Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

ΤΑ ΠΕΝΤΕ ΛΑΘΗ ΣΤΟ ΚΛΕΙΣΙΜΟ !

Σελίδα : 1

spy26

# 1 στις 29/5/2003
author
Ανδρας / 42 / Ελεύθερος
Αλλη χώρα
Θέματα: 33
Απαντήσεις: 416
'Aρεσαν+: 0%

Τα πεντε λαθη στο κλεισιμο !

Πεντε ειναι τα βασικα λαθη που ενας πωλητης δεν καταφερνει να κλεισει μια δουλεια, ή τελοςπαντων καταφερνει να την κλεισει με μεγαλη δυσκολια !

1. Ειναι πολυ βιαστικος στο κλεισιμο. οι πελατες αντιστεκονται,γιατι θελουν να εχουν το αισθημα οτι αυτοι αποφασιζουν ! ( κουνια που τους κουναγε ...)
2. Υπερβολικη καθυστερηση του κλεισιματος απο την μερια του πωλητη, ιδιως οταν ο πελατης παρουσιαζετε εξ'αρχης προδιατεθημενος να αγορασει κι ο πωλητης με την πολυλογια του και την αναβλητικοτητα του τον αφηνει να ''κρυωσει'' ! ( απο δω πηγαν και αλλοι...για τον πωλητη )
3.Λανθασμενη τεχνικη κλεισιματος. Εχει κακοζυγισει τον πελατη και επομενως εχει χρησιμοποιησει ακαταλληλη μεθοδολογια ! ( τζαμπα το σαλιο που χαραμισαν τοση ωρα...)
4.Εχει κακη επιχειρηματολογια και επιδηξη, δεν γνωριζει το προιον που πουλα αψογα . ( επιστροφη στα σχολικα θρανεια...επειγοντος )
5. Φοβαται τον πελατη. ( η αποτυχια στο μεγαλειο της...)

Ολα τα παραπανω, αν το καλοσκεφτουμε ισως και να εφαρμοζονται και μεταξυ ανθρωπων-συνανθρωπων στην κοινωνια και οχι απαραιτητα μοναχα στις πωλησεις ! Πειτε μου , σας εχουν τυχει παρομοιες περιπτωσεις , που ενω νομιζατε πως εχετε καταφερει να πεισετε για οτιδηποτε καποιον συνανθρωπο σας, στο τελος αποτυχατε ;
Εμενα παντως...αμετρητες φορες !

;;;

quite

# 2 στην 1/6/2003
author
Ανδρας / 54 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Πυλαία
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 719
Δεν εχω σχεση με πωλησεις ουτε θα μπορουσα ποτε,δεν ειναι στο χαρακτηρα μου.Δεν συμφωνω ηθικα με τις πωλησεις που στηριζονται σε τεχνικες.
Ισως να χρησιμοποιουμε ολοι μας ασυναισθητα τεχνικες,κανονικα δεν θα πρεπει να ενεργουμε ασυναισθητα ποτε,τουλαχιστον ομως δεν το κανουμε εσκεμενα.κατι με το οποιο οπως ειπα δε συμφωνω,προσωπικη μου αποψη.
Μια ερωτηση εχω ,με αφορμη οσα ρωτας.
Τους τελευταιους μηνες σαν δευτερη δουλεια μεταφερω πιτσες,πακετας κοινως.
Απο παλια ειχα την ταση να δειχνω με το βλεμμα οτι προσεχω κοπελες που δεν μετρανε εξωτερικα,και αντιθετα ωραιες κοπελες να δειχνω οτι δεν τις ριχνω ματια.
δεν ξερω γιατι ,ισως επειδη οι μη εμφανισημες χρειαζονται περισσοτερο την προσοχη μας,ενω οι ωραιες πρεπει να τους κοπει λιγο η φορα μην το παιρνουν πανω τους,εκτος αν το κανω για αλλο λογο που δε γνωριζω ακομη.
Ρωταω λοιπον μια και ξερεις απο πωλησεις,αν δειχνω ενδιαφερον σε καποια που της παω παραγγελεια εχω περισσοτερες πιθανοτητες να παρω μπουρμπουαρ;
και μια προσωπικη παρακληση επι την ευκαιρια και συγνωμη αν βγαινω απο το θεμα.δινεται παντα μπουρμπουαρ εστω και λιγα λεπτα ,ειναι πολυ ασχημο να μη δινεις ,ασε που σε στολιζει ο πακετας κανονικα ,αν και σιωπηλα.

spy26

# 3 στην 1/6/2003
author
Ανδρας / 42 / Ελεύθερος
Αλλη χώρα

Προς ςυιτε...

Η απαντηση σου πιστευω πως βρισκετε στο εξης :
3. Λανθασμενη τεχνικη κλεισοματος.Εχεις κακοζυγισει τον πελατη και εεις χρησιμοποιησει ακαταλληλη μεθοδολογια.

Θελω να πω δηλαδη...πως εξαρτατε απο την πελατισα σου στην προκυμενη περιπτωση ! Την διαθεση της...τον χαρακτηρα της...την παρουσα ερωτικη της κατασταση...ακομα και αν βρισκετε εκεινη την στιγμη ο αντρας της μεσα στο σπιτι...οπως και πολλα αλλα...!!!
Επομενως λιγο δυσκολο να σου δωσω μια συγκεκριμενη απαντηση αυτην την στιγμη !

Αν και πιστευω πως το να δειξεις ερωτισμο απεναντι στον πελατη, ειναι ενα απο τα μεγαλυτερα λαθη που μπορεις να κανεις ποτε, και ακομα μεγαλυτερο ειναι...καποια στιγμη στο μελλον να το προχωρησεις ! Τεραστιο σφαλμα...ανεπανορθωτο...που σιγουρα θα σε οδηγησει να χασεις το μπουρμπουαρ σου δια παντως απο τον πελατη...
Επιπλεον κανεις λαθος, αν νομιζεις πως με την δουλεια που κανεις, δεν ασχολησε με τις πωλησεις ! Αποτελεις και εσυ ενα κομματι της πωλησης και ας μην το εχεις συνηδητοποιησει ακομα...Εισαι ο τελευταιος κρικος της πωλησης και μαζι με αυτον που περνει τις τηλεφωνικες παραγγελιες εισαστε οι μονοι που αντιπροσωπευετε το μαγαζι προς την πελατεια του! Ιδιως εσυ που εχεις και την αμεσοτερη επαφη !!!!!!!!!!!!!!!
Για αυτο λοιπον, για το καλλητερο συμφερον της επιχηρησης και κατα συνεπεια και δικο σου...κοιταξε να εισαι περισσοτερο επαγγελματιας σε αυτο που κανεις,ασχετος αν ειναι part-time δουλεια σου. Ενα προσεκτικο ομορφο casual ντυσιμο, ενα ζεστο χαμογελο με το που θα σου ανοιξουν την πορτα και θα σε αντικρυσουν, πλυθηντικος απαραιτητα στην ομιλια σου ακομα και σε μικροτερες ηλικιες, ενα συγγνωμη σε περιπτωση καθυστερησης της παραδοσης ακομα και αν δεν ευθυνεσαι εσυ για αυτο...ειναι μερικα κολπακια που σιγουρα θα αυξησουν την δουλεια του μαγαζιου, την εικονα του, και πολυ περισσοτερο το μπουρμπουαρ σου !!! Περισσοτερο απο το να χανεις τον χρονο σου αδικως σε ανυποστατα ''καμακια''...που μπορει μερικες φορες απο τιποτα...αγα***ες να σου φερνουν αποτελεσμα, αλλα στην πλειοψηφια τους οδηγουν σε πτωση της δουλειας και απωλεια πελατειας !!!

Σκεψου τα ...και αν θελεις εφαρμοσε τα για κανενα μηνα σημειονοντας τα μπουρμπουαρ που περνεις.Οταν τα συγκρινεις με τα ''αλλα''...τα παλια , εχω την εντυπωση πως θα παθεις την πλακα σου...με την αυξηση τους!

Ελπιζω να σε βοηθησα....
;;;

quite

# 4 στις 6/6/2003
author
Ανδρας / 54 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Πυλαία
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 719

προς σπυ26

οχι μονο δε βοηθησες αλλα με εθαψες κι ολας ......ειμαι και παντρεμενος.
παντα ειμαι καλοντυμενος ξυρισμενος και ευγενικος,ποτε δεν την επεσα σε καμια ουτε καν γενικης φυσεως συζητηση δεν εκανα.
για να γινει κατι με πελατισα θα πρεπει
1 να μου την πεσει αυτη
2 να μου αρεσει πολυ
3 να ειμαι μαλωμενος με τη γυναικα μου.
και τα τρια ταυτοχρονα.επιμενω παντως οι γυναικες κολακευονται με ενα βλεμα που δειχνει οτι μετρανε.

freebird

# 5 στις 6/6/2003
author
Ανδρας / 63 / Παντρεμένος
Ν. Ηλείας / Πύργος
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 56
1.Στη βράση κολλάει το σίδερο.
2.Η σούπα σερβίρεται πάντοτε ζεστή.
Οιβασικές αρχές ενός πωλητή πυ ποτέ δεν πρέπει να ξεχνά. Εμπλεκόμενος με οτιδήποτε άλλο έχασε την πώληση. Αντε γειά σας.

