Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Ιδiωτικά νηπιαγωγεία...(και πώς μπορούμε να φτιάξουμε ένα???)

Σελίδα : 1

Consuelo

# 1 στις 18/11/2005
author
Γυναίκα / 34 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 94
Απαντήσεις: 636
'Aρεσαν+: 0%

Ιδiωτικά νηπιαγωγεία...(και πώς μπορούμε να φτιάξουμε ένα???)

Είμαι φοιτήτρια τριτοετής στο παιδαγωγικό νηπιαγωγών.Βλέπω οτι όλες οι φίλες μου απο τη σχολή,στοχεύουν γενικά στην πρόσληψη στο δημόσιο,εμένα όμως δε με ικανοποιεί γενικά.Λόγω του οτι το έχω ψάξει,και καποιων εργασιών που έχω κάνει,δε μου αρέσει το αναλυτικό πρόγραμμα και η μορφή που έχει΄πάρει το νηπιαγωγείο... Γιαυτο θα ήθελα να δημιουργήσω ένα δικό μου στο μέλλον,ωστε να μπορώ να βάλω και δραστηριότητες και προγράμματα χωρίς να έχω κάποιο αφεντικό να με πιέζει.Και δεν το λεω εγωιστικα αλλα γιατι με το συγκεκριμενο συστημα δε μας δινεται η δυνατοτητα να κανουμε κατι παραπανω απο τα συνηθισμενα.
Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι:Πώς γίνεται ενα ιδιωτικό νηπιαγωγείο?Με δάνειο απο την τράπεζα???Το ίδιο ισχύει και στις άλλες χώρες της Ευρώπης?
όποιος ξέρει σχετικά με αυτά,help me please!!!
Το παθος ειναι σαν τη φωτια:Εντονο,ξαφνικο,επικινδυνο, αλλα σε μεγαλη ποσοτητα μπορει να σε καψει. Η αγαπη ειναι σαν το νερο.Ηρεμη,διαφανη,δροσερη.Ομως η υπερβολικη αγαπη μπορει να σε πνιξει. Ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για να πεθανεις? Διαλεγετε και παιρνετε... Εγω προσωπικα,επιλεγω να καω!

# 2 στις 18/11/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Αν δεν έχεις ήδη τα χρήματα για να ανοίξεις δικό σου "μαγαζί", καλύτερα να μη δανειστείς γιατί... όσος κι αν είναι ο ενθουσιασμός της νιότης σου, δύσκολα θα βρεθούν γονείς πρόθυμοι να σου εμπιστευτούν τα καμάρια τους από την πρώτη χρονιά λειτουργίας.

Να υπολογίζεις ότι την πρώτη πενταετία θα είσαι καταχρεωμένη, ούτως ή άλλως!

Τώρα, όσον αφορά στις πληροφορίες που ζητάς, αν θέλεις περισσότερα στοιχεία, μπορείς αρχικά να τα αναζητήσεις στον δικτυακό τόπο του υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων αλλά και στον αντίστοιχο του ΟΑΕΔ για την νεανική επιχειρηματικότητα.

Καλό θα είναι, δε, να διαλέξεις προσεκτικά την περιοχή στην οποία θα αποφασίσεις να ανοίξεις το νηπιαγωγείο σου από άποψη βιοτικού επιπέδου των κατοίκων αλλά και του πλήθους άλλων παρόμοιων ιδρυμάτων.

zoyla

# 3 στις 19/11/2005
author
Γυναίκα / 33 / Σε σχέση
Θέματα: 14
Απαντήσεις: 300
Το σίγουρο είναι οτι μι αεπιείρηση έχει πραγματικά πολλά έξοδα ο,τι κι αν είναι αυτή.Αν έχεις κάποιο κεφάλαιο είναι σίγουρο πως θα σε διευκολύνει..μη σου πώ οτι είναι και απαραίτητο.Κάποιο δάνειο δεν θα το αποφύγεις ανεξαρτήτου ποσού..Πάντως το σημαντικό είναι η δουλειά σου να πιάσει για να μπορέσεις να κάνεις απόσβεση όσο το δυνατον πιο γρήγορα.Κι αυτό θα το πετύχεις με προτοτυπιά, σχετικά καλές τιμές και καλή διαφήμιση...

kavalarisa

# 4 στις 30/1/2006
author
Γυναίκα / 53 / Παντρεμένη
Ν. Καβάλας / Καβάλα
Θέματα: 18
Απαντήσεις: 521

Παράθεση:
Originally posted by zoyla
Το σίγουρο είναι οτι μι αεπιείρηση έχει πραγματικά πολλά έξοδα ο,τι κι αν είναι αυτή.Αν έχεις κάποιο κεφάλαιο είναι σίγουρο πως θα σε διευκολύνει..μη σου πώ οτι είναι και απαραίτητο.Κάποιο δάνειο δεν θα το αποφύγεις ανεξαρτήτου ποσού..Πάντως το σημαντικό είναι η δουλειά σου να πιάσει για να μπορέσεις να κάνεις απόσβεση όσο το δυνατον πιο γρήγορα.Κι αυτό θα το πετύχεις με προτοτυπιά, σχετικά καλές τιμές και καλή διαφήμιση...

Γνωρίζω περίπτωση δύο ατόμων που άνοιξαν μαζί ιδιωτικό παιδικό σταθμό, με επιδότηση για νέα επιχείρηση από τον ΟΑΕΔ. Η μία πήρε την επιδότηση στο όνομά της από το κράτος και η άλλη κοπέλα δηλώθηκε σαν υπάλληλος (κι εδώ επωφελήθηκαν από το πρόγραμμα του ΟΑΕΔ για τις νέες θέσεις εργασίας). Ετσι βοηθήθηκαν για το πρώτο διάστημα. Το κράτος διευκολύνει αρκετά, αλλά αν κλείσεις την επιχείρηση γρήγορα, θα πρέπει να επιστρέψεις το ποσό. Οσο για τη νέα θέση εργασίας σε δεσμεύει για τουλάχιστον 24 μήνες στο να απολύσεις τον άλλο, αν η συνεργασία δεν πάει καλά και σε υποχρεώνει ή να αντικαταστήσεις στο διάστημα του ενός μηνός το άτομο αυτό με άλλο για να συνεχίσει η επιδότηση ή να επιστρέψεις τα χρήματα.
Να πω και τη γνώμη μου. Ιδιωτική επιχείρηση με παροχή υπηρεσιών σε ευαίσθητες ηλικίες, θέλει κάποια εμπειρία και όχι μόνο ένα πτυχίο. Οι γονείς δεν συγχωρούν επιπολαιότητες. Αν έχουν να κάνουν με το κράτος σε έναν δημοτικό παιδικό σταθμό πάει καλώς, πολλά πράγματα ξεπερνιούνται, άσε που υπάρχει η επιβλέπουσα δημοτική αρχή που έστω κρατάει τα πράγματα σ' ένα επίπεδο. Αν όμως έχουν να κάνουν με ιδιωτικό σταθμό, όπου πληρώνουν, γίνονται ιδιαίτερα σκληροί...
Θεωρώ ότι είσαι πολύ μικρή ακόμη για να σκέφτεσαι να κάνεις επιχείρηση τέτοιου είδους.... κι αν ήμουν εγώ η αρχή που θα έκρινα αν δικαιούσαι ή όχι, θα σε απέρριπτα αν μου ερχόσουν με μόνο εφόδιο το πτυχίο και τα χρήματα.
οχι σκουπιδια οχι καποτες σε θαλλασες και ακτεσ

Consuelo

# 5 στις 31/1/2006
author
Γυναίκα / 34 / Σε σχέση
Θέματα: 94
Απαντήσεις: 636
Αυτο που λες για την πειρα δεν ισχυει.Ξερω ατομα διορισμενα που ουτε καν ξερουν τα αναπτυξιακα σταδια του παιδιου.Αλλωστε και η νηπιαγωγος που εκαψε τον ισοφαγο ενος παιδιου,στον Ευαγγελατο,μια χαρα εμπειρη και διορισμενη ηταν.Δευτερον,δε σκοπευω να το ανοιξω τωρα,αλλα αφου κανω μεταπτυχιακο στη χοροθεραπεια και διδακτορικο.Αυτα...
Το παθος ειναι σαν τη φωτια:Εντονο,ξαφνικο,επικινδυνο, αλλα σε μεγαλη ποσοτητα μπορει να σε καψει. Η αγαπη ειναι σαν το νερο.Ηρεμη,διαφανη,δροσερη.Ομως η υπερβολικη αγαπη μπορει να σε πνιξει. Ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για να πεθανεις? Διαλεγετε και παιρνετε... Εγω προσωπικα,επιλεγω να καω!

kavalarisa

# 6 στις 31/1/2006
author
Γυναίκα / 53 / Παντρεμένη
Ν. Καβάλας / Καβάλα
Θέματα: 18
Απαντήσεις: 521
Θα με συγχωρήσεις να διαφωνήσω στο ότι δεν ισχύει η πείρα. Οχι μόνο η πείρα θα πρέπει να ισχύει για να σου δώσουν άδεια, αλλά και η προσωπικότητα και η ψυχολογία σου και η υποδομή και θα έπρεπε το κράτος να την ψάχνει πολύ περισσότερο. Δεν μιλάμε για μια επιχείρηση όπως έγραψαν οι παραπάνω με σκοπό να βγάλει χρήματα από πωλήσεις. Μιλάμε για ψυχές παιδιών. Δεν διαφωνώ ότι στο δημόσιο τομέα διορισμένοι έχουν κάνει αυτά που αναφέρεις, αλλά εκεί υπάρχει όπως έγραψα ένας υποτυπώδης έλεγχος, ένας διευθυντής, ένας προϊστάμενος, ένα διοικητικό συμβούλιο από πίσω κι ένας ολόκληρος Δήμος. Το κοριτσάκι που δεν έχει πείρα και διορίζεται έχει ένα σωρό κόσμο να το ελέγξει από πάνω του μέχρι να μάθει και να αναλάβει πιο σοβαρά πόστα. Οι εξαιρέσεις που έχουν συμβεί δεν κάνουν κατ' ανάγκην και τον κανόνα.
Στον ιδιωτικό τομέα όμως είναι τα πράγματα διαφορετικά και πιο ελαστικά. Απλά εξέφρασα τη γνώμη μου, η οποία δεν έχει σχέση ειδικά με το δικό σου πρόσωπο. Μεγάλωσα παιδιά που πήγαν και σε δημοτικό παιδικό σταθμό αλλά και σε ιδιωτικό δημοτικό σταθμό. Η διαφορά που αντίκρυσα σε πληροφορώ ήταν τεράστια. Στους δημοτικούς δεν ήταν και η τελειότερη κατάσταση, αλλά υπήρχαν όπως είπα τόσοι και τόσοι να κρατάνε τα πράγματα έστω σ' αυτό το υποτυπώδες επίπεδο. Αλλωστε δεν είμαι από τους ανθρώπους που θέλω βουτυρόπαιδα τα παιδιά μου και τους προτίμησα τελικά και δεν το μετάνιωσα. Στους ιδιωτικούς δε, βρήκα είτε την (σχεδόν) τελειότητα - είτε τη δυσωδία, το να τρώνε τα παιδιά ό,τι νάναι άσχετα με το πρόγραμμα που μας δήλωναν, να μας δηλώνουν ότι υπάρχει μαγείρισα και να μαθαίνουμε ότι μαγειρεύει η ιδιοκτήτρια η οποία και καθάριζε και έκανε τη νηπιαγωγό και όλα τα υπόλοιπα, έβλεπα το παιδί μου να έρχεται με το λεωφορείο μέσα στις μύξες και φυσικά άλλαξα παιδικό σταθμό αμέσως όπως και πολλοί άλλοι. Σε άλλον παιδικό ιδιωτικό σταθμό που λειτουργούσε απόγευμα και είχε κι αυτό "υποτίθεται" τις προδιαγραφές, το παιδί μου κοιμόταν στο πάτωμα πάνω σε ένα στρωματάκι της κακιάς ώρας (ούτε καν την απαιτούμενη υποδομή δεν είχε), ενώ σε άλλο ιδιωτικό δεν ξεκολλούσε η κόρη μου από την αγκαλιά της νηπιαγωγού. Τόση αδυναμία της είχε. Κάθε φορά που της άλλαζε πάμπερς την έπλενε στην μπανιέρα, όπως και κάθε παιδί. Το πρόσεχε περισσότερο από ό,τι εγώ. Αυτή ήταν ανεπανάληπτη περίπτωση, αλλά σπάνια. Ποιός τα έλεγξε όλα αυτά? Λειτουργούν ακόμη αυτοί οι παιδικοί σταθμοί, που μόνο στόχο έχουν το κέρδος, λες και πουλάνε προϊόντα??? Αυτό εννοούσα. Κι αν οποιοσδήποτε με μόνο εφόδιο τα χρήματα και το πτυχίο του ανοίξει μια τέτοια "επιχείρηση" μόνο το κράτος μπορεί να φταίει... Με συγχωρείς για τον τρόπο μου. Δεν ήθελα να σε θίξω.
οχι σκουπιδια οχι καποτες σε θαλλασες και ακτεσ

Lena03

# 7 στις 14/9/2009
author
Γυναίκα / 36 / Σε σχέση
Γερμανία
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 1
Kalispera se olous! Eimai apo Germania kai endiaferomai na katebo gia panta Ellada. Auto pou tha ithela na sas rotiso einai. Gnarozete an to ptixio mou os Nipiagogos/Paidagogos anagnorizete stin Elleda? An oxi mipos kserete pou tha mporousa na eperna plirofories?
Euxaristo
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε