Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Το λάθος που κάνουν οι σύντροφοι αφού παντρευτούν.

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

virgo

# 41 στις 12/4/2004
author
Γυναίκα / 48 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ψυχικό
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 13
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Originally posted by Giabbass
Δύο είναι τα μεγάλα λάθη των συντρόφων αφού παντρευτούν:

1) Νιώθουν παντρεμένοι
2) Σταματούν να δουλεύουν τη σχέση τους κάθε μέρα σαν τη πρώτη μέρα.

Δεν θα μπορούσα να εκφέρω γνώμη γι' αυτό το ζήτημα, παρα μόνο από την προσωπική μου εμπειρία.
Υπομονή, λοιπόν.

Θυμάμαι εκείνη την υπέροχη μέρα του γάμου μας όπου όλα κύλησαν τέλεια (η καλύτερη μέρα της ζωής μου).

Το βράδυ μετά το γάμο μας, στο κρεββάτι, πριν τον ύπνο κοιταχτήκαμε στα μάτια...κι ενώ κανείς θα περίμενε μια ρομαντική συνέχεια, ο άντρας μου (πια) με ύφος φτιαχτής απογοήτευσης, για να με πειράξει, είπε: Παντρεμένη...τσ...τσ...τσ...
Είσαι μια παντρεμένη, ρε!
Και σκάσαμε στα γέλια.

Ποτέ δεν πιστέψαμε στο γάμο. Πάντα θεωρούσαμε ότι είναι κάτι τυπικό κι ότι η ουσία δεν βρίσκεται εκεί.

Δουλεύουμε τη σχέση μας κάθε μέρα, δεν νιώθουμε ότι μετά το γάμο έχει αλλάξει κάτι, πιστεύουμε ότι αν θέλουμε κάτι πολύ, τότε μπορούμε μαζί να το καταφέρουμε.
Όσον αφορά το φύλλο του καθενός μας, δεν υπάρχουν αντρικές ή γυναικίες δουλειές, για εμάς, η υπόσταση όμως του φύλλου μας είναι αποδεχτή και σεβαστή...όπως και η διαφορετικότητα του καθένα μας.

Από εδώ και πέρα τα πιστεύω μας για τη σχέση μας παραμένουν όπως είχαν προ γάμου.

Γάμος, δεν είναι τίποτε άλλο από την επισημοποίηση της σχέσης σου στην κοινωνία, και για εμάς είναι άσχετος με τη σχέση μας.

Εξακολουθούμε να είμαστε φιλαράκια, σύντροφοι, εραστές, παιδιά και οπωσδήποτε παντρεμένοι!!

Ευχαριστώ για την υπομονή σας

Με κάλυψε πραγματικά η πρωλαλίσασα....!

xarhs43

# 42 στις 13/4/2004
author
Ανδρας / 61 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Παλαιό Φαλήρο
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 42

Παράθεση:
Originally posted by blur_28
Κι εγώ ελεύθερος κι ωραίος είμαι, αλλά θα ήθελα να πω τη δική μου γνώμη!

Πολλοί λένε πως ο γάμος σκοτώνει τον έρωτα! Εγώ πιστεύω το αντίθετο: Η απουσία του έρωτα.....σκοτώνει το γάμο!

Πριν παντρευτείς, τι έκανες; Φρόντιζες το σώμα σου.....καθαρό, λίγο fitness παραπάνω, κολόνιες, κλπ., ήσουνα συνεπής στα ραντεβού, έβρισκες χρόνο σχεδόν πάντα για ερωτικές περιπτύξεις, εκπλήξεις και δωράκια, και πάντα.....απολάμβανες τη θαλπωρή της γυναικείας αγκαλιάς!

Παντρεύεσαι.....κάνεις τα παιδιά και σε τρώει η ρουτίνα! Γιατί; Η δε γυναίκα παίρνει ιδιαίτερα σοβαρά το ρόλο της ως μητέρα, ο δε άνδρας αρχίζει να 'σέβεται' υπερβολικά τη μητέρα των παιδιών του!

Τα παιδάκια είναι μια δημιουργία που φέρνει τα δύο φύλα πιο κοντά! Σε καμιά περίπτωση δεν πρέπει να διαφοροποιήσουν τους ρόλους του ζευγαριού! Είσαι μητέρα και είμαι πατέρας σε σχέση με τα παιδιά και όχι με την (ή τον) σύντροφο! Ο σύντροφός σου είναι θεωρητικά, ο άνθρωπος που διάλεξες να 'γεράσετε' μαζί και που όσο.....αντέχουν τα κορμιά και η ψυχή, θα μοιράζετε μαζί τη χαρά του έρωτα! Είναι το κορίτσι μου, είμαι το αγόρι της και είναι η πρώτη μου αγάπη! Τα παιδιά......η δεύτερη!

Η συμβίωση τώρα......δεν πρέπει ποτέ να στερείται ομορφιάς! Είσαι κολονάτος για τους πελάτες στη δουλειά και όχι για το κορίτσι σου στο σπίτι; Τα αντίστοιχα ισχύουν και για τη μαμά - εργαζόμενη - γυναίκα! Ένας καλός, ισορροπημένος συνδυασμός των ρόλων, κάνει το γάμο.....ευτυχισμένο!

καλα ειναι να το λες φιλε μου , και μιλας εξω απο τον χορο, αλλα δυστυχως δεν ειανι καθολου ετσι , ειναι πολυ δυσκολο , αλλα οχι ακατορθωτο , να αποφυγεις την ρουτινα , και απο τους δυο ενοω, απο εκει και περα ειναι κατα ποσο θελεις να συνεχισεις ετσι η να το αλλαξεις , πραγμα που εξαρταται απο πολλους παραγοντες...ασε μεγαλο θεμα , πρεπει να γραφω ωρες....

split

# 43 στις 24/5/2004
author
Γυναίκα / 58 / Ελεύθερη
Κύπρος
Θέματα: 57
Απαντήσεις: 1.437

Η καχυποψία

Το χειρότερο ίσως για το γάμο είναι να στήνεις τον άλλο στον τοίχο με το παραμικρό και να προσπαθείς με υφάκι Ηρακλή Πουαρώ να βγάλεις λαβράκι.

Ο σύντροφος δεν είναι κάτι άψυχο, να το αγοράσεις και να το στολίσεις στο ράφι. Είναι άνθρωπος με δικές του σκέψεις, δική του λογική, δικές του αντιδράσεις. Θέλει να μπορεί να λειτουργεί αυθόρμητα χωρίς λογοκρισία.

Πριν την επόμενη ''επίθεση'' κάνε ένα βήμα πίσω και σκέψου πόση λογική υπάρχει πίσω από τις κατηγορίες σου. Σκέψου πόσο επιβαρύνεις τη σχέση και πόσο αρνητικά φορτίζεις το κλίμα ανάμεσα σας.
Ο δυσκολότερος δρόμος στη ζωή είναι ο δρόμος της καρδιάς σου...

verywindy

# 44 στις 24/5/2004
author
Γυναίκα / 60 / Παντρεμένη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 341

Παράθεση:
Originally posted by snipper
το μεγαλύτερο και σοβαρότερο λάθος σε ένα γάμο ειναι οι οτι σύντροφοι μετά απο καιρό παύουν να συζητούν τα προβλήματα τους τι θέλουν απο τον σύντροφό τους τι τους βασανίζει και τι τους ενοχλέι στη σχέση τους οταν πολλά απο αυτά μαζευτούν έρχεται η έκρηξη, καυγάδες κ πάλι καυγάδες.Μιλήστε στον/στην λύστε τα προβλήματά σας στη γέννεσή τους και ολα θα πάνε καλά

Και οχι μονο..... τα βασικα λαθοι ειναι δυο
1) θεωρουν δεδομενο το ταιρι τους και παυει η διεκδικηση.
2) προσπαθούν να αλαξουν τον ανθρωπο που επελεξαν για σύντροφο !
Διαφωνει καποιος /καποια ?
Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε