Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Κακοποίηση της Γυναίκας

Σελίδα : 1

koyrsaros

# 1 στις 4/6/2003
author
Ανδρας / 57 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Καλαμαριά
Θέματα: 226
Απαντήσεις: 1.831
'Aρεσαν+: 0%

Κακοποίηση της Γυναίκας

Πρόσφατες έρευνες έδειξαν ότι σε πανευρωπαϊκό επίπεδο 1 στις 5 γυναίκες κακοποιούνται καθημερινά στο σπίτι και την εργασία τους. Οι μορφές κακοποίησης ποικίλουν σε κάθε περίσταση, κακοποίηση θεωρείται ο ξυλοδαρμός, η εξύβριση, ο βιασμός, η εκπόρνευση και γενικά κάθε ενέργεια που αποτελεί απειλή της προσωπικής ελευθερίας και μείωση της αξιοπρέπειας του ατόμου. Η κακοποίηση θεωρείται έγκλημα κατά της προσωπικότητας και σε περίπτωση που καταγγελθεί επιβάλλονται στο δράστη ποινικές κυρώσεις.

Στις περισσότερες περιπτώσεις οι γυναίκες υπομένουν μαρτυρικά βιαιοπραγίες από τους συντρόφους τους χωρίς να το καταγγείλουν ποτέ, δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις γυναικών που μεταφέρονται στα νοσοκομεία με εμφανή τα σημάδια ξυλοδαρμών αλλά προφασίζονται παντός είδους ατυχήματα προκειμένου να καλύψουν τις πράξεις των συντρόφων τους.

Σε πολλές περιπτώσεις μάλιστα οι εξάρσεις βίας ορισμένων αντρών ξεσπούν σε γυναίκες που βρίσκονται σε προχωρημένη εγκυμοσύνη με αποτέλεσμα να απειλείται σοβαρά η ζωή τους και η ζωή των εμβρύων. Μορφή κακοποίησης επίσης καθώς και υπέρτατη προσβολή στη γυναικεία οντότητα και αξιοπρέπεια αποτελεί ο βιασμός. Θέμα που θεωρείται ταμπού ακόμα και στον 21ο αιώνα. Γυναίκες που πέφτουν θύματα βιασμού καταγγείλουν πως "βιάστηκαν" επίσης στα αστυνομικά τμήματα όπου κατέφυγαν για να καταγγείλουν το γεγονός καθώς και στις δικαστικές αίθουσες κατά την εκδίκαση των υποθέσεων. Και τούτο γιατί αναγκάστηκαν να αντιμετωπίσουν την ρατσιστική και σε πολλές περιπτώσεις ειρωνική διάθεση αστυνομικών και δικαστών. Δυστυχώς ο βιασμός δεν αντιμετωπίζεται όσο σοβαρά θα έπρεπε. αποτελεί έγκλημα και καμία διαφορά δεν έχει από το φόνο τη στιγμή που κατακρεουργεί την ψυχή και την αξιοπρέπεια της γυναίκας.

Και μόλις πρίν λίγο διάβασα για έναν βιασμό 14χρονης στη Γερμανία, σε κεντρικό δρόμο μιας πόλης παρακαλώ και χωρίς την παρέμβαση των περαστικών οι οποίοι κοιτούσαν απαθείς τον βιασμό (!!!!) μπροστά στα μάτια τους και συνέχισαν απαθέστατοι το περπάτημα τους σαν να μη συμβαίνει τίποτα. Που πάμε ρε γμτ είπα μέσα μου ?

Οι κακοποιημένες γυναίκες όμως , έχουν ανάγκη από κατανόηση και περίθαλψη, πρέπει να πάψουν πια να αντιμετωπίζονται ρατσιστικά, να πάψουν να τους δημιουργούνται αισθήματα ντροπής και ενοχής επειδή η κοινωνία τηρεί στάση ρατσιστική απέναντί τους.

Νιώθω την ουσιαστική υπόσταση του άρθρου με πολλά παραδείγματα που ακούω και βλέπω καθημερινά και για αυτό το έγραψα.

split

# 2 στις 4/6/2003
author
Γυναίκα / 58 / Ελεύθερη
Κύπρος
Θέματα: 57
Απαντήσεις: 1.437
Τα ποσοστα που γραφεις φιλε κουρσαρο, δεν ανταποκρινονται στη πραγματικοτητα γιατι δεν υπαρχουν εκεινοι οι μηχανισμοι που θα ενθαρρυνουν την αδικημενη γυναικα να αντιδρασει και να απαιτησει δικαιωση.

Θυμαμαι μια περιπτωση που εζησα απο κοντα. Την συγκεκριμενη περιοδο εξαγγελλονταν μετρα παταξης της βιας και η γενικος διευθυντης του Τμηματος Ευημεριας εβγαινε στα μεσα και ζητουσε απο τον κοσμο να μην δισταζει να καταγγελλει οποιοδηποτε περιστατικο, υποσχομενη οτι εχουν ληφθει ολα τα μετρα για ψυχολογικη συμπαρασταση και στηριξη προς τα θυματα...

Οταν η οικογενεια του μικρου κοριτσιου που ηξερα, ζητησε να μιλησει στο τμημα ευημεριας παραπεμφθηκε στον αστυνομικο σταθμο. Και οταν ζητησαν να μιλησουν στην ειδικη αστυνομικο-ψυχολογο που εκπαιδευτηκε ειδικα για αυτο το σκοπο, τους ειπαν οτι ηταν με αδεια. Η επιλογη τους ηταν να εκθεσουν το κοριτσακι τους στον καθε ατσαλο, αγραμματο, χοντρο αστυνομικο! Εσεις θα το κανατε;
Ο δυσκολότερος δρόμος στη ζωή είναι ο δρόμος της καρδιάς σου...

koyrsaros

# 3 στις 6/6/2003
author
Η σύμβαση για την εξάλειψη όλων των μορφών διακρίσεων κατά των γυναικών που θέσπισε ο Ο.Η.Ε αναφέρει κατηγορηματικά ότι " Τα κράτη μέλη λαμβάνουν όλα τα απαραίτητα μέτρα συμπεριλαμβανομένων και νομοθετικών διατάξεων για να καταστείλουν σε όλες τις μορφές του το εμπόριο και την εκμετάλλευση της πορνείας των γυναικών". Παρόλο όμως που η συγκεκριμένη συνθήκη έχει επικυρωθεί από όλα τα κράτη μέλη, η εκπόρνευση και το εμπόριο των γυναικών συνεχίζεται ασύστολα.

Μια ματιά στα δελτία ειδήσεων επιβεβαιώνει δυστυχώς το συμπέρασμα αυτό. Καθημερινά δεκάδες γυναίκες πέφτουν θύματα επιτηδείων που τις ωθούν στην πορνεία και τις αναγκάζουν να διαβιώνουν σε συνθήκες άθλιες.

Ευτυχώς εδώ και αρκετά χρόνια φεμινιστικές οργανώσεις ανά τον κόσμο έχουν συγκροτήσει κέντρα αποκατάστασης κακοποιημένων γυναικών κι έτσι ελάχιστες έστω από τις γυναίκες που πέφτουν θύματα βιαιοπραγιών κάθε μορφής και βρίσκουν το κουράγιο να το καταγγείλουν μπορούν να βρουν ξανά τον εαυτό τους με τη βοήθεια ειδικών.

split

# 4 στις 6/6/2003
author
Γυναίκα / 58 / Ελεύθερη
Κύπρος
Θέματα: 57
Απαντήσεις: 1.437

Παράθεση:
Originally posted by koyrsaros
Η σύμβαση για την εξάλειψη όλων των μορφών διακρίσεων κατά των γυναικών που θέσπισε ο Ο.Η.Ε αναφέρει κατηγορηματικά ότι " Τα κράτη μέλη λαμβάνουν όλα τα απαραίτητα μέτρα συμπεριλαμβανομένων και νομοθετικών διατάξεων για να καταστείλουν σε όλες τις μορφές του το εμπόριο και την εκμετάλλευση της πορνείας των γυναικών". Παρόλο όμως που η συγκεκριμένη συνθήκη έχει επικυρωθεί από όλα τα κράτη μέλη, η εκπόρνευση και το εμπόριο των γυναικών συνεχίζεται ασύστολα.

Πριν λιγες μερες βρισκομουν στο Παρισι και παιρνοντας απο τη St Denis, την οδο ''πεζοδρομιου'' ειδα με εκπληξη οτι η φρουρα ειχε αλλαξει. Οι (κυριως μαυρες) πορνες με τα σιλικονατα στηθη αντικατασταθηκαν απο κοριτσακια (κυριως μαυρα). Πανεμορφα κοριτσακια ολα κατω απο 16, μερικα με ασχηματιστα κορμακια ακομα ... να κανουν πεζοδρομιο. Και μην φανταστειτε 5-6! Σκεφτειτε 2 χιλιομετρα με ενα κοριτσακι καθε 10 μετρα.

Σαν μανα, σαν γυναικα, σαν ανθρωπος συγκλονιστηκα!

Ο δυσκολότερος δρόμος στη ζωή είναι ο δρόμος της καρδιάς σου...

# 5 στις 7/6/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

AΠο την θεωρια,στην πραξη!

Δυσκολο το θεμα που εβαλε ο φιλος και συνοδοιπορος Κουρσαρος,και θα καταθεσω και την δικη μου αποψη,γενικευοντας λιγο καποια πραγματα,για να δουμε που βαδιζουμε σ' αυτη τη χωρα!
Φιλοι μου, απο το 1981 που στη χωρα μας εγιναν "επισημα"οι διαφορες γυναικιες οργανωσεις,εχω παρατηρησει τα εξης!
1) Τα οποια προεδρεια αυτων των οργανωσεων,εχουν περιοριστει στην οποια πολιτικη "χροια" του θεματος,με αποτελεσμα να κοιταζουν πως θα πετυχουν καποιες "πολιτικες" παρουσιες των γυναικων,αφηνοντας τα βασικα και φλεγοντα ζητηματα στην ακρη.
Ενα απο αυτα, μαλιστα το πρωτο, ειναι και αυτο το σημερινο,η κακοποιηση!
Η χωρα μας, δυστυχως, ειναι πισω σε πολλα πραγματα.
Καθε τι καινουργιο(οπως ηταν τοτε οι γυναικειες οργανωσεις),φροντιζει να το "ξεθωριαζει"επι τη εμφανισει του!
Πριν εξεταστουν λοιπον οι οποιες παραμετροι,απο λαθος "χειρισμους",στραβωνει που λεει και η παροιμια το¨"κλιμα"!
Η κακοποιηση των γυναικων στη χωρα μας,ειναι σε πολυ μεγαλυτερο ποσοστο απο αυτο που εχει ανακοινωθει (ερευνες διαφορων φορεων κατα το διαστημα των ετων 1996 - 2002).
Ειμαστε πολυ πισω σε ολα, η ελειψη εξειδικευμενου προσωπικου το οποιο θα αντιμετωπισει τετοιες καταστασεις ειναι παραπανω απο ορατη,και για την ωρα μη αναστρεψιμη!
Πανω απ' ολα ομως, υπαρχει τεραστια ελειψη "ανθρωπιας"!
Η κακοποιημενη γυναικα, στιγματιζεται.
Γινεται αντικειμενο εκμεταλευσης.
Ειναι οπως ελεγαν και παλια,αναλογα με το ειδος της κακοποιησης,"ακουσμενη"!
Γιατι λοιπον οι οποιες κακοποιημενες γυναικες δεν μιλανε;
Η απαντηση ειναι γνωστη.
Ποιος θα αντιμετωπισει,και θα δωσει λυση στο προβλημα τους;
Ποιος θα τις στηριξει ψυχολογικα για να ξεπερασουν αυτον τον εφιαλτη;
Ετσι οπως ειναι τα πραγματα στη χωρα μας, ΚΑΝΕΝΑΣ!
Περα λοιπον απο τα οποια στοιχεια, τους οποιους "ειδικους", το βασικοτερο στηριγμα των κακοποιημενων γυναικων ειναι η ΑΝΘΡΩΠΙΑ.
Πρωτα αυτη, και μετα τα οποια μετρα, και οι οποιοι ειδικοι.
Αλλωστε,αν υπηρχε περισσοτερη ανθρωπια, θα υπηρχαν λιγοτερες περιπτωσεις (η και καθολου) κακοποιημενων γυναικων!
Αυτη ειναι η αποψη μου.
Οσο για τις παρατηρησεις μου, αναφερα μονο μια, και νομιζω οτι ειναι κατανοητος ο λογος για αυτη μου την ενεργεια!
Σας ευχαριστω!

koyrsaros

# 6 στις 26/11/2003
author

Παράθεση:
Originally posted by TzeKosAIR

,,,,,παίρνω αφορμή τη σημερινή Παγκόσμια Ημέρα!Απευθύνομαι στις γυναίκες του site(γιατί όχι και στους άντρες)με τα εξής/
1.Πόσο καιρό μπορέιτε να σιωπάτε στη κακοπόίηση σας?(ακόμα και φίλης σας)
2.Τι είναι αυτό που σας κρατά στη σιωπή?
3.Για ποιό λόγο δε θα καταγγείλατε τη βίαιη συμπεριφορά του συντρόφου?
4.Για ποιό λόγο καταγγείλατε τη εν λόγω συμπεριφορά?
5.Γνωρίζετε ότι υπάρχει ανοικτή γραμμή υποστήριξης κακοποιημένων γυναικών ?
6.,,,,,θα μπορούσατε να είστε αυτή που κακοποιεί το σύντροφο ?Αλήθεια γιατί το κάνετε?

ΑΛΗΘΕΙΑ ,γιατί τελικά μας κακοποιούν οι άντρες????

***Το θέμα μεταφέρθηκε εδώ, αφού ήδη υπάρχει το φόρουμ.****
Ελευθερία είναι να πετάς ψηλά...

koyrsaros

# 7 στις 3/10/2004
author
Σκέφτηκα να επαναφέρω το τόσο επίκαιρο και συνάμα διαχρονικό θέμα με αφορμή τον ξυλοδαρμό που υπόκειται κάποια φίλη απο τον άντρα της, όπως ήδη έχει γράψει σε σχετικό θέμα. Αξίζει τέτοιου είδους θέματα να βρίσκονται στην επιφάνεια. Θέματα τόσο σοβαρά που δυστυχώς ελάχιστοι καταπιάνονται.

Την καλημέρα μου.....

educator

# 8 στις 4/10/2004
author
Γυναίκα / 50 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Σμύρνη
Θέματα: 15
Απαντήσεις: 783

Κούρσαρε συγχαρητήρια για την ευαισθησία σου!!!

Δεν έχω κακοποιηθεί ποτέ και δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα αν και όταν αποπειράθηκε γνωστός να με βιάσει αντέδρασα χωρίς ντροπή και φόβο. Και θα είχα καταφύγει και στην αστυνομία αν δεν λυνόταν το θέμα ενδοοικογενειακά και με τους δικηγόρους μας.

Πιστεύω ότι οι γυναίκες και οι άντρες και τα παιδιά και οποιοιδήποτε κακοποιούνται δεν πρέπει να σιωπούν.

Αλλά δεν μπορώ να μπω στο ψυχισμό τους και δεν ξέρω τι τους κρατάει και τί τους φοβίζει΄.

Αν δεν έχεις μπει στα παπούτσια τους είναι δύσκολο να τους καταλάβεις.

Είναι αρχή μου να μην κρίνω ότι δεν ξέρω.

Το μόνο που μπορώ είναι να ευχηθώ να τους δώσει ο Θεός κουράγιο και φώτιση.
This is an extraordinary day, like any other. A day crammed full of the unspoken of love stories, unacknowledged grievances and the unwitnessed triumphs. jon mcgregor, if nobody speaks of remarkable things (one of my favourite novels)

# 9 στις 6/10/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Η σιωπή είναι αποδοχή και συνενοχή.

Θα αναφέρω μια προσωπική εμπειρία. Σε κάποιο νησί, πριν από 5 χρόνια. Είχαμε πάει για το καθιερωμένο βραδινό μας φαγητό (στις 5 το πρωί, δηλαδή). Βλέπουμε από απέναντι να έρχεται ένα ζευγαράκι, γύρω στα 25. Ξαφνικά, ο τύπος αρχίζει και ρίχνει στην κοπέλα μπουνιές. Στο πρόσωπο αρχικά και μετά στην πλάτη. Η κοπέλα πέφτει κάτω και το κάθαρμα συνεχίζει με κλοτσιές στο πρόσωπο, στην κοιλιά και στην πλάτη. Έχουμε μείνει με το στόμα ανοιχτό και κάποιοι έχουν ήδη σηκωθεί για να επέμβουν. Και τότε, ακούμε την κοπέλα να φωνάζει...

"Γιώργο, αγάπη μου, σε παρακαλώ μη με δέρνεις. Εγώ σ'αγαπάω..."

Πείτε το αντίδραση, πείτε το όπως θέλετε, συνεχίσαμε όλοι να τρώμε το φαγητό μας και όσοι είχαν σηκωθεί γύρισαν στα τραπέζια τους. Μόνο ο ταβερνιάρης, ένας άνθρωπος γύρω στα 60, ακούστηκε να λέει "τέτοιο βόδι που είσαι, τέτοια να παθαίνεις πάντα".

Αυτά.

educator

# 10 στις 7/10/2004
author

Δεν μπορούμε να ξέρουμε τί κρύβει μέσα η καρδιά του κάθε ανθρώπου.

Θα αποφασίσει μόνη της sentinel πότε θα πει "μέχρι εδώ". Καλά κάνατε και σηκωθήκατε και καλά κάνατε μετά την αντίδρασή της και συνεχίσατε το φαγητό.

Δυστυχώς δεν μπορούμε να "βάλουμε μυαλό" στον άλλο με το έτσι θέλω.

Μπορεί να μην ήταν βόδι αλλά να ήταν ή φοβισμένη ή ανασφαλής να αφήσει τον βασαντιστή της.

Θα ξαναπώ ότι είμαι έξω από το χορό και μπορώ να πω πολλά τραγούδια γι'αυτό είμαι χαμηλών τόνων στο συγκεκριμένο. Αρχή μου είναι να μιλάω μόνο για ό,τι ξέρω.
This is an extraordinary day, like any other. A day crammed full of the unspoken of love stories, unacknowledged grievances and the unwitnessed triumphs. jon mcgregor, if nobody speaks of remarkable things (one of my favourite novels)

# 11 στις 7/10/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Λυπαμαι που συμβαινουν αυτα.Ενας ανδρας οταν φτανει να κακοποιει γυναικα εν βρασμο ψυχης,νομιζει πως κανει σωστα γιατι ετσι θα καταφερει να δειξει ποιος ειναι ο "ανωτερος".....Κι ομως δεν φαινεται ετσι η ανωτεροτητα του ανθρωπου,κυριως του αντρα.Οσοι θελουν να βαρεσουν ,καλυτερα να παρουν ενα σακο του μποξ και να τον βαρανε αλυπητα,αλλιως αν δεν αντεχουν την ψυχολογικη φορτιση,η' τον ψυχολογικο πολεμο που κανει η γυναικα εναντιον τους,μπορουν "να γυρισουν την πλατη τους και να πανε αλλου" εφοσον δεν αντεχουν την "κατασταση"...(Αλλα μην βαρας γυναικα ρε Μαλακα!!)
Δυστηχως,εγινε ενα παρομοιο περιστατικο προσφατα και ετυχε να γνωριζω τα ατομα,η κοπελα πηγε νοσοκομειο και μαλλον εχει καταγμα στο χερι.
Τι να πω για αυτην την περιπτωση που μολις πριν λιγες μερες εγινε.Ντροπη,αισχος....δεν εχω λογια να πω....και φυσικα οσο δικιο και να εχει αυτος που επιτιθεται σε γυναικα,το χανει το δικιο του αυτοματως αναλογα με το ξυλο που της ριχνει.

educator

# 12 στις 7/10/2004
author

Συμφωνώ Απόλλωνα μαζί σου!!!

Ανώτεροι είναι οι άνθρωποι (άντρες ή γυναίκες) που δεν κοιτούν να δείξουν την υπεροχή τους.

koyrsaros

# 13 στις 21/10/2004
author
Η ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΒΙΑ μπορεί να ξεκινήσει με ένα απλό χαστούκι, όμως συνήθως κλιμακώνεται και καταλήγει σε έναν καθημερινό εφιάλτη. Τα στάδια του κύκλου της βίας είναι τα εξής:

ΕΠΙΘΕΣΗ

ΜΕΤΑΝΟΙΑ

ΣΥΓΓΝΩΜΗ

ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΤΟΥ ΘΥΜΑΤΟΣ

ΥΠΟΣΧΕΣΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΑΝΑΛΗΦΘΕΙ

ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΣΥΜΦΙΛΙΩΣΗΣ ΚΑΙ ΕΞΙΛΕΩΣΗΣ

ΕΠΙΘΕΣΗ

Η σωματική βία φτάνει (όχι σπάνια) μέχρι το βιασμό και τη σεξουαλική κακοποίηση και σε ορισμένες περιπτώσεις και το φόνο
(1 στις 2 γυναίκες που δολοφονούνται κάθε χρόνο είναι θύματα τωρινού ή πρώην συντρόφου τους).

educator

# 14 στις 21/10/2004
author

Ενδιαφέρον και συγκλονιστικό συνάμα...

....πράγματι αυτοί οι άνθρωποι πρέπει να έχουν ένστικτα βιαστή ή δολοφόνου γιατί δεν ξέρουν να ελέγχουν το θυμό τους (their temper).

# 15 στις 28/10/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Γιαυτο θα πρεπει και απο τις δυο πλευρες των αντιθετων φυλλων,να συγκρατει τα νευρα,τα αρνητικα συναισθηματα....Μονος του και μονη της ο καθενας μπορει να το καταφερει αυτο με απαραιτητη εξασκηση των νευρων!
Επειδη δεν πρεπει να το βλεπει σαν αλλοθι ο αντρας, τους εκβιασμους της γυναικας,και να αντιδρα,ξεσπα ετσι,ετσι και η γυναικα θα πρεπει να μην δινει δικαιωματα για ξυλο-φαγοποτι.
Τουλαχιστον,απο τι φαινεται το μεγαλυτερο ποσοστο ευθυνης για τις κακοποιησεις,το παιρνει ο αντρας στην πλατη του,ενω μπορει να ξεκινησε η σπιθα,ο πυροκροτητης απο την γυναικα....

Αλλοστε το τραγουδι που λεει......γιατι αν εισασταν ολες σας σωστες,δεν θα υπηρχαν αντρες στις φυλακες,δικαιωνει εν μερη την βαναυσοτητα του αντρα επανω στην ψυχολογικη φορτιση της γυναικας.
Καλο θα ειναι να μην σηκωνει κανενας ανδρας το χερι του,και να μην δειχνει τον ανδρισμο του με το χερι,ουτε να υψωνει την φωνη του στην συνομιλητρια του που ειναι το ταιρι του,γιατι αυτοματως γινεται μικροψυχος μεσα στην ιδια του την σχεση.....Μπορει να λαβει ομως αμυντικη σταση,και να μετριαζει τα λογια,τις κινησεις του και τα αρνητικα συναισθηματα....Το ιδιο υσχυει εξισου,για την γυναικα....
Και ολα αυτα,γιατι οι ανθρωπινες σχεσεις κρεμονται απο κλωστες,και μερικοι παραγοντες,εκτος απο τον εαυτο μας,το εξωτερικο περιβαλλον,αλλα και αλλοι παραγοντες,παιζουν ρολο και κινουν τα νηματα μας.
Επισης,οι σημερινες γυναικες εχουν αναπτυξει σοναρς που εντοπιζουν τους βιαιολατρες,κατι που την κανει ακομα πιο αυθορμητη στην σχεση,και στον κοινωνικο περιγυρο,ενω καποιες αλλες ζητανε επιμονα την σφαλιαρα απο τον αντρα,λογω ψυχολογικων παθησεων,ισως ειναι διαστροφη και αυτο αν το ζηταει επιμονα για μεγαλο χρονικο διαστημα.
Χαρακτηριστικα, στην Τουρκια διαβασαμε οτι το 30-40 % των γυναικων γουσταρει που τρωνε ξυλο απο τους αντρες τους.......
Η φραση,το "ανθρωπινο επιπεδο", τα λεει ολα,δεν χρειαζεται να αναφερω λογους ουτε να εξηγησω.....

okeanos1969

# 16 στις 9/12/2009
author
Γυναίκα / 52 / Παντρεμένη
Ν. Έβρου / Αλεξανδρούπολη
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 1
1.Πόσο καιρό μπορέιτε να σιωπάτε στη κακοπόίηση σας?(ακόμα και φίλης σας).................. ΔΕ ΞΕΡΩ ΜΑΛΛΟΝ ΕΦΤΑΣΑ ΣΤΑ ΟΙΑ ΜΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 20 ΧΡΟΝΙΑ
2.Τι είναι αυτό που σας κρατά στη σιωπή?.....................η ντροπή.....οτι κατι πιθανα να αλλάξει οπως μου υποσχεθηκε....................οτι...........δε εχω πο αλλου να παω...................οτι δεν εχω βοηθεια...................οτι φοβαμαι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
3.Για ποιό λόγο δε θα καταγγείλατε τη βίαιη συμπεριφορά του συντρόφου?....................οταν ημουν 26την καταγγειλα.................και δε με πιστψαν ή εστω και αν με πιστεψαν δεν εδωσαν σημασια.............."ξερεις ποσα ερχονται κάθε μερα" μου ειπαν....................αρα ειμαι μονη μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!
4.Για ποιό λόγο καταγγείλατε τη εν λόγω συμπεριφορά?.............................γιατι δεν ηθελα να συνεχισει ηθελα να φυγω...ηθελα καποιον να με βοηθησει να φυγω..............να μου πει μια κουβεντα δυναμης και κουραγιου να συνεχισω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
5.Γνωρίζετε ότι υπάρχει ανοικτή γραμμή υποστήριξης κακοποιημένων γυναικών ?..........................ναι το γνωριζω...........ολα τα τηλ. ομως δεν ισχυουν...........................
6.,,,,,θα μπορούσατε να είστε αυτή που κακοποιεί το σύντροφο ?Αλήθεια γιατί το κάνετε?...........................υπαρχουν φορες που θελω να τον σκοτωσω απο το ξυλο να τον κανω να νιωσει την υποτιμηση και τη μιζερια που νιωθω.........να θελει να κρυφτει σε μια γωνια και να μη μιλαει σε ανθρωπο οπως κνω εγω....................αλλα απο την αλλη γιατι να το καων εγω μπορω να μιλαω και εχω επιχειρηματα για να σε πισω αν θελω κατι.................εξαλου εγω ειμαι ανθωπος και οχι ζωο....................δε θα πεσω ποτε ποτε στο δικο του επιπεδο...............δεν θα του δωσω το δικαιωμα να με πει δειλη..............εγω εχω την δυναμη να ελεγχω τα παθη μου ...αυτος δεν εχει.........................

ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΜΟΥ ΛΕΩ ΣΥΝΕΧΩΣ.........................
ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΠΟΤΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΝΟΥΝ...................
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε