε όλους.
Η Προσωπική μου ιστορία έχει ως εξης.
Είχα σχέση με μια κοπέλα 2.5 χρόνια.
Πριν από αυτά ήμασταν πολύ καλοί φίλοι για 3 χρόνια περίπου.
Τα χρόνια που ήμασταν μαζί σχεδόν συγκατοικούσαμε.
Πριν ένα μήνα μου είπε να κάνουμε ένα διάλειμμα στη σχέση μας γιατί δεν αντέχει άλλο κάποιες καταστάσεις......οι οποίες είναι πιο κάτω...
Η αλήθεια είναι οτι τον τελευταίο χρόνο είχα παρα πολύ λίγο χρόνο και έτσι τα λέγαμε μόνο σπίτι σχεδόν. Κάθε μέρα σχεδό τα ίδια...ρουτίνα.
Δεν βγαίναμε και πολύ οι δυο μας,παρά μόνο με φίλους...παρέα.
Την παραμελούσα.....αλλά αυτή έκανε υπομονή και ήμασταν πάντα καλά.
Μάλλον την θεωρούσα σίγουρη.
Ήμουν ερωτευμένος-κολλημένος μαζί της πάντα όπως είμαι και τώρα.
Και αυτή ήταν πάντα ερωτευμένη μαζί μου και το ξέρω.
Τώρα έχουμε κάποια επαφή,βγαίνουμε που και που για κανένα καφεδάκι και έχουμε μια στάση απέναντι στον άλλον φιλικο-ερωτική.
Μιλάμε συνέχεια για τα συναισθηματά μας.
Εγω όπως είπα παραπάνω είμαι φουλ ερωτευμένος.
Από την άλλη αυτή μου είπε τα εξης........
Νιώθει οτι δεν έχει άλλη υπομονή.....
Νίωθει οτι έσπασε ένας κρίκος από την αλυσίδα και δεν μπορεί να τον βρεί.
Δεν νιώθει πάθος και ερωτευμένη όπως πριν μου λέει.
Γενικά νιώθει μια χαλαρότητα απέναντι στη σχέση και δεν μπορεί να το αλλάξει προς το παρόν.
Λυπάται παρα πολύ για αυτά που νιώθει και για το πως φτάσαμε σε τέτοιο σημείο.
Με αγαπάει υπερβολικά όπως μου αναφέρει...σε σημείο που να με φιλά(μη φανταστείτε τίποτα τρομερά φιλιά) με αγκαλιάζει....και κλαίγοντας να λέει οτι δεν ξέρει τι έχει πάθει ακριβώς και αν μπορεί να το αλλάξει.
Είμαστε πάρα πολύ δεμένοι μεταξύ μας.
Στηριχτήκαμε πολύ σε αυτή τη σχέση και οι δύο.
Κάναμε όνειρα,και τώρα αυτή δεν ξέρει αν θα μπορέσει να είμαστε και πάλι μαζί.
Θέλει να βρισκόμαστε κάθε μέρα και να μιλάμε αλά εγω δεν το επιτρέπω.
Ή όλα ή τίποτα.Την αφήνω να σκεφτεί.

Τι να κάνω?
Πως θα την κάνω να γυρίσει? Πως θα μπορέσω να αποκτήσει ξανά πάθος?
Να νιώθει ερωτευμένη.?
Να βρισκόμαστε?
Να την αφήσω να σκεφτεί χωρίς να βρισκόμαστε?
Πως θα την επηρεάσω?
Τι να λέω?
Ξέρω πολύ καλά οτι δεν ήθελε ποτέ να φτάσουμε σε τέτοιο σημείο.
όπως μου έχει πει ούτε καν το φανταζόταν από μέρους της να σκέφτεται έτσι.

# 2 στις 24/8/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
ακομα να απαντησει κανενας,εε??

για κατσε να σε ανεβασω στην καταταξη μπας και το δουνε οι ειδικοι...
1,2,3......ΟΥΟΥΟΥΠΣΣ!!!!!
ναμαστεεε.......

Dardana

# 3 στις 24/8/2005
author
Γυναίκα / 49 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651

Παράθεση:
Originally posted by sviiinnn
ακομα να απαντησει κανενας,εε??

για κατσε να σε ανεβασω στην καταταξη μπας και το δουνε οι ειδικοι...
1,2,3......ΟΥΟΥΟΥΠΣΣ!!!!!
ναμαστεεε.......

Εγω παντως δεν εχω καμια απαντηση.

Οταν χανει ο αλλος το παθος του, τον αρχιζω στα αλλα τα "παθη".

Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

evans80

# 4 στις 24/8/2005
author
Ανδρας / 41 / Ελεύθερος
Δυστυχώς ή ευτυχώς εγω δεν μπορώ να την αρχίσω στα άλλα πάθη.
Αυτή η σχέση μου έδωσε πολλά και στήριξα πολλά σε αυτά τη σχέση...
Δεν μου βγαίνει κάτι τέτοιο....

evans80

# 5 στις 25/8/2005
author
Ανδρας / 41 / Ελεύθερος
Ποτέ μου δεν μπορούσα να πιστέψω οτι θα έφτανα σε τέτοιο επίπεδο άπογοήτευσης.. θλίψης....
Ποτέ δε φανταζόμουν οτι μπορεί να νιώσω τόσο άδειος...και μόνος
Καμία από τις προηγούμενες σχέσεις μου δεν ήταν τόσο επώδυνη.
Και επειδή ξέρω οτι η κοπέλα μου είναι μπερδεμένη και οτι κάνει τον αγώνα της για να νιώσει ξανα το ίδιο για μένα θέλω να μάθω τι μπορώ να κάνω.
Δεν μπορεί να τελειώσει κάτι τόσο ωραίο έτσι απλά...
Τέλος θέλω να πω οτι το σάιτ αυτή τη στιγμή για μένα είναι η καλύτερη παρέα.
Πριν σίγουρα τέτοιου είδους σάιτ πάντα τα σνόμπαρα...αλλά τώρα βλέπω οτι διαβάζοντας και μόνο τα μηνύματα των άλλων νιώθω οτι κάποιος να με παρηγορεί.
Σε φίλους δεν έχω ανοιχτεί έτσι...γιατί πάντα΄ήμουν ο σκληρός που δεν με άγγιζε εύκολα κάτι.Τώρα βλέπω άλλα πράγματα....στον εαυτό μου

blossom

# 6 στις 25/8/2005
author
Γυναίκα / 48 / Παντρεμένη
Ν. Κορινθίας / Ξυλόκαστρο
Θέματα: 13
Απαντήσεις: 766
Να ξέρεις ότι ένας χωρισμός δημιουργεί ένα κενό στην καρδιά το οποίο στην αρχή πονάει επειδή έχεις μάθει να είσαι με κάποιον άλλον και έχεις ξεσυνηθίσει να είσαι μόνος σου. Αν τα έχεις καλά όμως με τον εαυτό σου μαθαίνεις να ζεις με αυτό το κενό, μπορείς να ζήσεις μόνος σου, επωφελήσαι από αυτό μαθαίνοντας τον εαυτό σου και τα αισθήματά σου. Αυτό το κενό επίσης είναι απαραίτητο για να δημιουργηθεί στην καρδιά ο απαραίτητος χώρος για μια νέα αγάπη.

Πολλοί δεν αντέχουν μόνοι τους, δεν αντέχουν τον εαυτό τους, οπότε δεν αντέχουν το κενό, δεν μπορούν χωρίς μια σχέση, και γι' αυτό είτε δημιουργούν αμέσως νέες σχέσεις είτε από συνήθεια ή αδυναμία ξαναγυρίζουν στην παλιά σχέση για να ξαναγεμίσουν το κενό ξεγελώντας τον εαυτό τους ότι αγαπούν ακόμα τον/την πρώην.

Γι' αυτό η κοπέλα σου πρέπει να μείνει μόνη της, να ξεκαθαρίσει τα αισθήματά της, γιατί μπορεί να νομίζει ότι σε αγαπά ενώ να είναι απλά η συνήθεια ή η ανάγκη να έχει κάποιον στην ζωή της και στην καρδιά της.

Ο έρωτας ο οποίος περιέχει πόθο και πάθος είναι αναπόφευκτο μετά από τόσο καιρό να σβύσει. Το θέμα είναι να έχει προλάβει να αναπτυχθεί η αγάπη. Η αγάπη όμως είναι ήπιο συναίσθημα, δεν πονάει, δεν έχει το πάθος και τις εξάρσεις του έρωτα και γι' αυτό όταν σταματάμε να είμαστε ερωτευμένοι μπερδευόμαστε και νομίζουμε ότι επειδή δεν αισθανόμαστε πια τον πόθο άρα δεν αισθανόμαστε τίποτα για τον άλλον, η σχέση πεθαίνει, έχουμε σταματατήσει να αγαπάμε τον σύντροφό μας.

Αυτό που έσβυσε από την καρδιά της κοπέλα σου είναι ο έρωτας. Το πρόβλημα είναι ότι είστε και οι δύο μικροί στην ηλικία. Δεν ξέρω αν η κοπέλα σου σε αγαπάει αληθινά ή είναι απλώς συνήθεια μετά από τόσα χρόνια φιλίας-σχέσης, ή δεν μπορεί να μείνει μόνης της όπως ανέφερα παραπάνω.

Όποιος αγαπάει πραγματικά δεν χωρίζει όταν φεύγει ο έρωτας. Αλλά αν σε αγαπάει αληθινά είναι αρκετά ώριμη ώστε να μάθει να ζει μόνο με την αγάπη; Μιλάω για αγάπη και όχι για συνήθεια ή βόλεμα. Είναι αρκετά ώριμη συναισθηματικά να δεχτεί ότι σε κάθε σχέση που θα κάνει κάποια στιγμή ο έρωτας πεθαίνει; Και τι θα κάνει τότε; Θα τα παρατάει για μια νέα σχέση;

Συζήτησέ το μαζί της και άφησέ την να φύγει όσο και αν σε πονάει. Αν σε αγαπάει αληθινά θα ξαναγυρίσει. Να έχεις υπ' όψη σου όμως ότι δεν θα πρέπει να βλέπεστε μέχρι να αποφασίσει. Το γεγονός ότι βλέπεστε δεν την βοηθά να ξεκαθαρίσει τι αισθάνεται.

Να θυμάσαι ότι η σχέση είναι σαν ένα λουλούδι. Θέλει και από τους δύο πότισμα αλλιώς πεθαίνει.

Η θάλασσα είναι η αγάπη, ο έρωτας είναι το κύμα, το σεξ ο αφρός. Ο αφρός έχει ελάχιστη ζωή, το κύμα λίγο παραπάνω και η θάλασσα υπάρχει για πάντα.

evans80

# 7 στις 25/8/2005
author
Ανδρας / 41 / Ελεύθερος
Αυτό μου ζητά και αυτή.
Θέλει να μείνει μόνη της για κάποιο διάστημα για να σκεφτεί μου λέει.
Εγω από την άλλη όσο και να θέλω να κάνω αυτό που θέλει δεν μπορώ.
Δεν μπορώ να κρατήσω τον εαυτό μου από να μην την πάρω τηλ.
Σήμερα μου ήρθε φλασιά και πήγα σπίτι της απροειδοποίητα.
Ξέρω οτι με αγαπάει πραγματικά και ελπίζω οτι θα γυρίσει.

galazio

# 8 στις 26/8/2005
author
Γυναίκα / 43 / Σε σχέση
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 12
Καλέ μου evans,

Θα πω την προσωπική μου γνώμη κι ας παρεξηγηθώ ...

Θα πρέπει να την κάνεις να νοιώσει μοναδική ... τα λόγια δεν λέω ... καλά είναι αλλά και οι πράξεις ακόμα καλύτερες ...

Σκέψου όσα θα "έπρεπε" να είχες κάνει για να την κρατήσεις κοντά σου και κάνε τα ...

Στείλε της λουλούδια ... και μετά ένα CD απο τα χεράκια σου με τα αγαπημένα της/σας τραγούδια... κλείσε της ραντεβού κάπου ρομαντικά για φαγητό ... ίσως εκεί που πρωτογνωριστήκατε ... ζήτησε της να φύγετε για ένα Σαββατοκύριακο όπου θα έχεις φροντίσει να είναι τέλειο! Φρόντισε οι αγκαλίτσες και τα φιλάκια να οδηγήσουν σε γλυκό, αργό και ρομαντικό έρωτα (και όχι αγριο, γρήγορο sex).

Δείξε της πως δεν την θεωρείς δεδομένη ...

Αυτό μας σκωτώνει! Μας μουδιάζει! Μας μπερδεύει!

Θέλουμε στοργή, προδέρμ και εξίσου την προσοχή πάνω μας!

Και προσοχή! Όχι πίεση, δείξε της ότι της δίνεις το χρόνο που θέλει αλλά ότι σε αυτό τον χρόνο δεν θα είσαι απών αλλά διακριτικά παρόν (ενώ εσύ θα προσπαθείς να είσαι δυναμικά παρόν - sweep her of her feet)

Ελπίζω να σε βοήθησα!

# 9 στις 26/8/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by evans80
αλλά τώρα βλέπω οτι διαβάζοντας και μόνο τα μηνύματα των άλλων νιώθω οτι κάποιος να με παρηγορεί.
Σε φίλους δεν έχω ανοιχτεί έτσι...γιατί πάντα΄ήμουν ο σκληρός που δεν με άγγιζε εύκολα κάτι.Τώρα βλέπω άλλα πράγματα....στον εαυτό μου

ααα....μη στεναχωριεσαι..
σου χω προβληματα για καθε σου λυση..

1ον δεν εχεις φιλους,εχεις παρεες..
ο φιλος δεν το "παιζει" στον φιλο του...ειναι αυτος που ειναι.''

2ον η οθονη σε προφυλασσει,οποτε οι κουβεντες σου ειναι "επεα,πτεροεντα"...

και μια προτροπη..

κανε μια χαρη στον εαυτο σου..
μη παρηγοριεσαι απο τον προβληματισμο,η την δυστυχια των αλλων...
κανε κατι γι'αυτο που λες οτι διαπιστωνεις στον εαυτο σου..(εαν και εφ'οσων)

evans80

# 10 στις 26/8/2005
author
Ανδρας / 41 / Ελεύθερος
Αυτά που μου είπες galazio είναι μέσα στα επόμενες κινήσεις που σκέφτομαι να κάνω και σίγουρα τα περισσότερα θα πραγματοποιηθούν.
Απλά περιμένω να περάσουν κάποιες ημέρες μιας και χθες ήταν η τελευταία φορά που την είδα.
Να σεβαστώ και την επιθυμία της.
Και προς το παρόν πρέπει να φροντίσω τα φιλιά στο μάγουλο πλέον να περάσουν σε κανονικά φιλιά και μετά όλα τα υπόλοιπα που είπες.

ΥΓ: Τι μπορεί να πάθει κανείς από τη μια στιγμή στην άλλη?!!
Όπως ανέφερα πιο πάνω και λυπάμαι που το λέω γενικά ήμουν το άτομο που ήταν σκληρό, και σκεφτόταν σχεδόν πάντα με τη λογική.
Δύσκολα πχ λυπόμουν κάποιον που είχε ανάγκη.
ίσως και λόγω της συγκεκριμένης δουλειάς που κάνω να ήμουν "άκαρδος",αλλα η όλη κατάσταση ήταν σοκ για μένα.
Ανακάλυψα έναν άλλο εαυτό.

evans80

# 11 στην 1/9/2005
author
Ανδρας / 41 / Ελεύθερος
Δεν ξέρω αλλά ίσως κάπως θετικά κινείται το πράγμα.
Είχαμε να επικοινωνήσουμε μια βδομάδα και χθες το πρωί μου έστειλε μήνυμα για το τι κάνω και χθες το απόγευμα μου έστειλε μήνυμα να πάμε για καφέ(εκεί που εγω της τα έπριζα πριν και έδειχνε οτι δεν ήθελε επαφή), αλλά εγω της αρνήθηκα διπλωματικά του στυλ "συμβαίνει κάτι ή μπορούμε κάποια άλλη στιγμή?"
Και το έκανα αυτό
1)Να δω αν άλλαξε κάτι (και όντως μου είπε οτι δε συνβαίνει κάτι).
Τι θα λέγαμε στον καφέ?Πάλι τι ωραία που νιώθουμε ή θα παίζαμε τάβλι?

και 2) ήθελα να νιώσει λίγο την απόρριψη και να βγάλει από μέσα της τη χάλια εικόνα που της έδειχνα τις προηγούμενες ημέρες.

zoyla

# 12 στις 7/10/2005
author
Γυναίκα / 34 / Σε σχέση
Θέματα: 14
Απαντήσεις: 300

Καταλαβαινω ...

ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΔΙΟΤΙ Κ ΕΓΩ ΤΑ ΕΧΩ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ 2ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ Κ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΜΑΖΙ...ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ Κ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΑΓΑΠΙΟΜΑΣΤΕ ΤΡΕΛΑ...ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΦΗΝΕΙΣ ΤΗΝ ΣΧΕΣΗ ΣΟΥ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΟ ΕΣΧΑΤΟ ΣΗΜΕΙΟ Κ ΕΤΣΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΣΧΗΜΕΣ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ....ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ ΠΩΣ ΑΝ ΗΤΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΜΟΛΙΣ ΤΗΝ ΓΝΩΡΙΣΕΣ...ΕΤΣΙ ΘΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΝΕΡΩΣΕΙ...ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΝΩ Κ ΕΓΩ...Κ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ...ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΠΑΝΤΡΕΥΤΕΙ Κ ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΝΙΩΘΕΙ ΕΓΚΛΩΒΙΣΜΕΝΗ....
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε