Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Αισιόδοξες σκέψεις σε γκρίζο φόντο...

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

evans

# 1 στις 15/10/2003
author
Ανδρας / 58 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγιος Δημήτριος
Θέματα: 75
Απαντήσεις: 3.828
'Aρεσαν+: 0%

Αναμενοντας στον σταθμο το επομενο τρενο.
Φορτωμενος με χιλιαδες σκεψεις , γιατι και πρεπει, αφηνοντας πισω ολα εκεινα που ς' αναγκασαν να βγαλεις το εισιτηριο .
Δεν σε πειραζει που το εχασες , ξερεις πως θα ερθει το επομενο!

# 2 στις 15/10/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Δεν υπάρχει μεγαλύτερη βεβαιότητα από το ότι το επόμενο τρένο έρχεται πάντοτε...
Ίσως καμμιά φορά ορισμένοι να μην επιβιβάζονται...αλλά εκείνο περνά πάντα.

# 3 στις 16/10/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Το εισιτήριο για το τρένο το έχεις στο χέρι σου και το πετάς μόλις κατέβεις, δεν το κρατάς για να θυμάσαι ούτε το τρένο αλλά ούτε και την διαδρομή.. Τα έχεις μέσα σου..

Αγοράζεις άλλο εισιτήριο και περιμένεις το επόμενο, μπορεί να χωράς, μπορεί και όχι, μπορεί να μην ανέχεσαι κάποιους από τους συνεπιβάτες γύρω σου, εκπέμπουν κάτι που σε χαλάει.. αλλά θα πας στον προορισμό σου.. Οι σκέψεις και οι προβληματισμοί σου χάνονται με το ανέμελο κοίταγμα έξω απο το παράθυρο ή και σε κάποια φευγαλέα ματιά κάποιου συνεπιβάτη...

Έπειτα κατεβαίνεις και αποφασίζεις αν θα ξαναπάρεις το ίδιο τρένο την ίδια ώρα αύριο...

-maria-

# 4 στις 8/1/2004
author
Γυναίκα / 42 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 770
Ξέρεις πως θα έρθει το επόμενο .... το θέμα είναι αν θα περάσει αργά για να το δεις η θα τρέχει και θα το χάσεις......και αν εσύ τότε θα μπεις ανάμεσα στις ράγες και θα διακινδυνέψεις......τι ? Τα πάντα!

fegarahtida

# 5 στις 11/1/2004
author
Γυναίκα / 50 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαϊδάρι
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 675
Δεν αναμένεις σε κανέναν σταθμό.. αναμένεις απλά.. το εισιτήριο δεν πρέπει να το βγάλεις γιατί κάποιοι σε εξαναγκάζουν τοτε θα είναι άκαιρο.. το βγάζει όταν αισθανθείς έτοιμος να ταξιδέψεις πάλι.. δεν τα αφήνεις όλα πίσω απλά τα στριμώχνεις σε μια γωνία του μυαλού σου για να τα έχεις εύκαιρα και να μαθαίνεις απ'αυτά.. πάντα υπάρχουν τρένα για να ταξιδέψεις ο προορισμός και το πιο εσύ θα πάρεις είναι θέμα επιλογής....
"Εκείνο που η κάμπια θεωρεί τέλος του κόσμου ο δημιουργός το ονομάζει πεταλούδα..."

# 6 στις 11/1/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Μην τρεχεις πισω απο την σκια σου.
Ειναι ''αδυνατο'' να την φτασεις.

morelli

# 7 στις 13/1/2004
author
Ανδρας / 62 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηλιούπολη
Θέματα: 53
Απαντήσεις: 1.685
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by evans

................ΔΕΝ ΣΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΑΣΕΣ , ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ!

Mα ειναι τοσο απλο.
Σιγουρα θα περασει το επομενο ,και οσο και εαν στεναχωρεθεις αυτο που εφυγε ΔΕΝ γυριζει πισω.

Αστο λοιπον να φυγει μην το κυνηγας ΔΕΝ θα το φτασεις.

Και αφου εφυγε ,το διαλεξε γιατι αν ηθελε μπορουσε να καθυστερησει.........λιγο.
Είναι καλύτερα να αγωνίζεσαι μάταια, παρά να ζείς μάταια.

# 8 στις 14/1/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Τσαφ..τσουφ..τσαφ..τσουφ

Παράθεση:
Originally posted by morelli
Mα ειναι τοσο απλο.
Σιγουρα θα περασει το επομενο ,και οσο και εαν στεναχωρεθεις αυτο που εφυγε ΔΕΝ γυριζει πισω.

Αστο λοιπον να φυγει μην το κυνηγας ΔΕΝ θα το φτασεις.

Και αφου εφυγε ,το διαλεξε γιατι αν ηθελε μπορουσε να καθυστερησει.........λιγο.

Σωστά από μία άποψη αλλά η ζωή δεν είναι τρενάκι, δεν έχει προκαθορισμένες διαδρομές, έχει κι άλλες πλευρές, πολυδιάστατη είναι και γράφει φανταστικά σενάρια.

Εγώ έχασα ενα τρενάκι μια φορά... αλλά ξαναπέρασε το ίδιο και το ξαναπήρα...

Υπάρχουν και τέτοια σενάρια, ε?

Δεν ξέρω που θα με πάει τελικά, αλλά είμαι πολύ ευτυχισμένη που είμαι εδώ ξάνα και δεν κατεβαίνω αν δεν φτάσουμε στο τέλος της διαδρομής!

# 9 στις 21/1/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Αισιόδοξη σκέψη σε γκρίζο φόντο...

Indefinitely...
Μία λέξη...
Τόσο βαθιά...
Τόση αγάπη...
Ένα αγόρι...
Ένα κορίτσι...
Ονειρεύομαι...
Να μου κρατάς το χέρι...
ΕΠ'ΑΟΡΙΣΤΟΝ

endless

# 10 στις 21/1/2004
author
Γυναίκα / 56 / Παντρεμένη
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 153
Χάθηκε , έφυγε, και εγώ σε μια γωνιά της εξέδρας δακρυσμένη να το κοιτώ να και να μην μπορώ να κάνω τίποτα για να το σταματήσω. Σκούπισα τα μάτια μου , κλείδωσα τη καρδιά μου αλλά δεν έφυγα ,έμεινα εκεί , ακόμα εκεί είμαι, και περιμένω πότε θα περάσει το επόμενο! Θα περιμένω εκεί μέχρι να έρθει!

lactaki

# 11 στις 22/1/2004
author
Γυναίκα / 39 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 31
Απαντήσεις: 1.317

Ανούσιες σκέψεις σε λευκό φόντο...

Χιονίζει απόψε, χιονίζει πολύ. Περπατάω στο δρόμο και το χιόνι πέφτει πάνω μου απαλά. Ασπρίζει τα μαλλιά μου, το παλτό μου, την τσάντα μου...επιταχύνω συνεχώς το βήμα μου για να τρέξω, να τρέξω να του κρυφτώ για να μην φτάσει ως την καρδιά μου. Και μετά πως θα τινάξω το χιόνι από πάνω της; Κι αν πιάσει πάγο; Κι αν παγώσει και το χαμόγελο στα χείλη μου;;

Τρέχω σχεδόν μες το χιόνι, τρέχω σαν να πρόκειται να φτάσω κοντά σου. Και ξαφνικά σκέφτομαι πως όσο και να τρέξω κοντά σου δεν γίνεται να φτάσω. Όσο κι αν τρέξω δεν θα βρω σταθμό.
Κι αν έφτανα σε σένα πως θα με κοιτούσες και τι λόγια θα σου έλεγα για να σου κινήσω το ενδιαφέρον; Αν με κοιτούσες με αδιαφορία;; Ή αν δεν με κοιτούσες καν; Θα το άντεχα; Θα έβρισκα άραγε το κουράγιο να ξεκολλήσω τα πόδια μου από το έδαφος και να φύγω μακριά σου ξανά; Θα έβρισκα το κουράγιο να ξεκολλήσω την καρδιά μου; Θα έφευγα άραγε ζωντανή στην ψυχή και στο νου μετά από το κάρφωμα της ματιάς σου πάνω μου; Πως θα ξανάβγαινα στο κρύο μετά από την ζεστασιά της φωνής σου; Πως θα ξααντιμετώπιζα τον κόσμο χωρίς την θαλπωρή της παρουσίας σου;;

Όχι, όχι καλύτερα να μην κακομάθω. Καλύτερα να περπατάω στο χιόνι χωρίς να τρέχω, δεν έχω να πάω σε κανέναν σταθμό, οι σταθμοί είναι κλειστοί όλοι κι έτσι δεν έχω και τη δαιμονισμένη επιλογή να τρέξω κοντά σου. Βασανιστήριο ή λύτρωση; Δεν ξέρω. Ξέρω μόνο ότι μπορώ να περπατώ στο δρόμο σιγά σιγά ενώ το χιόνι πέφτει πάνω μου...μόνο που τώρα το χιόνι πέφτει κόντρα στο πρόσωπό μου και με δύναμη, σχεδόν με μανία...πέφτει βαρύ πάνω μου, πέφτει βαρύ και ασπρίζει τα μαλλιά μου, το παλτό μου, την τσάντα μου, τις σκέψεις μου...Περπατάω στο χιόνι χωρίς να σκέφτομαι πια.
Η ζωή έχει μεγάλη φαντασία.

fegarahtida

# 12 στις 26/1/2004
author
Γυναίκα / 50 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαϊδάρι
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 675
Σήμερα το γκρίζο του ουρανού μου φαίνεται τόσο όμορφο... Σήμερα η μελαγχολία που νιώθω μου αρέσει με γαληνεύει... Η μοναξιά μου δεν με πληγώνει... γιατί τώρα ξέρω... Ξέρω πως το σώμα μου είναι μόνο του.. η σκέψη μου ταξιδεύει και βρίσκει την δική του.... Μια στιγμή μόνο φτάνει για να μπορέσει η καρδιά να ξαναχαμογελάσει...
Κι αυτή η στιγμή για μένα ήρθε μέσα στο καταχείμωνο... Καλοσώρισες στιγμούλα μου...
"Εκείνο που η κάμπια θεωρεί τέλος του κόσμου ο δημιουργός το ονομάζει πεταλούδα..."

lactaki

# 13 στις 28/1/2004
author
Γυναίκα / 39 / Σε σχέση
Δεν ήμουν εγώ το τέρμα της διαδρομής, δεν ήμουν καν σταθμός. Πήγες να πατήσεις φρένο μπροστά μου αλλά δεν είχα εισιτήριο και είχα φορτώσει τις βαλίτσες μου αλλού.

Μην προσπαθείς να με διακρίνεις στο βάθος του ορίζοντα, μην αναζητάς ούτε τη σκιά μου..Σήκωσε το γιακά του παλτού σου, φόρεσε τα γυαλιά σου και περπάτα...μόνο μπροστά...μη γυρίσεις πίσω ούτε για μια στιγμή το βλέμμα σου...ο σταθμός, ακόμα κι αυτός, θα έχει εξαφανιστεί...μη γυρίσεις...έξω από το σταθμό είναι το φως!

Είναι αλήθεια τόσο μελαγχολικά στους σταθμούς....

evans

# 14 στις 28/1/2004
author
Ανδρας / 58 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Originally posted by o_aiolos_kai_oi_askoi_tu
.................

καί άν!!!! Αν!!!! λέω...... όταν αυτό ξαναπεράσει εγώ έχω πάει γιά τσιγάρα???

Τότε???
θά μείνω πάλι εκεί μαζί μέ τίς βαλίτσες καί τίς αναμνήσεις συντροφιά???

"καλύτερα νά πάρω τό πρώτο πού θά έρθει"

Αλλά καί πάλι ........... πού πηγαίνω????
Εισιτήριο εβγαλα!!! μά προορισμό δέν γράφει!!!!

Τελικά δέν θά αλάξω ποτέ

Πάντα έτσι κάνω

Φεύγω λές και μέ κυνηγάνε

Λές καί κάτι μέ φοβίζει,κάτι μέ πνίγει

ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΦΙΛΕ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΤΡΕΝΟ ΒΓΑΖΕΙΣ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΤΣΙΓΑΡΟ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ....ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΦΩΤΙΑ!

evans

# 15 στις 28/1/2004
author
Ανδρας / 58 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Originally posted by lactaki
Δεν ήμουν εγώ το τέρμα της διαδρομής, δεν ήμουν καν σταθμός.....

ΑΙΣΙΟΔΟΞΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΕΙΠΑΜΕ
ΣΤΟ ΓΚΡΙΖΟ ΤΗΣ ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΑΣ ΕΝΟΣ ΕΡΗΜΟΥ ΣΤΑΘΜΟΥ.....
ΥΓ Α ΡΕ ΖΑΜΠΕΤΑ.......
ΤΑ ΤΡΕΝΑ ΠΟΥ ΦΥΓΑΝ.......

ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΕΚΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ!

Pandoras_Box

# 16 στις 29/1/2004
author
Γυναίκα / 45 / Ελεύθερη
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 298
Το τρένο έχει πολλές διαδρομές.....
Κάποια στιγμή σίγουρα θα επιβιβαστούμε σε ένα.....
Αρκεί να το θέλουμε !!!
Και μπορεί αυτό το τρένο να έχει συνεπιβάτες που δεν περιμέναμε πως θα συναντήσουμε.....
Τελικά, τί έχει αξία.............Το ταξίδι ή ο προορισμός ?
Το πόσες φορές χάσαμε το τρένο ή τη «στιγμή» εκείνη που θα μπούμε σ'αυτό ?

lactaki

# 17 στις 29/1/2004
author
Γυναίκα / 39 / Σε σχέση

Παράθεση:
Originally posted by evans

Παράθεση:
Originally posted by lactaki
Δεν ήμουν εγώ το τέρμα της διαδρομής, δεν ήμουν καν σταθμός.....

ΑΙΣΙΟΔΟΞΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΕΙΠΑΜΕ
ΣΤΟ ΓΚΡΙΖΟ ΤΗΣ ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΑΣ ΕΝΟΣ ΕΡΗΜΟΥ ΣΤΑΘΜΟΥ.....

Καλέ μου evans...αισιόδοξο ή απαισιόδοξο..το θέμα είναι πως θα κοιτάξεις το ποτήρι!

Είναι τόσο μελαγχολικά στους σταθμούς...το τονίζω για να βρω το κουράγιο να φύγω απο κει!!

evans

# 18 στις 29/1/2004
author
Ανδρας / 58 / Ελεύθερος

Παράθεση:
originally posted by o_aiolos_kai_oi_askoi_tu

Φίλοι μου οφείλω να ομολογήσω πώς προβληματίστηκα αρκετά με τις απαντήσεις σας !
.........στά όνειρα μου...............
Τά άδεια..........................

Ακριβως φιλε αιολε !
Γεννηση - ζωη - θανατος - αναγεννηση!
Η λυτρωση που ερχετει μετα το σταυρωμα , στην ανασταση , στην αναγεννηση ολου του ειναι σου , στην αναβαθμιση της οντοτητας σου , ψυχη και σωμα .....

Ο τιτλος του θεματος δεν ηταν τυχαιος και οπως ειπωθηκε ενας σταθμος παντα μας μελαγχολει μας γκριζαρει μας φερνει ολα αυτα τα συναισθηματα που φευγουν οταν εμφανιζεται το τρενο , οι αισιοδοξες σκεψεις οι ελπιδες μας....
Που θα μας πανε;
Εκει που ειναι ο προορισμος μας .......

Αισιοδοξες σκεψεις κι ας ειναι γκριζο το τοπιο λοιπον ....
Υγ τιποτα δεν χαθηκε , η ζωη συνεχιζει να μας παρασερνει σε καποιο τρενο express γρηγορο οσο και τα χρονια μας...

ACE123

# 19 στις 30/1/2004
author
Ανδρας / 53 / Ελεύθερος
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 114
Κραταω τον τιτλο και αφηνω στην ακρη τα τρενα. "Ασιοδοξες σκεψεις σε γκριζο φοντο" λοιπον, οπου για φοντο εχω εναν μουντο και βροχερο χειμωνιατικο ουρανο. Ας γινω ομως πιο σαφης.
Στις 22 Δεκεμβριου ξυπνω παντα με μια χαρα: Αντιο, πια μεγαλη νυχτα. Μπηκαμε απο σημερα στην αντιστροφη μετρηση. Η ημερα αρχιζει να μεγαλωνει και να απλωνει τα χερια στο καλοκαιρι.
Ειναι υπεροχο μεσα στο καταχειμωνο να βλεπεις την ελπιδα της ανοιξης να προβαλλει στον καλυκα της.
Ας ητανε και στο ημερολογιο της ζωης μας να σημειωναμε, πολλες φορες την ημερομηνια αυτη, της αντιστροφης μετρησης.
Της προσδοκωμενης μεσα στο καταχειμωνο ανοιξης.
(αφιερωμενο σε μια φιλη,
που περναει δυσκολες στιγμες)

# 20 στις 31/1/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Αισιοδοξη σκεψη.... να το πω με ενα τραγουδι...;

Ουτε τραινα, ουτε καραβια
Δε θα μας πανε μακρια
Μεσ'τα ματια σου ο δρομος
Που με παει μακρια
Στου κορμιου σου το ακρογιαλι
Στης καρδιας σου το νησι
Ειμαι κατι εγω για σενα
Ολα για μενα εισαι εσυ

Μπορω ακομα στα ματια να σε βλεπω
Μπορεις ακομα στα ματια να με κοιτας
Μπορω ακομα οπως πρωτα να σε θελω
Μπορεις ακομα οπως πρωτα να με αγαπας

Ουτε τραινα, ουτε καραβια
Δεν περνανε απο εδω
Μα τα ματια σου φεγγαρια
Πλημμυριζουνε με φως
Εισαι του Αυγουστου βραδυ
Σε Ελλαδιτικο νησι
Οτι θες ειμαι για σενα
Και ολα για μενα εισαι εσυ

..................... Πολλες φορες τα τραινα σταματουν στους πιο παραδεισενιους σταθμους.....................
Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε

Ο τρόπος λειτουργίας και οι κανόνες των forum του Sxeseis αλλάζουν!

Για λίγες ημέρες και μέχρι την ολοκλήρωση αυτών των αλλαγών η δυνατότητα αποστολής νέων θεμάτων και απαντήσεων δεν είναι θα δυνατή.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.