Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Που πας χωρίς... "δημόσιες σχέσεις";

Σελίδα : 1

Μυρτώ

# 1 στις 30/9/2005
author
Γυναίκα / 48 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πετρούπολη
Θέματα: 972
Απαντήσεις: 16.744
'Aρεσαν+: 0%

Που πας χωρίς... "δημόσιες σχέσεις";

Δυστυχώς στη Ελλάδα η μόνη πραγματική αξία ενός επαγγελματία είναι το "φαίνεσθαι" και όχι το τι πραγματικά είναι...
Στους κύκλους των "στελεχών" το μόνο που μετράει είναι :

- Ποιούς ξέρεις...και τι πλάτες έχεις!

- Σε ποιά κλίκα ανήκεις... (με τους νικήτες = τα "κομματόσκυλα" του Γενικού ή με τους ηττημένους = με τους managers που φροντίζουν και για το προσωπικό και όχι μόνο για το τομάρι τους)

- Πως προβάλλεις τον εαυτό σου... και τα επιτεύγματα των άλλων ως δικά σου!
Εάν δεν έχεις αυτές τις τρείς "αρετές" αλλά είσαι :

-Αποτελσματικός
-Καταρτισμένος
-Επαγγελματίας

... τότε παίρνεις προαγωγές κάθε δέκα χρόνια!
Πιστεύετε ότι ισχύει;
Hereβs to the crazy ones. The rebels. The troublemakers. The ones who see things differently. While some may see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

# 2 στις 30/9/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
το γουρουνάκι με το ξύλινο πόδι, το ξέρεις;

Ε, δεν είναι ανέκδοτο!

Στο μόνο που θα διαφωνήσω με τη φράση

"Δυστυχώς στη Ελλάδα η μόνη πραγματική αξία ενός επαγγελματία είναι το "φαίνεσθαι" και όχι το τι πραγματικά είναι..."

είναι το "στην Ελλάδα"

(Α, ρε Corinne Maier, ευαγγέλιο τα λόγια σου! )

Dardana

# 3 στις 30/9/2005
author
Γυναίκα / 48 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651

Παράθεση:
Originally posted by Μυρτώ

- Σε ποιά κλίκα ανήκεις... (με τους νικήτες = τα "κομματόσκυλα" του Γενικού ή με τους ηττημένους = με τους managers που φροντίζουν και για το προσωπικό και όχι μόνο για το τομάρι τους)

-Αποτελσματικός
-Καταρτισμένος
-Επαγγελματίας

Πιστεύετε ότι ισχύει;

Nαι πιστευω οτι ισχυει! Ακομη περισσοτερο για μερη οπως η Κυπρος που ειναι μικροτερη. Οι επιχειρησεις "ανακυκλωνονται" και πισω απο καθε τι, καθε καινουρια επιχειρηματικη δραστηριοτητα, βρισκονται λιγο-πολυ οι ιδιοι ανθρωποι. Στην "επιτυχια" αυτων λειτουργουν τα "κονε", οι δημοσιες σχεσεις και η προβολη που γινεται σε συστημα "κλικας".
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

# 4 στις 30/9/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Μυρτώ... τότε παίρνεις προαγωγές κάθε δέκα χρόνια!

Τι είναι ετούτο ? Τι είναι "προαγωγή" ?
Αν περιμένουμε σε έναν οργανισμό (δημόσιο ή ιδιωτικό) να πάρουμε "προαγωγή" με το σπαθί στο χέρι ... καλύτερα να πάρουμε το σπαθί και να κόψουμε το κεφάλι μας... Ειδικά στο Ελλαδιστάν ...
Προσωπικά για να πάρω επαγγελματικές προαγωγές βρήκα το "κόλπο της μελισούλας"! Το ξέρετε?
Η μελισούλα πετάει, όχι για να βρει τον μελισούλο αλλά για να βρει καλή γύρη σε άλλα λουλουδάκια ... Αυτό λοιπόν έκανα και εγώ ... την μια εδώ την άλλη εκεί τσουπ! τσουπ! σε άλλο οργανισμό με άλλα λεφτά και άλλη θέση βεβαίως-βεβαίως ...

Και όλα μία χαρά!! Βεβαίως-Βεβαίως ...

Kimmy

# 5 στις 30/9/2005
author
Γυναίκα / 40 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηράκλειο
Θέματα: 8
Απαντήσεις: 862
Συμφωνώ απόλυτα. Αυτό που μετράει δυστυχώς είναι το φαίνεσθαι και φαίνεται και από το ποιους προτιμούν στις συνεντεύξεις που κάνουν πριν τις προσλήψεις.

Μυρτώ

# 6 στις 30/9/2005
author
Παιδιά μάλλον το "κόλπο της μελισσούλας" θα κάνει το θαύμα του! Μπζζζζζζζ...... (by the way...μόλις πέρασε μια!)

Μανίνα και Νταρτανούλα... τουλάχιστον χαίρομαι που υπάρχουν κι άλλοι που πιστεύουν ότι τα PR είναι το μεγαλύτερο asset ενός στελέχους... τουλάχιστον από ένα επίπεδο και πάνω, όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά παντού.
Το θέμα το έβαλα γιατί σε μια συζήτηση που είχα με συναδέλφους... οι 9 στους 10 είχαν την ίδια άποψη. Στο τέλος και αυτοί της δευτερης κατηγορίας του θέματος μου.. παράτησαν την δουλειά και άρχησαν τις δημόσιες σχέσεις και το "κοννέ" με τα άτομα κλειδιά...

Η κλασσική ατάκα ήταν : αφού αυτός είναι ο χωρός... τι να κάνω; Θα τον χορέψω!

Τελικά , αυτό είναι σαφώς εις βάρος του οργανισμού... αυτό δεν το καταλαβαίνουν οι υπεύθυνοι;

Μετατρέπεις ικανά στελέχη σε φούσκες - δημοσιοσχετίστες ;
Μα τώρα αυτό είναι λογικό;; Με τα χεράκια τους βγάζουν τα ματάκια τους ;;;

Υστερα μιλάμε για Human Resources Management και σεμινάρια και τρίχες κατσαρές... και τους διαφεύγει αυτή η βασική "λεπτομέρια;"

Kαι δεν μιλάω για το Top Level Management που σαφώς αυτοί είναι και θα παραμένουν κλίκα... παντού!

Μιλάω για το Middle Management που πρακτικά κάνει την δουλειά για το Top Level Management...όπως αντίστοιχα το πλήθος των εργαζομένων κάνουν την δουλειά για το Middle Management.

Σε μένα... ένας υφιστάμενος δημοσιοσχετίστας δεν μου λέει κάτι... από την στιγμή που το τμήμα μου πρέπει να πιάσει προθεσμίες και να βγάλει τόνους δουλειάς με μεγάλο ρίσκο...

Ενας δουλευταράς υφιστάμενος...είναι αυτός που θα έσπρωχνα μπροστά σε μια δεδομένη στιγμή... αυτός θα έπαιρνε και τους επαίνους και την θέση.

Εάν στο Middle Management βασίζεται πρακτικά το core business ενός οργανισμού τότε... πως μπορεί το Top management να κοιμάται ήσυχο όταν οι Middle managers... είναι ένα γκρουπάκι "φύκια για μεταξωτές κορδέλες";

Hereβs to the crazy ones. The rebels. The troublemakers. The ones who see things differently. While some may see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

# 7 στις 30/9/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

εχθρουλη μου...

Σε παρακολουθω στενα οταν γραφεις στις ``επαγγελματικες σχεσεις ``.......

Αυτο το ``γαμωτο ``.......αυτο το ``αι σιχτηρ ! ``σου βγαινει σχεδον σε καθε αρθρο σ`αυτην την ενοτητα............

Δεν καταλαβαινω γιατι σωνει και καλα προσπαθεις να βαλεις μυαλο στους προισταμενους σου....οσον αφορα την εππαγελματικη σου πορεια.......

Ξεκιναμε........Α) πολεμας με τα οπλα που εχεις εσυ......
Β) Ο χαρακτηρας σου και η οποια αισθηση του δικαιου που εχεις δεν προκειται να αλλαξει ποτε.......
Γ) Οτι ειναι να `ρθει θα `ρθει αλλιως θα προσπερασει............
Δ) κοιτα εσυ να εισαι καλα με την συνειδηση σου και αστους αλλους

...........και Ε) και βασικοτερον.............ο νομος της ζουγκλας ποτε δεν θα παψει να υφισταται.............
................................μην χαλιεσαι αδικα...................!!!!!!!!!

Μυρτώ

# 8 στις 30/9/2005
author
Εχθρούλη μου...

αυτό το "σιχτιρ' που λες και συ μου βγαίνει... όχι γιατί προσπαθώ να βάλω μυαλό σε κανένα... αλλά γιατί σαν οικονομολόγος (ναι.. είμαι και από αυτό.. τον μπελά μου...!!! ) βλέπω ΟΛΑΑΑΑΑ αυτά που έμαθα στο ριμάδι το Πανεπιστήμιο να έχουν... αξία μηδέν!

Η πραγματικότητα... είναι ένα παράλληλο σύμπαν όλων αυτόν που διαδαχτήκαμε... να σκίσω τα πτυχία μου; Μπορώ; Γιατί και που τα έχω.. αυτά που έμαθα... αντιπροσωπεύουν το " μπακάλικο της Μπάρπυ" , ένα μαγαζί ιδανικά πλασμένο... μπρός στην στιγνή πραγματικότητα και στην απανθρωπιά του χώρου.
Και μου την δίνει... (και δεν μιλάω για τον εαυτό μου... εγώ είμαι πλέον παλιά στο κουρπέτι των business... φοβάται ο βρεγμένος την...Κατρίνα; χε χε χε) , να βλέπω νέα παιδιά με κέφι και όρεξη... που τα καταστρέφουν στην κυριολεξία και σε ένα - δύο χρόνια τους σκοτώνουν ΟΛΑ τα όνειρα , όλες τις φιλοδοξίες...και όλη την όρεξη να πάνε μπροστά.

Ξέρεις τι ακούω κάθε μέρα; Ξέρεις πόση απογοήτευση βλέπω στα μάτια ατόμων που είναι διαμάντια... και δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα (αντιθέτως) από κάτι δήθεν καριερίστες ( ; )...ελεεινούς και τρισάλθλιους... αλλά πρώτους δημοσιοσχετίστες;

Πως να τους μιλήσω για αποδοτικότητα; Τι κίνητρα να τους δώσω;; Εχουν μάτια και βλέπουν...

ΥΓ Εσένα γιατί όλα τα κείμενα σου βγαίνουν δύο φορές ;;; Θα το ψάξω...

# 9 στις 30/9/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
.........Μηπως επειδη εχω πολλα ενσημα σε αυτο το σαιτ ?.........

..........η μηπως υπαρχει καποιος κλωνος μου αναμεσα μας ?????

Μυρτώ

# 10 στις 30/9/2005
author
Για κλωνοποίηση μου κάνει....

Κάποιος θέλει να γίνει Χαλύφης στη Θέση του Χαλύφη.... (ή Flymoon στη θέση του Flymoon!!!)

aloha1

# 11 στις 30/9/2005
author
Ανδρας / 51 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Θρακομακεδόνες
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 241

Παράθεση:
Originally posted by Μυρτώ
Δυστυχώς στη Ελλάδα η μόνη πραγματική αξία ενός επαγγελματία είναι το "φαίνεσθαι" και όχι το τι πραγματικά είναι...
Στους κύκλους των "στελεχών" το μόνο που μετράει είναι :

-Αποτελσματικός
-Καταρτισμένος
-Επαγγελματίας

Πιστεύετε ότι ισχύει;

Κοίτα Μυρτώ άν όλα όσα ανέφερες σε κάνουν και κοιμάσαι ήσυχα το βράδυ,
δεν νομίζω ότι είναι κακό!!!! (χωρίς κλίκες κοπρόσκυλα,και χρώματα, και γενικά ότι περιέχει στο εκάστοτε <<συμβόλαιο>> την λέξη ΛΑΜΟΓΙΑ!!!

Καλήτερα να περνάς απο μιά κλειδαρότρυπα,παρά απο μία ανοιχτή πόρτα!!!
ΝΙΤΣΕ!
Αυτο που εχει σημασια τελικα ειναι να δωσουμε ζωη στα χρονια που μας απομενουν, και οχι χρονια στη ζωη που μας μενει!! (B)
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε