Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Το λάθος που κάνουν οι σύντροφοι αφού παντρευτούν.

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

# 21 στις 18/9/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by astria1969
Το ένα και μοναδικό λάθος, είναι πως σταματανε να προσπαθούνε για την σχεση τους

Παράθεση:
Originally posted by adonis66
Διατήρηση συνηθειών.....

Το μεγαλύτερο λάθος για μένα που κανουν οι συντροφοι σε μια σχέση...αφου παντρευτούν..ειναι οτι αλλάζει κατα 70-80% στις συνήθειες..και σε αυτά που εκαναν πριν παντρευτούν

Παράθεση:
Originally posted by Irene
Ο καθένας κάνει την ζωούλα του, θέτει τους στόχους του και γενικότερα τραβάει τον δρόμο του. Μετά τους κάνει εντύπωση γιατί χωρίζουν...

Παράθεση:
Originally posted by blur28

Ο σύντροφός σου είναι θεωρητικά, ο άνθρωπος που διάλεξες να 'γεράσετε' μαζί και που όσο.....αντέχουν τα κορμιά και η ψυχή, θα μοιράζετε μαζί τη χαρά του έρωτα! Είναι το κορίτσι μου, είμαι το αγόρι της και είναι η πρώτη μου αγάπη! Τα παιδιά......η δεύτερη!

Παράθεση:
Originally posted by snipper
Μιλήστε στον/στην λύστε τα προβλήματά σας στη γέννεσή τους και ολα θα πάνε καλά

Παράθεση:
Originally posted by donald
Kante oti kanate sta prwta stadia tis sxesis sas. Ola auta pou kanate gia na tis deiskete poso tin agapate kai tin potheite. Etsi ola tha einai polu kalutera!!

Παράθεση:
Originally posted by Giabbass
Δύο είναι τα μεγάλα λάθη των συντρόφων αφού παντρευτούν:

1) Νιώθουν παντρεμένοι
2) Σταματούν να δουλεύουν τη σχέση τους κάθε μέρα σαν τη πρώτη μέρα.

Παράθεση:
Originally posted by ippeas
( Καλή προσπάθεια, αλλά μπορείς πιο καλά ακόμη, είμαι σίγουρος πως θα τα καταφέρεις την άλλη φορά..)

Παράθεση:
Originally posted by evans
ΚΑΙ ΔΥΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΝ
ΕΠΙΛΕΧΤΙΚΗ ΑΚΟΗ Η ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΕΚΤΕΛΕΣΗΣ ΤΩΝ ΚΟΙΝΩΝ ΑΠΟΦΑΣΕΩΝ ΤΗΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ.......

Παράθεση:
Originally posted by neo-yio
Οταν δείξουμε ενα αλλο πρόσωπο απο ότι είχαμε πριν!

Noμίζω ειπώθηκαν όλα.
Μόνη μου συμπλήρωση, η ζοφερή εικόνα νέων ανθρώπων, που στο όνομα ενός φλιτζανιού τσάι προσφερόμενου όταν τα ποδαράκια δεν θα σε σέρνουν μέχρι την κουζίνα, χαλαλίζουν δημιουργικά, μοναδικά χρόνια, μέσα σε συμβιβασμούς, εξαναγκασμούς, εκπτώσεις, θεατρινισμούς.

Γνώμη μου πως τα σημερινά ζευγάρια πρέπει να παντρεύονται όσο το δυνατόν μεγαλύτερα σε ηλικία, έχοντας πραγματώσει πρώτα το μέγιστο δυνατό των επιθυμιών τους, κι' αυτό όταν και ΜΟΝΟ νιώσουν ότι παντρεύονται τον άνθρωπο που έχουν δίπλα τους και όχι τον "γάμο".

Dimitrios_thess

# 22 στις 19/9/2003
author
Ανδρας / 54 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Αμπελόκηποι
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 44
'Aρεσαν+: 0%
Τα παρακατω ειναι τα λαθη μας πιστευω εγω:

Ενας ανδρας παντρευεται μια γυναικα με την ελπιδα οτι δεν θα αλλαξει και αυτη αλλαζει.

Μια γυναικα παντρευεται εναν ανδρα με την ελπιδα οτι θα αλλαξει κι αυτος δεν αλλαζει.

Επισης το μεγαλυτερο λαθος μιας γυναικας ειναι οτι για 15 ποντους κρεας (συχνα και για λιγοτερο) αγοραζει ολοκληρο το γουρουνι.

Δεν θυμαμαι αλλα ομως αν θελετε συμπληρωστε.
Αυτο που λατρευω στις γυναικες δεν ειναι οι ομοιοτητες τους αλλα οι διαφορες τους με εμενα

# 23 στις 21/9/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
1. Παίρνουν τον γάμο πολύ στα σοβαρά, ενώ στην πραγματικότητα είναι μια ακόμα σχέση (απλά για τους περισσότερους μπορεί και να είναι η τελευταία).

2. Ξεγυμνώνονται στον/στην σύζυγο εντελώς χωρίς να κρατούν τίποτε για τον εαυτό τους, χωρίς να υπάρχει το ελάχιστο μυστήριο ή η παραμικρή αμφιβολία μεταξύ τους.

3. Δεν φροντίζουν επιμελώς να κρατήσουν την προσωπική τους ζωή. Η μοναδική ζωή που έχουν είναι ως ζεύγος και όχι και ατομικά ο καθένας τους. Χρειάζεται να υπάρχουν φίλοι, ενδιαφέροντα, εκδρομές, βόλτες και του καθένα χωριστά. Το ζεύγος δεν είναι ΕΝΑ. Είναι δύο ξεχωριστοί άνθρωποι!

(Παντρεύτηκα τον μοναδικό άνθρωπο που - σαν και εμένα - ανατρίχιαζε όταν άκουγε τη φράση "Θέλω να γίνουμε ΕΝΑ εσύ κι εγώ". Μου ακούγεται πολύ απειλητικό αυτό... σαν να θέλει ο άλλος να σε καταπιεί, να σε αφομοιώσει, να σε λιώσει. Βοήθεια!!!!)

split

# 24 στις 24/9/2003
author
Γυναίκα / 58 / Ελεύθερη
Κύπρος
Θέματα: 57
Απαντήσεις: 1.437

Πέντε μύθοι που μπορούν να σκοτώσουν κάθε γάμο

1. Η αγάπη αρκεί: Μύθος. Η αγάπη δεν είναι αρκετή για να σας κρατήσει μαζί. Πρέπει να μπορείτε να επικοινωνείτε, να καταλαβαίνετε ο ένας τον άλλο και να λύνετε μαζί τα προβλήματα σας. Οι ρομαντικές νουβέλες δεν μας λένε ότι στην άλλη άκρη του ηλιοβασιλέματος αρχίζει η κοινή ζωή όπου πρέπει να μάθετε να μοιράζεστε το ίδιο σπίτι, το ίδιο δωμάτιο, το ίδιο κρεβάτι και τα ίδια χρήματα.

Παρ' όλο που δεν μπορείτε να αποφύγετε τα προβλήματα, μπορείτε να δημιουργήσετε τις συνθήκες για να μπορείτε να μιλάτε χωρίς φόβο, κριτική, θυμό, αλληλοκατηγορίες και να λύνετε τα προβλήματα μαζί σαν μέλη της ίδιας ομάδας και όχι σαν ανταγωνιστές.

2. Δεν υπάρχει τίποτα να μάθεις. Αφού η αγάπη δεν είναι αρκετή και προφανώς δεν έχεις διδαχτεί ποτέ πώς να επικοινωνείς και πώς να λύνεις προβλήματα, είναι ώρα να μάθεις. Υπάρχουν δεξιότητες που σου επιτρέπουν να διατηρείς το αίσθημα ζωντανό ακόμα και όταν τα παιδία κλαίνε και η δουλεία είναι ανιαρή.

Μεγαλώνοντας θα αλλάξεις. Ο σύντροφος σου θα αλλάξει. Η σχέση σας θα αλλάξει. Αν αποδεκτής τις αλλαγές αντί να τις πολεμάς θα επωφεληθείς. Φαίνεται ότι σαν άτομα αλλάζουμε κάθε πέντε χρόνια. Να μαθαίνεις ποιος είσαι και ποιος είναι ο σύντροφος σου μπορεί να αποδεικτή μια υπέροχη εμπειρία. Απλά να θυμάσαι ότι αυτό δεν σταματά ποτέ.

Μερικές δεξιότητες κλειδιά για το γάμο συμπεριλαμβάνουν την επικοινωνία, την αποφυγή επιζήμιων συγκρούσεων, επίλυση προβλημάτων, χειρισμό του θυμού, χτίσιμο αυτοεκτιμησης, κατανόηση και στήριξη του συντρόφου, την ικανότητα να παίρνονται αποφάσεις, τον συμβιβασμό και την ικανότητα να διατηρείται το αίσθημα ζωντανό.

3. Αν μ' αγαπάς θα... Αυτή η δήλωση μετατρέπει την αγάπη σε ''αγάπη υπό όρους'' όπου ο σύντροφος σου πρέπει να κάνει το ένα η το άλλο για να αποδείξει την αγάπη του. Υπάρχει μια σκοτεινή μετάφραση σε αυτού του τύπου τις προσδοκίες. Αυτό που λες στην πραγματικότητα είναι ''δεν νοιάζομαι αρκετά για σένα για να μετρούν τα αισθήματα σου, τα θέλω σου και οι ανάγκες σου. Αυτό που θέλω εγώ είναι πιο σημαντικό...''

Τέτοιες δηλώσεις είναι σήματα κίνδυνου. Απαιτητική και υπό όρους αγάπη καθώς και παράλογες προσδοκίες υποκινούνται από έλλειψη ενδιαφέροντος για τον σύντροφο η από έλλειψη αυτοεκτιμησης.
Από την άλλη να μοιράζεστε και να δημιουργείτε κοινές προσδοκίες και όρια είναι απαραίτητο στη δημιουργία μιας υγιής σχέσης.

4. Ο σύντροφος μου θα αλλάξει. Ναι θα αλλάξει και δεν μπορείς να το ελέγξεις. Μόνο τον εαυτό σου μπορείς να αλλάξεις. Όσοι αναμένουν ότι ο σύντροφος τους θα αλλάξει προς την κατεύθυνση που οι ίδιοι θέλουν μετά το γάμο θα απογοητευτούν οικτρά. Αυτή είναι μια προσδοκία - φονιάς της σχέσης..
Οι άνθρωποι αλλάζουν επειδή το θέλουν και όχι επειδή το θέλεις εσύ. Σπάνια αλλάζουν προς το καλύτερο όταν πιέζονται από κάποιον άλλο... ακόμα και αν είναι αυτός που αγαπούν.

Οι πιο δυνατές σχέσεις βασίζονται στην δέσμευση δυο δυνατών ατόμων που φέρνουν ολόκληρο τον εαυτό τους στη σχέση.. αυτό σημαίνει συμβιβασμό, βελτίωση και αλλαγή αλλά δεν σημαίνει παράδοση στις παράλογες απαιτήσεις κάποιου αλλού.

5.Θα δώσω το μισό μου... . Δεν μπορεί να υπάρξει ευτυχισμένος γάμος αν ο κάθε σύντροφος συνεισφέρει μόνο το μισό του (50%).

Μόνο αν ο κάθε σύντροφος δίνει και δίνει μέσα στη σχέση χωρίς να μέτρα, η σχέση θα είναι δυνατή και υγιής. Από τη στιγμή που ο ένας από τους δυο αρχίζει να μέτρα η σχέση αντιμετωπίζει σοβαρό πρόβλημα.

Η αλήθεια: Οι άντρες και οι γυναίκες δεν είναι ίσοι. Είμαστε διαφορετικοί και μέσα σε αυτή τη διαφορετικότητα βρίσκεται μέρος της απάντησης για ένα ευτυχισμένο γάμο. Τι θα επιλέξουμε να κάνουμε με αυτές τις διάφορες θα καθορίσει, ίσως περισσότερο από την αγάπη, το ύφος της σχέσης μας.
Ο δυσκολότερος δρόμος στη ζωή είναι ο δρόμος της καρδιάς σου...

kalokairaki

# 25 στις 9/11/2003
author
Γυναίκα / 46 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 73

Παράθεση:
Originally posted by Giabbass
Δύο είναι τα μεγάλα λάθη των συντρόφων αφού παντρευτούν:

1) Νιώθουν παντρεμένοι
2) Σταματούν να δουλεύουν τη σχέση τους κάθε μέρα σαν τη πρώτη μέρα.

Δεν θα μπορούσα να εκφέρω γνώμη γι' αυτό το ζήτημα, παρα μόνο από την προσωπική μου εμπειρία.
Υπομονή, λοιπόν.

Θυμάμαι εκείνη την υπέροχη μέρα του γάμου μας όπου όλα κύλησαν τέλεια (η καλύτερη μέρα της ζωής μου).

Το βράδυ μετά το γάμο μας, στο κρεββάτι, πριν τον ύπνο κοιταχτήκαμε στα μάτια...κι ενώ κανείς θα περίμενε μια ρομαντική συνέχεια, ο άντρας μου (πια) με ύφος φτιαχτής απογοήτευσης, για να με πειράξει, είπε: Παντρεμένη...τσ...τσ...τσ...
Είσαι μια παντρεμένη, ρε!
Και σκάσαμε στα γέλια.

Ποτέ δεν πιστέψαμε στο γάμο. Πάντα θεωρούσαμε ότι είναι κάτι τυπικό κι ότι η ουσία δεν βρίσκεται εκεί.

Δουλεύουμε τη σχέση μας κάθε μέρα, δεν νιώθουμε ότι μετά το γάμο έχει αλλάξει κάτι, πιστεύουμε ότι αν θέλουμε κάτι πολύ, τότε μπορούμε μαζί να το καταφέρουμε.
Όσον αφορά το φύλλο του καθενός μας, δεν υπάρχουν αντρικές ή γυναικίες δουλειές, για εμάς, η υπόσταση όμως του φύλλου μας είναι αποδεχτή και σεβαστή...όπως και η διαφορετικότητα του καθένα μας.

Από εδώ και πέρα τα πιστεύω μας για τη σχέση μας παραμένουν όπως είχαν προ γάμου.

Γάμος, δεν είναι τίποτε άλλο από την επισημοποίηση της σχέσης σου στην κοινωνία, και για εμάς είναι άσχετος με τη σχέση μας.

Εξακολουθούμε να είμαστε φιλαράκια, σύντροφοι, εραστές, παιδιά και οπωσδήποτε παντρεμένοι!!

Ευχαριστώ για την υπομονή σας

Θα έλεγα οτι εμείς οφείλουμε να σε ευχαριστήσουμε που μοιράστηκες μαζί μας την ομορφιά και την υγεία της σχέσης σου.
Εύχομαι σε σένα να είναι πάντα έτσι...
και σε μένα να είναι κάποτε έτσι (θα δουλέψω γι'αυτό, no doubt!)

TzeKosAIR

# 26 στις 9/11/2003
author
Γυναίκα / 59 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Εύοσμος
Θέματα: 18
Απαντήσεις: 229
Να θεωρούν δεδόμενο τον σύντροφο ,,,,,να τον ενσωματώνουν στη ζωή τους αμφότεροι κι όχι να πορεύονται μαζί μέσα από το εμείς και τη διαφορετικότητα του καθένα αλλά κι όταν πια αρχίζουν να μοιάζουν ,μεταξύ τους ,(γιατί μπορεί να συμβεί-είμαστε σαν αδελφάκια πια) να ξέρουν ότι έχουν φτάσει σε αυτό που λέμε ,,,,,,,πάμε για τα χρυσά μας χρόνια!????????/
Μη μου κάνεις νερά,βαριέμαι να σφουγγαρίζω!!!

f_zein

# 27 στις 12/11/2003
author
Γυναίκα / 63 / Παντρεμένη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 12
Οι σχέσεις σπάνια πεθαίνουν επειδή ξαφνικά δεν τους έμεινε άλλη ζωή.
Οι σχέσεις ξεθωριάζουν αργά, είτε γιατί οι άνθρωποι δεν καταλαβαίνουν πόση & ποιά φροντίδα χρειάζονται, πόσος χρόνος, δουλειά, αγάπη και στοργή είναι απαραίτητα για τη συντήρηση τους.
Οι σχέσεις φθείρονται γιατί οι άνθρωποι είναι τεμπέληδες και αποφεύγουν την προσπάθεια.
Μια σχέση είναι ενα ζωντανό πράγμα. Χρειάζεται & επωφελείται απο την ίδια πλουσιοπάροχη προσοχή στις λεπτομέρειες που επιδεικνύει ενας καλιτέχνης για το έργο του.
David Viscot.

SIKAT

# 28 στις 13/11/2003
author
Ανδρας / 54 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαϊδάρι
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 44

Το θέμα είναι να παραμένεις εσύ

Να μη μπεις σε κανένα ρόλο. Νομίζω ότι όλα τα παραπάνω λάθη που λέμε ξεκινούν από το ότι μπαίνουμε στο ρόλο του παντρεμένου όπως τον έχουμε μάθει από τους ταλαίπωρους παντρεμένους τόσα χρόνια...
Το θέμα είναι ότι δε το καταλαβαίνεις πάντα όταν μπαίνεις σ΄ αυτό το ρόλο του ταλαίπωρου/ης παντρεμένου/ης με παιδιά και αν καμιά φορά ο ένας από τους δύο το "δει" να συμβαίνει και προσπαθήσει να το αλλάξει και το κάνει μόνος του μπορεί να φανεί σαν τον επιπόλαιο του ζευγαριού αφού η άλλη στάση (του ταλαίπωρου) είναι περισσότερο αποδεκτή (συνηθισμένη) από την κοινωνία μας
Αυτό πάλι πιθανών να τον κάνει να νοιώσει μιά απομάκρυνση από το σύντροφό του. (Σαν την απόσταση που νοιώθει να έχει ένας έφηβος σε σχέση με τον γονιό του... )
Εμένα προσωπικά δε με απομάκρυνε αυτή η προσπάθεια ... απλά με έφερε πιο κοντά στη κόρη μου ! ! ! και η προσπάθειά μου τώρα είναι να δείξω στη σύντροφό μου ότι είναι η στάση μου τέτοια γιατί προσπαθώ να βελτιώσω τη σχέση μας... - όταν της το λεω όμως είτε πλένει είτε σιδερώνει οπότε ίσως και να ΄χει δίκιο που δε με καταλαβαίνει ... χα χα...
...η διαθεσή μας είναι θέμα επιλογής μας και όχι θέμα καταστάσεων...

thalia20gr

# 29 στις 13/11/2003
author
Γυναίκα / 38 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Εύοσμος
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 54
ΜΑΛΙΣΤΑ!ΓΑΜΟΣ..ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΩ ΠΟΤΕ!ΕΤΣΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΔΗΛΑΔΗ..ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΛΑΘΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΕΠΑΝΑΠΑΥΟΝΤΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΓΑΜΟ..ΠΟΛΛΟΙ ΣΤΑΜΑΤΑΝΕ ΝΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ Η' ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΣΧΟΛΙΕΣ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΣΧΕΣΗ..ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΖΟΥΜΕ ΩΣ ΤΕΛΥΕΤΑΙΑ..ΕΤΣΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ..ΤΟ ΠΑΘΟΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΥΠΕΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΖΩΕΣ ΜΑΣ...

aris1397

# 30 στις 24/11/2003
author
Ανδρας / 52 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Απαντήσεις: 31
Το βασικότερο λάθος που κάνουν οι σύντροφοι αφού παντρευτούν, είναι οτι αφήνουν την ρουτίνα να μπει στην ζωή τους. Τα πάντα αρχίζουν να γίνονται μηχανικά και από συνήθεια. Ακόμα και ο έρωτας μπαίνει σε κάποιο πρόγραμμα.
Τί πρέπει να κάνουν. Απλά, μικρά πράγματα που θα διατηρήσουν την φλόγα που υπήρχε πριν τον γάμο ζωντανή.
Για παράδειγμα, δεν υπάρχει λόγος να έχει ο/η σύντροφος μας την γιορτή του για να του/της κάνουμε ένα δώρο. Εξάλλου εκείνη την μέρα θα του/της κάνουν δώρο και πολλοί άλλοι.
Κατά διαστήματα ας κλείσουμε το κινητό μας, ας ξεχάσουμε τη δουλειά μας και κάθε άλλη υποχρέωση, και ας αφιερώσουμε ένα διήμερο ή και περισσότερο σε εμάς και τον/την σύντροφο μας.
Γενικότερα ας μην χάσουμε την εφευρετικότητα που είχαμε πριν το γάμο μας. Ολες αυτές τις ιδέες που διατηρούσαν την φλόγα, την διάθεση για ζωή ζωντανή.
αρισ1397

angelini

# 31 στις 25/11/2003
author
Γυναίκα / 45 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πετρούπολη
Απαντήσεις: 4

Αν και δεν εχω παντρευτεί ακόμα...

Παρ' ότι δεν έχω ακόμα προσωπική εμπειρία γάμου πιστεύω ότι το παν είναι να συμπεριφέρεσε στον σύντροφό σου σαν να ήταν η πρώτη μέρα που γνωριστήκατε, με την διαφορά ότι πλέον γνωρίζεις περισσότερα για εκείνων.
Αμοιβαία κατανόηση, σεβασμός και αγάπη (όχι μόνο έρωτας) είναι τα κυριότερα χαρακτηριστικά μιας σχέσης. Πιστεύω ότι με την αλληλοκατανόηση, τον αλληλοσεβασμό και την συζήτηση μπορούν να λυθούν όλα τα προβήματα μιας σχέσης ακόμα και τα πιο μεγάλα.

Ένα τομέας που δημιουργεί πολλά προβλήματα σε μια σχέση είναι φυσικά και η οικονομική κατάσταση του ζευγαριού. Από εκεί μπορούν να ξεκινήσουν πολλά προβλήματα.

Σοφή κατά την άποψή μου είναι φυσικά η συγκατοίκηση πρίν το γάμο. Πιστεύω ότι έτσι θα είχαν γλιτώσει πολλά "ζευγάρια της καφετέριας" τον χωρισμό!

split

# 32 στις 21/12/2003
author
Γυναίκα / 58 / Ελεύθερη
Κύπρος

ο ανταγωνισμός

Οι περισσότερες κόντρες ανάμεσα στα ζευγάρια προέρχονται από τον ανταγωνισμό που αναπτύσσεται ανάμεσα τους με το πέρασμα του χρόνου.

Έντονες διαφωνίες, για θέματα ουσιαστικά χωρις σημασία, προέρχονται από τη προσπάθεια του καθενός ''να περάσει το δικό του''. Την προσπάθεια του δηλαδή να νοιώθει ότι έχει ''λόγο'' μέσα στη σχέση. Και την αντίδραση του απο φόβο μήπως απορροφηθεί απο τη σχέση και χάσει την υπόσταση του σαν ξεχωριστό άτομο.

fegarahtida

# 33 στις 21/12/2003
author
Γυναίκα / 49 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαϊδάρι
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 675
Πιστεύω ότι ο κυριότερος λόγος που μπορεί να καταστρέψει την ερωτική και όχι μονο ζωή των παντρεμένων είναι ότι μετά τον γάμο συμπεριφερόμαστε στον σύντροφό μας σαν να είναι κτήμα μας, σαν δεδομένο και σαν έχει κλείσει πια ο κύκλος μας σαν ζευγάρι... Τουλάχιστον αυτό βίωσα εγώ..
"Εκείνο που η κάμπια θεωρεί τέλος του κόσμου ο δημιουργός το ονομάζει πεταλούδα..."

DeepPurpleSoul

# 34 στις 10/2/2004
author
Ανδρας / 48 / Ελεύθερος
Θέματα: 15
Απαντήσεις: 519

...Ανταγωνισμος...ενας κρυκος της αλυσιδας...!!!

Παράθεση:
Originally posted by split

Οι περισσότερες κόντρες ανάμεσα στα ζευγάρια προέρχονται από τον ανταγωνισμό που αναπτύσσεται ανάμεσα τους με το πέρασμα του χρόνου.

Έντονες διαφωνίες, για θέματα ουσιαστικά χωρις σημασία, προέρχονται από τη προσπάθεια του καθενός ''να περάσει το δικό του''. Την προσπάθεια του δηλαδή να νοιώθει ότι έχει ''λόγο'' μέσα στη σχέση. Και την αντίδραση του απο φόβο μήπως απορροφηθεί απο τη σχέση και χάσει την υπόσταση του σαν ξεχωριστό άτομο.

...Οταν το ζευγαρι μπει σε αυτην την διαδικασια...τοτε αρχιζουν να πεθαινουν πολλα...αρχιζουν να σβηνουν και να ξεχνιουνται πολλα...!!!

...Μα το κυριοτερο ... χανεται ο σκοπος...εκεινος ο αρχικος σκοπος , για τον οποιον , αυτοι οι δυο ανθρωποι ξεκινησαν να περπατουν σε κοινο δρομο...!!!

...Το ενα φερνει το αλλο...και ξεκιναει το κατρακυλισμα...και ολα δυστηχως αποτελουν κρυκους μιας αλυσιδας...!!!

split

# 35 στις 10/2/2004
author
Γυναίκα / 58 / Ελεύθερη
Κύπρος

Παράθεση:
Originally posted by DeepPurpleSoul
...Μα το κυριοτερο ... χανεται ο σκοπος...εκεινος ο αρχικος σκοπος , για τον οποιον , αυτοι οι δυο ανθρωποι ξεκινησαν να περπατουν σε κοινο δρομο...!!!

Aκριβώς! Ο σκοπός του γάμου είναι ο άντρας και η γυναίκα να περπατάνε πλάι-πλάι στο δρόμο της ζωής. Να μοιράζονται χαρές και πίκρες. Να στηρίζει ο ένας τον άλλο. Μα κυρίως να ενθαρρύνει ο ένας τον άλλο να προοδεύσει, να εξελιχθεί, να γίνει καλύτερος άνθρωπος.
Ο δυσκολότερος δρόμος στη ζωή είναι ο δρόμος της καρδιάς σου...

O ESTIMATIA

# 36 στις 14/2/2004
author
Ανδρας / 51 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Κουφάλια
Απαντήσεις: 5

Παράθεση:
Originally posted by koyrsaros
Ποιο είναι το μεγαλύτερο λάθος που κάνουν οι σύντροφοι αφού παντρευτούν;

Πολύ συχνά η τάση να αποκτούμε μία πατρική αντιμετώπιση προς τη σύντροφό μας ελέγχει το γάμο μας. Το να επικρίνουμε, να διορθώνουμε και να ασκούμε έλεγχο στη σύντροφό μας είναι ένας σίγουρος τρόπος για να καταστρέψετε τη σχέση σας και να χαλάσετε την υγιή και ενεργή σεξουαλική ζωή σας.

Αν βρεθείτε σε μία τέτοια κατάσταση, ξαποστάστε και βρείτε χρόνο για να θυμηθείτε εκείνα τα θαυμάσια στοιχεία που ανακαλύψατε ο ένας για τον άλλον και σας οδήγησαν στο γάμο. Γίνετε ρεαλιστές και δείτε πως είστε και οι δύο ικανοί ενήλικες και δεσμευτείτε να συμπεριφέρεστε ο ένας στον άλλον ως ενήλικες. Μπορεί να περάσει καιρός ώσπου να ξαναποκτήσετε την οικειότητα και τη ζεστασιά που κάποτε μοιραζόσασταν.

Συμφωνείτε ή λέτε να υπάρχουν και άλλα λάθη ?

eksartate pos ton vlepi kanenas ton gamo agapite koursare. to megalitero latos gia mena eine oti h poli vlepoume ton gamo me epipoleotita,me aneutinotita, ton permame me psila gramata..... o gamos eine palestra.....h perisoteri akomi den exoun lisi to megalo erotima giati pantreutika...apodiksis; ta 140000 peripou xiliades diazigia pou ( kopikan...) to 2003 sinfona me stixia tis arxiepiskopis athinon, kai ta perisotera eine apo neara zeugaria......

# 37 στις 15/2/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Το πρωτο και σημαντικο για μενα ειναι ο λογος που ωθει τον καθε εναν να παντρευτει.

Παντρευομαι γιατι ειμαι σε ηλικια γαμου?
Γιατι μουρμουραει η μαμα και ο μπαμπας?
Γιατι θελω κοινωνικη καταξιωση?
Γιατι οι φιλες μου παντρευτηκαν και εγω ξεσκονιζω το ραφι?
Γιατι βαρεθηκα να ειμαι εργενης και θελω να γυριζω σπιτι και να βρισκω φαγητο ζεστο και πουκαμισο φρεσκοπλυμενο?
Γιατι πρεπει να διαιωνισω το ειδος μου?
Γιατι θελω να ξεφυγω απο την καταπιεση της πατρικης οικογενειας?
Αν παντρευομαι για τους παραπανω λογους η για εναν απο αυτους......χαμενο το παιχνιδι και δεν υπαρχει λογος να επεκταθουμε.

Αν παντρευομαι γιατι εχω επιλεξει να πορευτω στη ζωη μου με τον ανθρωπο που εχω επιλεξει και αγαπω χερι-χερι στα ευκολα και τα δυσκολα τοτε παει καλα.

Ποσες φορες ομως ειναι αυτο μια συνειδητη επιλογη και απο τους δυο και δεν εχει μεσα της καποιο απο τα παραπανω εστω και σε μικρη δοση?

Αν υποθεσουμε λοιπον οτι παμε στο γαμο απο συνειδητη επιλογη.
Δεν πρεπει ουτε στιγμη να ξεχναμε πως ο ανθρωπος μας, μας επελεξε γιατι βρηκε σε εμας ενα η περισσοτερα στοιχεια που τον τραβηξαν και που τα εκτιμησε και τα αγαπησε.
Αυτα λοιπον δεν πρεπει ποτε να τα αφησουμε παραπεταμενα και να τα ξεχασουμε αλλα να τα καλλιεργουμε.

Να μην ξεχναμε οτι ποτε και κανεις δεν ειναι δεδομενος, να μην ξεχναμε οτι ο καθενας εχει δικαιωματα και υποχρεωσεις και οχι μονο το ενα η το αλλο, οτι ο καθενας ειναι μια ξεχωριστη προσωπικοτητα που χρειαζεται χωρο και χρονο για να αναπτυσεται, να μην ξεχναμε οτι κανεις δεν ειναι κτημα κανενος αλλα ουτε και οτι μια σχεση δεν ειναι και ξεφραγο αμπελι που οποτε θελουμε ειμαστε παροντες και οποτε μας κανει κεφι κατεβαζουμε ρολα και κρεμαμε ταμπελιτσα που γραφει " απουσιαζω"

Βασικα συστατικα για να πετυχει ενας γαμος και να κρατησει ειναι η υπαρξη κοινων αρχων.....ο σεβασμος, η εμπιστοσυνη, η ειλικρινεια,η ισοτιμια, η φροντιδα, το μοιρασμα, η συντροφικοτητα,.....ολα αυτα για μενα συμπικνωνονται μεσα στην λεξη " αγαπη"
Απο την συνταγη πρεπει να λειπουν οι λεξεις εγωισμος, φοβος, ψεμα, ανταγωνισμος, επιβολη και καταπιεση...

Απαραιτητο φυσικα ειναι να συγκλινουν και οι στοχοι....το πως βλεπει κανεις σφαιρικα τη ζωη...αν ας πουμε ο αντρας εχει στο μυαλο του το πρωτυπο της γυναικας-νοικοκυρας-μανας-δουλας και κυρας και η γυναικα που επιλεγει να παντρευτει ειναι γυναικα εργαζομενη και που την ενδιαφερει και η καριερα σε συνδιασμο με την οικογενεια.....τοτε....κακα ειναι τα μαντατα...καποιος θα αναγκαστει να αλλαξει και να καταπιεστει και αυτο δεν θα κρατησει για πολυ και θα φερει θυελες.
Φυσικα.....οι τριτοι, γονεις, σογια, φιλοι κλπ παντογνωστες, απαραιτητο και επιβεβλημενο ειναι να μενουν μακρυα και εξω απο την σχεση του ζευγαριου οι παρεμβολες τους με μαθηματικη ακριβεια καταστρεφουν την σχεση.

Καλως η κακως καθημερινα καλουμαστε να ανταποκριθουμε σε πολλους "ρολους"
Ανθρωποι σκεπτομενοι, πολιτικα και κοινωνικα οντα, εργαζομενοι, γιοι, κορες, φιλοι, μαναδες, πατεραδες και δεν ξερω τι αλλο.....ομως για τον ανθρωπο που επιλεξαμε να μοιραστουμε την ζωη μας δεν πρεπει να ξεχναμε να ειμαστε αντιστοιχα αντρας και γυναικα, εραστης και ερωμενη,συντροφος και συνοδοιπορος, σαν τετοιοι λοιπον να συμπεριφερομστε και σαν τετοιο να αντιμετωπιζουμε τον/την συντροφο μας.
Να μην ξεχναμε να δειχνουμε ποσο σημαντικος ειναι για μας, να μην ξεχναμε να του δειχνουμε τον θαυμασμο, την τρυφεροτητα, την φροντιδα και την αγαπη μας, να μην ειμαστε επικριτες αλλα αρωγοι ακομα και στις περιπτωσεις που εχει σφαλει να δειχνουμε οτι ειμαστε εκει να τον βοηθησουμε να επανορθωσει και οχι για να του παρουμε το κεφαλι.....

Κακα τα ψεματα για να σταθει και να κρατησει μια σχεση χρειαζεται ενας διαρκης αγωνας, να δουλευουμε διαρκως με τον εαυατο μας και με την σχεση και οι δυο για να γινομαστε καλυτεροι και να υπαρχει εξελιξη.

Πολλες φορες ειναι αργα οταν συνειδητοποιουμε οτι απο ολα....καριερες, οικονομικη ανεση, παρεες, παιδια το μονο που μενει και εχει αξια ειναι ο συντροφος!

koyrsaros

# 38 στις 7/4/2004
author
Ανδρας / 57 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Καλαμαριά
Θέματα: 226
Απαντήσεις: 1.831
Ενας σοβαρός λόγος που φέρνει τα πιο πολλά ζευγάρια σε διάσταση αλλά και σε απόγνωση είναι η λανθασμένη αντίληψη που έχουν για το γάμο. Οι περισσότεροι νέοι έχουν την εντύπωση πως με το γάμο τους θα λυθούν αυτόματα όλα τους τα προβλήματα. Κι όμως στην πραγματικότητα ο γάμος δεν λύνει κανένα πρόβλημα αυτόματα ούτε και είναι αυτός ο σκοπός του. Αν κανείς κάνει τη ζωή του δυστυχισμένη πριν από το γάμο του, θα την κάνει το ίδιο δυστυχισμένη και μετά απ' αυτόν.

Ο γάμος ούτε τους ανθρώπους αλλάζει, ούτε τις καταστάσεις. Το μόνο που κάνει είναι ότι ενώνει τα προβλήματα των δυο αυτών ανθρώπων που αν δεν ξέρουν να τα αντιμετωπίσουν και μόνοι τους θα βρεθούν μπροστά σε μια ακόμα πιο δύσκολη και πολύπλοκη ζωή. Ετσι μπορεί να βρεθούν μια ωραία μέρα σε μια κατάσταση ανυπόφορη, σ' ένα γάμο που θα πρέπει να τελειώσει.
Ελευθερία είναι να πετάς ψηλά...

deilino

# 39 στις 8/4/2004
author
Γυναίκα / 62 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Σαρωνίδα
Θέματα: 15
Απαντήσεις: 333
Τα λάθη που γίνονται ακούσια πιστεύω ότι δεν οφείλονται μόνον στην συμπεριφορά των συντρόφων αλλά και σε παράγοντες ανεξαρτήτους της θελήσεώς τους.

Ο χρόνος που δεν διαθέτουν πλέον ο ένας στον άλλον λόγω της ύπαρξης παιδιών και των υποχρεώσεων προς αυτά, με αποτέλεσμα να γίνονται πολλές φορές πατέρας και μητέρα, παύοντας να είναι σύντροφοι.

Η καθημερινότητα, που πιέζοντάς τους ασφυκτικά δεν τους αφήνει χρόνο για ρομαντισμό, όνειρο, μαγεία

Μεγαλώνοντας αλλάζουμε τρόπο σκέψης και συνήθειες. Έτσι στο κουκούλι του παληού μας εαυτού, γεννιέται ένας νέος άνθρωπος τον οποίο προσπαθούμε αμφότεροι να γνωρίσουμε, να αποδεχθούμε και να συνηθίσουμε. Οι αλλαγές αυτές γίνονται ίσως σταδιακά και περνούν απαρατήρητες, όταν όμως μετά την πάροδο πολλών ετών διαπιστώσουμε τις διαφορές, αναλογιζόμαστε/αναρωτιόμαστε πώς προέκυψαν.

Το πνευματικό επίπεδο των συντρόφων, όταν ο ένας (όντας πολλές φορές ήδη περισσότερο καλλιεργημένος) βελτιώνεται συνεχώς αναζητώντας γνώση, αναζητώντας αλήθειες της ζωής, οτιδήποτε θα τον κάνη να αισθάνεται πλουσιώτερος πνευματικά και ο άλλος παραμένει στάσιμος. Όταν θεωρεί την πνευματική τροφή απαραίτητη, αλλά δεν βρίσκει συνδαιτημόνα να την μοιραστεί, τί γίνεται? (το έχω διαπιστώσει σε μερικά φιλικά ζευγάρια, όπου κατά τύχη η γυναίκα είναι πλουσιώτερη πνευματικά και είναι όντως πηγή πνευματικής μοναξιάς)

Και κλείνοντας να πω ότι το μεγαλύτερο λάθος κατά την γνώμη μου είναι ότι δεν συζητούν όλα αυτά τα μικρά που βλέπουν κατά καιρούς να φθείρουν την σχέση τους, θεωρώντας τα ίσως αμελητέα μεμονομένα, όμως συνολικά ίσως αποτελούν ένα μικρό ρήγμα στο γάμο ή δημιουργούν αποξένωση, παρόλη την αγάπη και την φροντίδα του ενός προς τον άλλον.

SETH_7

# 40 στις 10/4/2004
author
Ανδρας / 53 / Παντρεμένος
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 135
Αλλαζουν συμπεριφορα ως προς τις συνηθειες τους προσπαθωντας να δειχνουν κατι που στην ουσια δεν ειναι.
Π.χ (απο προσωπικη μου πειρα) αλλαξα την συνηθεια μου να πειραζω τους παντες προσπαθωντας να δειχνω σοβαρος και μετρημενος....Αποτελεσμα η γυναικα μου να μου δηλωσει κατηγορηματικα οτι θελει 'πισω' αυτον τον μονιμως σχεδον αστειο αντρα που γνωριζε πριν τον γαμο...αυτον που περναγε μαζι του ατελειωτες ωρες γελιου....
Ευτυχως το δηλωσε και δεν εψαξε να τον βρει αλλου και να αφησει εμενα μεσα στην τεχνητη μου σοβαροφανεια...
Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε