Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Ιστοριες του καπνιστηριου.

Επιλέξτε σελίδα: (1-24)
Σελίδες 12345678910Τελ.»

Ran_Tan_Plan

# 1 στις 11/8/2007
author
Ανδρας / 60 / Παντρεμένος
Ν. Χίου / Χίος
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 9.705
'Aρεσαν+: 0%

Ιστοριες του καπνιστηριου.

Ευγένης ο ...ψευταρακος και τα κατορθωματα του στα καραβια!!

-«Για πες μας ρε μποση την ιστορια στην Ιαπωνια στο αεροδρομιο…να την ακουσει κι ο μαρκονης που δεν την ξερει»
-«Ελα μωρε!Δεκα φορες την εχω πει….»
-«Ελα …λεγε….αντε θα κερασω ουϊσκυ…ουζο…ότι θες»!
-«Αντε ..να την ξαναπω άλλη μια.
Ητανε τοτε το ΄65-΄66 σε ένα μινεραλαδικο του Ευθυμιου που μπαρκαριζα λιπαντης….πριν γινω λοστρομος…ειχα πρωτοπαει στη μηχανη αλλα μετα με πειραζε η ζεστη και τα πετρελαια και αλλαξα ειδικοτητα.
Πηγαιναμε λοιπον Ιαπωνια και 2-3 μερες πριν φτασουμε ακομε ένα θορυβο στη μηχανη σαν να ητανε ενας μεσα να κοπαναει ματσακονι!»
-«Βρε!!Τι εγινε?»
-«Ζημια λεει ο δευτερος.Πιστονι σπασμενο.»
Αντε να το βγαλουμε…και δεν ειχαμε κι άλλο και φτασαμε Ιαπωνια με ένα κυλινδρο απομονωμενο.
Φτασαμε στο λιμανι και μολις δεσαμε με φωναζουν ο Πρωτος με τον Καπετανιο.
-«Ρε συ Ευγενη πρεπει να στειλουμε το εμβολο στην Γερμανια στη ΜΑΝΝ.
Και ειπαμε εσυ που ξερεις και Γιαπωνεζικα και Γερμανικα (γιατι εγω ρε παιδια τις επαιρνα αμεσως τις ξενες γλωσσες!Μολις ακουγα κατι το μαθαινα γι αυτό μιλαω και τοσες γλωσσες και συνεννοουμαι παντου….)
-«Ναι με …νοηματα…» ψυθιρισε ο ανθυποπλοιαρχος
-«Τι ειπες μικρε?»
-«Τιποτα ..τιποτα! Συνεχισε! Ειπα ότι μιλας ολες τις γλωσσες του κοσμου»!
-«Α!...Λοιπον που λετε να μην τα πολυλογω μου λενε παρε το εμβολο και σου εχουμε κοψει εισητηριο αεροπορικως να το πας στους Γερμανους να το επισκευασουν και να το φερεις παλι πισω.Θα κατσουμε κανα μηνα στο λιμανι…θα προλαβεις!
Λεω κι εγω «Ωραια!Τζαμπα ταξιδακι…θα βλεπα και μια γκομενα που ειχα εκει στη Γερμανια….ζαχαρη!»
Ετοιμαζομαι που λες…κοβω και το εμβολο στον ωμο και βγαινω να βρω ταξι για αεροδρομιο.
-«Τι λες μωρε?Ολοκληρο εμβολο στον….ωμο?Αυτο ζυγιζει ….» κανει ο μαρκονης.
(ΣΗΜ. Ένα εμβολο της μηχανης ζυγιζει περιπου 250-300 κιλα και σε ογκο είναι σαν ένα βαρελι….)
-«Αμα δε με πιστευεις….να παω για υπνο!»
Ο άλλος ανθυποπλοιαρχος από απεναντι εχει αρχισει και κανει τα σχεδια της μαϊμους. «Μουσι….μουσι….αστονε….»
-«Ητανε τοτε και πιτσιρικας και παλληκαρι!Αντεχε!Ετσι μποση?»
-«Τοτε βρε ειχα ατελειωτα κουραγια!Μην κοιτας τωρα που γερασα….»
Παιρνει χαμπαρι ο μαρκονης και λεει:
-«Ελα ρε μποση λεγε!Ενα σχολιο εκανα!Συνεχισε!»….σκασμενος στα γελια …από μεσα του να μην παρεξηγηθει κι ολας ο άλλος !
-«Το λοιπο που λετε παιδια…δε σταματαγε ταξι να με παρει.Βρε ηντα να καμω ηντα να καμω…να σταματησω λεει ένα φορτηγο οποιο να ’ναι…μη χασω και την πτηση!
Κανω σινιαλο στο πρωτο φορτηγο που περναγε….σταματά βρε παιδια !
Ειναι πολύ ευγενικοι οι Ανονεδες!
Και τι βλεπω που λετε?
-«Τι ειδες ρε μποση?»
-«Γυναικα οδηγουσε!Μια γυναικαρα ρε παιδια …δυο μετρα!»
-«Γιαπωνεζα δυο μετρα ρε Ευγενη?» του λεω εγω…την άλλη φορα δεν ειχες πει ότι ηταν διμετρη…..
-«Παψε ρε κι εσυ….το ξεχασα και δε σας το’πα!Αυτη ηταν από το Κομπε!!Εκει είναι ψηλοι!Εχεις παει στο Κομπε βρε ?Αντε πηγαινε πρωτα να δεις και μετα μιλας!!»
-«Σαν να λεμε οι Μακεδονες στην Ελλαδα ε?»
-«Ου…και πιο ψηλοι ακομα!»
-«Αστονε ρε να συνεχισει και εσυ με την ανθρωπολογια σου!»…εκανε ο μαρκονης με υφος σοβαρο και σαν να τον ετρωγε η περιεργεια…-
«Λεγε ρε Ευγενη..συνεχισε…τι εγινε?»
-«Της εκλεισες ραντεβου κι αυτηνης να την εχεις καβαντζα για όταν θα γυρναγες»? κανει ο τριτος και μου σφιγκει μια κλωτσια κατω από το τραπεζι!
-«Ωχ!χαμος θα γινει» …σκεφτηκα αλλα ερχεται εκτονωτικη η απαντηση του Ευγενη.
-«Ναι ρε!Που το ξερεις?Το ‘χω ξαναπει? Ασε να ακουσεις και παρακατω!»
-«Που λετε λοιπον την κοιταζα ..την κοιταζα….»
-«….και τη ματιασες και τρακαρατε?»
-«Τον κακο σου τον καιρο!Ξερεις βρε τι οδηγαρες είναι αυτοι?Μεχρι που εχουν και δεξια το τιμονι τα αμαξια τους κι όμως ρε τα θηρια !
Μπορουνε και τα κουμανταρουνε!Και πανε και αναποδα στο δρομο!
Απο την αριστερη παντα!Και δεν τρακαρουνε!
Άλλο να στα λεω κι άλλο να τα βλεπεις!
Κι εκει ρε παιδια που την κοιταζα γυριζει και μου λεει:
-«Εσυ δεν εισαι ο Ευγενης που ησουνα προπερσι στο Χακοντατε?
(Αυτή τη φορα ειπε Χακοντατε…άλλες φορες ελεγε Χαριμα,Ισικαβατζιμα…εκει τα ψιλομπερδευε παντα ….)
-«Ναι εγω ειμαι…που με ξερεις βρε?»
-«Σε θυμαμαι που εχεις πλακωθει με κατι Νορβηγους και τους εκανες καλα μονος σου εσυ, τρεις αυτοι!»
-«Ελα ρε!Με θυμασαι?Εγω δε σε θυμαμαι!»
-«Ημουνα πισω από το μπαρ σκυμμενη γιατι πεταγες και καρεκλες!Μωρε θηριο ησουνα!Δουλευα εκει τοτε.Αλλα ειπα πια να συμμαζευτω κι επιασα οδηγος στα φορτηγα!»
Με την κουβεντα λοιπον να θυμηθουμε τα παλια φτασαμε και στο αεροδρομιο.
Κανω ετσι να την πληρωσω…-«Αποκλειεται» μου λεει… «από σενα θα παρω λεφτα?Εσυ μας εσωσες εκεινο το βραδυ από τους μεθυσμενους»
-«Ετσι είναι ρε παιδια και να το ξερετε.Αμα κανεις το καλο παντα θα το βρεις μπροστα σου»!(και ηθικα διδαγματα ο Ευγένης….)
-«Ξανα βαζω λοιπον το πιστονι στον ωμο και μπαινω στο αεροδρομιο.Ρε παιδια ισαμε εκατο φορες πιο μεγαλο από το δικο μας ητανε!Χαθηκα!Πορτες από δω πορτες από κει …κοσμος…Χαθηκα!....ενταξει ηξερα τη γλωσσα αλλα όχι να διαβαζω κι ολας!Μονο να μιλαω!Τωρα?Τι γινεται?Εψαχνα να δω καμμια ταμπελλα «Αεροπλανο για Γερμανια» αλλα…τιποτα!»
Λεω …δεν μπορει…να βγω στο διαδρομο να δω ποιο φευγει για Γερμανια να φορτωσω και το πιστονι γιατι ειχα αρχισει να κουραζομαι κι ολας!
Ανοιγω μια πορτα που λετε και βγαινω στο διαδρομο!Τελος δεν ειχε και μεχρι και χιλια αεροπλανα παρκαρισμενα γυρω γυρω.
Κανω ετσι να δω καλυτερα και όπως σκυβω μου φευγει το πιστονι από τους ωμους και αρχιζει να κατρακυλαει στο διαδρομο!
Κουρασμενος εγω τωρα που να τρεξω να το σταματησω!
Ισια μεσα στο διαδρομο κυλαγε!
Και τι ναδω?Ενα αεροπλανο να προσγειωνεται και το πιστονι να κυλαει κατά πανω του!
Ωχ μανα μου ζημια θα γινει!!!!Παει…θα τρακαρουνε!!
Κλεινω τα ματια μου και φανταζομουνα το δυστυχημα και με εβλεπα αλυσοδεμενο να σαπιζω στις φυλακες της Ανονιας!
Ακουω φωνες γυρω μου και ανοιγω τα ματια μου και βλεπω κοσμο και κοσμακη να τρεχουν κατά πανω μου!Αστυνομικοι ,πολιτες,πολυς κοσμος!
Αυτό ητανε λεω…ερχονται να με πιασουν!Παει…τελειωσα!
Και ξαφνικα αρχιζουνε να με αγκαλιαζουνε να με φιλανε!Να με σηκωνουν στα χερια!
Μπραβο!Μπραβο!Με σηκωσανε στα χερια και με πανε στο γραφειο του διοικητη του αεροδρομιου!Εγω τα ‘χα χαμενα!Ρε παιδια τι εγινε?
Με κερνανε που λετε ποτα ….πουρα…κι ολο να μου λενε μπραβο μπραβο!
Συγχαρητηρια που λετε ρε παιδια ολοι!Μεχρι ο δημαρχος ηρθε!Ο αρχηγος της αστυνομιας!Ολοι!Η γραμματεας του διοικητη του αεροδρομιου να μου χαμογελαει κι αυτή συνεχεια και να μην ξερει τι να με κερασει για να με ευχαριστησει!
-«Μη μου πεις ότι της εκλεισες ραντεβου κι αυτηνης ρε Ευγενη!»
-«Όχι ρε!Αυτη μαλλον τα ‘χε με τον διευθυντη και δεν εκανα κινηση!Αμα δεν τα ‘χε θα σου λεγα!»
-«Και τελικα ρε μποση από εκει που θα σαπιζες στη φυλακη εγινες ηρωας!Τι εγινε?»ειπε ο μαρκονης
-«Ρε παιδια που λετε τι ειχε γινει?Του αεροπλανου που προσγειωνοτανε του ειχαν χαλασει τα φρενα και δε μπορουσε να σταματησει!Πηγαινε με φορα για οξω στη θαλασσα!Και το πιστονι λοιπον εκει που κυλαγε παει και σφηνωνεται στη ροδα ρε παιδια και σταματαει το αεροπλανο !!!!!
200 επιβατες ειχε μεσα και σωθηκανε!Νομισανε ότι το εκανα επιτηδες να πεταξω το πιστονι να σταματησω το αεροπλανο!
Που να ξερανε ότι μου ειχε φυγει από τα χερια!!Και εγινα που λετε ηρωας της Ιαπωνιας!!!Μου δωσανε και παρασημο !!!Ο ιδιος ο δημαρχος με παρασημοφορησε!
Κι εκει οι δημαρχοι εχουν αξια μεγαλη!Οχι σαν τους δικους μας!
-«Τι λες ρε Ευγενη!!!Τετοια μεγαλεια ε?»
-«Αμεεε!!!»
-«Ρε μπόση ….κομματακι μουσαντό μου φαινεται….» ειπε ο μαρκονης σκασμενος στα γελια!
-«Να !!Αμα δεν με πιστευεις …ειχα και φωτογραφια από την παρασημοφορηση αλλα την εχω αφησει στη γυναικα μου να με καμαρωνει!Αμα δεν πιστευεις όμως εχω και το παρασημο στο σπιτι!!Αμα ερθεις καμμια φορα Χιο ελα από το σπιτι να το δεις!»
Και βαλε τωρα άλλο ένα ουϊσκυ γιατι ξεραθηκε το στομα μου να μιλαω!!
Αντε στην υγεια μας !!!!

Αρέσει στο μέλος masgr1
"Πρεπει να'σαι λερα για να κυβερνας γαλερα"

PROBLEM

# 2 στις 11/8/2007
author
Ανδρας / 50 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Κουφάλια
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 1.851
Ιστορίες γράφει το θέμα.......

καλή η πρώτη...

περιμένω την επόμενη....

Αχ ρε Στεφανάκη......
Εν οιδα οτι ουδεν οιδα

# 3 στις 11/8/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Εχχμμμ... γκουχ... γκουχ...

Έχω μία άγνωστη λέξη, δάσκαλε.
Απορίες επιτρέπονται, ε;
Τι'ναι το "ματσακόνι" που ακουγόταν σαν να το βαράει κάποιος μέσα στη μηχανή;

Ran_Tan_Plan

# 4 στις 13/8/2007
author
Ν. Χίου / Χίος

Παράθεση:
Originally posted by dama_de_rojo
Εχχμμμ... γκουχ... γκουχ...

Έχω μία άγνωστη λέξη, δάσκαλε.
Απορίες επιτρέπονται, ε;
Τι'ναι το "ματσακόνι" που ακουγόταν σαν να το βαράει κάποιος μέσα στη μηχανή;

Ματσακονι= Μυτερο σιδερενιο σφυρι που το χρησιμοποιουν οι ναυτες για να χτυπουν την σκουρια να ξεκολλαει απο τη λαμαρινα.
Στα γκαζαδικα το ματσακονι ειναι μπρουτζινο για να μη δημιουργει σπινθηρα.

Ran_Tan_Plan

# 5 στις 13/8/2007
author
Ν. Χίου / Χίος
Βαπορισιο παγωτο.

Ταξιδευαμε στη Ερυθρα θαλασσα 15 μοιρες Β.Πλατος και κατεβαιναμε για τον κολπο του Αντεν να βγουμε Ινδικο.
Ζεστη αφορητη. 45 + βαθμοι στην κουβερτα.Να ψηνεις αβγο στα καπακια των αμπαριων.
Χαζεμενοι ολοι απο τη ζεστη...μεχρι και οι κουβεντες μας λιγες...
Παλιο βαπορι σκαρι του 1960.Το air condition αγνωστο σε τοσο παλια καραβια.
Ανοιχτου τυπου μηχανοστασιο με συνηθισμενη θερμοκρασια 50-52 βαθμους. Δυο χαπακια αλατιου στην καθε βαρδια για να μην καταρρευσουμε σαν αδεια τσουβαλια απο την αφυδατωση.
Για υπνο...ουτε λογος...οι καμπινες βραζανε.Ξαπλωνες και τα σεντονια σε 5 λεπτα ηταν μουσκεμμα.
Περιμεναμε να περασουν τα μεσανυχτα να βγουμε σαν τα ποντικια να ξαπλωσουμε στα αμπαρια.Εκει λιγο μας επαιρνε ο υπνος μεχρι το ξημερωμα.
Ενα τετοιο βραδυ ειχαμε σχολασει απο τη βαρδια στις 4 (12-4 καναμε) εγω ο λιπαντης της βαρδιας μου και ο δοκιμος και ειχαμε ξαπλωσει στο Νο 5 αμπαρι.Λεγαμε διαφορα μεχρι να μας παρει ο υπνος.
Σε μια στιγμη λεει ο δοκιμος
-"Ρε μαστορα ξερεις τι θα ηθελα να ειχα τωρα"?
-"Παλι γκομενα θα πεις ......δε χορτασες ρε στην Αλεξανδρεια? 5 μερες εχουμε που φυγαμε" τον πηρε απο τα μουτρα ο Παναγιωτης.Τον ξεραμε οτι ο μικρος ηταν ζωηρουλης και δε μαζευοταν! 19 χρονων,πρωτομπαρκος και ειχε πεσει με τα μουτρα!Οπου πονηρο μεσα η αφεντια του.
-"Ρε και την καλυτερη της Υβετ να μου φερνανε τωρα στα δυο μετρα μακρυα θα την κραταγα.Και λιγο λεω....με τε τεοια ζεστη...Δεν ητανε για γυναικα ομως...αμεσως να με κραξετε...τσατιστηκα ..δε λεω"!!
-"Ελα ρε μικρε πες μας....αστονε κι εσυ ρε Παναγιωτη..ολο τον αποπαιρνεις...πες ρε Βασιλη"!
-"Ενα παγωτο ρε μαστορα!!!ενα παγωτο!!!"
-"Ω ρε μανα μου!!Σαν εκεινα που φαγαμε στη Λισμποα!!!Μια βαρκα παγωτο!!Τι μου το θυμισες"απαντησα.
-"Γαλα θα τρωγατε με τετοια ζεστη Σε 2 λεπτα θα ηταν λιωμενο" ....το πνευμα αντιλογιας ο Παναγιωτης!
-"Ασε ρε ! Μη μας το χαλας!!Ασε να μας παρει ο υπνος μ'αυτη τη σκεψη" ειπα και πεταξα το τσιγαρο στη θαλασσα.
Εκανε μια μικρη φωτεινη τροχια και χαθηκε πισω απο τα ρελια.
Σιωπη για λιγο κι ο καθενας στις σκεψεις του....λιγο ως πολύ ολοι σχεδον το ιδιο σκεπτομασταν.
Νερα...καταρακτες...δροσιες...αντε και χιονια στο λιγο πιο τραβηγμενο του.
-"Κοιμωσαστε?" ξανακουστηκε η φωνη του Βασιλη.
-"Οχι ρε!Κενταμε σταυροβελονια"!! .....ο λιπαντης.
-"Αντε ρε παψτε μπας και κλεισουμε ματι καμμια ωρα.Αυριο θα σερνομαστε...κι εχουμε να λυσουμε αντλια.
-"Μαστορα...να σου πω κατι αλλα μη βαλεις τις φωνες.."
-"Μονο μαλακια μην πεις γιατι ειναι δυσκολη ωρα!Μην γινεις μεζες στα σκυλοψαρα".....
-"Παμε να φτειαξουμε τη μηχανη του παγωτου"?
-"Νατο ....το'πα !!!Ετοιμασου για μεζες"!
-"Οχι ρε μαστορα....απο χθες μου εχει κατσει για παγωτο.Ρωτησα το μαγειρα το μεσημερι.Δεν εχει μεγαλη ζημια!
Κατι εχει σπασει....φτιαχνεται!
-"Αντε κοιμησου Βασιλακη...κι αμα φτασουμε Ινδια θα σου παρω μια σκαφη παγωτο να μπεις μεσα να σου περασει"!
-"Ελα ρε μαστορα...εγω θα το ανοιξω ...εγω θα φερω εργαλεια...τιποτα μην κανεις εσυ...μονο να δεις τι εχει.."
-"Ρε αει στο γεροδιαολο νυχτιατικα!!!"
-"Ελα κι εμεις θα καθαρισουμε με την Υβετ!Θα κανω κατασταση!!
-"Να και τσατσα ο μικρος!Ρε συ!!!Και με την Υβετ καθαριζω και μονος μου!Τη μεσολαβηση σου περιμεναμε!Αντε μη σε χωσω στη σεντινα και κανεις 5 μερες να δεις εξοδου! Ακους εκει....ο μικρος..."
-"Μαστορα...καλη ιδεα εχει ο μικρος...για ξανασκεψου το....οχι για την Υβετ....για την παγωτομηχανη λεω"
-"Θαρεις πως εσυ εχεις πιο πολυ μυαλο απο το μικρο? 30 χρονων μαντραχαλος!!!
-"Ναι ..ειδαμε κι εσενα ...23 χρονων και εισαι πιο μωρο κι απα τα μωρα!Μονο στη δουλεια μας κανεις το μεγαλο και το σοβαρο...."
-"Τωρα που παιζει αυτο?....θες να πεις σας τρεχω στη δουλεια?Σας ζοριζω?Κι εγω οσο εσεις τρεχω.Αφου εχει ζημιες το ρημαδι...να το παρατησουμε να πνιγουμε"?
-"Αντε παλι....τη θεωρια επιασες....δεν ειπα αυτο...δεν εχουμε παραπονο...αλλα να..μια χαρη σου ζητησαμε και μας γραφεις".....
Επεσε σιωπη παλι.....κατι "ψου ψου" μεταξυ τους δεν τα 'πιανα...αναψα τσιγαρο.
Ακουσα ενα σουρσιμο και τους ειδα να κανουνε κατα το πουπι.
"Βρε λες...τα τσογλανια....",με πηρε ο υπνος.
Δεν θα ειχε περασει μιση ωρα..ενοιωσα ενα σκουντημα....
-"Ελα να δεις!Δεν ειναι τιποτα σοβαρο ενα αξονακι εχει κοπει"! ηταν ο Βασιλης.
-"Αντε ρε ...να ερθω...τωρα πια ξυπνησα"
Μπηκα στο μαγειριο.
Ο μαγειρας αγουροξυπνημενος οπως παντα.Επιανε δουλεια στις 5.30 βριζοντας μεχρι να πιει τον δευτερο καφε.
Η παγωτομηχανη διαλυμενη στα πλακακια κι ο μαγειρας να ουρλιαζει.
-"Μηχανοστασιο μου το κανανε!Και κοιτα ...μη την φτιαξετε!!!Καλα ηταν τοσο καιρο χαλασμενη!! Ειχα την ησυχια μου!Τωρα θα θελετε ολη την ωρα παγωτο!Την ορεξη σας ειχα!!Ρεμαλια!!"
-"Μαγειρα θα'ρθω το βραδυ να σε βοηθησω στο ψωμι" ειπε ο Βασιλης για να τον καλοπιασει.
Κατεβηκανε στη μηχανη.Τορνος, αξονακι ο δοκιμος πεταγε!Πριν ζητησω κατι ηταν διπλα μου!Πιο σβελτα δεν ειχε δουλεψει ποτε!
Σε μια ωρα η παγωτομηχανη δουλευε!!!!
-"Αντε τωρα μαγειρα φερε σκονη, γαλα και χωνακια να δουμε τι καναμε"!!
Το πρωτο παγωτο που βγηκε (τα δυο πρωτα μαλλον) τα αρπαξε ο δοκιμος.Κραταγε απο ενα χωνακι στο καθε χερι και εκανε λες και του ειχες χαρισει τον κοσμο!
Αλλα κι εγω ....το ταραξα!!
Ενα απο τα ....δυο πιο ομορφα παγωτα της ζωης μου

# 6 στις 13/8/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Οι ιστορίες είναι φοβερές!!!

# 7 στις 13/8/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Απορία... απορία...

Τι είναι τα ρέλια, που χάθηκε πίσω τους το αποτσίγαρο;

(μη βαράς, δάσκαλε... μαθαίνω...)

Ran_Tan_Plan

# 8 στις 14/8/2007
author
Ν. Χίου / Χίος

Παράθεση:
Originally posted by dama_de_rojo
Απορία... απορία...

Τι είναι τα ρέλια, που χάθηκε πίσω τους το αποτσίγαρο;

(μη βαράς, δάσκαλε... μαθαίνω...)

Ρελια στα πλοια ειναι οτι και τα καγγελα των μπαλκονιων στα σπιτια.

...και ρωτα ελευθερα παιδι μου!Αμα δε ρωτησεις πως θα μαθεις??

# 9 στις 14/8/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

επιτελους καιρος ηταν ran

Ran_Tan_Plan

# 10 στις 14/8/2007
author
Ν. Χίου / Χίος
Γιατρος στο πλοιο.
Ελα γεφυρα!Δωσε μου το Γραμματικο.Ο Δευτερος ειμαι!
-Λεγε μου Μαστρομιχαλη τι εχετε?
-Τιποτα εδώ.Ολα καλα.Ανησυχω για το δοκιμο.Απο τις 4 που τον ειδα πριν κατεβω εχω ανησυχια.Ψηνοταν στον πυρετο και είναι η δευτερη μερα σημερα.
-Κι εγω ανησυχω…μολις σκατζαρεις ανεβα στου μαρκονη.Θα είναι και ο καπετανιος και ο πρωτος.Πρεπει να δουμε τι θα γινει….
Ο δοκιμος εδώ και δυο μερες ψηνοταν στον πυρετο.Πιθανον πνευμονια .Αλλα παλι…..γιατροι ειμαστε?Απο τα οσα εχει ζησει ο καθενας μας προσπαθουσαμε να δωσουμε μια εξηγηση….
Ειχαμε φυγει πριν 4 μερες από Αργεντινη και ανεβαιναμε για Βαλτικη.Λιθουανια.
Ο δοκιμος ξαφνικα παρουσιασε πολύ ψηλο πυρετο και παρ όλα τα γιατροσοφια που ειχαμε κανει δεν ελεγε να πεσει.
Ότι σχετικο φαρμακο ειχαμε στο φαρμακειο το δωσαμε αλλα δεν ελεγε να συνελθει.
Παντα καποιος ηταν διπλα του να τον προσεχει αλλα και χωρις να μπορουμε να κανουμε κατι….απλα τον κοιταζαμε και ο καθενας προσευχοταν σε ότι πιστευε να πεσει ο πυρετος.
Στις 8 το πρωι ανεβηκα στον ασυρματο.
Ηταν ολοι οι αξιωματικοι εκει.Ο μαρκονης προσπαθουσε να παρει ιατρικες οδηγιες από ένα γιατρο καποιου κρουαζιεροπλοιου αλλα κι εκεινος από τοσα μιλια μακρυα τι να πει?Σχεδον αυτά που γραφει ο «Ιατρικος οδηγος πλοιου» που ειχαμε κι εμεις.
-«Γαμω της θαλασσσας τα κερατα» ξεσπασε ο Πρωτος (Κεφαλλονιτης μουτρο και βλαστιμος αλλα με καρδια μικρου παιδιου).Ακλαυτοι παμε!
Και του ‘λεγα του μικρου!Βαζε ένα μπουφαν όταν βγαινεις από τη μηχανη!
Ακουνε κανεναν?Ολα τα ξερουν τα κωλοπαιδα! Νατα τωρα!Ποιος θα τον κανει καλα?
-«Ελα …να ηρεμησουμε να δουμε τι θα κανουμε» ειπε ο καπετανιος με την ψυχραιμια που τον διεκρινε.
Σαν τι μπορουμε να κανουμε καπεταν Νικο.Οτι ξεραμε το καναμε!Οτι φαρμακο ειχαμε το δωσαμε….τι άλλο να γινει?
-Λιγο πριν από εμας δεν εφυγε το Ρωσικο το ψυγειο που ηταν μπροστα μας για Ευρωπη?ειπε ο Γραμματικος….
-Ναι! Όλα τα Ρωσικα εχουν γιατρο μεσα!!...ειπε ο καπετανιος.Θυμαται κανεις το ονομα του?
-«Βαντιμιρ Κυριλωφ»!!!Το ειδα πολλες φορες και ειμαι σιγουρος πεταχτηκε ο Πρωτος.Αλλα …αυτό είναι ψυγειο…είναι γρηγορο..θα εχει φυγει πολύ μπροστα…
Ο μαρκονης αρπαξε το χειριστηριο και ο καπετανιος το VHF στο 16 και αρχισαν να καλουν!
Τα λεπτα φαινοταν ωρες…καμμια απαντηση….
-Δεν εχουν ακροαση αλλα αμα δεν πιασω επαφη θα πεταξω τον ασυρματο στη θαλασσα πεισμωσε ο μαρκονης.
-Παραμιλουσε ο μικρος συνεχεια σημερα και μεσα στο παραμιλητο του ζηταγε τη μανα του.Ολοι τη μανα μας ζηταμε….κανεναν αλλον λες και δεν εχουμε αλλον ανθρωπο στη ζωη μας…ειπε σχεδον μονολογοτας ο Γραμματικος.
-«Ολοι ρε μας σκεφτονται …μπορει να μας σκεφτονται…..γυναικες παιδια συγγενεις φιλοι ….αλλα μονο η μανα μας είναι μαζι μας στα ταξιδια» ειπε ο Κεφαλλονιτης.
-Να σας πω κατι?...ωρα για τετοιες κουβεντες αλλα να…μιας και το ειπαμε…δεν εχει μανα! ….ειπα σιγα.
-«Δεν εχει?Τοτε?.Λογια του πυρετου?»
-«Ηταν 4 χρονων….στο ναυαγιο του “Lass II” στο Φινιστερο.Ο πατερας του καπετανιος….ειχε και τη καπετανισσα μεσα.Πνιγηκαν κι οι δυο μαζι με αλλους 6.
Εμειναν ορφανα αυτος και η αδερφη του 2 χρονων τοτε.
Ειπωθηκαν πολλα τοτε για το ναυαγιο και ακουστηκαν διαφορες ιστοριες στα καφενεια του νησιου μας….ημουν μικρος…δεν θυμαμαι και πολλα..»
-«Θυμαμαι εγω» ειπε ο καπετανιος.
«Όταν ειδε πια ότι δεν υπηρχε ελπιδα σωτηριας εστειλαν το S.O.S και μπηκαν στη βαρκα.Εβαλε την καπετανισσα στη βαρκα και ξαφνικα γυρισε και εφυγε για τη γεφυρα.Θεωρησε τον εαυτο του υπευθυνο που χανοταν το πλοιο και που ειχαν χαθει ανθρωποι μεσα στην κοσμοχαλασια στην προσπαθεια τους να σφραγισουν τα αμπαρια που ειχαν ανοιξει από τα κυμματα Η καπετανισσα τον ειδε και αρπαχτηκε από την ανεμοσκαλα κι ανεβηκε πισω του.
Η βαρκα αρχισε να ανοιγεται.Προσπαθησαν να την φερουν κοντα και τους φωναζαν να κατεβουν…να σωθουν.Δεν γυρισαν πισω.Χαθηκαν μαζι με το καραβι.
Αλλοι ειπαν ότι ανεβηκε να τον πεισει να εγκαταλλειψει το πλοιο.Αλλοι ότι θελησε να παει μαζι του.Μονο εκεινοι ξερουν…
Ξερω όμως ότι τα μεγαλωσε η αδερφη του πατερα τους.Εμεινε ανυπαντρη για να τα μεγαλωσει.Σαν δικα της παιδια.Ειχε ένα δεσμο με ένα παλληκαρι τοτε…στεριανο.
Του ζητησε να διακοψουν. «Φτιαξε τη ζωη σου» του ειπε. «Δεν χρωστας τιποτε εσυ,Αξιζεις τα καλυτερα .Εγω θα ταχθω σε ένα σκοπο τωρα.Να τα μεγαλωσω και να τα καμαρωσω όπως οι γονεις τους.Θελω να το κανω!Δεν το παιρνω φορτιο.Καταλαβε με και συγχωρεσε με για τα ονειρα που σου κανω κομματια».
Και εμεινε με τα παιδια.Τα αγκαλιασε,τα ειδε να μεγαλωνουν….Οταν ο Γιωργης της ειπε «Θεια θα παω στη Μηχανικη να γινω ναυτικος» δεν προσπαθησε να τον μεταπεισει. Του ειπε μονο «Να γινεις καλος ναυτικος και να εχεις καλη τυχη σε αυτό που διαλεξες.Η μικρη παντως θα φροντισω να παρει στεριανο»..
Το Γιωργη μολις τελειωσε τη σχολη τον πηρα εγω στην εταιρεια και τον ζητησα στο καραβι.Δεν σας ειπα ποτε τιποτα για να μην εχει ιδιαιτερη μεταχειρηση.Και τωρα που σας το λεω καντε ότι δεν το ακουσατε.Θελω να ψηθει.Χωρις πλατες!Με την αξια του.
Τον παρακολουθω.Βαδιζει καλα.Και ποναω και ανησυχω και δαγκωνω τα χερια μου με λυσσα που είναι αρρωστος και δεν μπορω να κανω κατι.Φοβαμαι……
-«Ξερεις και το άλλο καπετανιε?Η θεια του στο φροντιστηριο που εχει δεν παιρνει λεφτα από τα παιδια που εχουν χασει τον πατερα τους στη θαλασσα.»…συμπληρωσα.
-«Το εχω ακουσει…..κι είναι καμποσα τετοια παιδια στο μερος μας…το ξερεις…»
-«Επιασα επαφη!» φωναξε ο μαρκονης!!!Μη μιλατε για λιγο!...κι αρχισε να χειριζει σαν τρελλος!(Ολοι οι μαρκονηδες εχουν μια δοση τρελλας αλλα αυτή τη στιγμη ο δικος μας τους ξεπερνουσε ολους)!
Στησαμε ολοι αυτι λες και μπορουσαμε να καταλαβουμε μορς!Λες και από τον τονο θα καταλαβαιναμε αν ηταν θετικη ή αρνητικη η αιτηση βοηθειας!
-«Δεχονται να μας βοηθησουν.Μας δινουν το στιγμα τους.Μονο που δεν μπορουν α σταματησουν γιατι είναι χρονοναυλωμενοι.Μονο να κοψουν ταχυτητα να τους προλαβουμε!»
-«Ενταξει! Δωσε μου το στιγμα τους» ειπε ο καπετανιος
Πηραν το στιγμα και εφυγαν για λιγο στο τσαρτρουμ με το γραμματικο.
Γυρισαν σχεδον αμεσως.
-«Είναι καπου 200 μιλια μπροστα μας.Λενε θα κοψουν στα 10 μιλια την ωρα .
Αν ανοιξουμε εμεις ολη μας την ταχυτητα σε 20 ωρες θα ειμαστε διπλα τους.
Πρωτε βγαινουμε από πετρελαια?Θα αντεξει 20 ωρες «πασει δυναμει» η μηχανη?»
-«Καιμε καπου 60 τονους τη μερα .Στο φουλ θα παμε 72 τονους.Μιχαλη εχουμε περισσεμα?»
-«Καπου 20 τονους αλλα εχουμε και 50 τονους ντηζελ.Θα φτασει …θα το κανουμε να φτασει….κολυμπωντας θα το παμε..ζωη παιζεται!
-«ΟΚ λοιπον! «Πασει δυναμει» και Αγιος Νικολας μαζι μας» ειπε ο καπετανιος.
Αμφιβαλλω αν κοιμηθηκε κανεις εκεινες τις 20 ωρες.
Ολοι οι μηχανικοι κατεβηκαν κατω να προσεχουν και την παραμικρη λεπτομερεια.
Στη γεφυρα επιασε το τιμονι ο γραμματικος και οι δυο ανθυποπλοιαρχοι και καποιες φορες όταν δεν αντεχαν πια και ο ιδιος ο καπετανιος να κερδισουμε και οσο γινοταν από τα ρευματα.
Σε 18 ωρες ημασταν διπλα τους.Ηδη ειχαν κατεβασει βαρκα.Ο γιατρος τους μαζι με έναν αξιωματικο ανεβηκαν στο πλοιο μας.Εφεραν μια τσαντα με διαφορα φαρμακα..
Ο γιατρος στα ματια μας φανταζε σαν θεος!Ενας πολύ σοβαρος και υπερηφανος ανθρωπος.Διεγνωσε βαρια πνευμονια και ξεκινησε την θαραπεια.
Όταν μετα ένα εικοσιτετραωρο ειδε ότι ο Γιωργης αρχισε να συνερχεται μας αφησε φαρμακα και οδηγιες.
Ζητησαμε να τον πληρωσουμε.Δεν δεχτηκε.Ουτε κατι παραμικρο σαν δωρο.
Κατι ανεφερε στον καπετανιο για «Ιπποκρατη» που δεν καταλαβα καλα.
Όλα τελειωσαν….γυρισε στο πλοιο του και σε λιγες ωρες ειχαν χαθει στον οριζοντα.
Ο Γιωργης σημερα είναι Α΄Μηχανικος.
Κι εγω θυμαμαι ακομα το γελαστο προσωπο του γιατρου όταν κατεβαινε την ανεμοσκαλα!
Αρέσει στο μέλος alisida

aspro-dentro

# 11 στις 14/8/2007
author
Γυναίκα / 63 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 253
Ταξίδεψα !!! σε άλλες συνθήκες και ανθρώπινους τρόπους .
Ευχαριστώ
Ότι σώσεις μες στην ασταπή

# 12 στις 15/8/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
..μα πώς σε μυρίστηκα ρε αδερφάκι μου!?!

..θα φταίει το ντουμάνι που βγαίνει από το καπνιστήριο

θα περιμένω μια ιστορία της πεθεράς που είναι και οι αγαπημένες μου!

unreal

# 13 στις 15/8/2007
author
Ανδρας / 49 / Σε διάσταση
Ελλάδα
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 1.115
Και άμα του ερθει να μας γράψει καμιά ιστορία με την πεθερά πάνω σε κανά γκαζάδικο εκεί θα μας αποτελειώσει.........

Περιττό να γράψω πόσο (δεν ξέρω ποιό ακριβώς επίθετο να βάλω αλλά τεσπα) ζωντανές - αληθινές τις βρίσκω αυτές τις ιστορίες......

Ran_Tan_Plan

# 14 στις 16/8/2007
author
Ν. Χίου / Χίος
«Θα τα κανονισει η Παναγιά μας»

-"Εισαι σιγουρος Μαρκελλε"?
-"Σου'χω πει ποτε ψεμματα ρε Δευτερε?Και ειδικα σε τετοια θεματα"?
-"Οχι μωρε...αλλα...να...μηπως κανατε λαθος"
-"Ο ιδιος τα μετρησα και χθες μολις σκαντζαρησα και σημερα το πρωϊ.Δυο ιντσες ανεβαινει καθε 12 ωρες το νερο"
-"Αρα εχουμε ρηγμα στα υφαλα σιγουρα και κανουμε νερα.
Να βρηκαμε καπου στα ριφια της Σουματρας και μας εσκισε"?
-"Σωπα μωρε!Το πιο ρηχο σημειο που περασαμε ηταν 32 ποδια βαθος.Εχεις κατεβει ποτε στα αμπαρια να δεις?Σκουρια και σαπιλα.Οι μπουλμεδες σαν τσιγαροχαρτα!Γιατι νομιζεις οτι οι προηγουμενοι απο μας δεν σαβουρωνανε ποτε στο 3 και στο 4 αμπαρι.Μπουκαρανε τα νερα και βρεχανε το φορτιο. 2.5 χιλιαδες τοννους σαπιο καλαμποκι βγαλανε στο Βατουμ."
-"Αμα βραχει ο σιδηροπυριτης που κουβαλαμε .....κλαψε μας δηλαδη"
-"Μην κακομελετας και δεν εχω καλο προαισθημα αυτες τις μερες...."
-"Του καπετανιου το'τοπες"?
-"Απο την πρωτη ωρα"!!!
-"Και τι σου ειπε"?
-"Θα τα κανονισει η Παναγια μας" ειπε....
-"Σιγα μην εχει ωρα να ασχοληθει με την παρτη μας!Γ**ω την παναγια σου ο ενας γ**ω την παναγια σου ο αλλος ειναι μονιμα απασχολημενη να μαζευει τα βρακια της....ασε ρε Μαρκελλο...μην ανακατευεις τους αγιους στις δουλειες των ανθρωπων..."
-"Μη βλαστημας μωρε!Αντιχριστε!"
-"Δε βλαστημησα ποτε και το ξερεις γιατι δεν τους παραδεχομαι.Ανυπαρκτα πραγματα να βλαστημησω"?
-"Παψε κι αντε να δεις να βαλεις τις αντλιες να δουμε τι θα γινει..."
-"Ποιες αντλιες?Αφου τα ξερεις. Μονο η μια μπαλλαστ δουλευει κι αυτη κουτση.Περιμεναμε ανταλλακτικα στην Τενεριφη αλλα οσο τα'δες εσυ τα'δα κι εγω.Νερα πετρελαιο και δρομο να μην καθυστερησουμε και μην ξοδευτουνε τα καθηκια.Να βαλω στο δικτυο και τη σιγουοτερ και τη τζενεραλ μαζι δε γινεται.Θα γονατισει η ηλεκτρομηχανη και θα σβησουμε κι ερχεται καιρος ειπε ο μαρκονης."
-"Ναι ....μουσωνες....ατιμοι καιροι...καντε οτι μπορειτε."
-"Να του πεις να στειλει σημα στο γραφειο να απαγγιασουμε να δουμε το ρηγμα.Μπορει να μεγαλωνει συνεχεια."
-"Εστειλε τηλεγραφημα....στα τετοια τους!Μονο παρατηρηση κανανε γιατι κοψαμε ταχυτητα λεει.Ουτε 12 μιλια την ωρα δε βγαζουμε και καιμε και πολυ πετρελαιο"
-"Πως να μην καιμε και να βγαζουμε μιλια....3 ποδια με την πλωρη ειμαστε.Θα μας παρει μαζι του σαπακι...να μου το θυμηθεις.32 χρονων βαπορι...συνομηλικο μου σχεδον...επρεπε να ειχε παει για παλιοσιδερα ...κι εμεις τα κοροιδα το ταξιδευουμε με ενεσεις"
-"Γι αυτο κλειστηκε κι ο μπαρμπας απο χτες στην καμπινα του και δε βγαινει ουτε για φαι.Ντρεπεται να μας δει και φοβαται μην τον ρωτησουμε.Ειναι φιλοτιμος μωρε αλλα τι να κανει?Οπως του παιζουνε χορευει. 2 μπαρκα θελει ακομα να βγει στη συνταξη.Ειναι για μαγκιες?"
-'Αμα δεν "τα κανονισει η παναγια μας" να δεις ποιος θα βγει στη συνταξη....."
-"μη γρουσουζευεις ρε μαστορα σου λεω!Βουλωστο πια!"
-"Μωρε εγω το βουλωνω...το ρηγμα να δουμε ποιος θα το βουλωσει"!!
-"Αντε να πεις στους δικους σου να βαλουνε αντλιες οπως μπορουνε κι ανεβα παλι.
Θα στειλω τον σκαπουλο να φτιαξει καφεδες.Ξημερωνει οπου ναναι.Τι να τον εχω εξω να τρωει τη βροχη.Σαματις μπορει να δει πιο μπροστα απο την πλωρη με τετοια νερα?Σαν κουρτινα ειναι!

Μερικες ωρες αργοτερα το "Μαριμπιανκα" επεσε σε θυελλα και κοπηκε στα δυο.Πηρε μαζι του 6 (μεσα σ'αυτους κι ο καπετανιος) απο τους 22.

Μονο για τους 16 προλαβε να "τα κανονισει η παναγια μας".

Για την εταιρεια ομως "τα κανονισε" πιο καλα.
Με την ασφαλεια παραγγειλανε καινουργιο στην Κορεα.

unreal

# 15 στις 16/8/2007
author
Ανδρας / 49 / Σε διάσταση
Ελλάδα
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 1.115
Ελληναράδες Εφοπλισταράδες

Ακρως ενδιαφέροντα (χμμμμ ενδιαφέροντα ....πάλι λάθος λέξη......τραγικά????) (πλην της ίδιας της ιστορίας) τα προηγούμενα και τα επόμενά της

plus-plus

# 16 στις 16/8/2007
author
Ανδρας / 59 / Ελεύθερος
Ελλάδα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 71
πολυ ενδιαφερουσες ολες!!
ποτε εκδιδονται να τις εχω στο κομοδινο
σε σετακι του ενος???

Ran_Tan_Plan

# 17 στις 16/8/2007
author
Ν. Χίου / Χίος

Παράθεση:
Originally posted by plus-plus
πολυ ενδιαφερουσες ολες!!
ποτε εκδιδονται να τις εχω στο κομοδινο
σε σετακι του ενος???

...κι ειχα μια φαγουρα αν θα τις εχεις στο κομοδινο σου ή οχι....
Μα μια φαγουρα σου λεω....σαν να μου την πεσανε μου*οψειρες ενα πραμα !!

pigassos71

# 18 στις 16/8/2007
author
Ανδρας / 48 / Σε σχέση
Ν. Σερρών / Σέρρες
Θέματα: 41
Απαντήσεις: 14.060
Α.Μ.Βα.Ν.ς Ατομο με βαριά νοητική στέρηση Παρακαλώ να είστε συγκαταβατικοί μαζί μου.

# 19 στις 17/8/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ran_Tan_Plan

# 20 στις 18/8/2007
author
Ν. Χίου / Χίος
Στο πόρτο....

Αμβερσα...."βιτρινες"....
Το κοριτσι στη βιτρινα.
Καθισμενη σε ενα σκαμπω.
Με ενα διαφανο κοντο νυχτικο.
Μακιγιαζ....χτενισμα....ψιλοπεταρισμα οι βλεφαριδες μολις κοντοσταθει ο υποψηφιος πελατης.
Βλεμμα γεματο υποσχεσεις απο κατι ματια...τι ματια ηταν αυτα!!!
Μονο στο Μαναος εχεις δει παρομοια.Οι μουλατες εκει εχουν τετοια ματια.
Μπαινεις...τραβαει την κουρτινα.
Μπροστα τα χρηματα.
15 λεπτα ολα κι ολα..... σηκωνεσαι.
Εκεινη σημειωνει κατι και με την ακρη του ματιου σου βλεπεις να ξαναμετραει τα χρηματα...
Βγαινεις...συνειδητοποιεις οτι τελικα ΤΙΠΟΤΑ δεν σου ειχαν υποσχεθει το σωμα και τα ματια της.
Στο μυαλο σου ηταν ολα .
Μπορει το μεγαλο ταξιδι Μαδρας-Αμβερσα...μπορει η στιγμιαια κριση μοναξιας...
Τι κι αν ειπες καποιες λεξεις εκεινο το μικρο-μεγαλο χρονικο διαστημα που εισασταν ενα.
Κατι για τα ματια της...αυτα που σε τραβηξαν.
Μηπως το ακουσε?Κι αν το ακουσε το καταλαβε?
Κι εκεινη ειπε κατι.
Μαλλον για το σημαδι,το καψιμο απο τον ατμο της μηχανης στην κατω πλευρα του μπρατσου σου.
Λογια του αερα...στη γλωσσα της...μηπως τα ακουσες?
Αναβεις τσιγαρο.
Ριχνεις μια ματια πισω...(κακη σηνηθεια που χρειαστηκε χρονια να την κοψεις)...η κουρτινα εχει ανοιξει ξανα.
Καθεται στο σκαμπω της κουκλα παλι.
Ποτε προλαβε να φτειαξει το μαλλι και το μακιγιαζ της?....η μηπως δεν χαλασαν ποτε??
Παιξιμο τα βλεφαρα στον επομενο...
Αραγε θα νοιωθει κι αυτος οτι κι εσυ βγαινοντας??
Μακαρι να το ηξερες....
Τραβας κατα το τηλεφωνειο να μιλησεις λιγο με τη μανα σου.
Και μετα στου "Αθηναιου" να γινεις λιωμα με το υπολοιπο τσουρμο.
Το πρωι με το "σπατσα" σαλπαρετε για Λενινγκραντ....
Επιλέξτε σελίδα: (1-24)
Σελίδες 12345678910Τελ.»
Δεν μπορείτε να απαντήσετε