Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!
ΑΧ ΑΥΤΗ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ...

Σελίδα : 1

galazio

# 1 στις 25/8/2005
author
Γυναίκα / 43 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 12
'Aρεσαν+: 0%

Αχ αυτη η μαμα μου ...

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα του site!

Έγινα μέλος γιατί θα ήθελα πολύ τη γνώμη σας σε ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω τα τελευταία χρόνια. Θα πάρω τα πράγματα απο την αρχή ... μην τρομάξετε! Θα καταλάβετε.

Η μητέρα μου είναι σήμερα 64 ετών. Παντρεύτηκε για να ξεφύγει απο το "ραφι" στην ηλικία των 30 με προξενιό τον πατέρα μου που ήταν ήδη ξαναπαντρεμένος 1 φορά και αφού σκάρωσε κι εμάς (εμένα με τον αδερφό μου) την "έκανε" για τον 3ο κατά σειρά γάμο. Η μητέρα μου δεν γνώρισε ποτέ φίλες, καλή ζωή, ξενύχτια, τον μεγάλο έρωτα ... αντιθέτως η ζωή ήταν πολύ σκληρή μαζί της. Το ίδιο σκληρός ήταν και είναι και ο αδερφός μου με τον οποίο υπάρχει "ξενοδοχειακή" σχέση εντός του σπιτιού (εκτός & για όλους τους άλλους είναι φοβερό παιδί). Αποτέλεσμα η μητέρα μου να "ακουμπήσει" πολύ επάνω μου ...

Στις αρχές ήμουν μικρή, μετά δεν είχα σχέση ... ήμουν κορίτσι προβλεπέ στα μάτια της ... Τα τελευταία 2 χρόνια θέλω να πιστεύω πως έχω βρει τον άνθρωπο μου ... και μέσα απο αυτόν πτυχές του εαυτού μου ... έχω αρχήσει να σπάω τα λουριά και να κοιτάζω που και που κι εμένα ... πράγμα το οποίο προκαλεί αντιδράσεις, μούτρα, φωνές, κλάματα και γενικότερα εντάσεις τρελές οι οποίες με καταβάλουν και επιρρεάζουν μερικά και την σχέση μου καθώς ο καλός μου έχει βαρεθεί να με ακούει να γκρινιάζω για την μητέρα μου ... Η δε μαμά μου ρίχνει όλα τα βάρυτα του κόσμου στον καλό μου ...

Η μαμά πλέον δεν έχει φίλους/ες, χόμπι ή ο,τι άλλο και θεωρεί την ζωή της τελειωμένη, βγαίνει σπάνια απο το σπίτι και με καταπιέζει αφόρητα ... Δυστυχώς δεν παίρνει απο λόγια ... και να σας πω την αλήθεια μου θέλω πολύ να φύγω απο το σπίτι αν και ξέρω ότι θα την πληγώσει ... αλλά τι να κάνω ... τελικά ένα είναι το ερώτημα ...
Θα κοιτάξω αυτή (και θα πληγώσω εμένα) ή θα κοιτάξω εμένα (και θα πληγώσω εκείνη);

Θα εκτιμούσα τις συμβουλές σας επί του θέματος!

Ευχαριστώ!

Dardana

# 2 στις 26/8/2005
author
Γυναίκα / 49 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651

Παράθεση:
Originally posted by galazio
Καλησπέρα στην όμορφη παρέα του site!

Έγινα μέλος γιατί θα ήθελα πολύ τη γνώμη σας σε ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω τα τελευταία χρόνια. Θα πάρω τα πράγματα απο την αρχή ... μην τρομάξετε! Θα καταλάβετε.

Η μητέρα μου είναι σήμερα 64 ετών. Παντρεύτηκε για να ξεφύγει απο το "ραφι" στην ηλικία των 30 με προξενιό τον πατέρα μου που ήταν ήδη ξαναπαντρεμένος 1 φορά και αφού σκάρωσε κι εμάς (εμένα με τον αδερφό μου) την "έκανε" για τον 3ο κατά σειρά γάμο. Η μητέρα μου δεν γνώρισε ποτέ φίλες, καλή ζωή, ξενύχτια, τον μεγάλο έρωτα ... αντιθέτως η ζωή ήταν πολύ σκληρή μαζί της. Το ίδιο σκληρός ήταν και είναι και ο αδερφός μου με τον οποίο υπάρχει "ξενοδοχειακή" σχέση εντός του σπιτιού (εκτός & για όλους τους άλλους είναι φοβερό παιδί). Αποτέλεσμα η μητέρα μου να "ακουμπήσει" πολύ επάνω μου ...

Στις αρχές ήμουν μικρή, μετά δεν είχα σχέση ... ήμουν κορίτσι προβλεπέ στα μάτια της ... Τα τελευταία 2 χρόνια θέλω να πιστεύω πως έχω βρει τον άνθρωπο μου ... και μέσα απο αυτόν πτυχές του εαυτού μου ... έχω αρχήσει να σπάω τα λουριά και να κοιτάζω που και που κι εμένα ... πράγμα το οποίο προκαλεί αντιδράσεις, μούτρα, φωνές, κλάματα και γενικότερα εντάσεις τρελές οι οποίες με καταβάλουν και επιρρεάζουν μερικά και την σχέση μου καθώς ο καλός μου έχει βαρεθεί να με ακούει να γκρινιάζω για την μητέρα μου ... Η δε μαμά μου ρίχνει όλα τα βάρυτα του κόσμου στον καλό μου ...

Η μαμά πλέον δεν έχει φίλους/ες, χόμπι ή ο,τι άλλο και θεωρεί την ζωή της τελειωμένη, βγαίνει σπάνια απο το σπίτι και με καταπιέζει αφόρητα ... Δυστυχώς δεν παίρνει απο λόγια ... και να σας πω την αλήθεια μου θέλω πολύ να φύγω απο το σπίτι αν και ξέρω ότι θα την πληγώσει ... αλλά τι να κάνω ... τελικά ένα είναι το ερώτημα ...
Θα κοιτάξω αυτή (και θα πληγώσω εμένα) ή θα κοιτάξω εμένα (και θα πληγώσω εκείνη);

Θα εκτιμούσα τις συμβουλές σας επί του θέματος!

Ευχαριστώ!

Η μαμα σου φοβαται την μοναξια, γι αυτο ειναι τοσο προσκολλημενη σε σενα. Το γεγονος οτι δεν εχει φιλους ή ενδιαφεροντα, κανει τα πραγματα ακομα πιο δυσκολα. Ενδεχομενως να πιστευει οτι εχεις "υποχρεωση" να εισαι κοντα της ή οτι με το να φυγεις απο το σπιτι θα την απαρνηθεις κιολας τελειως.

Ειναι δυσκολο με τα βιωματα της και στην ηλικια που ειναι πια να της δωσεις να καταλαβει οτι θα'πρεπε να σε αφησει να ακολουθησεις το δρομο σου. Εχεις ομως υποχρεωση στον εαυτο σου να ακολουθησεις το δρομο σου ειτε μονη ειτε με καποιον συντροφο, και λογικο ειναι να γινει σε αυτο το σταδιο ζωης. Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να της ανακοινωσεις την οποια αποφαση σου και ταυτοχρονα να τη διαβεβαιωσεις οτι δεν παυεις να την αγαπας και να ενδιαφερεσαι για το ατομο της. Καποια στιγμη αργα ή γρηγορα, θα κανεις δικια σου οικογενεια φανταζομαι, οποτε δεν μπορει να σε εχει παντα μαζι της στο ιδιο σπιτι..

Ευχομαι καλη τυχη σε οποια αποφαση παρεις.
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

allegria

# 3 στις 25/8/2005
author
Ανδρας / 47 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 703
Είσαι εδώ και σχεδόν 10 χρόνια ενήλικη και απορώ που δεν έχεις ακόμη πάρει τη ζωή στα χέρια σου. Δεν ξέρω πώς είναι τα οικονομικά σου, αλλά θα μπορούσες να ενοικιάσεις έστω ένα δωμάτιο και να ανεξαρτητοποιηθείς.

galazio

# 4 στις 26/8/2005
author
Γυναίκα / 43 / Σε σχέση
Αγαπητές allegria & dardana,

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας. Ήθελα να επιβεβαιώσω ότι δεν είμαι "ελέφαντας"!

Καλή μου allegria η αλήθεια είναι ότι τα οικονομικά μου δεν είναι ανθηρά - μάλλον το αντίθετο - αλλά προσπαθώ να οργανωθώ και να κλείσω τις "μαύρες τρύπες" ώστε να φτιάξω ένα κουμπαρά και να κάνω το μεγάλο βήμα προς την ανεξαρτησία ... (ίσως μαζί με τον καλό μου μάλιστα - αν αρχίσουν να του πηγαίνουν και αυτού καλά τα οικονομικά).

Καλή μου dardana μπήκες άμεσα στο πνεύμα του προβλήματος μου ... και μάλιστα επιβεβαίωσες την χθεσινοβραδυνή κουβέντα-καβγά που είχα μαζί της όπου προσπαθούσα να της δώσω να καταλάβει ότι το γεγονός ότι θα φύγω κάποια στιγμή (ελπίζω μέσα στον επόμενο ή μεθεπόμενο χρόνο), είτε για να ζήσω μόνη μου, είτε για να συζήσω με τον σύντροφο μου, είτε επειδή θα κάνω οικογένεια δεν συνεπάγεται ότι διαγράφω την οικογένεια μου, ότι δεν την αγαπώ ή δεν τη σέβομαι και θα πάψει να είναι μέρος της ζωής μου! Εκείνη απο την μια μου λέει "αντε να δεις τη γλύκα" και απο την άλλη "να δεις που δεν θα τα καταφέρεις και θα γυρίσεις σπίτι". Θεωρεί ότι κάνω την επανάσταση μου και ότι για αυτήν την επανάσταση ευθύνεται αποκλειστικά ο καλός μου, πράγμα που δεν ισχύει απόλυτα (με βοήθησε να ωριμάσω και να δω κάποια πράγματα διαφορετικά αλλά δεν μου έκανε και πλήση εγκεφάλου!).

Το συμπέρασμα που εγώ βγάζω είναι ότι είτε δεν με καταλαβαίνει & ξέρει, είτε δεν θέλει να με καταλάβει και να αποδεχτει την εξέλιξη μου ... Όμως έτσι είναι η ζωή ... σωστά?

Και πάλι σας ευχαριστώ για την παράθεση των απόψεων σας επί του θέματος μου!

ranran

# 5 στις 26/8/2005
author
Γυναίκα / 42 / Παντρεμένη
Θέματα: 20
Απαντήσεις: 634
Το συμπέρασμα που εγώ βγάζω είναι ότι είτε δεν με καταλαβαίνει & ξέρει, είτε δεν θέλει να με καταλάβει και να αποδεχτει την εξέλιξη μου ... Όμως έτσι είναι η ζωή ... σωστά?
Ακριβώς αυτό θα σου έλεγα κι εγώ. Δεν θέλει να αποδεχθεί ότι θα φύγεις απο το σπίτι και θα μείνει μόνη της.... Ήσουν το κέντρο της ζωής της απο τότε που έφυγε ο άντρας της. Ξαφνικά λοιπόν θα χάσει κι αυτό. Δε νομίζω όμως ότι μπορείς να κάνεις κάτι γι' αυτό. Κάποια στιγμή θα άνοιγες τα φτερά σου για να πετάξεις μακριά απο το σπίτι. Αυτή είναι η φυσική εξέλιξη!!!!! Μην καταπιέσεις τον εαυτό σου και τη σχέση σου. Κάνε αυτό που λέει η καρδιά σου. Της έχεις εξηγήσει τι θέλεις και δεν το καταλαβαίνει.

Μπορείς να ψάξεις σπίτι σε μια απόσταση σχετικά κοντά στο πατρικό σου για να τη βλέπεις συχνά! Δεν εννοώ βέβαια δίπλα, κάπου κοντά όμως!
Που και που να βγαίνετε για καφεδάκι ή να πηγαίνετε στην αγορά μαζι!
Γιατί δεν της κάνεις δώρο ένα κατοικίδιο;;;; Θα πρέπει να ασχολείται μαζί του και θα είναι μια συντροφιά.
Επίσης μπορείς να φωνάξεις στο σπίτι κάποια φίλη σου για καφέ μαζί με τη μαμά της! Ίσως γίνουν φίλες...

Καλή επιτυχία!!!!!
Γέλα και θα γελάσουν όλοι, κλάψε και θα κλάψεις μόνος σου...

galazio

# 6 στις 26/8/2005
author
Γυναίκα / 43 / Σε σχέση
Αγαπητή ranran,

Σε ευχαριστώ και εσένα για την απάντηση σου.

"Μπορείς να ψάξεις σπίτι σε μια απόσταση σχετικά κοντά στο πατρικό σου για να τη βλέπεις συχνά! Δεν εννοώ βέβαια δίπλα, κάπου κοντά όμως!"

Φυσικά το έχω σκεφτεί να μείνω κάπου κοντά για να την βοηθάω στα ψώνια και τις δουλειές της ...

"Που και που να βγαίνετε για καφεδάκι ή να πηγαίνετε στην αγορά μαζι!"

Δυστυχώς και τώρα της προτείνω ένα καφέ ... αλλά ενώ το θέλει το έξω δεν βγαίνει ... που να τρέχω για καφέδες, δεν έχουμε λεφτά, τι να πάμε να πούμε εκεί που δεν θα το πούμε εδώ ... και συναφή τέτοια ψυχοπλακωτικά λέει ...

Γιατί δεν της κάνεις δώρο ένα κατοικίδιο;;;; Θα πρέπει να ασχολείται μαζί του και θα είναι μια συντροφιά.

Είχαμε ένα σκυλάκι απο μηνών έως 13,5 ετών που χάσαμε (πέθανε) πριν 2 χρόνια. Αρχικά δεν νοούσαμε να το αντικαταστήσουμε ... με το πέρασμα του χρόνου η μητέρα μου κι εγώ θέλουμε να πάρουμε ένα άλλο σκυλάκι ή γατάκι ο αδερφός μου όμως αρνείται κατηγορηματικά να επιτρέψει να μπει άλλο στο σπίτι ... έτσι η μαμά μου αρκείται στην φροντίδα 6 καναρινιών και 1 καρδερίνας που κι αυτά όμως την κουράζουν στην περιποίηση (ίσα μπρος γκρεμός κι ίσα πίσω ρέμα η κατάσταση)

"Επίσης μπορείς να φωνάξεις στο σπίτι κάποια φίλη σου για καφέ μαζί με τη μαμά της! Ίσως γίνουν φίλες..."

Σε αυτή την ηλικία και λόγω των τραυματικών εμπειριών της στο παρελθών δεν εμπιστεύεται τους ανθρώπους ... Ειδικά για τις γυναίκες θεωρεί ότι έρχονται για να μάθουν τα οικογενειακά μας και να τα κάνουν βούκινο στην "γειτονια" ... οπότε αδιέξοδο κι εδώ!

Ευχαριστώ πάντως για τις προτάσεις σου!!!

ranran

# 7 στις 26/8/2005
author
Γυναίκα / 42 / Παντρεμένη
Θέματα: 20
Απαντήσεις: 634

Παράθεση:
Originally posted by galazio
Αγαπητή ranran,

Σε ευχαριστώ και εσένα για την απάντηση σου.

"Μπορείς να ψάξεις σπίτι σε μια απόσταση σχετικά κοντά στο πατρικό σου για να τη βλέπεις συχνά! Δεν εννοώ βέβαια δίπλα, κάπου κοντά όμως!"

Φυσικά το έχω σκεφτεί να μείνω κάπου κοντά για να την βοηθάω στα ψώνια και τις δουλειές της ...

Πρόσεχε μόνο μη γίνεις υπηρέτριά της... Δεν είναι λίγες οι φορές που το εκμεταλλεύονται...

"Που και που να βγαίνετε για καφεδάκι ή να πηγαίνετε στην αγορά μαζι!"

Δυστυχώς και τώρα της προτείνω ένα καφέ ... αλλά ενώ το θέλει το έξω δεν βγαίνει ... που να τρέχω για καφέδες, δεν έχουμε λεφτά, τι να πάμε να πούμε εκεί που δεν θα το πούμε εδώ ... και συναφή τέτοια ψυχοπλακωτικά λέει ...

Πάτε μια βόλτα στην αγορά. Ή για ψώνια σε ένα μεγάλο σουπερ μάρκετ που είναι σε εμπορικό κέντρο. Θα χαζέψετε και τις βιτρίνες, θα ξεσκάσει κιολας...

Είχαμε ένα σκυλάκι απο μηνών έως 13,5 ετών που χάσαμε (πέθανε) πριν 2 χρόνια. Αρχικά δεν νοούσαμε να το αντικαταστήσουμε ... με το πέρασμα του χρόνου η μητέρα μου κι εγώ θέλουμε να πάρουμε ένα άλλο σκυλάκι ή γατάκι ο αδερφός μου όμως αρνείται κατηγορηματικά να επιτρέψει να μπει άλλο στο σπίτι ... έτσι η μαμά μου αρκείται στην φροντίδα 6 καναρινιών και 1 καρδερίνας που κι αυτά όμως την κουράζουν στην περιποίηση (ίσα μπρος γκρεμός κι ίσα πίσω ρέμα η κατάσταση)

"Επίσης μπορείς να φωνάξεις στο σπίτι κάποια φίλη σου για καφέ μαζί με τη μαμά της! Ίσως γίνουν φίλες..."

Σε αυτή την ηλικία και λόγω των τραυματικών εμπειριών της στο παρελθών δεν εμπιστεύεται τους ανθρώπους ... Ειδικά για τις γυναίκες θεωρεί ότι έρχονται για να μάθουν τα οικογενειακά μας και να τα κάνουν βούκινο στην "γειτονια" ... οπότε αδιέξοδο κι εδώ!

Κανείς δεν είπε να βγάλει τα εσώψυχά της σε μια ξένη. Η συναναστροφή μετράει. Υπάρχουν τόσα πράγματα να συζητήσεις εκτός απο τα οικογενειακά σου!!!! Αν πάλι δεν θέλει να έχει επαφές με ξένους επιστράτευσε τους συγγενείς σου!

Ευχαριστώ πάντως για τις προτάσεις σου!!!

Γέλα και θα γελάσουν όλοι, κλάψε και θα κλάψεις μόνος σου...

# 8 στις 31/8/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Eφτασα κι εδώ
Λοιπόν, όπως σου είπα, ειδικός δεν είμαι. Μόνο μαμά.
Οπότε μόνο προσωπικά μου βιώματα μπορώ να μεταφέρω.
Μου ακούγεται ανατριχιαστικό να λέει μια μαμά στην κόρη της να μην φύγει με τον σύντροφό της. Πώς φαντάζεται δηλαδή τη ζωή σου; Σα νοσοκόμα της;
Ό δικός μου γιος πήγε να σπουδάσει στην Αγγλία . Τι να του πω; Μη πας γιατί θα μείνω μόνη μου; Είναι δυνατόν να κοβω το μέλλον του παιδιού μου για να εξασφαλιστώ εγώ; Και κόρη να είχα το ίδιο θα ίσχυε.

Δικαιολογείται εν μέρει να νιώθει ανασφαλής η μαμά σου, μπροστά στο φόβο ότι θα μείνει μόνη της. Κι εμένα με τρομάζουν οι αρρώστειες όταν έρχονται ξαφνικά και δε μπορώ ούτε νερό να πάω να πιω ούτε έχω κανέναν να μου το φέρει, αλλά αυτό δεν είναι λόγος να καταστρέψω τη ζωή του παιδιού μου.

Κατ εμέ η μαμά σου έχει αρχίσει να πέφτει σε κατάθλιψη και τείνει να εγκλωβίσει κι εσένα σ αυτήν. Δεν ξέρω τι ενδιαφέροντα έχει , αν δούλεψε ποτέ έξω από το σπίτι, αλλά νομίζω ότι πρέπει να της βρεις εσύ κάτι που θα την γεμίζει. Μια γνωστή μου πήγε εθελόντρια στον Ερυθρό Σταυρό και κάνει παρέα σε ασθενείς που δεν έχουν συγγενείς. Τι μόρφωση έχει η μαμά σου; Βρες της κάποια ελαφριά απασχόληση. Εσύ που την ξέρεις θα ξέρεις και τι της αρέσει.

Αλλά μην καβγαδίζεις. Δεν κερδίζεις τίποτε με τον καβγά και ταυτόχρονα της αποδεικνύεις ότι δεν είσαι ικανή για μια ώριμη συμπεριφορά κι ότι θα τα καταφέρεις μόνη σου. Μίλα της ήρεμα και με επιχειρήματα. Βρες της λύσεις στα προβλήματα που φοβάται. Καθησύχασέ την. Αλλά και μην κάνεις πίσω στα δικαιώματά σου στη ζωή.

Δεν ξέρω αν σε βοηθά να ρίξεις μια ματιά σε ένα παλιότερο θέμα μου που συμπτωματικά είναι σχετικό με το δικό σου, αλλά από την πλευρά των γονιών.
Είχαν γράψει κι άλλοι γονείς εκεί.

Απογαλακτισμός γονέων
Σελίδα : 1

Η απάντησή σας

Τίτλος :
(Προαιρετικά)
Μεταφορά σε εξέλιξη...
Παρακαλούμε περιμένετε
Επισύναψη αρχείου
1 συνημμένο αρχείο
Υπάρχουν τα παρακάτω προβλήματα:

Δεν έχετε επιλέξει την Kατηγορία του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει τον Τίτλο του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει το Κείμενο του θέματος σας
Η απάντηση σας έχει δημοσιευτεί!
Πιέστε [Εμφάνιση] για να μεταφερθείτε στην απάντησή σας, ή [Νέα Απάντηση] για να συνεχίσετε.
Το θέμα σας έχει αποσταλεί για έγκριση.
Θα δημοσιευτεί μόλις έγκριθεί από την ομάδα διαχείρησης του Sxeseis.gr.
Υπήρξε κάποιο πρόβλημα με την αποστολή του θέματος σας.
Παρακαλούμε δοκιμάστε πάλι. Σε περίπτωση που το πρόβλημα παραμένει παρακαλούμε επικοινωνήστε με την υποστήριξη του Sxeseis.gr.