antsig

# 6 στις 8/6/2003
author
Ανδρας / 38 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Λαύριο
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 7
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΑΝΤΙΚΗΜΕΝΟ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΣ, (ΔΙΑΘΕΣΗΜΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΑΝΓΚΑΙΟΤΗΤΑ )ΜΠΟΠΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΘΟΡΙΣΟΥΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΩΣ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΓΕΝΗ!ΟΧΙ ΚΑΛΟ ΓΙ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΑΓΟΡΑΣΤΕΣ ΑΛΛΑ ΑΝΑΠΟΦΕΚΤΟ ΟΠΩΣ ΚΑΙ Η ΕΣΧΡΟΚΑΙΡΔΙΑ!
Ερωτασ

spy26

# 7 στις 13/6/2003
author
Ανδρας / 42 / Ελεύθερος
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Originally posted by freebird
1.Στη βράση κολλάει το σίδερο.
2.Η σούπα σερβίρεται πάντοτε ζεστή.
Οιβασικές αρχές ενός πωλητή πυ ποτέ δεν πρέπει να ξεχνά. Εμπλεκόμενος με οτιδήποτε άλλο έχασε την πώληση. Αντε γειά σας.

Πρακτικοτατο σε βρισκω !!!!!! μπραβο

Κοιτα και το αλλο....
''τρεια πουλακια καθονταν....''
;;;

spy26

# 8 στις 8/7/2003
author
Ανδρας / 42 / Ελεύθερος
Αλλη χώρα

Συστημενο προς ηυντερ...

Και σε αλλα θεματα...που μπηκες στον κοπο να απαντησεις, παρατηρησα πως σχολιασες με το ιδιο ακριβως επιφωνημα !..........ΑΑΑ.......

Ετσι λοιπον...με κανεις και αναρωτιεμαι, τι ακριβως ηθελες να πεις....

1, οτι απορεις ;
2, οτι εχεις μεινει εκπληκτος ;
3, οτι συμφωνεις ;
3, οτι διαφωνεις ;
4, οτι απλα σου εχει χαλασει το πληκτρολογιο και γραφει μοναχα το Α ;
5, οτι ακομα δεν μαθατε το επομενο που συνηθως ειναι το Β
ή
6, οτι εισαι βραχνιασμενος ;

Στα γραφω με διαθεση αναγνωριστικη...για αυτο και σου παραθετω ( με τις φατσουλες απο κατω ) μερικα απο τα συναισθηματα που θα μου υποδειξεις εσυ, να χρησιμοποιησω....

;;;

# 9 στις 11/7/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
ως αγοραστής απαντώ στο θέμα:
σίγουρα παίζει ρόλο η ευγένεια σε όλων των ειδών τις επαγγελματικές σχέσεις.
αγοράζω προϊόντα που πραγματικά μου χρειάζονται και όχι όλα αυτά που προσπαθούν οι πωλητές να με πείσουν ότι χρειάζομαι.
επίσης με εκνευρίζουν οι πωλητές που επιμένουν να μου κάνουν παρουσίαση, ενώ από την αρχή έχω δείξει ότι δεν ενδιαφέρομαι.
όσο για τον φίλο που δουλεύει στο delivery: δίνω συνήθως φιλοδώρημα βάσει ... στρογγυλοποίησης.
δηλαδή ανάλογα με το λογαριασμό (αν είναι 7,80 ευρώ θα δώσω μόνο 20 λεπτά, αν είναι 7,20 ευρώ θα δώσω 80 λεπτά)
η spy πάντως έχει δίκιο στο ότι είσαι το "πρόσωπο" της επιχ/σης.
έχω σταματήσει να παραγγέλνω από μαγαζιά επειδή δεν εγκρίνω τη συμπεριφορά του υπαλλήλου που βλέπω στην πόρτα μου, ακόμα και την εμφάνιση.(εννοώ να δίνει την εντύπωση ...βρώμικου και άτσαλου ανθρώπου)

aakatamaxitos

# 10 στις 23/7/2003
author
Ανδρας / 48 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 8
Απαντήσεις: 38
ΠΑΝΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΩΛΗΤΗ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΓΟΡΑΣΤΗ ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΣΧΕΣΗ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΕ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΑΓΟΡΑΣΤΗ ΠΩΛΗΤΗ

# 11 στις 23/7/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Τίποτα δεν αποδεικνύει οτι αυτά τα 5 λάθη ευθύνονται για την αποτυχία. Διοτι μπορεί κάποιος να τα έκανε και να μην πέτυχε, αλλά ΚΑΝΕΙΣ δεν εγγυάται οτι αν δεν τα έκανε θα πετύχαινε.

Λοιπόν, κοίτα να δείς. ΕΝΑ είναι το μεγάλο μυστικό για τις πωλήσεις. ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΤΟ ΛΕΩ!!!!!
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε