Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Κάνουμε νηστεία ή κοροϊδία;

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

nefeli1974

# 1 στις 30/3/2010
author
Γυναίκα / 46 / Παντρεμένη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 31
Απαντήσεις: 286
'Aρεσαν+: 0%

Πήγα στο σούπερ μάρκετ και πάλι νευρίασα.
Τα ράφια τις περιόδους νηστείας είναι πιο γεμάτα και πιο ακριβά από ποτέ.
Σε γνωστή αλυσίδα που πηγαίνω μετακίνησαν κάποια πράγματα και έχουν βάλει στο κέντρο ψυγεία γεμάτα γαρίδες,χταποδάκια και άλλα ανάλογα φθηνά νηστίσιμα.
Πας στα ψυγεία και αρχίζεις να δοκιμάζεις τα διάφορα είδη νηστίσιμης φέτας και κασεριού.Παίρνεις τα τουρσιά,τις πίκλες,τις ελιές και συνεχίζεις.
Νηστίσιμα κουλουράκια,ξηροί καρποί,λουκούμια,γλυκά με ταχίνι,πατατάκια,κριτσίνια,χαλβάς κλπ.
Έχεις και μια λιγούρα όταν νηστεύεις,να μην πάθεις και τίποτα.
Γεμίζεις το καλάθι και τι κάνεις τελικά;Νηστεία;
Αυτό είναι το ένα θέμα που έχω με την νηστεία(γιατί στην οικογένεια μου όταν λέμε ότι νηστεύουμε σημαίνει όσπρια χωρίς λάδι,ελιά,ψωμί,σαλάτα και χαλβά)

Το δεύτερο που με νευριάζει είναι ότι η νηστεία έχει γίνει μια μόδα και ότι όσοι νηστεύουν το βροντοφωνάζουν για να καυχηθούν.
Ή νηστεύεις για θρησκευτικούς λόγους οπότε είσαι ταπεινός και συγχρόνως νηστεύεις και από τις κακές σκέψεις και λόγια(η μεγαλύτερη ειρωνία είναι να νηστεύεις και την ίδια ώρα να βρίζεις και να κουτσομπολεύεις)
ή νηστεύεις για "λόγους υγείας" και "αποτοξίνωση" οπότε μπορείς να το κάνεις οποιαδήποτε στιγμή και όχι μόνο τη Σαρακοστή.

Pseydonymo0

# 2 στις 30/3/2010
author
Ανδρας / 81 / Ελεύθερος
Βερμούδες
Θέματα: 16
Απαντήσεις: 399

Παράθεση:
Originally posted by nefeli1974
Πήγα στο σούπερ μάρκετ και πάλι νευρίασα.
Τα ράφια τις περιόδους νηστείας είναι πιο γεμάτα και πιο ακριβά από ποτέ.
Σε γνωστή αλυσίδα που πηγαίνω μετακίνησαν κάποια πράγματα και έχουν βάλει στο κέντρο ψυγεία γεμάτα γαρίδες,χταποδάκια και άλλα ανάλογα φθηνά νηστίσιμα.
Πας στα ψυγεία και αρχίζεις να δοκιμάζεις τα διάφορα είδη νηστίσιμης φέτας και κασεριού.Παίρνεις τα τουρσιά,τις πίκλες,τις ελιές και συνεχίζεις.
Νηστίσιμα κουλουράκια,ξηροί καρποί,λουκούμια,γλυκά με ταχίνι,πατατάκια,κριτσίνια,χαλβάς κλπ.
Έχεις και μια λιγούρα όταν νηστεύεις,να μην πάθεις και τίποτα.
Γεμίζεις το καλάθι και τι κάνεις τελικά;Νηστεία;
Αυτό είναι το ένα θέμα που έχω με την νηστεία(γιατί στην οικογένεια μου όταν λέμε ότι νηστεύουμε σημαίνει όσπρια χωρίς λάδι,ελιά,ψωμί,σαλάτα και χαλβά)

Το δεύτερο που με νευριάζει είναι ότι η νηστεία έχει γίνει μια μόδα και ότι όσοι νηστεύουν το βροντοφωνάζουν για να καυχηθούν.
Ή νηστεύεις για θρησκευτικούς λόγους οπότε είσαι ταπεινός και συγχρόνως νηστεύεις και από τις κακές σκέψεις και λόγια(η μεγαλύτερη ειρωνία είναι να νηστεύεις και την ίδια ώρα να βρίζεις και να κουτσομπολεύεις)
ή νηστεύεις για "λόγους υγείας" και "αποτοξίνωση" οπότε μπορείς να το κάνεις οποιαδήποτε στιγμή και όχι μόνο τη Σαρακοστή.

Από πότε είναι νηστίσιμα το κασέρι και η φέτα;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Προσωπικά, αν και επίσημα είναι νηστίσιμα, βάζω και τις γαρίδες συν τα χταπόδια στο κρέας, δηλαδή σε αυτά που δεν έιναι νηστίσιμα.

Και πολλά άλλα δεν είναι νηστίσιμα και τα τρώνε νομίζοντας ότι ειναι νηστίσιμα. Σε αυτά ανήκουν οι περισσότερες, ιδίως μαλακές καραμέλες και οι μαστίχες, επειδή αυτά τα πράγματα περιέχουν ζελατίνη που παρασκευάζεται από χοιρινό λίπος. Δηλαδή τρώνε κρέας και λένε ότι νηστεύουν...

hellinreaderr

# 3 στις 30/3/2010
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Πανόραμα
Θέματα: 23
Απαντήσεις: 2.365
Η νηστεία ιδιαίτερα της Μεγάλης Σαρακοστής είναι η πιό αυστηρή απο όλες τις νηστείες στην διάρκεια του χρόνου.... Γίνεται για τον ίδιο τον Χριστό και για τα Αγια Πάθη στα οποία υποβληθηκε για την σωτηρία μας....
Στην διάρκεια της απαγορεύεται η κατανάλωση κρέατος και οποιουδήποτε ζωικού παραγώγου καθώς και ψαριού... Απαγορεύεται επίσης η κατανάλωση λαδιού εκτός απο τα Σάββατα.... Η κατάλυση της επιτρέπεται δύο φορές ... Μία την 25η Μαρτίου και μία την Κυριακή των Βαίων... Επιτρέπεται η κατανάλωση ψαριού...
Ο σκοπός της νηστείας είναι η κάθαρση του σώματος αλλά κυριώτερα του πνεύματος μιάς και η νηστεία πρέπει να συνοδεύεται απο παρακολούθηση όλου του τελετουργικού της εκκλησίας μέχρι την Ανάσταση...

Όλα αυτά βέβαια ισχύουν στην θεωρία μιας και στην πράξη ελάχιστοι είναι αυτοί που νηστεύουν.... Η αγορά έχει φροντίσει να μας κατακλύσει απο "νηστίσιμα" προιόντα πλούσια σε θερμίδες.... Εχουμε χάσει το πραγματικό νόημα της νηστείας και της σημασίας της.... Η εγκράτεια είναι η λέξη που συνοδεύει την νηστεία .... Ίσως θα έπρεπε να προσέξουμε περισσότερο...

redpassion69

# 4 στις 30/3/2010
author
Γυναίκα / 51 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Κερατσίνι
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 1.016

Η Μεγάλη Σαρακοστή είναι η ποιό μεγάλη νηστεία και για
όσους δεν ξέρουν κρατά σχεδόν 50 μέρες και όχι
την Μεγάλη Εβδομάδα μόνο.Το θέμα είναι να έχεις υπομονή
να την κάνεις

Ομως εμείς στην οικογένεια μου λέμε και το εξής

και αυτό πρέπει να κρατά όλο το χρόνο
Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΚΡΙΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΕΦΑΓΕ
ΚΑΙ ΕΙΠΙΕ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΕΙΠΕ.
Με εκτίμηση
redpassion69

# 5 στις 30/3/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
τι έφαγα, τίποτε δεν έφαγα, μια φρυγανίτσα μόνο...

Παράθεση:
αφού την άλειψα με ένα αρνάκι

silver80

# 6 στις 30/3/2010
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Απαντήσεις: 1.322

Παράθεση:

Συγνωμη αλλα μπορει καποιος να φαει απο την Μ. Δευτέρα ως το Μ. Σάββατο κάτι από αυτα που αναφερεις και να χορταινει? Αντε να νηστεψεις μια ημερα, το πολυ δυο...

Εγω αν τρωω ψωμι, ελιες και αλαδωτα οσπρια θα μεινω σκελετος μεσα
σε μια εβδομαδα...
μέτρον άριστον!

hellinreaderr

# 7 στις 30/3/2010
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη

Παράθεση:
Originally posted by silver80

Παράθεση:

Μπα δεν μένεις μην αγχώνεσαι....

Συγνωμη αλλα μπορει καποιος να φαει απο την Μ. Δευτέρα ως το Μ. Σάββατο κάτι από αυτα που αναφερεις και να χορταινει? Αντε να νηστεψεις μια ημερα, το πολυ δυο...

σε μια εβδομαδα...

# 8 στις 30/3/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Αγγελάκι μου συγνώμη...

Παράθεση:
Originally posted by hellinreaderr
Η νηστεία ιδιαίτερα της Μεγάλης Σαρακοστής είναι η πιό αυστηρή απο όλες τις νηστείες στην διάρκεια του χρόνου.... Γίνεται για τον ίδιο τον Χριστό και για τα Αγια Πάθη στα οποία υποβληθηκε για την σωτηρία μας....
Στην διάρκεια της απαγορεύεται η κατανάλωση κρέατος και οποιουδήποτε ζωικού παραγώγου καθώς και ψαριού... Απαγορεύεται επίσης η κατανάλωση λαδιού εκτός απο τα Σάββατα.... Η κατάλυση της επιτρέπεται δύο φορές ... Μία την 25η Μαρτίου και μία την Κυριακή των Βαίων... Επιτρέπεται η κατανάλωση ψαριού...
Ο σκοπός της νηστείας είναι η κάθαρση του σώματος αλλά κυριώτερα του πνεύματος μιάς και η νηστεία πρέπει να συνοδεύεται απο παρακολούθηση όλου του τελετουργικού της εκκλησίας μέχρι την Ανάσταση...

Όλα αυτά βέβαια ισχύουν στην θεωρία μιας και στην πράξη ελάχιστοι είναι αυτοί που νηστεύουν.... Η αγορά έχει φροντίσει να μας κατακλύσει απο "νηστίσιμα" προιόντα πλούσια σε θερμίδες.... Εχουμε χάσει το πραγματικό νόημα της νηστείας και της σημασίας της.... Η εγκράτεια είναι η λέξη που συνοδεύει την νηστεία .... Ίσως θα έπρεπε να προσέξουμε περισσότερο...

αλλά εχω κάποιες αντιρρήσεις ως προς το τι είναι νηστεία...
νηστεία που προέρχεται μέσα απο νόμους και κανόνες δεν μπορεί να είναι αληθινή νηστεία...
Ο Χριστός ποτε δεν μίλησε για μια τέτοια νηστεία....
αλλά και ο ίδιος δεν χωρά μεσα σε ναούς και δόγματα...
νομους και κανόνες....
"τωρα θα φας...τωρα δεν θα φας"
Ο Χριστός μίλησε για προσωπική νηστεία την οποία μπορεί κανεις να κάνει οποιαδήποτε στιγμή μεσα στον χρόνο...
αρκεί να εχει πίστη....
και μιλάω για ζωντανή πίστη...δεν μπορώ να σου το εξηγήσω αλλιώς...
οι περισσότεροι πιστεύουν πως είναι καλοι χριστιανοι επειδή ειναι της εκκλησίας...και κάνουν και λίγες καλές πράξεις...
η νηστεία μετα σημαίνει και πολλά άλλα πράγματα...
σημαίνει ταπείνωση του εγω μας...
σημαίνει πρώτων και κύριων...δεν συκοφαντώ τον διπλανό μου...
"δεν τρώω τις σάρκες του αδερφού"
δεν κρίνω κανέναν...ουτε και τον εαυτό μου...
σημαίνει και άλλα πολλά...
καλύτερα να φας κρέας παρά την σάρκα του αδερφού σου...
αλλά προ παντώς ειναι μια ανοιχτή προσευχή της ίδιας της ψυχής...
είναι ο μόνος τροπος...μαζι με την καρδιακή προσευχή....
να υπερβεί ο άνθρωπος τα ανθρώπινα και να φτάσει σε πνευματικές καταστάσεις...απίστευτες για τον ανθρώπινο νου....
και αυτό μονο απο την βαθιά πίστη...και την ελεύθερη βουληση...
και ποτε μέσα απο νομους και κανόνες.
Διότι οι κανόνες εγκλωβίζουν την ελευθερία της ψυχής...
και κατα συνέπεια την προσευχή και την νηστεία...
γινονται τυπικές εκδηλώσεις του νου και του σώματος...όχι όμως και της ψυχής.

Οσο για το τι πρέπει να τρώει εκείνος που νηστεύει...
αυτό είναι καθαρά προσωπικό θέμα...του καθενός.
κάποιος μπορεί να φάει δίαφορα νηστίσιμα και να πιστεύει με την καρδιά του πως κάνει το σωστό...για τον Θεο...αυτός ο άνθρωπος έχει κάνει το σωστό...
δεν θυμώνει ο Θεος με κανέναν...
κάποιος άλλος θέλει να την βγάλει με σκληρή νηστεία...αν έχει πίστη αληθινή...τον δέχεται επίσης Θεος...
Αυτό που δεν δέχεται ο Θεός είναι την υποκρισία...
την υποκρισία της προσευχής και της νηστείας...
Οταν ο άνθρωπος προσεύχεται ή νηστεύει χωρίς πραγματικά να το αισθάνεται...
(κι ας λέει πως το αισθάνεται...τον εαυτό του κοροϊδεύει βέβαια μόνο...)
αυτό είναι υποκρισία και βδελυγμα στα μάτια του Θεού...

νηστεύω σημαίνει...μένω νηστικός...
ο καθε ενας σύμφωνα με τα δικά του μέτρα και τις δυνάμης του...
γι' αυτό δεν κρίνουμε ποτέ κανέναν...
κάνουμε τον αγώνα της νηστείας...γιατί αγώνας ειναι...εν σιωπή...

hellinreaderr

# 9 στις 30/3/2010
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη
λινάμα μου έχεις απόλυτο δίκιο... εγώ έκανα περιγραφή της νηστείας σύμφωνα με το τυπικό της εκκλησίας...

# 10 στις 30/3/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Pseydonymo0

Από τότε που γίνονται από γάλα σόγιας...

Ο άνθρωπος πολλά μπορεί να σκεφτεί προκειμένου να πουλήσει...

hellinreaderr

# 11 στις 30/3/2010
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη

Παράθεση:
Originally posted by alive_now

Παράθεση:

Από τότε που γίνονται από γάλα σόγιας...

Ο άνθρωπος πολλά μπορεί να σκεφτεί προκειμένου να πουλήσει...

Ντίπ άνοστα όμως βρε παιδί μου.... Ένα πράγμα όμως με προβληματίζει ... είναι τελικά τόσο απαραίτητο το κασέρι και τα τυριά ωστε δεν μπορούμε να ζήσουμε χωρίς αυτά για ένα διάστημα? Και πρέπει να βρουμε υποκατάστατα?

# 12 στις 30/3/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by hellinreaderr
λινάμα μου έχεις απόλυτο δίκιο... εγώ έκανα περιγραφή της νηστείας σύμφωνα με το τυπικό της εκκλησίας...

α...ενταξει...
σύμφωνα με το τυπικό της εκκλησίας...
ετσι είναι....

Pseydonymo0

# 13 στις 30/3/2010
author
Ανδρας / 81 / Ελεύθερος
Βερμούδες
Θέματα: 16
Απαντήσεις: 399

Παράθεση:

Παράθεση:

σε μια εβδομαδα...

Η υγιεινότερες τροφές είναι οι απολύτως φυτικές, όχι οι ζωικές, ασχέτως αν αυτό το κάνουμε για νηστεία ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο.

nefeli1974

# 14 στις 30/3/2010
author

Παράθεση:

Παράθεση:

σε μια εβδομαδα...

Δεν παθαίνεις τίποτα.Είμαστε τόσο καλοταϊσμένοι όλοι που δεν έχουμε ανάγκη όταν γίνεται για λίγο.Και μετά όντως απολαμβάνεις το τραπέζι της Λαμπρής.Νιώθεις όλα τα αρώματα και τις γεύσεις.

nefeli1974

# 15 στις 30/3/2010
author

Παράθεση:
Originally posted by linama

Ο Χριστός ποτε δεν μίλησε για μια τέτοια νηστεία....
αλλά και ο ίδιος δεν χωρά μεσα σε ναούς και δόγματα...
νομους και κανόνες....

Έτσι είναι.Ο Χριστός απλά και καλά τα είπε αλλά πως τα καταντήσαμε.

freeman21

# 16 στις 30/3/2010
author
Ανδρας / 32 / Ελεύθερος
Ν. Λάρισας / Λάρισα
Θέματα: 39
Απαντήσεις: 2.604

Παράθεση:

Παράθεση:

Παράθεση:

σε μια εβδομαδα...

Δεν παθαίνεις τίποτα.Είμαστε τόσο καλοταϊσμένοι όλοι που δεν έχουμε ανάγκη όταν γίνεται για λίγο.Και μετά όντως απολαμβάνεις το τραπέζι της Λαμπρής.Νιώθεις όλα τα αρώματα και τις γεύσεις.

Μία φορά έκανα νηστεία 40 μέρες και όταν έκατσα στο τραπέζι την Κυριακή του Πάσχα δεν ένιωσα τίποτα το διαφορετικό,ήταν σαν να έφαγα χθες και κρέας και τα διάφορα γαλακτοκομικά..

somebody961

# 17 στις 31/3/2010
author
Ανδρας / 59 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017
Νηστεία στις κακές σκέψεις αντέχει κανείς να κάνει;

Νηστεία στο ψέμα
στην απάτη
στην κοροϊδία
στην κριτική
στην περηφάνεια
στον εγωισμό
στην υποτίμηση του άλλου
στην έλλειψη σεβασμού

η λίστα δεν έχει τέλος.

Μπορεί κανείς να κάνει ΑΥΤΗ τη νηστεία; ΟΛΟ το χρόνο;
Η προτιμούμε να κάνουμε αυτή που την αντέχουμε; Απείρως ευκολότερη η τυπική.

Εχω παρατηρήσει πως πολλοί που νηστεύουν αποκτούν ένα θαρρείς άλλοθι στον εαυτό τους, μια 'έγκριση σωστότητας' και ξεχνούν την αληθινή νηστεία που περιγράφω πιο πάνω.
Ανάγουν εαυτούς ως υπέρανω υποβιβάζοντας κατ επέκταση την έννοια και τη λέξη νηστεία.
Δεν είναι η πρώτη φορά που οι άνθρωποι καταστρέφουμε τις έννοιες..

Εχω γνωρίσει πολλούς 'άθεους' χριστιανούς.. που τρώνε.. όλο το χρόνο.
Νηστεύουν όμως τις σκέψεις..

ΥΓ: Linama υποκλίνομαι σε ότι έγραψες..
Έει, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί! Ε, τότε καλά πάω.

zooey

# 18 στις 31/3/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Παράθεση:

Παράθεση:

σε μια εβδομαδα...

Η υγιεινότερες τροφές είναι οι απολύτως φυτικές, όχι οι ζωικές, ασχέτως αν αυτό το κάνουμε για νηστεία ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο.

Διαφωνώ - μερικώς. Υπάρχουν κατηγορίες ανθρώπων π.χ. με στίγμα μεσογειακής αναιμίας, όπως εγώ, όπου το κρέας είναι απολύτως απαραίτητο. Θεωρητικά μπορεί να υποκατασταθεί η πρωτείνη του με εκείνη των οσπρίων, στην πράξη μπούρδες, καμία σχέση η μία με την άλλη.

Εχω νηστέψει αυστηρά δύο φορές, αλλά δε θα το ξανακάνω γιατί ξεπέρασα τα όρια και σιχάθηκα τον εαυτό μου. Ο άνθρωπος πρέπει να χει συναίσθηση των ορίων του και του τί είναι σωστό για τον ίδιο προτού κάνει μαγκιές και πάει να το παίξει καλός χριστιανός, στον εαυτό του ή στους άλλους.

Αν είναι για αποτοξίνωση, η νηστεία είναι οκ. Επίσης εάν υπάρχει μέτρο, πάλι είναι οκ. Κατά τ' άλλα συμφωνώ με τον silver80 ότι το θέμα είναι να χορταίνουμε κιόλας, βρε αδελφέ.

somebody961

# 19 στις 31/3/2010
author
Ανδρας / 59 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017

Παράθεση:
Originally posted by zooey

Εχω νηστέψει αυστηρά δύο φορές, αλλά δε θα το ξανακάνω γιατί ξεπέρασα τα όρια και σιχάθηκα τον εαυτό μου. Ο άνθρωπος πρέπει να χει συναίσθηση των ορίων του και του τί είναι σωστό για τον ίδιο προτού κάνει μαγκιές και πάει να το παίξει καλός χριστιανός, στον εαυτό του ή στους άλλους.

Και ένα σχόλιο πάνω σε αυτό που λες.
Αποφάσισα πριν χρόνια (2001 νομίζω) να νηστέψω τη σαρακοστή για να βιώσω εκείνο που λέει η θρησκεία μας, να απαρνηθούμε το σώμα μας* ώστε να μπορούμε να επικεντρωθούμε στο κλίμα των ημερών.

ΜΠΟΥΡΔΕΣ!

Νήστεψα όλη τη σαρακοστή και από το Μ.Σάββατο στις 2 το μεσημέρι δεν έφαγα τίποτα απολύτως ως την Ανάσταση, ώστε να κοινωνήσω έπειτα.

Ε, όσο και να ήθελα να επικεντρωθώ, το μεν πνεύμα πρόθυμον, η δε σαρξ..
αδύνατον να ακολουθήσει.
Είχα μείνει η σκιά του εαυτού μου που σε όλη τη διάρκεια της λειτουργίας μου φώναζε: "Ε, άσε τις μaλακίες και τράβα σπίτι να φας γιατί δεν σε βαστάω άλλο, τ ακούς"??
* "να απαρνηθούμε το σώμα μας". Τι σόι αντίφαση είναι αυτή; Αφού το σώμα είναι εκείνο που στεγάζει τη ψυχή!

ΥΓ: Και μία απορία: Οι χορτοφάγοι, στη διάρκεια της σαρακοστής πώς νηστεύουν; Τρώνε κρέας και γαλακτοκομικά προϊόντα νηστεύοντας τις φυτικές τροφές;;
Έει, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί! Ε, τότε καλά πάω.

ALIKH1972

# 20 στις 31/3/2010
author
Γυναίκα / 48 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αργυρούπολη
Θέματα: 17
Απαντήσεις: 2.527
Οποιαδήποτε αμφιβολία έχουμε όταν νηστεύουμε είναι σαν να μην το κάνουμε.
Θεωρώ ότι είναι κάτι που έχει πρώτα απ΄όλα να κάνει με την ψυχή και την θέληση και ποιους λόγους έχει ο καθένας μας να θέλει ή όχι να νηστεύει. Νηστεύω τα τελευταία 10 ίσως και παραπάνω χρόνια την σαρακοστή του Πάσχα και πλέον έχει γίνει συνήθεια για μένα παρότι ξεκίνησε από προσωπική ανάγκη. Δεν ένιωσα ποτέ την έλλειψη από το κρέας και ποτέ δεν κατέφυγα σε υποκατάστατα. Δεν σας κρύβω ότι αυτά τα χρόνια έχω προσπαθήσει να υποκινήσω ανθρωπους γύρω μου να το κάνουν ωστόσο πολύ νωρίς κατάλαβα ότι είναι λάθος.
Τελειώνοντας και ίσως αυτό να είναι και η ουσία της κουβέντας θέλω να συμφωνήσω με την θεματοθεάτρια στο ότι η νηστεία γίνεται για θρησκευτικούς λόγους που όμως πηγάζουν από την ψυχή και συνοδεύεται και με άλλες πράξεις! Και όχι μόνο την περίοδο της Σαρακοστής του Πάσχα ή των Χριστουγέννων ή του 15Αύγουστου αλλά όλου του χρόνου!
...Η μονη μας υποχρεωση... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...
Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε