Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Προβλημα με τη συγκατοικο μου-Τι κανω λαθος?

Σελίδα : 1

Consuelo

# 1 στις 11/10/2009
author
Γυναίκα / 35 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 94
Απαντήσεις: 636
'Aρεσαν+: 0%

Προβλημα με τη συγκατοικο μου-Τι κανω λαθος?

Καλησπερα παιδια (μετα απο πολυ καιρο)
Θα ηθελα να ακουσω τη γνωμη σας για κατι που με απασχολει μιας και ειστε εντελως απ'εξω.Ισως μπορειτε να μου πειτε που κανω το λαθος μιας και εγω δεν καταλαβαινω.
Μενω σε ενα σπιτι (Λονδινο) με αρκετο κοσμο-ενα ζευγαρι,δυο αγορια και μια κοπελα. Ολοι Αυστραλοι και Αγγλοι.
Οι δυο κοπελες μεταξυ τους κανουν παρα πολυ παρεα και πανε παντου μαζι.
Μετακομισα εδω απο τελη Αυγουστου και ενω ολα ηταν ενταξει μονιμως κατι τους ελειπε.Στην αρχη ειχαμε θεμα καθαριοτητας-δεν τους αρεσε να αφηνω απλυτα.Το σταματησα,και τα επλενα κατευθειαν.Μετα τις ενοχλουσε που αφηνα τα πιατα να στεγνωσουν-επρεπε λεει να αδειαζω αμεσως το στεγνωτηρα για τους αλλους.Παει στα κομματια,το εκανα κι αυτο.Γενικα δεν εχω δημιουργησει κανενα θεμα.Ειμαι πολυ ευγενικη και φιλικη με ολους στο σπιτι.

Ωστοσο σαν ατομο δεν ειμαι πολυ του μπλα μπλα,εχω φιλες εδω στο Λονδινο,κυριως Ελληνιδες,Λατινες η Μεσογειακης καταγωγης,αλλα εχω πολυ εντονο ρυθμο ζωης (δουλεια,μαθηματα χορου,εξτρα εξασκηση στο σπιτι) οποτε οταν ειμαι σπιτι θελω ξεκουραση και ηρεμια αντι να πιανω την κουβεντα με δυνατη μουσικη με τις συγκατοικους.Επιπλεον,εγω και αυτες ειμαστε πολυ διαφορετικες-σε αυτες αρεσει να πηγαινουν στις pub και να γινονται στην κυριολεξια γκολ ολη την ωρα,ενω το χιουμορ τους δεν εχει καμια σχεση με το δικο μας.Τελος παντων σεβαστηκα τον τροπο που ειναι οι συγκατοικοι μου αλλα δεν εχω κανενα κοινο μαζι τους ωστε να κανουμε παρεα.

Ολα τα αγορια του σπιτιου με συμπαθουν πολυ (ακομα και το αγορι της μιας κοπελας) ,φιλικα εννοειται.και τα παμε πολυ καλα. Αλλα ειδικα με την κοπελα που εχει το αγορι,τελευταια δε ξερω τι συμβαινει. Πραγματικα ερχομαι σπιτι και δεν ενοχλω κανεναν-μαγειρευω,καθαριζω και ερχομαι στο δωματιακι μου-δεν εχω δωσει αφορμη για καμια κοντρα.Ομως τον τελευταιο καιρο εχει ενα υφος μαζι μου και δε ξερω γιατι. Ξυνιζει οταν με βλεπει,και μονιμως σχολιαζει αρνητικα τα παντα.Ενα παραδειγμα-επλυνα δυο μπολακια και τα εβαλα να στραγγιξουν και μπαινει στην κουζινα,τα αρπαζει και τα πεταει!
Η για παρεδειγμα χθες το αγορι της δανεισε στο αγορι μου ενα κατσαβιδι και μετα εγω το αφησα στην κουζινα για να το παρει. Αυτη το ειδε και τον ρωτησε τι δουλεια ειχε το κατσαβιδι εκει και της απαντησα-και τοτε απαξιωντας να απαντησει γυριζει σ'αυτον και του λεει ''δε καταλαβαινω πως καποια ατομα σου μιλανε χωρις καν να τους απευθυνεις το λογο.''

Πραγματικα νιωθω πολυ αβολα-αυτη βεβαια μετακομιζει ευτυχως τον αλλο μηνα. Τι πιστευετε???
Το παθος ειναι σαν τη φωτια:Εντονο,ξαφνικο,επικινδυνο, αλλα σε μεγαλη ποσοτητα μπορει να σε καψει. Η αγαπη ειναι σαν το νερο.Ηρεμη,διαφανη,δροσερη.Ομως η υπερβολικη αγαπη μπορει να σε πνιξει. Ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για να πεθανεις? Διαλεγετε και παιρνετε... Εγω προσωπικα,επιλεγω να καω!

mathilda

# 2 στις 11/10/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Και γιατί δεν την ρωτάς ευθέως;

Δεν μπορώ να υποθέσω κάτι, αφού εφόσον είναι αγγλίδα, ποιος ξέρει το πως θα σκέφτεται και τι θα την έχει ενοχλήσει.

Δεν είναι σαν κι εμάς, στριτζιάζουν με διάφορα άσχετα και τα θεωρούν inappropriate.
Εγώ θυμάμαι στην Αγγλία, που είχα ζητήσει από ένα φίλο να με πετάξει μέχρι στο σταθμό του τρένου με το αμάξι του (και το είπα εντελώς χαλαρά, ούτε απαίτησα ούτε τίποτα, του είπα αν μπορούσε θα μου έκανε χάρη γιατί ήταν βράδυ και φοβόμουν να κυκλοφορήσω έξω μόνη μου) και το θεώρησε αγένεια.

Θέλω να πω ότι, χιλιάδες πράγματα που εμείς δεν δίνουμε σημασία, μπορεί γι αυτούς να φαίνονται τραγικά

Πάντως μου κάνει εντύπωση ότι ΑΓΓΛΟΙ μπιτσιάζουν για τα άπλυτα πιάτα. ΕΛΕΟΣ!
Που έψαχνα σε όλα τα asda, tesco κτλ να βρω σφουγγαράκι για τα πιάτα.
Γιατί οι βρωμύλοι, γεμίζουν τον νεροχύτη με νερό και απορρυπαντικό, τα βουτάνε μέσα και ουτε καν τα ξεπλένουν μετά!
Τι να σου πω, ίσως να τους τη σπάς που κάνεις ντους και χαλάς πολύ νερό.

Consuelo

# 3 στις 12/10/2009
author
Γυναίκα / 35 / Σε σχέση

Παράθεση:
Originally posted by mathilda
Και γιατί δεν την ρωτάς ευθέως;

Δεν μπορώ να υποθέσω κάτι, αφού εφόσον είναι αγγλίδα, ποιος ξέρει το πως θα σκέφτεται και τι θα την έχει ενοχλήσει.

Δεν είναι σαν κι εμάς, στριτζιάζουν με διάφορα άσχετα και τα θεωρούν inappropriate.
Εγώ θυμάμαι στην Αγγλία, που είχα ζητήσει από ένα φίλο να με πετάξει μέχρι στο σταθμό του τρένου με το αμάξι του (και το είπα εντελώς χαλαρά, ούτε απαίτησα ούτε τίποτα, του είπα αν μπορούσε θα μου έκανε χάρη γιατί ήταν βράδυ και φοβόμουν να κυκλοφορήσω έξω μόνη μου) και το θεώρησε αγένεια.

Θέλω να πω ότι, χιλιάδες πράγματα που εμείς δεν δίνουμε σημασία, μπορεί γι αυτούς να φαίνονται τραγικά

Πάντως μου κάνει εντύπωση ότι ΑΓΓΛΟΙ μπιτσιάζουν για τα άπλυτα πιάτα. ΕΛΕΟΣ!
Που έψαχνα σε όλα τα asda, tesco κτλ να βρω σφουγγαράκι για τα πιάτα.
Γιατί οι βρωμύλοι, γεμίζουν τον νεροχύτη με νερό και απορρυπαντικό, τα βουτάνε μέσα και ουτε καν τα ξεπλένουν μετά!
Τι να σου πω, ίσως να τους τη σπάς που κάνεις ντους και χαλάς πολύ νερό.

Βασικα αυτη ειναι Αυστραλεζα. Αλλα μη νομιζεις,ιδια με τις Αγγλιδες ειναι...
Δε καταλαβαινω πως σοκαρονται και το παιζουν τοσο πουριτανοι,και μετα γινονται τοσο τυφλα στα μπαρ και ξεβρακωνονται μπροστα μας (απο παιδι τους βλεπω στο νησι μου το καλοκαιρι)!
Σκεφτηκα οτι ι σως να ενοχλειται που το αγορι της μου μιλαει... Η που περναω πολυ χρονο στην κουζινα γιατι μαγειρευω πολυ (αυτοι τρωνε κρυο τοστ τα μασημερια).
Το παθος ειναι σαν τη φωτια:Εντονο,ξαφνικο,επικινδυνο, αλλα σε μεγαλη ποσοτητα μπορει να σε καψει. Η αγαπη ειναι σαν το νερο.Ηρεμη,διαφανη,δροσερη.Ομως η υπερβολικη αγαπη μπορει να σε πνιξει. Ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για να πεθανεις? Διαλεγετε και παιρνετε... Εγω προσωπικα,επιλεγω να καω!

cerise

# 4 στις 12/10/2009
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πεύκη
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 7.206
H συγκατοίκηση δεν είναι δα και εύκολο πράγμα. Είναι όμως εμπειρία και καλό είναι να τη ζήσεις

Ας είσαι λοιπόν εκείνη που θα χαμογελά και δεν θα σνομπάρει ποτέ και ίσως....λέω ίσως....φλασάρουν και οι περίεργες. Σύντομα θα φανεί πια είναι η ξυνή και πια η κοινωνική. Γιατί ο κοινωνικός άνθρωπος πάντα καταξιώνεται.
Υπομονή και σιγά σιγά θα συνηθίσεις να ζεις όχι μόνο με τους καλούς αλλά και με τους κακούς και ιδιότροπους. Και το δεύτερο είναι η σημαντική εμπειρία.
Υπομονή και μη χαλιέσαι για τίποτα και για κανέναν. Αλλα είναι τα σοβαρά προβλήματα. Αυτά είναι απλά ....τεχνηκές δυσκολίες που μπορείς να τις ξεπερνάς με χιούμορ και τίποτε άλλο.
Εκεί είσαι για κάποιο στόχο κι εκεί να κάνεις φόκους.

Consuelo

# 5 στις 13/10/2009
author
Γυναίκα / 35 / Σε σχέση

Παράθεση:
Originally posted by cerise
H συγκατοίκηση δεν είναι δα και εύκολο πράγμα. Είναι όμως εμπειρία και καλό είναι να τη ζήσεις

Ας είσαι λοιπόν εκείνη που θα χαμογελά και δεν θα σνομπάρει ποτέ και ίσως....λέω ίσως....φλασάρουν και οι περίεργες. Σύντομα θα φανεί πια είναι η ξυνή και πια η κοινωνική. Γιατί ο κοινωνικός άνθρωπος πάντα καταξιώνεται.
Υπομονή και σιγά σιγά θα συνηθίσεις να ζεις όχι μόνο με τους καλούς αλλά και με τους κακούς και ιδιότροπους. Και το δεύτερο είναι η σημαντική εμπειρία.
Υπομονή και μη χαλιέσαι για τίποτα και για κανέναν. Αλλα είναι τα σοβαρά προβλήματα. Αυτά είναι απλά ....τεχνηκές δυσκολίες που μπορείς να τις ξεπερνάς με χιούμορ και τίποτε άλλο.
Εκεί είσαι για κάποιο στόχο κι εκεί να κάνεις φόκους.

Χμμμ αυτο ειναι το θεμα. Ισως τελικα να ειμαι εγω η ξυνη...Γιατι ναι μεν λεω γεια...Αλλα θελω την ησυχια μου. Δε μου φτανει η μερα για να κανω οσα πρεπει,ποσο μαλλον να πιανω την ψιλοκουβεντα-ειδικα με ατομα που πινουν σαν βαρελια και δε ξερουν τι γλωσσα μιλανε οι Ελληνες-ειναι και η εθνικη υπερηγανεια στη μεση χιχι Το μονο που θελω ειναι η ησυχια μου-να ειναι ολα γυρω ηρεμα για να αφοσιωθω στη ζωη μου-δε ξερω σε τι ενοχλει αυτο τους αλλους

violeta87

# 6 στις 25/10/2009
author
Γυναίκα / 34 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πεύκη
Θέματα: 8
Απαντήσεις: 31
Η δική μου γνώμη είναι οτι ζηλεύει που τα πας καλά με το αγόρι της... ¨Οσο και περίεργοι να είναι οι αυστραλέζες μάλλον έχουν έντονο το αίσθημα της ζήλειας...

# 7 στις 25/10/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Συνήθως τους νορμάλ ανθρώπους κ κυρίως αυτούς που τα έχουν καλά με τον εαυτό τους δεν τους πάνε γιατί θα ήθελαν πολύ να ήταν στην δική τους θέση.Επίσης σε κάποιο ποσοστό σίγουρα την πειράζει που έχεις καλές συναναστροφές με τον δικό της (καλή του όρεξη κ αυτουνού με αυτή που έμπλεξε..χαχα).Από την στιγμή που θα φύγει εσύ είσαι καλυμένη.Συνεχίζεις να την γράφεις εκεί που δεν πιάνει μελάνι(κάνε της κ την ελληνική κλασική κίνηση)κ άντε γεια πες της.Το αντίθετο κιόλας θα φύγει με πιο ξυνισμένη μούρη..χοχοχο...Όλα τα λεφτά!
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε