Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

ΙΚΑ!HELP!

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

Dardana

# 21 στις 27/9/2005
author
Γυναίκα / 48 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Originally posted by gallidoula

Παράθεση:
Originally posted by Dardana

Παράθεση:
Eπιτέλους!Γιατί έχω ακούσει δεκάδες διαφορετικές απόψεις!Ο ένας λέει το ένα,ο άλλος το αντικρούει κτλ!

Γι αυτο και καλο ειναι να ρωταμε αρμοδιους για τα θεματα αυτα, κι οχι τον εναν και τον αλλον (που λεει ο λογος)

Καλη αρχη παρεπιπτοντως.

Ευχαριστώ!Ρώτησα τον υπέυθυνο και τι μου πε:"το λέει ξεκάθαρα,θέλει βεβαίωση πρόσληψης.Δεν καταλαβαίνεις?"

ΟΚ, καταλαβα, παω πασο.
Εμ κι εσυ, επρεπε να καταλαβεις βρε παιδι μου!!
Γιατι δεν πηρες μαζι σου και την κρυσταλλινη σφαιρα;; Να μην τους ταλαιπωρεις τους ανθρωπους με τις ερωτησεις σου..

(ημαρτον Κυριε)

Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

# 22 στις 27/9/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by MANINA_

Να είστε ευγενική, αλλά να τους γίνεστε τσιμπούρι:
Ερώτηση: Τί εννοείτε όταν ζητάτε βεβαίωση πρόσληψης;
Πιθανή απάντηση: Σας παρακαλώ, τόσος κόσμος περιμένει, δεν μπορούμε να ασχολούμαστε όλη τη μέρα μαζί σας
Απάντηση: Ξέρετε, δεν γνωρίζω τις διαδικασίες, και θα ήθελα να με διαφωτίσετε
Πιθανή απάντηση: @#!*%!!
Απάντηση: Δυστυχώς, δεν καταλαβαίνω τί εννοείτε. Εσείς τα γνωρίζετε, γιατί είναι η δουλειά σας, αλλά σε εμένα θα πρέπει να τα εξηγήσετε
Με ένα συνδυασμό χαζοχαρουμενιάς, υπομονής και ευγένειας ....* είναι πολύ πιθανό να πάρετε σωστές και υπεύθυνες απαντήσεις.

*και οξείας ακοής;;;

Γιατί, αλήθεια, μ' αυτό το αλεξίσφαιρο τζαμάκι που βάλανε για να μην τους φτύνουμε τι γίνεται;

Εμένα με ταλαιπωρεί πάρα πολύ.

"Θα χρειαστεί να φέρετε και μία .......ωση από τον .........η σας ότι .......ατε τα ........α"

Εεεε, συγγνώμη, δεν άκουσα, τι ακριβώς να φέρω..;

Και ιδρώνοντας, ενώ ταυτόχρονα κουτουλάω το κεφάλι μου στο τζάμι,
προσπαθώ να διαβάσω τα χείλη τους όταν μου επαναλαμβάνουν τη φράση τους με την ίδια ταχύτητα και ακριβώς στον ίδιο τόνο με τον προηγούμενο.

gallidoula

# 23 στις 27/9/2005
author
Γυναίκα / 37 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 37
Απαντήσεις: 646

Παράθεση:

Παράθεση:

Παράθεση:

Παράθεση:
Eπιτέλους!Γιατί έχω ακούσει δεκάδες διαφορετικές απόψεις!Ο ένας λέει το ένα,ο άλλος το αντικρούει κτλ!

Γι αυτο και καλο ειναι να ρωταμε αρμοδιους για τα θεματα αυτα, κι οχι τον εναν και τον αλλον (που λεει ο λογος)

Καλη αρχη παρεπιπτοντως.

Ευχαριστώ!Ρώτησα τον υπέυθυνο και τι μου πε:"το λέει ξεκάθαρα,θέλει βεβαίωση πρόσληψης.Δεν καταλαβαίνεις?"

ΟΚ, καταλαβα, παω πασο.
Εμ κι εσυ, επρεπε να καταλαβεις βρε παιδι μου!!
Γιατι δεν πηρες μαζι σου και την κρυσταλλινη σφαιρα;; Να μην τους ταλαιπωρεις τους ανθρωπους με τις ερωτησεις σου..

(ημαρτον Κυριε)

Την άλλη φορά θα πηγαίνω με τον Πιτ Παπαδάκο στο ΙΚΑ!!
Κάθε τι που ζεις, είτε σε κάνει ευτυχισμένο, είτε δυστυχισμένο, είναι κέρδος... Χαμένος χρόνος, είναι τα διαστήματα που δεν έζησες κάτι...

Dardana

# 24 στις 27/9/2005
author
Γυναίκα / 48 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651

Παράθεση:
Originally posted by Gioconda

Γιατί, αλήθεια, μ' αυτό το αλεξίσφαιρο τζαμάκι που βάλανε για να μην τους φτύνουμε τι γίνεται;

Εμένα με ταλαιπωρεί πάρα πολύ.

"Θα χρειαστεί να φέρετε και μία .......ωση από τον .........η σας ότι .......ατε τα ........α"

Εεεε, συγγνώμη, δεν άκουσα, τι ακριβώς να φέρω..;

Ειναι κι αυτο μες τα πλαισια της εναρμονισης με την ΕΕ?

Γιατι κι εμας μας το μοστραρανε παντου προσφατως....

Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

broxi

# 25 στις 28/9/2005
author
Γυναίκα / 44 / Διαζευγμένη
Ν. Αιτωλοακαρνανίας / Αγρίνιο
Θέματα: 19
Απαντήσεις: 520

Παράθεση:
Originally posted by Almyros33
Zήτα από τον εργοδότη σου βεβαίωση πρόσληψης για να το δώσεις στο ΙΚΑ. Δεν είναι η σύμβαση εργασίας απλά μία βεβαίωση που λέει ότι δουλεύεις από κάποια χρονική στιγμή στην επιχείρηση αυτή.

Αν ο εργοδότης ήταν "σωστός" θα είχε κάνει αυτός την διαδικασία ενημέρωσης του ΙΚΑ για την πρόσληψη...αλλά μάλλον ατύχησες...

Συγνώμη αλλα δεν νωριζεις οτι εχουν αλλαξει πλέον τα πράγματα!!!
Για να κάνει οποιαδήποτε κίνηση πλέον ο εργοδοτης θα πρέπει να εχει ΑΜΑ ο εργαζόμενος!!! Το μόνο που μπορει να κάνει ειναι να αποδώση μια Βεβαίωση Προυπηρεσίας και όχι εργοδότη(Βεβαιωση Εργοδότη ειναι μια κατασταση στην οποια εμφανιζεται ο μισθός και η κρατησεις για το ΙΚΑ, και εχει την χρησιμότα των ενσύμων, ο νεοπροσλαμβανομενος δεν μπορει να προσκομησει καποιο τετοιο εγγραφο πριν την προσληψη του και το περας ενος μηνος στην εργασια του). Στην Βεβαίωση προυπηρεσιας θα εμφανιζονται τα στοιχεια του Εργοδοτη και του Εργαζομένου.

Ευχαριστώω!!
Σημασία δεν έχει να βρείς έναν άνθρωπο να περασεις τη ζωή σου μαζί του...αλλά κάποιον που να μην μπορείς να ζήσεις μακριά του...

# 26 στις 28/9/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Almyros33
Zήτα από τον εργοδότη σου βεβαίωση πρόσληψης για να το δώσεις στο ΙΚΑ. Δεν είναι η σύμβαση εργασίας απλά μία βεβαίωση που λέει ότι δουλεύεις από κάποια χρονική στιγμή στην επιχείρηση αυτή.

Αν ο εργοδότης ήταν "σωστός" θα είχε κάνει αυτός την διαδικασία ενημέρωσης του ΙΚΑ για την πρόσληψη...αλλά μάλλον ατύχησες...

Βρε παιδια μην την πελαγωνετε την κοπελα......

τι αν ηταν σωστος ο εργοδοτης και παρδαλα κατσικια....τι βεβαιωση οτι δουλευει απο καποια χρονικη στιγμη

ακομα δεν εχει αρχισει καν να εργαζεται η κοπελα αν καταλαβα σωστα....ποιος εργοδοτης θα δωσει βεβαιωση για καποιον που ακομα δεν του εχει κανει αναγγελια προσληψης και δεν εχει αρχισει να εργαζεται?Κατασταση εργαζομενων προσκομιζει ο εργοδοτης οπου οφειλει να το κανει για οσους υπαρχει αναγγελια προσληψης

ειναι απλα τα πραγματα.....

ειναι η πρωτη φορα που βγαινει για εργασια η φιλη μας

ο εργοδοτης θα συμπληρωσει την φορμα της προσληψης και στην θεση που πρεπει να αναφερει τον αρθμ του μητρωου θα βαλει τον αρθμ ταυτοτητας της και θα της κανει την προσληψη με το χαρτακι αυτο θα και οτι αλλο της εχει ζητηθει θα παρει απ το ΙΚΑ τον αρθμ μητρωου και θα τον προσκομισει στον εργοδοτη.....

Σωστος δεν θα ηταν ο εργοδοτης αν δεν ηθελε να της κανει προσληψη και να την ασφαλισει.....

tayri

# 27 στις 28/9/2005
author
Ανδρας / 48 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 791

Παράθεση:
Με ένα συνδυασμό χαζοχαρουμενιάς, υπομονής και ευγένειας, είναι πολύ πιθανό να πάρετε σωστές και υπεύθυνες απαντήσεις.

κάποιες φίλες μου, όταν πρέπει να πάνε στο ΙΚΑ ή σε τράπεζες για να συνεννοηθούν με τους υπαλλήλους κάνουν τα εξής:

- φοράνε κοντή φούστα και γόβες στιλέτο ώστε να φαίνονται οι τέλειες γάμπες τους
- φοράνε το πιο ωραίο και σεξι χαμόγελό τους
- πηγαίνουν στα γκισέ όλο νάζι και με ύφος "θέλω να με πηδήξεις τώρα!" (το ποιός είναι πίσω από το γκισέ δεν έχει σημασία, μπορείτε να φαντάζεστε τον brad pitt ή όποιον σας κάνει κέφι)
- αν τους ζητήσουν το τηλέφωνό τους, δίνουν έναν αριθμό στην τύχη

το αποτέλεσμα: εξυπηρετούνται αμέσως και οι υπάλληλοι είναι ευγενέστατοι. τους φτιάχνουν ακόμη και καφέ, ενώ την επόμενη φορά που θα πάνε θα τους έχουν και κόκκινο χαλί στρωμένο. παίρνουν και το τηλέφωνο του υπαλλήλου, το οποίο φυσικά ξεφορτώνονται (προσοχή) έξω από το κτίριο και διακριτικά.

το ίδιο μπορείς να κάνεις αν είσαι άνδρας και πέσεις σε γυναίκες υπαλλήλους, ειδικά αν είσαι και ωραίο παιδί. με ένα ωραίο χαμόγελο όλα γίνονται
omg, they killed kenny!

tayri

# 28 στις 28/9/2005
author
Ανδρας / 48 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Με ένα συνδυασμό χαζοχαρουμενιάς, υπομονής και ευγένειας, είναι πολύ πιθανό να πάρετε σωστές και υπεύθυνες απαντήσεις.

κάποιες φίλες μου, όταν πρέπει να πάνε στο ΙΚΑ ή σε τράπεζες για να συνεννοηθούν με τους υπαλλήλους κάνουν τα εξής:

- φοράνε κοντή φούστα και γόβες στιλέτο ώστε να φαίνονται οι τέλειες γάμπες τους
- πηγαίνουν στα γκισέ όλο νάζι και με ύφος "θέλω να με πηδήξεις τώρα!" (το ποιός είναι πίσω από το γκισέ δεν έχει σημασία, μπορείτε να φαντάζεστε τον brad pitt ή όποιον σας κάνει κέφι)

το αποτέλεσμα: εξυπηρετούνται αμέσως και οι υπάλληλοι είναι ευγενέστατοι. τους φτιάχνουν ακόμη και καφέ, ενώ την επόμενη φορά που θα πάνε θα τους έχουν και κόκκινο χαλί στρωμένο. παίρνουν και το τηλέφωνο του υπαλλήλου, το οποίο φυσικά ξεφορτώνονται (προσοχή) έξω από το κτίριο και διακριτικά.

το ίδιο μπορείς να κάνεις αν είσαι άνδρας και πέσεις σε γυναίκες υπαλλήλους, ειδικά αν είσαι και ωραίο παιδί. με ένα ωραίο χαμόγελο όλα γίνονται
omg, they killed kenny!

tayri

# 29 στις 28/9/2005
author
Ανδρας / 48 / Ελεύθερος

Παράθεση:

omg, they killed kenny!

gallidoula

# 30 στις 28/9/2005
author
Γυναίκα / 37 / Σε σχέση
Δυστυχώς δουλεύω σε ένα κουτσοχώρι της Χαλκιδικής(κάτι σαν το Κολωκοτρωνίτσι)!Οπότε εκεί δεν έχουν την ενημέρωση που έχουν οι πρωτευουσιάνοι και οι συμπρωτευουσιάνοι.
Και μια άλλη ερώτηση:Αφού γίνει η πρόσληψη και πάω το μητρώο στον εργοδότη,θα τον σημειώσει πάνω στην πρόσληψη και την αναγγελία της?Ή δεν χρειάζεται?
Κάθε τι που ζεις, είτε σε κάνει ευτυχισμένο, είτε δυστυχισμένο, είναι κέρδος... Χαμένος χρόνος, είναι τα διαστήματα που δεν έζησες κάτι...

# 31 στις 28/9/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
ρε Γαλλιδουλα..
κανε πως το καταλαβες καμαρι μου γιατι ποιος αντεχει παλι την απαντηση του Ταυρη Χ 3..???

gallidoula

# 32 στις 28/9/2005
author
Γυναίκα / 37 / Σε σχέση

Παράθεση:
Originally posted by sviinnn
ρε Γαλλιδουλα..
κανε πως το καταλαβες καμαρι μου γιατι ποιος αντεχει παλι την απαντηση του Ταυρη Χ 3..???

kavalarisa

# 33 στις 28/9/2005
author
Γυναίκα / 53 / Παντρεμένη
Ν. Καβάλας / Καβάλα
Θέματα: 18
Απαντήσεις: 521
άκου τι λέει η κ. Τραλαλό και προχώρα... δεν είναι τόσο πολύπλοκα τα πράγματα
Εγώ πάλι γνωρίζω ότι η πρόσληψη δεν έχει καμιά σχέση με τον αριθμό μητρώου σου... Σωστά τα λέει η κ. Τραλαλό... θα αναγραφεί απλά ο αριθμός ταυτότητάς σου στην πρόσληψη... όσο για τον αριθμό μητρώου θα βγει κι αυτός παιδάκι μου στην ώρα του και θα χρησιμοποιηθεί μετά όπου αλλού χρειαστείς εσύ και η χαρτούρα που θα σε αφορά.
Εμείς προσλάβαμε κάποια στιγμή *πρωτοπροσλαμβανόμενο* (περίπτωση σαν τη δική σου)... προσκόμισα κανονικά την πρόσληψη, η οποία μάλιστα ήταν δύσκολη περίπτωση λόγω πρώτου βαθμού συγγένειας με το αφεντικό 1ον και 2ον λόγω ειδικότητας. Δεν υπήρχε ακόμη αριθμός μητρώου, απλά όταν προσκόμισα την πρόσληψη μου είπαν ότι οπωσδήποτε ο νεαρός πρέπει να προσκομίσει την απαιτούμενη χαρτούρα για να του βγάλουν αυτό τον περιβόητο αριθμό μητρώου. Η πρόσληψη δεν μπορεί ποτέ να καθυστερεί για τέτοιους λόγους.
αυτάααααα γνωρίζω ελπίζω να βοήθησα
οχι σκουπιδια οχι καποτες σε θαλλασες και ακτεσ

gallidoula

# 34 στις 29/9/2005
author
Γυναίκα / 37 / Σε σχέση
Μerci a tous!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

MALENA24

# 35 στις 4/10/2005
author
Γυναίκα / 45 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Γέρακα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 11
ΙΚΑ 23/09/2005
Αριθµ. Πρωτ.:Α02/1102/23/9/2005
ΘΕΜΑ: Σχετικά µε την υποβολή Αίτησης Απογραφής Άμεσα Ασφαλισμένου και στο Υποκ/μα ΙΚΑ-ΕΤΑΜ του τόπου απασχόλησης του ασφαλισμένου
Ακολουθούν οι διατάξεις του άρθρου 2 παρ. 2 της Απόφασης του Υφυπουργού Εργασίας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων Αριθμ.Φ11321/30819/1997/2.3.2004 (ΦΕΚ 496/5.3.04 τ.Β), µε την οποία τροποποιήθηκε η παραγρ. 1 του άρθρου 3 του Κανονισμού διαδικασιών ασφάλισης για την εφαρμογή της Αναλυτικής Περιοδικής Δήλωσης και σας γνωρίζουμε τα ακόλουθα:
Όπως είναι γνωστό µε την Εγκ. 4/2002 δόθηκαν οδηγίες των νέων διαδικασιών για την εφαρμογή του θεσμού της Αναλυτικής Περιοδικής Δήλωσης.
Στην ενότητα Α΄: Μητρώο Ασφαλισμένων και ειδικότερα στο Κεφάλαιο «Απογραφή Άμεσα Ασφαλισμένου» είχαν κοινοποιηθεί οι διατάξεις του άρθρου 3 παρ. 1 του Κανονισμού Διαδικασιών Ασφάλισης, οι οποίες ανέφεραν ότι τα πρόσωπα που αναλαμβάνουν για πρώτη φορά εργασία ασφαλιστέα στο ΙΚΑ συμπληρώνουν και υποβάλλουν στο Υποκ/μα ΙΚΑ του τόπου κατοικίας τους «Αίτηση Απογραφής Άμεσα Ασφαλισμένου».
Η παράγραφος αυτή τροποποιείται µε τις κοινοποιούμενες διατάξεις και από την ημερομηνία ισχύος της Υπουργικής Απόφασης η Αίτηση Απογραφής Άμεσα Ασφαλισμένου υποβάλλεται στο Υποκ/μα ή Παρ/μα του τόπου κατοικίας ή του τόπου απασχόλησης.
Με τις νέες διατάξεις δηλαδή ορίζεται ως αρμόδιο Υποκ/μα και το Υποκ/μα του τόπου απασχόλησης, προκειμένου να διευκολύνονται περισσότερο οι ασφαλισμένοι, αλλά και να δίνεται η δυνατότητα στους εργοδότες να απογράφουν τους εργαζόμενους, ώστε να καταχωρούνται µε πλήρη στοιχεία στην Α.Π.Δ.
Κρίνουμε σκόπιμο στο σημείο αυτό να υπενθυμίσουμε τα δικαιολογητικά που απαιτούνται για την απογραφή των ασφαλισμένων και τα οποία θα πρέπει να συνοδεύουν την αίτηση απογραφής.
Τα δικαιολογητικά αυτά είναι τα εξής:

Δελτίο Ταυτότητας ή Διαβατήριο, όταν πρόκειται για αλλοδαπούς.

Έγγραφο από το οποίο να προκύπτει ο Αριθμός Φορολογικού Μητρώου - ΑΦΜ (εκκαθαριστικό σημείωμα, βεβαίωση απόδοσης ΑΦΜ κλπ.).

Βεβαίωση του εργοδότη από την οποία να προκύπτει η ημερομηνία έναρξης της ασφάλισης στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ.
Έγγραφο από το οποίο να προκύπτει η ημερομηνία έναρξης της ασφάλισης σε άλλο ασφαλιστικό φορέα της ημεδαπής ή της αλλοδαπής, προκειμένου να χαρακτηριστεί ο ασφαλισμένος ως «παλαιός» ή «νέος».
Αποδεικτικό της διεύθυνσης κατοικίας ή Υπεύθυνη Δήλωση, όταν η Αίτηση Απογραφής υποβάλλεται στο Υποκ/μα του τόπου κατοικίας

EΠΙΣΗΣ ΟΙ ΟΔΗΓΙΕΣ ΤΟΥ ΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΑΡΑΚΑΤΩ:

Απογραφή ασφαλισμένου

Κάθε πρόσωπο που αναλαμβάνει για πρώτη φορά εργασία ασφαλιστέα στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, υποχρεούται να εγγραφεί στο Μητρώο Ασφαλισμένων, προκειμένου να του αποδοθεί ένας μοναδικός Αριθμός Μητρώου Ασφαλισμένου.
Για την απογραφή του ο ασφαλισμένος προσέρχεται στο Υποκατάστημα ή Παράρτημα ΙΚΑ-ΕΤΑΜ του τόπου κατοικίας του, συμπληρώνει εις διπλούν το έντυπο "Αίτηση Απογραφής Αμεσα Ασφαλισμένου" και το υποβάλλει μαζί με τα σχετικά ανά περίπτωση δικαιολογητικά (αστυνομική ταυτότητα ή διαβατήριο ή πιστοποιητικό γεννήσεως, βεβαίωση εργοδότη, επίσημο έγγραφο από το οποίο να προκύπτει ο Αριθμός Φορολογικού Μητρώου π.χ. αντίγραφο Φορολογικής Δήλωσης και αποδεικτικό κατοικίας).
Το πρωτότυπο της "Αίτησης Απογραφής 'Aμεσα Ασφαλισμένου" παραμένει στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, ενώ το αντίγραφό της επιστρέφεται αμέσως στον ασφαλισμένο, αφού ο αρμόδιος υπάλληλος αναγράψει σ' αυτό τον Αριθμό Μητρώου Ασφαλισμένου (Α.Μ.Α), τον οποίο θα χρησιμοποιεί ο ασφαλισμένος, όποτε απαιτείται, για να αποδεικνύει ότι έχει εγγραφεί στο Μητρώο Ασφαλισμένων του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost