Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Ένα MBA θα μας σώσει?

Σελίδα : 1

jasmine

# 1 στις 8/6/2003
author
Γυναίκα / 41 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αλιμος
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 43
'Aρεσαν+: 0%

Ένα MBA θα μας σώσει?

Αγαπητές/οί Κυρίες/Κύριοι,

Θα ήθελα τα φώτα σας σε ένα θέμα που με προβληματίζει:

Η επιμόρφωση στην Ελλάδα σε πρακτικό επίπεδο έχει αντίκρυσμα?

Ούσα εργαζόμενη πριν από δύο χρόνια αποφάσισα να κάνω ένα μεταπτυχιακό στον τομέα της διοίκησης επιχειρήσεων (MBA), αν και το υπόβαθρό μου ήταν άσχετο (υπήρξα φυντάνι της Φιλοσοφικής). Σε μια προσπάθεια να πιάσω τον παλμό της εποχής αποφάσισα να ξεκινήσω αυτή την προσπάθεια, που κοστίζει χρόνο και ελεύθερο χρόνο, για να αποκτήσω "ανταγωνιστικό πλεονέκτημα". Προς το παρόν βέβαια είμαι υπάλληλος γραφείου με γραμματειακά καθήκοντα, πράγμα το οποίο σημαίνει ότι έχω συνηθίσει να δουλεύω βάσει ρουτίνας και μέσα σε προκαθορισμένα πλαίσια. Αναρωτιέμαι, λοιπόν, τώρα που τελειώνει όπου να'ναι η σχολή, αν θα υπάρξει διαφορετική αντιμετώπιση (προς το καλύτερο) από το εργασιακό περιβάλλον (νυν και μελλοντικό) ή θα είμαι μια ζωή καταδικασμένη στην ίδια θέση λόγω προυπηρεσίας εκεί?

Άραγε, έκανα μια τρύπα στο νερό ή μια καλουπολογισμένη κίνηση με μακροχρόνια απόσβεση?

ste76

# 2 στις 8/6/2003
author
Ανδρας / 43 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Περιστέρι
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 175
τι εταιρια ειναι αυτη που δουλευεις;

εχεις ευκαιριες εξελιξης...τα αφεντικα σου τι λενε;

τι θα ηθελες εσυ να σου δωσει το MBA...θεση διοικητικου η΄κατι αλλο;

εκανες το MBA για να προαχθεις η'/και αλλαξεις καθηκοντα στην εταιρια που εισαι;

τι καθηκοντα εχεις τωρα...με τι θα ηθελες να ασχοληθεις...σε θεμα σχετικο με το πτυχιο σου η΄κατι διαφορετικο;

...μερικα απο τα ερωτηματα που πρειπει να απαντησεις με τον ευατο σου...καποια απο αυτα μαζι με τον εργοδοτη σου

Ενα MBA δεν αποτελει πανακια...εξαρταται για τι και για που το θελεις...

Ευχομαι καθε επιτυχια
Καινουργια αγαπη μ'απλωνει το χερι μου χαμογελα...

insane

# 3 στις 8/6/2003
author
Ανδρας / 39 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 7
file, pistevw ekanes kala dioti to mba einai anwtero ptuxio pou sou anoigei sto mellon (meta apo analogh proipiresia) doulia se polla diaforetika tmhmata epixeirisewn etsi tha exeis polles epiloges.
o basikos misthos anagnwrismenou mba apo to dikatsa einai 800 euro! (polyethnikes...) opote aksizei.
kalh epituxia!
σψηιζοπηρενια

DARE26

# 4 στις 8/6/2003
author
Ανδρας / 42 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Κορυδαλλός
Θέματα: 8
Απαντήσεις: 40
tha symmfwnisw me ton ste.sigoyra ekanes kala...to thema einai oti h etairia sou tha se anagnwrisei h tha einai allh mia apo tis polles etairies pou zhtoun ena swro ptyxia kai dinoun thesh thn opoia tha mporouse na antape3elthei kai ena atomo tou "dhmotikou" ? Kalo tha htan na to syzhthseis me ta stelexoi ths etairias kai an deis adiaforia na koita3eis kati kalytero symfwna me tis dynatothtes sou.Euxomai kai egw kalh epityxia

sovokai

# 5 στις 9/6/2003
author
Ανδρας / 42 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 173

Εσύ πως θα το χειριστείς?

Το παν καλή μου Jasmine είναι πως θα το χειριστείς εσύ το θέμα.
Όπως λέει και ο ste """Ενα MBA δεν αποτελει πανακια...εξαρταται για τι και για που το θελεις...""""
Η προύπηρεσία δεν παίζει κανέναν ρόλο στη ζωή σου. Εγώ προσωπικά έχω ασχοληθεί μέχρι τώρα με 10 διαφορετικούς εππαγγελματικούς κλάδους.. και τώρα αρχίζω να καταλήγω τι ακριβώς θέλω... Και αυτό είναι το πιο συμαντικό απόλα. ΕΣΥ ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ?
Βρες το και άρχισε να κινείς όλα τα νήματα προς τα εκεί. και το ΜΒΑ σίγουρα θα σου δώσει και μια επιπλέον δύναμη...
I Still Havenβt Found What Iβm Looking For... (αν και νόμιζα ότι το είχα βρει...)

jasmine

# 6 στις 9/6/2003
author
Γυναίκα / 41 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αλιμος
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 43
Παιδιά ευχαριστώ για τη γνώμη σας κι ελπίζω κι εγώ να έχω καλή επιτυχία. Το θέμα όμως είναι ότι η ελληνική αγορά εργασίας είναι αρκετά ιδιόμορφη: άλλο σπουδάζεις, άλλο κάνεις, για άλλο πράγμα σε προσλαμβάνει το αφεντικό, άλλο πράγμα καταλήγεις να κάνεις. Ένα κωλοχανείο είμαστε γενικότερα. Βλέπω αγγελίες να ζητάνε της Παναγιάς τα μάτια, προυπηρεσίες, σπουδές, εξειδίκευση και ηλικίες μέχρι 30 το πολύ. ΈΛΕΟΣ!! Οι δουλειές που πληρώνουν καλά για τα ελληνικά δεδομένα είναι λίγες. Άμα σκεφτεί κανείς το κόστος όλων των χρόνων σπουδών, το γεγονός ότι αφιερώσαμε τα πιο παραγωγικά μας χρόνια και μείναμε μακριά από την αγορά εργασίας για να σπουδάσουμε, είναι αντιληπτό ότι το αντίκρυσμα-απόσβεση θα αργήσει να έρθει. Οι γονείς μας θα μπορούσαν να αγοράσουν περιουσίες με αυτά τα λεφτά για να έχουμε τουλάχιστον κάτι χειροπιαστό, για τις δύσκολες στιγμές.

Μέσα σ'αυτά τα πλαίσια, διαλέγεις τη βάρκα που θα σε βγάλει στη στεριά (σε αυτή την περίπτωση είναι το MBA), το αν θα βυθιστεί είναι άλλο θέμα. Έχω φτάσει στα 25 μου κι ακόμα δεν έχω κατασταλάξει, παρά τις σπουδές και τις προυπηρεσίες. Λόγω του ότι ξεκίνησα να δουλεύω σε μικρές εταιρείες έχω μάθει να κάνω πολλά πράγματα, ακόμα και ναυτιλιακά ψιλο-έμαθα. Ο άνθρωπος-ορχήστρα σε ελληνική έκδοση

Στην τελική δε με νοιάζει, και πιλότο να θέλουν να με κάνουν μέσα είμαι Για να γίνω και λίγο πεζή, εγώ αυτό που θέλω είναι να έχω μια δουλειά, προοπτικές και την αίσθηση ότι :''Κοίτα να δεις που άξιζε τελικά τον κόπο''.

Ζηλεύω τους τυχερούς που έχουν κάποιο μέσο και καβαντζώνουν θέσεις σε καλές εταιρείες, κι εγώ αν μπορούσα τα ίδια θα έκανα (το θέμα είναι ότι δεν μπορώ). Παραδειγματίζομαι από αυτούς που τα κατάφεραν με το σπαθί τους και με τη μαγκιά τους. Αυτό που δεν αντέχω άλλο είναι ο κομπλεξισμός : ''Και που σπούδασες τί κατάλαβες, ένα ακόμη αναλώσιμο υλικό είσαι, σαν κι εσένα υπάρχουν χιλιάδες''. Και η μοναδικότητά μας ως ξεχωριστές υπάρξεις πού πήγε? Έγινε μήπως κι αυτή μετρήσιμη μονάδα προς πώληση? ?

spy26

# 7 στις 10/6/2003
author
Ανδρας / 42 / Ελεύθερος
Αλλη χώρα
Θέματα: 33
Απαντήσεις: 416
Καλο το ΜΒΑ , καλες και οι σπουδες, καλα ολα !Και θα συμφωνησω με τα παιδια παραπανω στα γραφομενα τους, γιατι οι σπουδες δεν σου προσφερουν μοναχα το ενδεχομενο ανοιγμα μιας πορτας, ή τελοσπαντων καλυτερες προοπτικες στην τρομερα ανταγωνιστηκη κοινωνια του σημερα, σου προσφερουν...πανω απο ολα την ελευθερια σκεψης, τον ακονισμο και στρωσιμο του εγκεφαλου, για να δημιουργησει και να χτισει υστερα επανω σε αυτα που σπουδασε και οχι να αντιγραψει αυτα που σπουδασε !
Και αυτος ειναι και ο λογος που εχω μετανοιωσει που ποτε μου δεν σπουδασα, ενω ειχα την ευκαιρια να το κανω ! Αντιθετως προτιμησα την πρακτικη οδο εκμαθησης...που οτραν καταλαβα το λαθος μου, ηταν πια πολυ αργα ! Ειχα ηδη μπει στην εργασια, φορτωμενος ηδη με μια επιχηρησουλα που δημιουργησα, με αποτελεσμα να μην μπορω να κανω πισω πια ! Θα μπορουσα να ειχα γλυτωσει πολλες ''σφαλιαρες'' απο την ζωη αν ειχα σπουδασει, και θα μπορουσα να ημουν δεκα σκαλοπατια παραπανω αυτην την στιγμη !
Επομενως να εισαι σιγουρη πως αξιζει αυτο που εκανες και θα το δεις καποια στιγμη μπροστα σου !

Εκεινο ομως που η νεαρη ζωουλα μου εως τωρα με εχει διδαξει ειναι πως οτι πτυχια και να παρεις...δεν προκειτε ποτε σου να πας μακρυτερα απο αυτο που εχεις οραματιστει ! Απο αυτο που βλεπεις στα ονειρα σου να κανεις ! Απο αυτο που πιστευεις και δινεις ολον σου τον εαυτο για να το κανεις πραγματικοτητα!
Οσες σπουδες δηλαδη και να εχει κανει καποιος, ειναι αχρηστες κυριολεκτικα στον εργασιακο του τομεα, αν το μονο που ζητα ειναι μια δουλεια, με 10% αυξηση, και προαγωγη καθε 3 χρονια !!! Ακομα και αν τα πτυχια μεταφραζονται σε θεση γενικου διευθηντη, παντα θα παραμεινει προισταμενος !!!

Για αυτο να θυμασε...πως οι σπουδες απο μονες τους δεν σου εξασφαλιζουν το μελλον, αν δεν εχεις πρωτα ονειρευτει...το μελλον !

Θα φτασεις...μεχρι εκει που οραματιζεσαι,ουτε σπιθαμη παραπανω. Αρα εξαρτατε απο σενα και μονο που θελεις να φτασεις. Το πτυχιο...απλα σου ανοιγει την εξωπορτα της αυλης, οχι την πορτα του σπιτιου, που ειναι η επιτυχια !!!
;;;

raider7

# 8 στις 11/6/2003
author
Ανδρας / 48 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Παρασκευή
Θέματα: 16
Απαντήσεις: 120
Κατά την ΄γνώμη μου τοθέμα του ΜΒΑ έχει παραγνωριστεί στην Ελλάδα. Νομίζω ότι ένα απλό Μάστερ είναι αρκετό και κατόπιν κανείς μπορεί να μάθει πολλά πράγματα μέσα από την δουλειά του...
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost